شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1400/03/05
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1400/03/05

  • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته نیز نسبتا پر عرضه سپری شد و شاخص ها مجددا سرخ پوش بکار خود پایان دادند اما در انتهای هفته شاهد بهبود معاملات در نمادهای بزرگ بازار بودیم. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند متعادلی در قیمت ها را شاهد بودیم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمت همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

1- شکر دیگر نرخ مصوب ندارد:

معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان: قیمت مصوب ۸۷۰۰ تومان برای شکر وارد شده با ارز دولتی بود، اما با توجه به تغییر گروه کالایی شکر در سال گذشته از گروه یک به دو و قطع تخصیص ارز دولتی به این کالا، ذخایر شکر وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی کاهش یافته و رو به اتمام است و شکر وارد شده با ارز نیمایی نیز مشمول قیمت گذاری تثبیتی نیست.

2- لغو تحریم ها اهرم مذاکره نیست:

ظریف وزیر امور خارجه در واکنش به سخنان وزیر خارجه آمریکا در توییتر نوشت: آنتونی بلینکن، لغو تحریم‌های (دوران) ترامپ یک وظیفه قانونی است و یک اهرم مذاکره نیست. به کار ترامپ نیامد- به کار شما هم نمی‌آید میلیاردها دلار از پول مردم ایران که به واسطه قلدری ایالات متحده در خارج از کشور مسدود شده را آزاد کنید. تاریخ انقضای میراث ترامپ گذشته است. (جو بایدن) رئیس‌جمهور آمریکا، آن را رها کن. وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای گفت: «فکر می‌کنم ایران می‌داند چه کاری برای بازگشت به تعهدات هسته‌ای  لازم است انجام دهد و چیزی که هنوز ندیده‌ایم این است که آیا ایران آماده است و تمایل دارد تصمیم بگیرد که کاری را که لازم است، انجام دهد.  آزمون این است و ما هنوز جوابی برای آن نداریم».

3- مشکل بورس این بود که مردم در اوج وارد شدند:

سخنگوی دولت: مشکل بورس این بود که مردم در اوج بورس وارد شدند. متضرر شدن مردم در بورس را هیچوقت فراموش نمی‌کنیم. باید سیاست‌های جبرانی در مورد خسارت‌دیدگان دارا دوم اتخاذ شود. ما در کنار خسارت دیدگان بورس هستیم، مشکل این عده در کوتاه مدت است.

4- آماده برداشتن مناسب تحریم‌های ایران هستیم:

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: رئیس جمهوری در پی یک مذاکره است که ایران را به پایبندی برجام بازگرداند و نشان ‌دهد که آمریکا هم آماده است تا اقدام مشابهی انجام دهد. وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار کرد: در صورت آمادگی ایران برای بازگشت کامل به برجام، آماده برداشتن مناسب تحریم‌ها هستیم.

5- ازسرگیری واردات نفت از ایران 3 ماه پس از لغو تحریم ها:

رییس انجمن نفت ژاپن اعلام کرد شرکت های ژاپنی 3 ماه پس از لغو تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه صنایع نفت و گاز ایران، واردات نفت از ایران را از سرخواهند گرفت.

6- استخراج رمز‌ ارز غیرمجاز است:

رییس‌جمهور: استخراج رمز ارز از امروز تا پایان شهریور باید تعطیل شود و غیر مجاز است. حتی افرادی که مجوز دارند هم باید تعطیل کنند.

7-  رئیسی:‌ بازار را دستوری نمی‌شود اداره کرد:

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری: ایران قوی بدون اقتصاد قوی شکل نمی‌گیرد و از الزامات اقتصاد قوی تیم اقتصادی دولت است. نیروی انسانی، ذخایر معادن و گنجینه‌های موجود در کشور بستر لازم است آنچه که مورد نیاز است مدیریت کارآمد و جهادی است که‌ می تواند این عوامل را به قدرت و قوت تبدیل کند. معتقدیم نمی‌توان بازار را دستوری و در اتاق‌های دربسته اداره کرد بازار باید در تصمیمات اقتصادی نقش داشته باشد.

