شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 98/11/23
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 98/11/23

گزارش هفتگی منتهی به 98/11/23

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار در ادامه روند رو به رشد خود، در هفته جاری نیز با تقاضای مطلوبی همراه بود و کلیات بازار در هفته جاری نیز مثبت دنبال شد. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری برخلاف هفته های گذشته و مباحث پیرامون ویروس کرونا در چین با رشد قیمت در کلیات کامودیتی ها روبرو گردیده اند. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی رو به رو شد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θکاهش ۳۸ هزار میلیارد تومانی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی:

مجموع بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی در آذر ماه امسال به ۱۱۱ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به آذر ماه سال گذشته ۳۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان یعنی بالغ بر ۲۵.۶ درصد کاهش یافته است. بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی با ۱۶.۲ درصد افزایش در ۹ ماهه امسال و رشد ۵۷.۲ درصدی در یک سال منتهی به آذر ماه به عدد ۱۱۱ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

Θتولید روزانه نفت ایران به ۲ میلیون و ۸۶ هزار بشکه رسید:

اوپک تولید نفت ایران در نخستین ماه سال جاری میلادی را ۲ میلیون و ۸۶ هزار بشکه در روز اعلام کرد که این رقم نسبت به ماه قبل از آن ۹ هزار بشکه کاهش داشته است.

Θنپذیرفتن FATF ایران را مقابل نظام مالی بین المللی قرار می‌دهد:

معاون حقوقی رییس جمهوری: با توجه به تحریم های یکجانبه و ظالمانه آمریکا ، نباید اجازه دهیم که ارتباطات مالی بین المللی ما در دیگر مناطق جهان آسیب پذیر شود. در صورت نپذیرفتن لوایح چهارگانه گروه اقدام مالی مشترک ، تقریبا تمامی روابط پولی و مالی بین المللی خود را با خطر مواجه خواهیم کرد.

Θصادرات ایران در شرایط تحریم ۴ برابر واردات است:

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اعمال تحریم‌های آمریکا با هدف وارد کردن فشار اقتصادی بر مردم گفت که در این شرایط سخت خللی در فعالیت های زیربنایی به وجود نیامده و به عنوان نمونه صادرات کشور به ۴ برابر میزان واردات رسیده است.

Θنرخ مالیات بر عایدی املاک تعیین شد:

وزارت اقتصاد در پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، نرخ مالیات بر عایدی املاک را تعیین کرد. نرخ‌های مالیات بر عایدی بر اساس مدت تملک به شرح زیر است:

یک سال و کمتر ۲۵ درصد / بیش از یک سال تا ۶ سال به ازای هر سال معادل ۲.۵ واحد درصد نرخ مذکور کاهش می‌یابد / ۷ سال و بیشتر ۱۰ درصد.

Θنفت سنگین ایران ارزان شد:

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

Θبازار دو طرفه می شود:

به اطلاع کلیه فعالان محترم بازار سرمایه می رساند؛ پیرو تصویب دستورالعمل فروش تعهدی اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، این سازو کار معاملاتی با توجه به اتمام کلیه فرآیندهای ممیزی سامانه های معاملاتی مربوطه از تاریخ 04/12/1398 در بورس اوراق بهادار تهران راه اندازی می شود. طبق توضیحات ارائه شده این مرحله برای تعداد محدودی از نمادها (احتمالا ۵ نماد) اجرایی می شود و برای همه  بازار نخواهد بود.

Θیادداشت رییس کل بانک مرکزی:

در روز ۱۹ بهمن ۹۸ جلسه خوبی با رئیس محترم اتاق بازرگانی و رؤسای اطاقهای مشترک ایران وکشورهای اوراسیا داشتیم. حجم تجارت بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در سه ماه گذشته رشد بسیارخوبی داشته است. مقرر شد بانک مرکزی نیازهای مربوط به نقل وانتقال ارز وتسویه حساب بین صادر کنندگان و واردکنندگان را تأمین و تسهيلات لازم را برای آنها فراهم کند.

Θ اکنون زمان مذاکره با آمریکا نیست:

رییس سازمان برنامه و بودجه: بار اول و با تصمیم نظام با آمریکا مذاکره کردیم اما حالا زمان ایستادگی، مقاومت و صبر بوده و وقت مذاکره نیست. درآمدهای حاصل از فروش منابع نفتی کشور به دلیل محدودیت در صادرات کاهش یافته اما از ابتدای امسال تا پایان دی ماه درآمدهای عمومی کشور ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر شد.

