شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت سیمان فارس و خوزستان(سفارس)
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت سیمان فارس و خوزستان(سفارس)

تحلیل بنیادی شرکت سیمان فارس و خوزستان(سفارس)

تاریخچه فعالیت:

شركت سيمان فارس و خوزستان با بيش از شش دهه فعاليت، به عنوان شركت مادر تخصصي، بزرگترین گروه تولیدکننده سیمان در کشور و منطقه بوده كه با دارا بودن 33 شرکت فرعی زیر مجموعه در صنعت سیمان و صنایع وابسته به سیمان در حال فعالیت می باشند.

شركت در سال 1329 با سرمايه­ گذاري مشترك سازمان برنامه و شركت سهامي سيمان شيراز با سرمايه اوليه 200 ميليون ريال تأسيس و در تاريخ 1329/3/8 تحت شماره 155 و بنام «شركت سهامي سيمان فارس» در اداره ثبت اسناد استان فارس (شيراز) به ثبت رسيد. در سال 1332 از شيراز به تهران انتقال يافت. در سال 1334 كارخانه سيمان شيراز با ظرفيت اسمي روزانه 200 تن شروع به بهره برداري نمود. در سال 1339 كارخانه سيمان دورود با ظرفيت اسمي 600 تن در روز از سازمان برنامه خريداري گرديد و بتدريج با خريد و احداث كارخانجات جديد و توسعه كارخانجات قبلي بر حجم ظرفيت توليدي خود افزود. در سال 1342 رسماً به «شركت سهامي سيمان فارس و خوزستان» تغييرنام يافت. پس از تصويب قانون اصلاحي قسمتي از قانون تجارت در اسفندماه 1347، شكل حقوقي شركت به استناد مصوبه مجمع عمومي فوق­العاده مورخ 1351/12/4 به سهامي عام تبديل و نام شركت به «شركت سهامي عام سيمان فارس وخوزستان» تغيير يافت. سهام شركت در ديماه 1354 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد.

شرکت سيمان فارس و خوزستان در عرصه صنعت سيمان بزرگترين توليد کننده در خاورميانه است. بر اساس سیاست­های متخذه در جهت سازماندهی بهینه شرکت و ایجاد سرعت در عملیات برای توسعه آتی با حفظ کنترل، استقلال کارخانه­ های تابعه در قالب شخصیت­های حقوقی مورد نظر قرار گرفت. در این راستا با تبدیل آخرین واحد تابعه (سیمان آبیک) به شرکت مستقل در سال مالی 82-81 شرکت عملاً به شرکت مادر تخصصي در صنعت سيمان تغيير يافت، درآمد عملياتي اين شرکت از شرکتهاي تابعه در صنعت سيمان يا زنجيره توليد اين صنعت (مادر تخصصي) همراه با کنترل مؤثر تأمين مي­شود. طبق مصوبه مجمع عمومي فوق العاده مورخ 1385/9/8 سال مالي شركت از اول خرداد ماه هر سال شروع و تا پايان ارديبهشت سال بعد به پايان مي­رسد و اولين دوره مالي جديد به مدت شش ماه از اول آذر ماه 1385 لغايت 31 ارديبهشت ماه 1386 بوده است.

موضوع فعالیت:

توليدانواع سيمان و محصولات و خدمات جانبي آن با كيفيتي در سطح بالاترين استانداردهاي جهاني و عرضه در بازارهاي داخل و خارج است. ما خاك را با همت صنعتگران كارآزموده به فراورده‌اي ارزشمند تبديل كرده، به سراسر دنيا ارسال مي كنيم و از اين طريق منزلت ملي را تجلي مي‌بخشيم. ما تنها به فكر رشد و بزرگتر شدن نيستيم، بلكه مي خواهيم در صنعت هوشمند بمانيم و با كسب دانش و فناوري روز و انجام برنامه هاي تكاپو جويانه، پيشاهنگ دانش صــــــنعت سيمان باشیم . از اين رو ما بر اعتلاي بي قيد وشرط در كليه ابعاد سازمان پرداخته و بر بهسازي و پيشرفت مداوم امـور تأكيد مي‌ورزيم.

سبد سهام (پورتفوی) شرکت سفارس:

طبق آخرین گزارش ثبت شده در سامانه کدال، ارزش افزوده پورتفوی(سبد سهام) این شرکت بالغ بر 40هزار میلیارد ریال میباشد که عمدتا مربوط به پورتفوی بورسی می باشد که ترکیبی از پورتفوی شرکت به شرح زیر می باشد:

سهام شرکت های بورسی: سرمایه گذاری های شرکت در مجموعه بورسی خود تقریبا به ارزش 44 هزار میلیارد ریال میباشد که عمدتا در شرکت های ذیل سرمایه گذاری صورت گرفته است:

سهام شرکت های غیر بورسی: سرمایه گذاری های غیر بورسی شرکت به ارزش 5 هزار میلیارد ریال میباشد که محتاطانه ارزیابی شده است که عمده آن نیز به شرح زیر میباشد:

خالص ارزش دارایی(NAV):

با توجه به محاسبات صورت گرفته در مورد خالص ارزش دارایی های سفارس، میتوان جدول زیر را بصورت خلاصه ای از ارزش فعلی دارایی های بورسی و غیر بورسی شرکت در نظر گرفت:

روند حرکتی قیمت و نسبت P/NAV سهم (بدون در نظر گرفتن پورتفوی غیر بورسی) سهم به شرح زیر می باشد:

نتیجه گیری:

با توجه به ترکیب سبد بورسی و غیر بورسی شرکت و نسبت  P.NAV این شرکت سرمایه گذاری، به نظر می رسد با توجه به قیمت فعلی، این سهم جهت بررسی و سرمایه گذاری قابل توجه می باشد.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه