شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 99.09.26
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 99.09.26

  • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته پر عرضه سپری شد و شاخص ها مجددا سرخ پوش بکار خود پایان دادند اما در آخرین روز کاری شاهد جمع آوری اکثر صف فروش ها در کلیات بازار بودیم. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند مثبتی در قیمت ها بوده ایم که رشد نفت برنت قابل توجه بوده است. دلار و سکه در این هفته با تغییرات منفی قیمت همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

گزارش99.09.26-1

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

دو اقدام مجلس برای مدیریت بازار مسکن:

احسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: اگر دولت قانون مالیات بر خانه‌های خالی را در فرصت مقرر قانونی اجرا کند، از ماه‌های ابتدایی سال آینده شاهد کاهش قیمت مسکن ناشی از این قانون مجلس خواهیم بود. دومین سیاست برای ساماندهی بازار مسکن مربوط به افزایش عرضه خانه به بازار بوده که شامل سیاست‌های تشویق ساخت مسکن جدید و تشویق عرضه مسکن‌های موجود به بازار است.

رهبری صرفا با پیشنهاد تمدید زمان بررسی لوایح FATF در مجمع موافقت کردند:

روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: همانگونه که دبیر محترم مجمع در حاشیه جلسه اخیر مجمع (۹۹/۹/۱۹)، در جمع خبرنگاران اعلام کردند، ریاست محترم جمهوری طی نامه ای به محضر مقام معظم رهبری ضمن درخواست تمدید زمان بررسی لوایح “پالرمو” و “سی اف تی” مربوط به پیوستن جمهوری اسلامی ایران به گروه اقدام مالی (FATF) در مجمع تشخیص مصلحت نظام، از معظم له درخواست کرده اند که مجمع، با اضافه کردن تحفّظ جدید، شرایط الحاق به این‌معاهدات را فراهم‌کند. رهبر معظم انقلاب در پاسخ به دو درخواست‌ مذکور، صرفا با تمدید زمان بررسی این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت فرموده اند.

پرواز شاخص های قیمت فولاد و مواد اولیه آن:

میلگرد شانگهای SHFE روز جمعه رشد 3.75%+، 660$ دارد و حجم معاملات نیز به شدت رشد کرده و روی ماه می 2021 متمرکز است. ورق گرم نیز امروز در شانگهای 4%+ پرواز کرده و به 7.5$ در هر تن رسیده است. سنگ آهن بورس دالیان DCE نیز پرواز 6.23%+ داشته و در آستانه برخورد به سقف مجاز رشد قیمت روزانه است. قیمت تحویل ماه آینده بورس 1090 یوان بر تن = 166$ است! زغالسنگ کک شو نیز با رشد 3.75%+، 245$ معامله می شود.

تهاتر ارزی موجب افزایش صادرات شد/ رشد تولید در ۴۰ رشته صنعتی:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تهاتر ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان منجر به افزایش صادرات در همین دو ماه شد. وزیر صمت با اشاره به رشد تولید خودروسازی نیز افزود: تولیدات خودرو در آبان ماه در مقایسه با سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته است.

بازار گردانی دارایکم با ۲۹۵ میلیارد تومان:

محمد بختیار نصر آبادی مدیر صندوق دارایکم گفت: از مبلغ ۶ هزار میلیارد تومانی که از پذیره نویسی صندوق دارا یکم حاصل شد،  ۲۹۵ میلیارد تومان به مسئله بازار گردانی اختصاص یافت.

سپرده‌های بانکی ۳۶ درصد افزایش یافت:

گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان شهریورماه سال ۹۹ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۳۱۹۵۴.۴ هزار میلیارد ریال گردیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۸۴۶۰.۵ هزار میلیارد ریال (۳۶ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۴۷۹۱.۶ هزار میلیارد ریال (۱۷.۶ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

پیش‌بینی فروش ۸۵۰ هزار بشکه نفت در سال آینده:

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: در لایحه بودجه فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز پیش بینی شده است اما بر اساس پیش‌بینی مرکز پژوهش‌ها در سال آینده حداکثر می‌توان ۸۵۰ هزار بشکه نفت به فروش رساند. فاصله بسیاری میان واقعیت و لایحه دولت وجود دارد و نظر مرکز پژوهش‌ها به‌عنوان مرکز ارائه دهنده مشاوره به نمایندگان، رد کلیات بودجه است.

  بسته آزادسازی قیمت خودرو روی میز سران قوا:

مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه‌سازان از طراحی بسته ای برای آزادسازی قیمت ۴۵ درصد خودروها و تعیین قیمت ۵۵ درصد باقی خودروها توسط شورای رقابت و ارسال این بسته به شورای سران قوا خبر داد و گفت: قیمت خودروهای پر تیراژ مانند تیبا، پژو ۴۰۵، پژو پارس و برخی انواع سمند توسط شورای رقابت تعیین خواهد شد.

جزئیات سه سناریوی مطرح در مجلس برای اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۰:

امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به شخم زدن دارد، گفت: دولت در نظر گرفته بخشی از درآمدهای خود را از طریق اوراق نفتی تامین کند که با مخالفت مجلس روبه رو خواهد شد. البته اگر مشتریان خارجی باشد و تحویل نفت فیزیکی باشد ایرادی ندارد. مهمترین مشکل بودجه چند خزانه ای بودن است که اکنون منابع هدفمندی یارانه‌ها، صندوق توسعه ملی و موارد دیگر در این دسته قرار دارند که به نظر می‌رسد باید تجمیع شود. یک نگاه این است که کلیات بودجه رد شود و به دولت بازگردد که اصلاح صورت گیرد. سناریو دیگر تصویب بودجه سه دوازدهم است که بنده و تعدادی از نمایندگان دیگر این موضوع را پیشنهاد دادند و سناریو دیگر تغییر لایحه بودجه با کمک کمیسیون تلفیق مجلس است.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته با افت و فشار فروش اکثریت بازار همراه بودیم:

گزارش99.06.29-2

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار منفی سپری شد. شایعات مطرح شده در این هفته منجر به فشار عرضه و خروج پول قابل توجه در بازار شد اما در دو روز انتهایی صف های فروش عمدتا جمغ آوری شدند و شاهد نوسانات مثبتی نیز در کلیات نمادها بودیم. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته های گذشته منفی به کار خود پایان داد و بترتیب با کاهش 7.47 و 4.54 درصدی همراه بوده اند:

گزارش99.09.26-3

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

گزارش99.09.26-4

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد افت میزان ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 175.7 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته کاهش 13 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

گزارش99.09.29-5

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود در این هفته شاهد خروج پول حقیقی از بازار بوده ایم. در این هفته بالغ بر 58.5 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم این در حالیست که در هفته های قبل شاهد ورود پول بوده ایم. از نکات این بخش خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

گزارش99.09.26-6

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ را در یک ماه گذشته نیز نشان داده ایم که همانطور که مشخص است این نرخ در روز های اخیر با افزایش نرخ همراه بوده است. این نرخ در یک ماه گذشته عمدتا در محدوده 18.5 الی 20 درصد در حال نوسان بوده است:

گزارش99.09.29-7

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تحلیل تکنیکال 5 نماد پربیننده بازار خواهیم پرداخت:

1- زاگرس: حرکت در قالب یک الگوی هارمونیک ab=cd و رسیدن قیمت به سقف کانال کوتاه مدتی بنظر میرسد. سهم با اصلاح قیمتی رو به رو شود و تا محدوده اولین حمایت مید لاین کانال اصلاح داشته باشد بهترین استراژی برای ورود خرید در کف و فروش در سقف این کانال برای نوسان میباشد:

گزارش99.09.26-8

2- فاسمین: سهم درحال ساختن یک مثلث نوترال میباشد که شاخه Dرا با رسیدن به سقف به اتمام رسانده در حال اصلاح برای تکمیل شاخه E میباشد بهترین محدوده برای ورود دوباره 1560 تومان با داشتن همین محدوده به عنوان  محدوده حد ضرر میتوان مد نظر داشت:

گزارش99.09.26-9

3- شپنا: مثلث نوتران خنثی را شاخه D را به اتمام  رسیده و در اخرین گام های اصلاحی شاخه Eمیباشد محدوده 1440 میتواند محدوده برگشتی برای سهم باشد:

گزارش99.09.26-9

4- شتران: چارت شتران هم تقریبا شبیه به چارت شپنا میباشد که در حال ساختن  شاخه اخر اصلاح میباشند:

گزارش99.09.26-10

5- فولاد: در صورتی که محدوده حمایتی مشخص شده را از دست ندهد میتوان امیدوار بود سهم در حال ساختن شاخه Dاز یک مثلث خنثی میباشد نکته جالب در این جاست که چارت فولاد یک گام از بقیه فلزاتی ها عقبتر میباشد:

گزارش99.09.26.11

  • بورس کالا:

در این قسمت به بررسی ارزش معاملات در رینگ پتروشیمی و صنعتی بورس کالا از ابتدای سال گذشته تا تاریخ 26 آذر سال جاری خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند ارزش معاملات تمامی محصولات شرکت های پتروشیمی و پالایشی را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود ارزش معاملات تا 26 آذر ماه رینگ پتروشیمی حدود 114.2 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال گذشته بترتیب 23 درصد و 104 درصد افزایش(که این درصدها تا پایان ماه تغییر خواهند کرد)یافته است. انتظار میرود رکورد ارزش معاملات این رینگ تا انتها ماه شکسته شود:

kala-bourse-446

نمودار زیر روند ارزش معاملات تمامی محصولات شرکت های صنعتی را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود ارزش معاملات تا 26 آذر ماه رینگ صنعتی حدود 151 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال گذشته بترتیب 70 درصد و 126 درصد افزایش(که این درصدها تا پایان ماه تغییر خواهند کرد)یافته است. از عوامل رشد ارزش معاملات در این هفته ها، افزایش نرخ محصولات جهانی است:

bourse-kala-466

  • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت نسبتا خنثی و با افت قیمت همراه بود و در آخرین روز کاری نیز بدون تغییر قیمت بکار خود پایان داد. دلار در این هفته در کانال 25 هزار تومانی قرار داشت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 25 هزار و 800 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 0.39 درصدی داشته است. انس طلا نیز در این هفته روند تغییر قیمتی نداشت و با افزایش 1 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1890.4 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با افت قیمتی همراه بود و هر سکه امامی به ارزش 11 میلیون و 900 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 1.65 درصدی داشته است:

arzvatala854185

  • تحلیل بنیادی نماد زاگرس

شرکت پتروشیمی زاگرس به عنوان واحد وابسته به شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، در زمینه تولید متانول فعالیت می کند. زاگرس با داشتن ظرفیت اسمی تولید 3.3 میلیون تن متانول در سال در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته است قابل ذکر است، این شرکت جایگاه اول را در صنعت داخلی دارد.

arzvatala-356345634

arzvatala-35634685634

مقایسه روند تولید متانول در 5 سال گذشته به شرح زیر می باشد که قابل ذکر است علت کاهش تولید متانول در سال 98 قطع گاز و افت فشار گاز به دلیل سرما در زمستان بوده است.

metanol36464

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

kala-3464178064

گفتنی است که محاسبه سود کارشناسی 1399 و 1400 طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است.

تولید و فروش

مقدار تولید و فروش شرکت بر اساس ظرفیت تولیدی و انتظار فروش برآورد شده است. نرخ فروش شرکت برای صادرات بر مبنای CFR چین بوده و نرخ بورس کالا نیز بر مبنای FOB خلیج فارس می‌باشد.

3563567534356356753490356356753490035635675349030

بهای تمام شده

نرخ گاز خوراک طبق نرخ های اعلامی مراجع ذی صلاح و بر مبنای محاسبه نرخ تسعیر ارز در هر ماه با استفاده از متوسط نرخ معاملاتی در سامانه نیما صورت می گیرد و گاز اکسیژن مصرفی بر مبنای نرخ اعلامی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نظر گرفته شده است.

1246647771246647754647124664775464555712466477546455554647124664-554647

سود و زیان

لازم به ذکر است هزینه های عمومی اداری و تشکیلاتی افزایش قابل توجهی نسبت به سال 98 داشته است که عمدتا مربوط به هزینه حمل محصولات صادراتی می باشد که به دلیل افزایش نرخ حمل و نرخ تبدیل ارز می باشد.

نتیجه‌گیری

سودآوری شرکت پتروشیمی زاگرس بسیار نسبت به متغیرهایی نظیر قیمت جهانی متانول و نرخ دلار حساس می‌باشد و از این رو شرکتی اهرمی تلقی می‌شود. این موضوع مانند شمشیر دو لبه برای شرکت بوده و باعث می‌شود که سودآوری در معرض ریسک‌هایی خارج شرکت قرار گرفته که پیشبینی آن‌ها نیز دشوار است. از مزیت های این شرکت صادرات بیش از 90% محصولات به خارج و ارز آوری مناسب برای کشور است. از طرفی محصولات شرکت در داخل نیز بازار مناسبی ندارد که در صورت گسترش تحریم ها تقاضای داخلی نمی تواند به راحتی کاهش صادرات را جبران کند. از آنجایی که فروش شرکت به صورت  CFR است، هزینه حمل و نقل به قیمت ارز وابسته است و افزایش اخیر قیمت ارز باعث افزایش هزینه ها در این بخش خواهد شد.

با توجه به قیمت فعلی متانول و افزایش آن خرید سهم دارای جذابیت کافی می‌باشد؛ اما در صورت تغییر در قیمت آن یا قیمت دلار ممکن است ارزندگی سهم تغییر کند. در زیر تحلیل حساسیت سود هر سهم برای سال 1400 نسبت به نرخ گاز و متانول نشان داده شده است.

 

 

تهیه شده توسط واحد تحلیل کارگزاری آتی ساز بازار