شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1400/03/19
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1400/03/19

  •  شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی دو هفته اخیر به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این دو هفته نیز نسبتا با افزایش نسبی تقاضا سپری شد و شاخص کل برخلاف شاخص هموزن در این دو هفته برایند مثبتی داشت. در بخش کامودیتی ها نیز در طی این دو هفته شاهد روند نسبتا سبزپوشی در قیمت ها بوده ایم. دلار و سکه در این هفته با تغییرات منفی قیمت همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

1- حق راى ايران در سازمان ملل برقرار شد:

به دنبال نامه ظریف به گوترش ‏حق رای ایران در سازمان ملل از تعلیق درآمد. مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل امروز صبح به وقت نیویورک در این سازمان رای داد.

2-  انتقاد شدید دژپسند از بانک مرکزی:

وزیر اقتصاد: سوء مدیریت در مدیریت نرخ بهره بین بانکی در سال گذشته باعث ریزش بازار سهام شد. اگر نوسانات نرخ بهره بین بانکی با سو مدیریت مواجه نمی‌شد، چشم انداز مثبت روند رو به رشد بازار سهام به گونه ای بود که می‌توانستیم حتی به بانک مرکزی در هدایت نقدینگی  کمک کنیم، چنانچه در مهر و آبان این اتفاق افتاد. بانک مرکزی برخی مؤسسات اعتباری مشکل‌دار را که زیر نظر گرفته بود، در اسفندماه برای حل مشکل آن مؤسسه، ۱۱ هزار میلیارد تومان اوراق (آن) را خریداری کرد تا مشکلش حل شود اما همین بانک مرکزی حاضر نبود کمتر از ۱۱ هزار میلیارد تومان برای حل مشکل بورس ارز صندوق توسعه را  خریداری کند‌.

3-  چین خواستار افزایش تلاش‌ها برای احیای برجام شد:

وانگ یی وزیر امور خارجه چین: طرف‌های نگران باید هرچه سریع‌تر تصمیمات سیاسی بگیرند و تلاش‌های دیپلماتیک مضاعف برای بازگرداندن توافق هسته ای به مسیر اصلی انجام دهند. خروج یکجانبه آمریکا از برجام، ریشه بحران کنونی است؛ اینکه برای احیای برجام ابتدا تحریم‌های علیه ایران رفع شود، یک اقدام طبیعی است.

4-  طرح «حذف قیمت‌گذاری دستوری» در دستور کار قوا:

پورابراهیمی رئیس‌کمیسیون اقتصاد مجلس: بحث قیمت گذاری دستوری، نخستین اقدامی است که می تواند آسیب های زیادی را به روند بازار وارد کند، این امر باعث شده است تا به طور جدی پیگیر جلوگیری از اجرای آن باشیم. در جلسه قبلی سران قوا هم درخواست هایی در این زمینه ارائه شده است و قرار است به زودی موضوع حذف قیمت های دستوری در اقتصاد کشور که کاملا اثر منفی آن در بازار سرمایه مشهود است در دستور کار قرار بگیرد. حذف قیمت گذاری به عنوان مهمترین تصمیم برای بهبود وضعیت بازار تلقی می شود که با حذف آن می توان اثر مثبت آن را در معاملات بورس دید و شاهد روزهای بهتری در این بازار باشیم. حذف قیمت‌گذاری دستوری یکی از محورهای مهمی است که همیشه مطالبه سهامداران بوده است.

5-  اجازه دخالت در روند معاملات بورس را نمی‌دهیم:

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران: نوسان، جز بازار سرمایه است و بعد از چند روز مثبت، افت شاخص کل بورس، طبیعی است. به نظر می‌رسد که در آینده یک روند پایداری را در بازار سرمایه شاهد باشیم و عرضه‌های اولیه نیز شاید بتوانند به این پایداری بازار سرمایه کمک کند. بورس تهران وسازمان بورس اوراق بهادار، جزء ارکان بازار سرمایه هستند و اجازه دخالت اشخاص حقیقی و حقوقی را با اعمال عرضه‌های غیر معمول، نمی‌دهند.

6- آغاز عرضه ی تایر خودرو در بورس کالا از روز شنبه ۲۲ خرداد ماه:

پس از پذیرش کالای تایر خودرو در بورس کالا در روز شنبه تایر خودروی لاستیک بارز و کردستان در تالار فرعی بورس کالا عرضه خواهد شد.

7- افزایش تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه می2021:

تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه می2021 نسبت به ماه قبل با 390 هزار بشکه افزایش به 25 میلیون و463 هزار بشکه رسید. ایران در این ماه با 42 هزار بشکه افزایش، 2 میلیون 455 هزار بشکه تولید کرده است. قیمت سبد نفت اوپک در ماه می 2021 با افزایش حدود 5.8 درصد به قیمت 66.91 دلار مورد معامله قرار گرفت. نفت سنگین ایران نیز در ماه مذکور بافزایش 3.72 دلاری به ازای هر بشکه با قیمت 66.72 دلار معامله شده است.

8-  شکستن تحریم در قدم‌های آخر است:

رییس‌جمهور: شکستن تحریم در سال ۱۴۰۰ در قدم های آخر است. آمریکا پای میز مذاکره آمده و ناچار است تحریم‌ها را بردارد. این روزها تلاش‌هایی با روسیه در زمینه احیاء برجام درحال انجام است. با روسیه در زمینه مسائل نظامی به خصوص دفاعی روابط بسیار گسترده تر از قبل است.

9-  وزیر نیرو: صادرات برق را کاهش دادیم:

تلاش‌های شبانه‌روزی در حال انجام است و صادرات را کاهش دادیم و حتی سعی داریم براساس قراردادها به صفر برسانیم و واردات را انجام دهیم. عمده نیرو‌گاه‌های به مدار بازگشته‌اند همچین نیروگاه بوشهر هم پس از رفع مشکلات به مدار برگشت.

10-  استقلال و پرسپولیس در بازار پایه فرابورس درج می‌شوند:

به گفته اسماعیل‌زاده طی جلسات مشترک برگزارشده با وزارت ورزش و سازمان خصوصی‌سازی، مقرر شده است که این شرکت‌ها با توجه به سهامی عام بودن و مصوبه شورای عالی بورس، در بازار پایه فرابورس درج شوند و از این طریق سهام آنها برای عموم مردم ارائه شود.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته گروه خودرویی با تقاضا مطلوبی همراه بود:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی دو هفته اخیر همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار نسبتا مثبت سپری شد. از نکات این روزهای بازار متعادل دنبال شدن نماد های بزرگ با افت بالغ بر 50 درصدی و همچنین بازگشایی های بدون دامنه نوسان برهی نمادهای کوچک برای رهایی از صف فروش های قفل چند وقت اخیر است. در هفته جاری گروه خودرویی بعد مدت ها پرتقاضا سپری شد. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن در دو هفته های گذشته بترتیب با افزایش 1.08 و کاهش 1.27 درصدی بکار خود پایان دادند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهوم هریک نیز در کنار هر نسبت نشان داده شده است (چهار فصل اخیر:ttm):

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد کم بودن میزان ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 45.5 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته افزایش 1.3 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند خروج پول از بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 5.9 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل کاهش 17 درصدی داشته است. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد در این هفته یک عرضه اولیه داشتیم. در عرضه شرکت لیزینگ با نماد “ولکار” شاهد مشارکت 2،910،388 نفری بوده ایم که نسبت به عرضه قبل 554،382 کد افزایش داشته است. در این عرضه رکورد مشارکت در عرضه های اولیه شکسته نشد و همچنان این رکورد در اختیار عرضه نماد بپیوند می باشد:

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 19 خرداد ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 21.17 الی 22.43 درصدی قرار داشته است که در این هفته این نرخ نسبتا کاهش یافته است.

با کنترل نرخ سود بانک ها و نرخ سود بین بانکی، این کاهش نرخ بهره به تنهایی میتواند یکی از عوامل افزایش تقاضا در بازار بورس باشد:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 6 نماد پربیننده بازار با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

جم پیلن: بنظر میرسه یک الگوی زیگزاگ دوگانه که با آ نام گذاری شده است به اتمام رسیده و هم اکنون در اواخر موج جی از یک الگوی دیامتریک از موج بی هستیم که این موج احتمالا کمی دیگر از نظر زمانی کار دارد و پس از آن میتواند رشد خوبی را تجربه کند محدوده ی۶۵۰۰-۶۱۰۰منطقه ی مناسبی میتواند برای تکمیل شدن موج جی باشد:

شغدیر: محدوده ی مقاومتی۸۲۰۰تومان منطقه مهمی برای شغدیر محسوب میشود که اگر توانایی شکست این محدوده را نداشته باشد احتمالا تا حوالی ۵۸۰۰تومان یعنی کف کانال فرضی یا مثلث دچار افت شود و اگر توانایی شکست این محدوده را داشته باشد احتمالا پس از پولبک به این محدوده میتواند اهداف بالای۱۰۰۰۰تومان را دنبال کند حدضرر این تحلیل زیر۵۵۰۰تومان میباشد:

وغدیر: بنظر میرسه یک مثلث احتمالی از الگوی دوم ترکیبی در حال شکل گیری است که درصورت از دست رفتن محدوده ی قیمتی۸۳۰تومان موج دوم این ترکیبی تغییر خواهد کرد و درصورت حفظ این محدوده میتوانیم شاهد یک رشد در قالب موج دی از مثلث تا محدوده ی۱۲۰۰تومان باشیم:

پارسان: در پشت ترند نزولی در نوسان میباشد که در صورت شکست این سد تراکمی انتظار رشد تا اولین هدف 2200 تومان و هدف بعدی 4000 تومان از سهم را داشته باشیم. محدوده حمایتی 1650 تومانی میباشد:

شبصیر: شاخه g از یک دیامتریک الماسی را به پایان رسانده و توانایی رشد تا هدف اول 10 هزار تومانی را دارد در صورت شکست محدوده مشخص شده هدف بعدی برای سهم  سقف قبلی خواهد بود:

شاراک: در حال نزدیک شدن به بال بالایی چنگال میباشد که محدوده 2850 تومان را میتوان به عنوان یک محدوده تراکمی در نظر گرفت در صورت شکست این مقاومت هدف  اولیه سهم 3700 سقف قبلی خواهد بود:

  • بورس کالا:

در این بخش به بررسی پلی پروپیلن پتروشیمی جم پیلن، PVC پتروشیمی غدیر و پلی اتیلن سنگین پتروشیمی شازند از ابتدای سال 99 خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات هفتگی محصول PVC شرکت شغدیر را از شهریور سال 99 به تصویر کشیده است. همانطور که دیده میشود نرخ فروش این محصول از ابتدای سال جاری نزولی بوده است و در آخرین معامله آن به ازای هر تن 285.8 میلیون ریال معامله شده است که نسبت به میانگین معاملات اردیبهشت ماه کاهش 9 درصدی داشته است. از دیگر نکات این معاملات، برتری تقاضا نسبت به عرضه از اواخر سال گذشته بوده است:

نمودار زیر روند معاملات هفتگی محصول پلی اتیلن سنگین شرکت شاراک را از ابتدای سال 99 به تصویر کشیده است. همانطور که دیده میشود نرخ فروش این محصول نیز از ابتدای سال جاری نزولی بوده است و در آخرین معامله آن به ازای هر تن 268.5 میلیون ریال معامله شده است که نسبت به میانگین معاملات اردیبهشت ماه کاهش 10 درصدی داشته است. از دیگر نکات این معاملات، افت قابل توجه حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است:

نمودار زیر روند معاملات هفتگی محصول پلی پرو پیلن شرکت جم پیلن را از ابتدای سال 99 به تصویر کشیده است. همانطور که دیده میشود نرخ فروش این محصول نیز از ابتدای سال جاری نزولی بوده است و در آخرین معامله آن به ازای هر تن 325.3 میلیون ریال معامله شده است که نسبت به میانگین معاملات اردیبهشت ماه کاهش 18 درصدی داشته است. از دیگر نکات این معاملات، افت قابل توجه حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال قبل در این محصول نیز مشهود بوده است:

  • بررسی اجمالی نمادهای با P/Eجذاب در گروه فلزات و شیمایی:

همانطور که در هفته های قبل ذکر شد، در این بخش به بررسی نمادهای جذاب از نظر ارزشگذاری بر مبنای P/E در دو صنعت شیمایی و فلزات اساسی با در نظر گرفتن مفروضات مشخص خواهیم پرداخت.(شایان ذکر است تحلیل صورت گرفته هیچ سیگنالی برای خرید یا فروش نمی باشد):

 صنعت شیمیایی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه شیمیایی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 19 خرداد ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به دو هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ اوره برابر 250 دلار، نرخ متانول برابر 300 دلار، هزینه حمل برابر 50 دلار، نرخ گاز برابر 9 سنت و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

صنعت فلزات اساسی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه فلزات اساسی پرداخته ایم. . شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 19 خرداد ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به دو هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ بیلت 540 دلار، مس 8400 دلار، روی 2800 دلار و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

  • بررسی گزارشات فصلی صنعت پتروشیمی:

در این بخش به بررسی گزارشات فصلی شرکت های گروه شیمایی پرداخته ایم که در آن سود محقق شده گزارشات فصلی یکسال اخیر به همراه حاشیه سود ناخالص، درصد تغییرات و همچنین P/S محاسبه شده است.

در این بین نمادهای بوعلی، نوری، شاراک، شکبیر، شگویا، شبصیر و جم پیلن دارای نسبت P/S زیر 3 واحد هستند:

  • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در دو هفته اخیر در مدار نزولی قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد کاهش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 23 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 23 هزار و 750 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز دو هفته گذشته کاهش 3.26 درصدی داشته است. اما انس طلا در این دو هفته روند خنثی داشت و با کاهش 7.4 دلاری نسبت به دو هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1896.4 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی دو هفته اخبر با تغییر منفی قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 710 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز دو هفته گذشته کاهش 0.65 درصدی داشته است:

 

کاری از گروه تحلیل کارگزاری آتی ساز بازار