Θ دارو در سال ۹۹ گران نمی‌شود:

رئیس سازمان غذا و دارو: برنامه‌ای برای افزایش قیمت دارو در سال جدید نداریم و تلاش می‌کنیم قیمت‌گذاری به نحوی باشد که تولید زیان‌ده نباشد.

Θ حجم نقدینگی از مرز ۲۲۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد:

بانک مرکزی حجم نقدینگی در آذر ۹۸ را بیش از ۲۲۶۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۸.۲ درصد رشد داشته است.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های کوچکتر و نماد های با پتانسیل تجدید ارزیابی در معرض توجه قرار داشتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته جاری همانطور که در نمودار های زیر دیده میشود بعد از انتشار اخبار پیرامون درصد تجدید ارزیابی نماد خودرو (2008 درصد) و با توجه به اینکه انتظار بیشتری از میزان این درصد میرفت شاهد افت در کلیات بازار در روز دوشنبه بوده ایم و رفته رفته مجددا شاهد برگشت بازار به محدوده مثبت بوده ایم:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) نیز به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد رشد مجدد در ارزش معاملات خرد بوده ایم و عمدتا در طی این هفته شاهد ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 4.8 هزار میلیارد تومان بوده ایم. از دیگر نکات مثبت این هفته رکورد ارزش معاملات خرد به اندازه 67،400 میلیارد ریال بود که در تاریخ بورس بی سابقه بوده است و همچنین در این هفته شاهد ورود پول به مقدار قابل توجه 13 هزار میلیارد ریال بوده ایم:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 3 نماد پر بیننده خواهیم پرداخت:

  1. خودرو: به نظر میرسد با توجه به رسیدن به محدوده حمایتی در معاملات روز چهارشنبه ، از هفته پیش رو شاهد بهبود معاملات و برگشت روند قیمتی سهم باشیم:

2. حکشتی: در تصویر نمودار هفتگی یکی از پر حجم ترین نمادهای معاملاتی هفته جاری را مشاهده می نمایید – به نظر می رسد سهم در یک بازه میان مدت به سمت اهداف مشخص شده حرکت نماید:

3. خپارس: نمودار هفتگی سهم را در تصویر بالا مشاهده می نمایید . همانطور که مشخص است سهم در یک کانال بلند مدت به سمت اهداف سقف کانال در حال حرکت است . به نظر می رسد در یک بازه میان مدتی اهداف مشخص شده در نمودار قابل دست یافتن باشد:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی معاملات pvc شغدیر و پلی پروپیلن جم پیلن و پلی اتیلن شاراک از ابتدای سال جاری در بورس کالا خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات pvc پتروشیمی غدیر را به تصویر کشیده است. همانطور که دیده میشود تقاضا برای این کالا افزایش یافته است و روند نرخ فروش این محصول نیز روند افزایشی به خود گرفته است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن 128 میلیون ریال قیمت داشته است. از دیگر نکات این ماه این محصول کاهش حجم معاملات در بهمن ماه می باشد که نسبت به ماه گذشته شاهد افت 70 درصدی بوده ایم:

نمودار زیر روند معاملات پلی پروپیلن شرکت جم پیلن را در دو سال گذشته به تصویر کشیده است. همانطور که دیده میشود. همانطور که دیده میشود نرخ این کالا در بورس کالا روند صعودی به خود گرفته است و در آخرین نرخ خود به ازای هر تن بطور میانگین 141 میلیون ریال قیمت داشته است. در بهمن این شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همچنین ماه گذشته حجم معاملات کمتری داشته است. انتظار میرود تا انتهای سال جاری روند نرخ این محصول افزایشی باشد.

نمودار زیر روند معاملات پلی اتیلن سنگین شرکت پتروشیمی شازند را در دو سال گذشته به تصویر کشیده است. همانطور که دیده میشود. همانطور که دیده میشود نرخ این کالا نیز در بورس کالا روند صعودی به خود گرفته است و در آخرین نرخ خود به ازای هر تن بطور میانگین 114 میلیون ریال قیمت داشته است. روند حجم معاملات این کالا در بهمن ماه نیز نسبت به ماه گذشته و مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. بنظر میرسد روند افزایشی نرخ این محصول نیز تا انتهای سال ادامه داشته باشد:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا صعودی داشته است و در آخرین روز کاری شاهد افت قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 13 هزار و 950 تومان معامله شد. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا افزایشی داشته است و با افزایش 17.3 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1575.1 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با رشد ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 5 میلیون و 90 هزار تومان قیمت داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه