کارمزد تراکنش‌های بیت کوین بیشتر شد! احتمال فروش گسترده وجود دارد؟!

به گزارش سایت رمز ارز نیوز، میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین (BTC) برای اولین بار در ۲۰ آوریل، پس از رویداد هاوینگ، از مرز ۱۰۰ دلار گذشت. در پی این موضوع، اکثر سرمایه‌گذاران قادر به خروج دارایی خود از صرافی‌ها نیستند.

طبق داده‌های میم‌پول اسپیس (mempool.space) میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۵.۶۹ دلار بوده است. کاربران طی این مدت به طور متوسط ۱۶۶۱۵۰ ساتوشی یا ۰.۰۰۱۶۶۱۵۰ بیت کوین به ازای هر تراکنش پرداخت کرده‌اند.

علاوه بر این، ماینرهای بیت کوین چهار بلاک آخر را با نرخ کارمزد بالای ۱۰۷۲ ساتوشی بر بایت مجازی (sat/vB) استخراج کردند که معادل ۱۰۰ دلار برای تراکنش‌های سگویت (Segwitt) کوچک است. پیش از این، بالاترین نرخ کارمزد بیت کوین، ۶۲.۷۸ دلار بود که دقیقاً سه سال پیش در ۲۱ آوریل ۲۰۲۱ ثبت شده بود.

ماینر‌های بیت کوین معمولاً از افزایش کارمزد‌ تراکنش استقبال می‌کنند. با این حال، کاربران، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران عمدتاً از این موضوع متضرر می‌شوند.

پیامدهای منفی آن شامل بلااستفاده شدن خرده‌ دارایی‌ها، عدم امکان خارج کردن دارایی از صرافی‌ها و کاهش سود اکوسیستم دیفای (DeFi) بیت کوین است.

خرده‌ دارایی‌ها، دارایی‌هایی به میزان کمتر از مبلغ کارمزد هستند که عملاً بلااستفاده محسوب می‌شوند؛ چون امکان انتقال آنها وجود ندارد.

بر اساس داده‌های بیت‌اینفو‌چارتس (BitInfoCharts)، ۵۳.۹۴ درصد از آدرس‌های بیت کوین، کمتر از ۰.۰۰۱ بیت کوین در اختیار دارند. با توجه به قیمت‌ فعلی بیت کوین، ارزش دارایی بیشتر این حساب‌ها زیر ۶۴ دلار است که عملاً با توجه به کارمزد بالای ۱۰۰ دلار، بلا‌استفاده خواهند بود.

از سوی دیگر، بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، دارایی خود را در صرافی‌های متمرکز نگه می‌دارند و گهگاه برای نگهداری طولانی‌مدت از آن خارج می‌کنند.

با این حال، افزایش کارمزد، برداشت بیت کوین را گران‌تر می‌کند که می‌تواند انگیزه‌ای برای فروش دارایی یا تبادل آن با سایر کوین‌ها باشد.

کارشناسان، افزایش کارمزد را ناشی از هاوینگ بیت کوین و راه‌اندازی پروتکل رونز (Runes) می‌دانند که باعث افزایش تقاضا برای تراکنش‌ها شده است.

تحلیل‌ها

مشاهده بیشتر
12321321213213