شنبه تا چهارشنبه 8:00 الی 16:30
ملاصدرا، شیرازی جنوبی گرمسارشرقی پ38 ط5
به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید
انتشار: 27 اردیبهشت 1400
آمار بازدید: 757 نفر
تحلیل بنیادی شستا

تحلیل بنیادی عرضه اولیه شرکت سرمايه گذاری تامين اجتماعی ( شستا )

تأسيس شرکت سرمايه گذاری تأمين اجتماعي (شستا) ضرورتي برخاسته از رسالت عظيم سازمان تأمين اجتماعي درحفظ و صيانت از نيروهاي مولد کشور مي باشد. سازمان تأمين اجتماعي بعنوان محوري ترين صندوق بيمه اي کشور و يکي از بزرگترين نهادهاي بيمه اي منطقه غرب آسيا در راستاي تأمين آتيه نيروي کار کشور وخانواده هايشان نيازمند برنامه ريزي دقيق اقتصادي و سرمايه گذاريهاي پربازده بمنظور حفظ ارزش ذخاير بيمه شدگان و تأمين منابع لازم براي ايفاي حمايت ها و تعهدات بلندمدت و کوتاه مدت خود مي باشد. سازمان بين المللي تأمين اجتماعي (ISSA) در چارچوب هاي هدايتي خود براي پايداري صندوقهاي تأمين اجتماعي توجه به موضوع سرمايه گذاري را براي تمام صندوقهاي مزبور امري ضروري مي داند تا اين صندوق ها درگذر زمان بتوانند ارزش دارائي ها و منابع خود را حفظ و صيانت نمايند. به همين منظور شرکت سرمايه گذاري تأمين اجتماعي (شستا) بعنوان يک مجموعه تخصصي در امر سرمايه گذاري در تاريخ 1365/01/06 بصورت يک شرکت سهامي خاص با سرمايه اوليه 20 ميليارد ريال تأسيس گرديد. هدف اصلي شستا مديريت کارآمد منابع مالي تخصيص يافته با رويکرد سودآوري و ارزش افزوده حداکثري در بازارهاي سرمايه داخلي و خارجي از طريق فعاليت هاي توليد
هدف اصلي شستا مديريت کارآمد منابع مالي تخصيص يافته با رويکرد سودآوري و ارزش افزوده حداکثري در بازارهاي سرمايه داخلي و خارجي از طريق فعاليت هاي توليدي، خدماتي و بازرگاني مي‌باشد. امروز پس از گذشت بیش از 3 دهه فعاليت مستمر ، شستا به يکي از شرکت‌هاي بزرگ اقتصادي در سطح خاورميانه تبديل شده است و با تدوين چشم انداز و افق هاي آرماني خود و برنامه ريزي استراتژيک مي رود تا در آينده اي نه چندان دور به يک بنگاه اقتصادي تراز اول در سطح جهاني تبديل شود.

موضوع فعاليت

موضوع فعاليت شركت سرمايه گذاري تأمين اجتماعي (شستا)، سرمايه گذاري و مشاركت در فعاليت هاي اقتصادي و بازرگاني اعم از فعاليت توليدي، بازرگاني، خدماتي(مالي، مديريتي و…) و تشكيل انواع شرکت‌ها به جهت نيل به اهداف شركت به شرح زير مي‌باشد:

خريد و فروش و پذيره نويسي سهام شركت هاي توليدي، بازرگاني و خدماتي پذيرفته شده در بورس و خارج از بورس. اولويت اجراي اين بند براي شركت هاي پذيرفته شده بورسي مي‌باشد.
مشاركت در شركت هاي جديد به منظور تحقق اهداف شركت به تنهايي و يا با مشاركت با ساير بنگاه هاي اقتصادي.
خريد و فروش سهام و سرمايه گذاري در شركت هاي خارجي.
آماده سازي و ورود شركت هاي سرمايه پذير به بورس اوراق بهادار.
خريد و فروش اموال منقول و انجام فعاليت هاي بازرگاني و تجاري.
استفاده از تسهيلات مالي و اعتباري بانك ها و موسسات مالي و اعتباري داخلي و يا خارجي و يا تأسيس اينگونه موسسات
اخذ نمايندگي از موسسات و شرکت‌هاي سرمايه گذاري معتبر داخلي و خارجي جهت تحقق اهداف و موضوع فعاليت شركت.
ايجاد شعب و نمايندگي داخلي و خارجي جهت تحقق اهداف و موضوع فعاليت شركت.
ارايه خدمات مشاور مالي و اقتصادي و سرمايه گذاري به اشخاص حقيقي و حقوقي معتبر داخلي و خارجي.
انجام كليه امور و فعاليت هايي كه بطور مستقيم و يا غير مستقيم براي تحقق اهداف و موضوع فعاليت شركت لازم و مفيد باشد و يا در جهت تحقق موضوع فعاليت شركت ضرورت داشته باشد.

ساختار هرمی شستا:

ساختار هرمی سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیز به شرح زیر می باشد:

سبد سهام (پورتفوی) شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی:

طبق آخرین گزارش ثبت شده در سامانه کدال، پورتفوی(سبد سهام) این شرکت تقریبا 1،040،214  میلیارد ریال میباشد که شامل 75 درصد اوراق بهادر بورسی و مابقی، شامل سهام شرکت های غیر بورسی میباشد که ترکیبی از پورتفوی شرکت به شرح زیر می باشد:

سهام شرکت های بورسی:

سرمایه گذاری های شرکت در مجموعه بورسی خود تقریبا به ارزش 780،969 میلیارد ریال میباشد که عمدتا در شرکت های ذیل سرمایه گذاری صورت گرفته است:

سهام شرکت های غیر بورسی:

سرمایه گذاری های غیر بورسی شرکت به ارزش 260 هزار میلیارد ریال میباشد که عمده آن نیز به شرح زیر می باشد:

خالص ارزش دارایی(NAV):

با توجه به محاسبات صورت گرفته در مورد خالص ارزش دارایی های شستا، میتوان جدول زیر را بصورت خلاصه ای از ارزش فعلی دارایی های بورسی و غیر بورسی شرکت در نظر گرفت:

نتیجه گیری:

با توجه به ترکیب مطلوب سبد بورسی و غیر بورسی شرکت و نسبت قابل قبول P.NAV این شرکت سرمایه گذاری و همچنین با توجه به عرضه اولیه بودن این شرکت انتظار میرود بازدهی حداقل 15درصدی را برای این نماد داشته باشیم.

 


نظرات کاربران
دیدگاه شما پاسخ به تست حذف