آخرین اخبار

مشاهده بیشتر
مدیریت پرتفوی و تنظیم استراتژی سرمایه‌گذاری

آغاز تلاش جمهوری خواهان برای مبارزه با تقلب در انتخابات

مدیریت پرتفوی و تنظیم استراتژی سرمایه‌گذاری
تقویم۳ ماه پیش

انتخابات هند، بزرگترین در جهان / رای گیری از یک میلیارد نفر

بزرگترین انتخابات جهان در هند در حال برگزاری است.

به گزارش عصرایران، انتخابات پارلمانی هند از روز جمعه دیروز شروع شد تا رای نزدیک به یک میلیارد نفر در سراسر این کشور دریافت می شود. به همین دلیل هند بزرگترین دموکراسی جهان نام دارد.

هند در کنار چین با جمعیت حدود 1.5 میلیارد نفری، پرجمعیت ترین کشورهای جهان هستند اما چین توسط یک حزب، تحت حکومت است و انتخابات عمومی ندارد.

هند به لحاظ مساحت هم بعد از روسیه، کانادا،‌ امریکا، چین، برزیل و استرالیا، هفتمین کشور پهناور جهان است.

نظام سیاسی هند، جمهوری پارلمانی است و حزب یا احزاب پیروز که بتوانند اکثریت کرسی های پارلمان را کسب کنند نخست وزیر و دولت آینده را تعیین می کنند.

قدرت اول تصمیم گیری هند در اختیار نخست وزیر است و رئیس جمهوری، گرچه عالی ترین مقام است اما اختیارات او کمتر از نخست وزیر،‌ تشریفاتی و کلی است.

نخست وزیر فعلی "نارندرا مودی" پس از دو دوره همچنان محبوبیت زیادی دارد. پیش بینی می شود برای سومین دوره متوالی، حزب او دوباره پیروز شود و او همچنان در سمت نخست وزیری باقی بماند.

فرانس 24 نوشت : مودی در دو دوره رهبری هند نفوذ دیپلماتیک و وزن اقتصادی کشورش را افزایش داد.

نظرسنجی موسسه پیو در سال گذشته نشان داد  80 درصد هندی‌ها پس از نزدیک به یک دهه قدرت، دیدگاه مثبتی نسبت به مودی دارند.

مودی (73 ساله) و حزب ملی‌گرای هندوی "بهاراتیا جاناتا" ماه گذشته تبلیغات غیررسمی را آغاز کردند. آنها به دنبال تکرار پیروزی بزرگی هستند که در سال‌های 2014 و 2019 بر پایه بازی در بعد مذهبی هندوی کشور کسب کردند.

امسال، مودی معبد بزرگ هندو را که به "خدای راما" تقدیم شده در شهر آیودیا افتتاح کرد. این معبد هندو در محل مسجدی با قدمت چند صد ساله ساخته شد.

هندوهای افراطی ، مسجد تاریخی را ویران کردند و به جای آن این معبد هندو را ساختند. آنها می گویند این مسجد صدها سال قبل بر ویرانه های معبد هندو ساخته شده بود.

تخریب مسجد تاریخی و ساخت دوباره معبد هندو به جای آن، با خشم و نارضایتی شدید مسلمانان هند روبه رو شد.

 این رویداد بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت و جشن های عمومی در سراسر هند برگزار شد. نخست وزیر مودی به هزاران نفری که برای شرکت در مراسم افتتاح این معبد هندو جمع شده بودند گفته بود "ساخت معبد نشانگر طلوع عصر جدیدی در تاریخ هند است."

با توجه به اینکه ائتلاف احزاب اپوزیسیون هنوز نامزد خود را برای پست نخست وزیری معرفی نکرده اند، تحلیلگران معتقدند مودی عملاً برنده انتخابات است.

همزمان فشارها و تحقیقات جنایی علیه مخالفان مودی خشم کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل و سازمان های حقوق بشری را برانگیخت. آنها انتخابات را بی طرفانه نمی دانند.

وزیر امور خارجه هند (اس. جیشانکار) درکنفرانس مطبوعاتی در این ماه گفت: "نیازی ندارم سازمان ملل به من بگوید انتخابات ما باید آزاد و عادلانه باشد. مردم هند اطمینان حاصل خواهند کرد که نیازی به نگرانی نیست."

مدیریت پرتفوی و تنظیم استراتژی سرمایه‌گذاری
تقویم۳ ماه پیش

آیا قیمت انواع خودرو باز هم افزایش می‌یابد؟

با آن‌که پیش‌بینی می‌شد با گذشت زمان دوباره شاهد کاهش بهای ارز و در پی آن خودرو باشیم، اما همچنان این اتفاق رخ نداده و گمانه‌زنی‌ها دراین‌باره ادامه دارد.

درنهایت شاید بتوان گفت درصورتی که معادلات سیاسی به‌گونه‌ای رقم بخورد که سبب بالا رفتن مداوم بهای ارز شود، قیمت انواع خودرو نیز به‌تبع آن سیر صعودی به‌خود خواهد گرفت و در غیر این صورت در ماه‌های پیش رو شاهد ثبات یا کاهش قیمت خودرو خواهیم بود .

گفته می‌شود چنان‌چه انتشار اخبار سیاسی منجر به‌ایجاد انتظارات تورمی شود، این مساله به‌طور ملموس روی بازار خودرو اثرگذار خواهد بود.

مدیریت پرتفوی و تنظیم استراتژی سرمایه‌گذاری
تقویم۳ ماه پیش

دارندگان کارت سوخت حتما بخوانند/ خبر جدید رسانه دولت درباره سهمیه بنزین خودروها

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین اردیبهشت‌ماه خودروهای شخصی بدون هیچ‌گونه تغییری، از بامداد شنبه (یکم اردیبهشت‌ماه) در کارت‌های هوشمند سوخت شخصی شارژ می‌شود.

این دومین سهمیه ماهانه سال ۱۴۰۳ است که به کارت‌های هوشمند سوخت شخصی واریز خواهد شد؛ همچنین سهمیه سوخت خودروهای عمومی و خدماتی مطابق جدول سهمیه طرح مدیریت مصرف سوخت واریز می‌شود.

سهمیه‌بندی بنزین از ساعت صفر روز جمعه، ۲۴ آبان‌ سال ۱۳۹۸ بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، برای همه وسایل نقلیه بنزین‌سوز آغاز شد.

سقف ذخیره سهمیه بنزین کارت‌های هوشمند سوخت برای مالکان خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها هم‌اکنون ۶ ماه است؛ بنابراین سهمیه واریزی ماهانه خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها در صورت استفاده نکردن، حداکثر تا ۶ ماه در کارت‌های سوخت قابل ذخیره خواهد بود.

ایرنا نوشت: هم‌اکنون کشور در شرایط ناترازی تولید و مصرف بنزین قرار گرفته و لازم است مدیریت بهینه‌ مصرف سوخت و استفاده از کارت سوخت شخصی به‌منظور جلوگیری از عرضه خارج از شبکه سوخت، بیش از پیش مدنظر قرار گیرد تا کشور را در معرض خطر واردات سوخت قرار ندهد.

لغت‌نامه آتی ساز

آتی ساز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می‌دهد

حقوق من به عنوان یک سرمایه گذار
حق تقدم استفاده نشده
حراج پیوسته
حراج پیوسته
حراج ناپیوسته
حداقل وجه تضمین (Maintenance margin)
حداقل سفارش انباشته
تعهد پذیره نویسی
تعهد خرید سهام
تعلیق نماد
تابلوی بورس
تئوری نمایندگی
یقه بدون هزینه (Zero Cost Collar)
ورقه سهم
واحدهای سرمایه‌‌گذاری باطل شده
واحدهای سرمایه‌گذاری منتشرشده
واحد پایه معاملاتی نامتعارف
واحد پایه معاملاتی متعارف
واحد نظارتی
نهادهای مالی
نسبت پرداخت سود سهام
نرخ بازده
نرخ بازده مورد نیاز
نرخ بازده داخلی تعدیل شده (MIRR)
معاملات تحت احتیاط
معاملات بلوکی
محدودیت حجمی
مجمع عمومی
مجمع عمومی مؤسس
مجمع عمومی فوق‌العاده
گزارش تحلیلی بازار سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۱

گزارش تحلیلی بازار سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۱

شنیدن پادکست