شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 98/06/20
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 98/06/20

گزارش هفتگی منتهی به 98/06/20

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

**در ابتدای گزارش لازم به ذکر است که این گزارش هفتگی از تاریخ 06/06/1398 تا تاریخ 20/06/1398 را شامل میشود**

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  شاخص ها تماما در حال پیشتازی بسوی سقف های جدید تاریخی می باشند. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری بعد از چند هفته افت قیمت، در هفته جاری روند متعادل ومثبتی در پیش گرفتند و نفت نیز در هفته جاری کاهش یافته است که برخی منابع خبری انتشار اخباری مبنی بر کاهش وزن تحریم های نفتی علیه ایران را دلیل ریزش بهای نفت می دانند. دلار و سکه نیز همچنان روند نسبتا منفی را سپری میکنند.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θمقامات ایران خواستار دیدار هستند:

رئیس جمهور آمریکا بامداد جمعه در جمع خبرنگاران در کاخ سفید مدعی شد که مقامات ایران خواستار دیدار با وی هستند. همچنین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه صحبت های ترامپ اضافه کرد: فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران همچنان ادامه خواهد یافت اما رئیس جمهور آمریکا نیز آماده دیدار با رئیس جمهور ایران است. هیچ اطلاعی درباره میانجی‌گری کویت درباره موضوع ایران نداریم اما از هرگونه تلاش دیپلماتیک استقبال می‌کنیم.

Θوضع عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی برای صادرات مواد معدنی خام از اول مهرماه:

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد: از اول مهرماه امسال، صادرات مواد معدنی خام مشمول عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی می شود. این دستور با تصویب کارگروه موضوع بند ۱ دستورالعمل مدیریت صادرات و در راستای حمایت از تولید داخل صادر شده است. صادرات کنسانتره و گندله سنگ آهن نیز مشمول عوارض ۲۵ درصدی خواهد بود. این تصمیم به منظور جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر اجرایی می شود.

Θ طرح ماکرون شامل تعهد ایران به گفت‌وگوهای منطقه‌ای در آینده است:

دیلی‌بیست در توصیف طرح ماکرون نوشت: «در برابر پول (اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری)، ایران باید به پایبندی به توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد (برجام) بازگردد. تهران همچنین باید با عدم تهدید امنیت خلیج فارس و عدم ممانعت از دریانوردی در این منطقه موافقت کند. در نهایت، تهران باید متعهد به گفت‌وگوهای منطقه‌ای خاورمیانه‌ای در آینده شود.»

Θموافقت ترامپ با طرح فرانسه:

سناتور آمریکایی “کریس مِرفی” از موافقت ترامپ با طرح فرانسه برای پرداخت ۱۵ میلیارد دلار به ایران در مقابل بازگشت این کشور از کاهش تعهدات برجامی خبر داد. این سناتور در توییتر نوشت: ترامپ به ایران ۱۵ میلیارد دلار برای بازگشت به توافقی می دهد که او خود آن را رد و پاره کرد.

Θاخراج جان بولتون:

ترامپ در توییتر: به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر به حضور او در کاخ سفید نیازی نیست. من و دیگر اعضای دولت با بسیاری از پیشنهادات او شدیدا مخالف بودیم، به همین دلیل از او خواستم استعفایش را تقدیم کند، او هم صبح این کار را کرد. از خدمات او بسیار ممنونم. هفته آینده یک مشاور امنیت ملی تازه معرفی می‌کنم. ادعای کاخ سفید در این رابطه به شرح روبرو میباشد: مهمترین دلیل برکناری جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی دولت ترامپ، مخالفت با توافقنامه صلح با طالبان بوده است.

Θکاهش ۱۰.۵ درصدی تورم فصلی کالاهای صادراتی:

تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی در فصل بهار ٩٨ نسبت به فصل قبل، ١٣,٦ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٧ (برابر با ٢٤.٠ درصد) حدود ١٠.٥ واحد درصد کاهش داشته است.

Θفرانسه خواستار معافیت چین، هند و ژاپن از تحریم‌های نفتی آمریکا شده است:

یک منبع فرانسوی گفته وزیر دارایی این کشور در واشنگتن خواستار صدور معافیت‌های تحریمی برای برخی شرکت‌ها جهت مجاز کردن فروش نفت ایران به چین، هند و ژاپن شده است.

Θروحانی در تماس تلفنی مکرون:

جلسه ایران و ۱+۵ تنها زمانی امکان پذیر است که تحریم‌ها برداشته شود. از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم‌ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد. با نهایی شدن توافقات با اروپا آماده بازگشت به تعهدات برجامی هستیم. استحکام برجام و امنیت در آبراه‌های جهان به نفع جهان و از جمله اتحادیه اروپا و حتی آمریکا است.

Θارز دارو به دلیل تحریم تخصیص نیافت:

رئیس سازمان غذا و دارو در نامه‌ای به بانک مرکزی از عدم تخصیص ارز به کارخانجات داروسازی به دلیل عدم رفع تعهدات ارزی ناشی از صادرات و واردات خبر داد.

Θآمار صادرات باز هم نزولی شد:

آمار صادرات ایران در ۵ ماه منتهی به مرداد نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیش از ۹ درصد کاهش داشته است؛ این درحالی است که بر اساس این آمار، بیش از ۷۵ درصد کل صادرات ایران به ۵ کشور بوده که می‌تواند یک خطر قلمداد شود. نصف صادرات ایران به ۲ کشور چین و عراق بوده است.

Θمدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره دیدار اخیرش با مقامات ایرانی:

لحن و دستاورد این گفتگوها برای ما مثبت بود و این نشان می‌دهد که رابطه بین ایران و آژانس یک رابطه کاملاً بالغ است و ما می‌توانیم در مورد همه مسائل گفتگو کنیم. البته در برخی موارد ما نیاز به تعاملات بیشتر و سریع‌تری داریم و فکر می‌کنم مقامات تهران نیز این پیام را درک کردند. سازوکار راستی‌آزمایی آژانس در ایران احتمالاً قدرتمندترین سازوکاری است که ما در جهان داریم. من در صحبت‌های خود گفتم همکاری کامل و به‌موقع از سوی ایران امری ضروری است، اما نگفتم که ایران این همکاری را با ما ندارد.

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی دو هفته گذشته با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و شاخص کل با رشد 5.56 درصدی همراه بوده است و شاخص هموزن نیز افزایش 7 درصدی داشته است. همانطور که مشخص میباشد بازار همچنان در مدار صعود و رکورد سقف های تاریخی جدید می باشد:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی چهار نماد بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. کچاد: انتظار رشد قیمت تا محدوده سقف کانال صعودی را میتوان از سهم  داشت:

2. فملی: بروز رسانی تحلیل قبل:

3. فولاد: تا زمانی که موفق به شکست سقف کانال محدوده 490 تومان نشده است. ورود به سهم بسیار پر ریسک میباشد:

4.فاسمین: حرکت در یک کانال صعودی میتواند در اخرین گام  رشد تا محدوده 1700 تومان رشد داشته باشد:

•بورس کالا

در این قسمت به بررسی شمش فولاد خوزستان، چادرملو، ورق گرم و سرد فولاد مبارکه و مس کاتد ملی مس ایران از ابتدای سال جاری خواهیم پرداخت(تمامی اعداد و ارقام تا تاریخ 20 شهریور ثیت گردیده است):

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت کچاد خواهیم پرداخت. همانطور که مشخص می باشد روند قیمت این کالا از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری روند نزولی به خود گرفته است. این کالا در شهریور مشابه ماه قبل به میزان 10 هزار تن معامله گردیده است وقیمت آن به ازای هر تن 33.5 میلیون ریال بوده است. نسبت تقاضا به عرضه این کالا در اکثر اوقات بالا بوده است و همین عامل منجر به تثبیب قیمت بالاتر نسبت به نسبت به قیمت پایه این کالا شده است:

شمش بلوم فولاد خوزستان (فخوز) نیز مشابه نمودار زیر میباشد. نرخ این محصول نیز روند کاهشی داشته است و در آخرین معامله خود 33.5 میلیون ریال به ازای هر تن بوده است. میزان عرضه این محصول از ابتدای سال جاری 30 هزار تن بوده است که تماما معامله گردیده است و همواره میزان تقاضا این شرکت فولادی بیشتر از عرضه این کالا بوده است. میزان معاملات دو ماه اخیر مشابه یکدیگر بوده است:

کاتد مس ملی مس ایران نیز مشابه زیر معامله گردیده است. این محصول علیرغم روند مثبت و پرتقاضا در سه ماه ابتدایی سال جاری، در سه ماهه دوم آنچنان مورد توجه نبوده است و اغلب میزان عرضه از تقاضا پیشی گرفته است. در آخرین معامله این کالا به ازای هر تن 621 میلیون ریال معامله گردیده است. در شهریور ماه میزان معاملات 6440 تن بوده است که نسبت به ماه گذشته 88 درصد افزایش یافته است:

ورق گرم وسرد این شرکت نیز مشابه نمودار ذیل معامله گردیده است. ورق سرد این شرکت در شهریور ماه به میزان 57 میلیون ریال به ازای هر تن معامله گردیده است که تقریبا مشابه ماه گذشته اش می باشد. میزان معاملات 74 هزار تن بوده است که نسبت به ماه گذشته 28 درصد افزایش یافته است.

ورق گرم این شرکت در آخرین معامله خود با کاهش 3 درصدی قیمت نسبت به ماه گذشته با نرخ 47.8 میلیون ریال به ازای هر تن معامله گردیده است. میزان معاملات شهریور ماه این محصول فولاد مبارکه نسبت به ماه گذشته به میزان 26 درص کاهش یافته است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در دو هفته گذشت روند آرام و نوسانی داشته است و در محدوده 11300 تا 11650 در حال نوسان بوده است و در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 11 هزار و 380 تومان معامله شده است. انس طلا نیز در این مدت روند نزولی را پشت سر گذاشت و در آخرین دقایق معاملات آن 1507 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا با کاهش ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 60 هزار تومان قیمت داشته است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه