شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1400/04/16
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1400/04/16

  • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته نیز نسبتا پر تقاضا سپری شد و شاخص ها مجددا سبز پوش بکار خود پایان دادند. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند منفی در قیمت ها بوده ایم. دلار و سکه در این هفته با تغییرات منفی قیمت همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

1-  قیمت شیرخام ۶۴۰۰ تومان تصویب شد:

وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای اعلام کرد که شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک قیمت هرکیلوگرم شیرخام را ۶,۴۰۰ تومان تصویب کرد و براساس مصوبه این شورا شیرخشک، کره، روغن حیوانی، فراورده‌های لبنی و دام زنده آزاد است.

2- مالیات خرید طلا حذف شد:

طبق قانون جدید، از این به بعد ۹ درصد مالیات خرید طلا فقط به سود و اجرت طلا تعلق می‌گیرد و اصل قیمت طلا از این مالیات معاف است‌.

3- نباید همه سرمایه‌ خود را وارد بورس کنید:

رئیس‌جمهور: از ابتدای دولت یازدهم تصمیم داشتم تا تمام شرکت‌های اقتصادی دولتی را وارد بورس بکنیم تا مدیریت بنگاه‌ها در اختیار دولت نباشد. بورس امروز یک بازار بسیار مهمی است، البته مردم نباید همه سرمایه‌شان را وارد بورس کنند. بورس همیشه یک خط صعودی رو به بالا نیست و مردم باید تا حدی سرمایه خود را وارد بورس کنند تا فراز و نشیب آن زندگی آنها را برهم نزند. امیدوارم بورس تا پایان دولت در مسیر درست خود حرکت بکند و دولت سیزدهم بتواند به درستی از این بازار استفاده بکند.

4-  ایران جزو ۱۰ کشور تولید مس در جهان قرار می‌گیرد:

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ایران جزو ۱۰ کشور تولید مس در جهان قرار خواهد گرفت و امیدواریم درآمد ارزی ما در صنایع مس به ۴.۵ میلیارد دلار ارتقا پیدا کند.

5- واکنش اولیانوف به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم فلزی توسط ایران:

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده که ایران به تولید اورانیوم فلزی تا سقف غنای ۲۰ درصد رو آورده است. آمریکا نیز در ازایش سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ را حفظ کرده است. تنها راه خروج از این چرخه ازسرگیری بدون تاخیر گفت‌وگوهای وین و احیای کامل برجام است.

6- تکذیب خرابکاری در خط تولید واکسن برکت:

روابط عمومی شفافارمد: خبر خرابکاری آمریکا در شرکت شفافارمد صحت ندارد و خط تولید واکسن برکت با تمام ظرفیت در حال تولید می‌باشد. در روزهای آتی سری جدید واکسن‌های تولیدی تحویل خواهد شد. بنابر اعلام مسئولان وزارت بهداشت واکسیناسیون با واکسن برکت در چندین استان آغاز شده است.

7- دامنه نوسان بورس به تدریج حذف می‌شود:

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: تعریف دامنه نامتقارن برای نوسان سهام بورس یک تصمیم موقتی شورای عالی بورس بود که به مقتضای شرایط بازار گرفته شد، اما بعد از آن شورای عالی بورس مصوب کرد که بازار کم‌کم به سمت باز کردن دامنه نوسان حرکت کند. عمده کشورها دامنه نوسان تعریف می‌کنند، اما این دامنه آنقدر وسیع و باز است که به ندرت سهام در بورس می‌توانند به اندازه آن دامنه نوسان پیدا کنند. در واقع می‌توان گفت دامنه نوسان عملاً وجود ندارد. طبق مصوبه شورای عالی بورس، بورس یک مسیری را پیش می‌برد که هر ماه نیم‌درصد به دامنه نوسان اضافه شود و در نهایت به مرحله‌ای برسیم که انگار دامنه نوسان وجود ندارد.

8- اصلاحات ساختاری بانک مرکزی در دستور کار مجلس قرار دارد:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح اصلاحات در بخش‌های ساختاری و نظارتی بانک مرکزی، رابطه بانک مرکزی با دولت و استقلال بانک مرکزی در دستور کار مجلس قرار دارد. پورابراهیمی گفت: مجلس طرحی در خصوص اصلاح بانک مرکزی ارائه کرده که کلیات این طرح در مجلس تصویب شد. پورابراهیمی در خصوص این طرح گفت: اصلاح در بخش‌های ساختاری، نظارتی و اداره بانک مرکزی و همچنین رابطه بانک مرکزی با دولت و استقلال بانک مرکزی و موارد این چنینی در این طرح تصویب شده است. امیدواریم با تصویب این طرح بانک مرکزی بتواند اقدامات خود را به صورت مستقل از دولت انجام دهد.

9- چون قیمت برق زیاد نشده، بخش خصوصی رغبت به تأسیس نیروگاه ندارد:

علی نقوی: 60 درصد تولید برق کشور توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد. وزارت نیرو کمی دیر به بازار بورس توجه نشان داد و حجم معاملات برق در بورس انرژی بسیار پایین است. وزارت نیرو و شرکت توانیر هم تولیدکننده‌اند، هم خریدار و هم رگولاتور. این در حالی است که بخش رگولاتور باید جدا شود. قیمت برق در سال های گذشته تغییر نکرده است و این باعث شده بخش خصوصی نسبت به ایجاد نیروگاه جدید رغبتی نداشته باشد.

 ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت.:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار مثبت سپری شد. بازار در ادامه روند صعودی یکی دوهفته اخیر، در این هفته نیز با برتری خریداران مثبت دنبال شد و کلیات بازار با بازدهی مثبت به کار خود پایان دادند. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته های گذشته مثبت به کار خود پایان داد و بترتیب با افزایش 2.88 و 2.54 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهوم هریک نیز در کنار هر نسبت نشان داده شده است (چهار فصل اخیر:ttm):

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد میزان قابل قبول ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 61.5 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته کاهش 9 درصدی داشته است. همچنین در این هفته رکورد ارزش معاملات خرد در سال جاری شکسته شد.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند ورود پول به بازار در این هفته مشابه هفته قبل ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 1.9 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته گذشته کاهش 66 درصدی داشته است. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند ورود پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت از حقوقی ها به حقیقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 16 تیر ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 20.99 الی 22.24 درصدی قرار داشته است که در این هفته این نرخ نسبتا کاهش یافته است.

با کنترل نرخ سود بانک ها و نرخ سود بین بانکی، این کاهش نرخ بهره به تنهایی میتواند یکی از عوامل افزایش تقاضا در بازار بورس باشد:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 5 شاخص شامل شاخص کل، هموزن، خودرویی، سیمانی و بیمه خواهیم پرداخت:

شاخص کل: در محدوده ی حساسی قرار دارد و احتمال اینکه از محدوده ی۱،۳۰۰،۰۰۰-۱،۳۱۵،۰۰۰واحد اصلاحی موقت داشته باشد وجود دارد ضمن اینکه اسیلاتور آر اس آی نیز در محدوده ی اشباع خرید قرار گرفته است:

شاخص هموزن: در یک الگوی کنج در حال نوسان است محدوده ی۳۹۷،۰۰۰-۴۰۲،۰۰۰واحد به ترند نزولی خودش برخورد خواهد کرد ضمن اینکه آر اس نیز احتمالا همزمان به خط روند نزولی خودش را لمس خواهد کرد و احتمال اصلاح در محدوده ی ذکر شده وجود دارد:

شاخص خودرویی: درگیر ترند نزولی کوتاه مدت است که با رنگ آبی مشخص شده از همین محدوده ها یا کمی بالاتر احتمالا شاهد اصلاح خواهیم بود و پس از آن به سمت۲۳۸،۰۰۰واحد پیشروی خواهد داشت:

شاخص سیمانی: گروه سیمان پس از شکست کف کانال و عدم توانایی در بازپسگیری کانال وارد اصلاح فرسایشی شده و درصورت عبور از ترند نزولی یعنی محدوده ی۱۰۵۵۰میتواند رشد جدیدی را آغاز کند:

شاخص بیمه: پس از شکست کف کانال صعودی وارد اصلاح فرسایشی شد و در حال حاضر باید کم کم منتظر تکمیل موج‌ سی از یک مثلث احتمالی و بعد رشدی در قالب موج دی تا۷۵۰۰۰خواهیم بود ضمن اینکه مقاومت۵۸۰۰۰نیز بر سر راه این شاخص وجود دارد:

  • بررسی اجمالی نمادهای با P/Eجذاب در گروه فلزات و شیمایی:

همانطور که در هفته های قبل ذکر شد، در این بخش به بررسی نمادهای جذاب از نظر ارزشگذاری بر مبنای P/E در دو صنعت شیمایی و فلزات اساسی با در نظر گرفتن مفروضات مشخص خواهیم پرداخت.(شایان ذکر است تحلیل صورت گرفته هیچ سیگنالی برای خرید یا فروش نمی باشد):

 صنعت شیمیایی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه شیمیایی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 16 تیر ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به دو هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ اوره برابر 250 دلار، نرخ متانول برابر 300 دلار، هزینه حمل برابر 50 دلار، نرخ گاز برابر 9 سنت و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

صنعت فلزات اساسی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه فلزات اساسی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 16 تیر ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به دو هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ بیلت 540 دلار، مس 8400 دلار، روی 2800 دلار و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

  • بازار مسکن

تعداد معاملات انجام شده در خرداد ماه سال 1400 در حدود 5.1 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل 29.6 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 52.7 درصدی کاهش را نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر زیربنای واحد های مسکونی شهر تهران معادل 296.7 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل بترتیب 3 و 56.6 درصد افزایش نشان میدهد. بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در خرداد ماه سال جاری در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد های تا 5 سال ساخت با سهم 35.8 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل بتریتب معادل 33.9 و 37.6 درصد رشد نشان میدهد:

متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی و تعداد معاملات واحدهای مسکونی انجام شده در مناطق 22 گانه شهر تهران به شرح جدول زیر میاشد(برگرفته از آمارهای خام سامانه معاملات املاک  و مستغلات کشور):

  • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت در مدار نزولی قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد افزایش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 24 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 24 هزار و 990 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 1.34 درصدی داشته است. اما انس طلا در این هفته روند مثبتی داشت و با افزایش 28.6 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1800.2 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر منفی قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 750 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 0.65 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه