شنبه تا چهارشنبه 8:00 الی 16:30
ملاصدرا، شیرازی جنوبی گرمسارشرقی پ38 ط5
به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید
انتشار: 05 تیر 1400
آمار بازدید: 546 نفر
گزارش هفتگی منتهی به 1400/04/02
  • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته روند مثبتی را سپری نمود و شاخص ها بعد مدت ها سبز پوش بکار خود پایان دادند. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند متعادل و نسبتا منفی در قیمت ها بوده ایم. دلار و سکه در این هفته با تغییرات مثبت قیمت همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

1-  ایران از آمریکا در مورد برجام ضمانت کتبی خواسته است:

یکی از موانع اصلی در روند احیای برنامه جامع اقدام مشترک درخواست ایران برای تعهدنامه کتبی از سوی واشنگتن است که هیچ دولت بعدی آمریکا نتواند همانند ترامپ از توافق خارج شود. ایرانی‌ها چیزی دائمی‌ می‎خواهند که یک خواسته منطقی است اما هیچ دموکراسی واقعی نمی‌تواند چیزی را که ایران می‌خواهد بدهد. برجام یک توافق بوده و یک پیمان به شمار نمی‌آید چون بایدن همانند اوباما، نمی‎تواند موافقت دو سوم سنای آمریکا با این توافق را داشته باشد بنابراین برجام می‌تواند یک توافقنامه اجرایی باشد و هر رئیسجمهور آتی همانند ترامپ می‌تواند آن را اجرا نکند.

2- با عرضه خودرو در بورس کالا مخالفم:

با اجرای طرح عرضه خودرو در بورس کالا که در مجلس مطرح شده موافق نیستم زیرا اجرای این طرح کارشناسی شده‌ نیست. وزارت صمت طرحی را برای قیمت‌گذاری خودرو به مجلس داده که کمیسیون اقتصادی مجلس هم موافقت کرده، بنابراین در انتظار فرصتی برای اجرا هستیم و امیدواریم قیمت‌ها بهتر شود. شرایط تحریم باعث شده که واردات خودرو قطع شود لذا بازار خودرو رقابتی نیست.

3- علت تاخیر در واریز بخش دوم سود سهام عدالت:

دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس: علت تاخیر در واریز بخش دوم سود سهام عدالت آن است که هنوز چند شرکت بورسی سرمایه پذیر سودی را به حساب سپرده گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند. در حال حاضر پیگیر واریز مابقی سود سهام عدالت هستیم و امیدواریم که تا پایان این هفته بتوانیم به جمع بندی برسیم.

4-  مایلم با رئیس جمهور جدید ایران همکاری کنم:

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: دیگر نباید بیشتر از این محدود شویم، در عین حال هم این توافق موقت راهکار پایداری نیست من پذیرای همکاری با رئیس جمهور بعدی ایران و شنیدن نظرات ایران هستم
 می خواهم در اسرع وقت با رئیس جمهور جدید بنشینیم اعتمادسازی کنیم و یک ارتباط را شکل دهیم.

 

5-   تفاهم‌نامه همکاری وزارت صمت و سازمان بورس امضا شد:

 تأمین مالی جمعی، راهکاری نوین برای حمایت از بنگاه‌ها و سرمایه‌های خرد محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با قدردانی از فرابورس ایران در حوزه ارائه طرح‌ها و ایده‌های جدید تأمین مالی، گفت: فرابورس ایران سردمدار طراحی ایده‌های جدید تأمین مالی مثل تأمین مالی جمعی است.

6- در مورد بازار سرمایه اعتماد را به مردم با اقداماتی بر میگردانیم:

بورس را قلک قرار نمی دهیم که کسری بودجه جبران شود. تضمین های لازم را برای جبران خسارت سهامداران خرد ایجاد می کنیم. سازوکار نظارتی و صندوق توسعه و تثبیت را ایجاد می کنیم. بورس را عمیق می کنیم. ورود به بورس را برای شرکت ها تسهیل می کنیم. نقدینگی باید مدیریت شود و باید به سمت تولید سرازیر کنیم. ما تولید را پر جاذبه خواهیم کرد. با یک بخشنامه و یک سخن نمی شود. ایجاد جذابیت با کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد و ایجاد مالیات برای غیر مولدها

7- روزانه پیگیر واریز ۱۵۰ میلیون دلار به حساب صندوق تثبیت هستیم:

رئیس سازمان بورس : به طور مرتب در حال پیگیری بحث واریز مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار هستیم تا بین صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی هماهنگی لازم ایجاد شود، چرا هرچه سریع‌تر مشخص شود که این مبلغ قرار است از کدام یک از منابع صندوق توسعه ملی از طریق بانک مرکزی به صندوق تثبیت واریز شود، اما متاسفانه به دلایلی نمی‌توان زمان دقیقی را برای واریز این مبلغ به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه مشخص کرد. اما به شخصه این اطمینان را به سهامداران می‌دهم که از جانب سازمان بورس به طور مداوم پیگیر واریز مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه هستیم.

8-  قیمت جدید شیرخام تعیین شد:

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران از تعیین قیمت ۶۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام با چربی ۳.۲ درصد درب گاوداری گفت: این نرخ فردا ابلاغ می شود.

9-  دولتی پرکار، انقلابی و ضدفساد را تشکیل خواهم داد:

امروز روز مهربانی و بردباری و روز اتحاد، رفاقت و همدلی است. ملت ایران؛ دیروز شما به عهد خود با صداقت وفا کردید و امروز نوبت خادم شماست که به عهدی که با شما بسته‌ وفادار بماند و لحظه‌ای در خدمت به شما، کوتاهی نکند. به پشتوانه آرای مردم دولتی پرکار، انقلابی و ضدفساد را تشکیل می‌دهم و تمام ظرفیت‌های دولت را برای ایجاد نهضت بزرگ خدمت به ایرانیان عزیز به کار خواهیم بست.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته نمادهای بزرگ بازار با تقاضای مطلوبی عمدتا سبزپوش دنبال شدند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار مثبت سپری شد. با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، تقاضا در بازار افزایش یافت و شاهد بازگشت خریداران به بازار بودیم و همانطور که در روند شاخص های این هفته دیده میشود تعداد نمادهای با بازدهی مثبت افزایش یافته بود. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن برخلاف هفته های گذشته مثبت به کار خود پایان داد و بترتیب با افزایش 4.39 و 1.64 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهوم هریک نیز در کنار هر نسبت نشان داده شده است (چهار فصل اخیر:ttm):

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و ...) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد افزایش میزان ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 50.9 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته افزایش 46 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند خروج پول از بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است، با این تفاوت که شدت خروج پول ها کاسته شده است و در برخی روزها شاهد ورود پول نیز بوده ایم. در این هفته بالغ بر 1.8 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل شاهد کاهش قابل توجه ای بوده ایم. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد در این هفته یک عرضه اولیه داشتیم. در عرضه شرکت محصولات کاغذی لطیف با نماد "لطیف" شاهد مشارکت 2،749،908 نفری بوده ایم که نسبت به عرضه قبل 217،826 کد افزایش داشته است. در این عرضه رکورد مشارکت در عرضه های اولیه شکسته نشد و همچنان این رکورد در اختیار عرضه نماد بپیوند می باشد:

در این قسمت به بررسی 10 نماد با بیشترین ریزش نسبت به سقف تاریخی و همچنین بیشترین رشد از ابتدای سال جاری خواهیم پرداخت.

همانطور که در نمودار زیر قابل ملاحظه است، لپارس با بیشترین زیرش نسبت به سقف تاریخی خود بالغ بر 86 درصد ریزش داشته است. مابقی نمادها نیز ریزش بیشتر از 80 درصدی را تجربه نموده اند:

اما در نمودار زیر به بررسی بیشترین افزایش قیمت از ابتدای سال جاری پرداخته ایم که در راس آنها نمادهای سپ، فجر، میدکو قرار دارند:

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 2 تیر ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 21.17 الی 22.31 درصدی قرار داشته است که در این هفته این نرخ نسبتا کاهش یافته است.

با کنترل نرخ سود بانک ها و نرخ سود بین بانکی، این کاهش نرخ بهره به تنهایی میتواند یکی از عوامل افزایش تقاضا در بازار بورس باشد:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 5 نماد پربیننده بازارخواهیم پرداخت:

  1. حتاید: کانال نزولی کوتاه مدتی را به سمت بالا شکسته و میتوان انتظار رشد تا محدوده ی ۴۰۰۰ تومان را داشت:

  1. پکرمان: در تایم روزانه بنظر در حال تکمیل شاخه Dاز یک مثلث triangleمیباشد که میتوان هدف این شاخه را۳۳۰۰ تومان در نظر گرفت:

  1. اخابر: در حال خروج از تراکم نزولی است که عبور از محدوده ی۸۰۰تومان راه را برای صعود تا۱۵۰۰تومان هموار میسازد:

  1. رمپنا: پشت ترند نزولی در نوسان میباشد در صورت شکست۱۴۳۰ تومان تریگر ورود به سهم صادر خواهند شد و هدف سهم را میتوان محدوده ۲۴۰۰ تومان در نظر داشت:

  1. های وب: در تایم روزانه خط روند صعودی میانمدتی سهم شکسته شده در صورتی که سهم موفق به شکست محدوده تراکمی مشخص شده شود، میتوان انتظار داشت اهداف قیمتی ۱۴۵۰ و هدف بعدی ۱۶۰۰ را داشته باشد:

  • بورس کالا:

در این قسمت به بررسی ارزش معاملات در رینگ پتروشیمی و صنعتی بورس کالا از ابتدای سال 1398 تا انتهای فروردین سال جاری خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند ارزش معاملات تمامی محصولات شرکت های پتروشیمی و پالایشی را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود ارزش معاملات تا 31 خرداد ماه رینگ پتروشیمی حدود 153،2 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه قبل 8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 160 درصد افزایش یافته است و همانطور که دیده میشود رکورد ارزش معاملات این رینگ در این ماه شکسته شد:

نمودار زیر روند ارزش معاملات تمامی محصولات شرکت های صنعتی را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود ارزش معاملات تا 31 خرداد ماه رینگ صنعتی حدود 249.7 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه قبل 7.6 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 136 درصد افزایش داشته است. در این رینگ نیز رکورد ارزش معاملات در این ماه شکسته شد:

  • بررسی اجمالی نمادهای با P/Eجذاب در گروه فلزات و شیمایی:

همانطور که در هفته های قبل ذکر شد، در این بخش به بررسی نمادهای جذاب از نظر ارزشگذاری بر مبنای P/E در دو صنعت شیمایی و فلزات اساسی با در نظر گرفتن مفروضات مشخص خواهیم پرداخت.(شایان ذکر است تحلیل صورت گرفته هیچ سیگنالی برای خرید یا فروش نمی باشد):

 

 صنعت شیمیایی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه شیمیایی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 2 تیر ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به دو هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ اوره برابر 250 دلار، نرخ متانول برابر 300 دلار، هزینه حمل برابر 50 دلار، نرخ گاز برابر 9 سنت و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

صنعت فلزات اساسی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه فلزات اساسی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 2 تیر ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به دو هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ بیلت 540 دلار، مس 8400 دلار، روی 2800 دلار و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

  • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت مجددا در مدار صعودی قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد افزایش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 24 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 24 هزار و 190 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 3.2 درصدی داشته است. اما انس طلا در این هفته روند متعادلی داشت و با افزایش 1.9 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1776.7 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 355 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 2.12 درصدی داشته است:


نظرات کاربران
دیدگاه شما پاسخ به تست حذف