8- دولت با تنفس خوراک به پتروپالایشگاه ها موافقت کرد:

عبدالعلی رحیمی مظفری دبیر کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ضرورت توسعه پتروپالایشگاه‌ها گفت: آقای زنگنه اعلام کردند در جلسه هیأت امنای صندوق توسعه ملی موضوع تنفس خوراک واحدهای پتروپالایشگاهی بررسی شده و مجوز آنها صادر شده است. بنابراین مشکل این واحدها نیز حل شد و برای ابلاغ فرستاده شده است. با توجه به اینکه کار عملا انجام شده و پتروپالایشگاه‌ها و بی‌اثر کردن تحریم‌ها وارد فاز اجرایی شده‌اند، نیاز به اعمال ماده ۲۳۴ به منظور شکایت از دولت به خاطر استنکاف از اجرای قانون وجود ندارد.

9- نمایندگان مجلس با کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه موافقت کردند:

در جلسه علنی روز(چهارشنبه ۵ خرداد) مجلس شورای اسلامی در در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح مالیات بر عایدی سرمایه با کلیات این طرح با ۱۳۲ رأی موافق، ۶۰ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. سخنگوی کمیسیون اقتصادی: مالیات بر عایدی سرمایه صرفاً فردی را هدف قرار می‌دهد که سرمایه‌گذاری‌های مولد انجام نمی‌دهد و فقط ۴ بازار املاک، خودرو، طلا و ارز را هدف قرار می‌دهد. اگر فرد بیش از نیاز مصرفی در این ۴ بازار خرید داشته باشد، مالیات بر عایدی سرمایه شامل او می‌شود.

 ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته نیز با افت و فشار فروش اکثریت بازار همراه بودیم:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار منفی سپری شد. بازار در اواخر هفته با بهبود معاملات همراه بود و همچنان در بازار بازگشایی ها با مقادیر قابل توجه منفی را در نمادهای کوچک شاهد هستیم. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته های گذشته منفی به کار خود پایان داد و بترتیب با کاهش 3.94 و 3.48 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهوم هریک نیز در کنار هر نسبت نشان داده شده است (چهار فصل اخیر:ttm):

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد کم بودن میزان ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 25.9 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته کاهش 16 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند خروج پول از بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 25.4 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افزایش 36 درصدی داشته است. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد در این هفته یک عرضه اولیه داشتیم. در عرضه شرکت صنعت غذایی کوروش با نماد “غکورش” شاهد مشارکت 2،356،006 نفری بوده ایم که نسبت به عرضه قبل 54،157 کد کاهش داشته است. در این عرضه رکورد مشارکت در عرضه های اولیه شکسته نشد و همچنان این رکورد در اختیار عرضه نماد بپیوند می باشد:

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 5 خرداد ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 21.34 الی 22.44 درصدی قرار داشته است که در این هفته نیز این نرخ مجددا افزایش یافته است.

علیرغم کنترل نرخ سود بانک ها و نرخ سود بین بانکی، این افزایش نرخ بهره به تنهایی یکی از عوامل کاهش تقاضا در بازار بورس بوده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 6 نماد پربیننده بازار و همچنین شاخص فلزات اساسی با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

فلزات اساسی: بنظر میرسه این گروه یک الگوی دیامتریک الماسی را به پایان رسانده و یک ایکس موج نیز شکل گرفته و هم اکنون در موج بی از الگوی دوم ترکیبی باشیم هدف موج بی را میتوان۹۹۴۰۰۰متصور بود:

بموتو: در یک مثلث نوسانی در حرکت میباشد که میتوان شاخه C را تمام شده در نظر بگیریم.دکه اکنون وارد موج  صعود اصلاحی شاخه D شده است با هدف سقف این مثلث نوسانی محدوده قمیتی6100 تومان:

خساپا: بنظر میرسه در اواخر موج سی از یک مثلث هستیم حمایت مهم این سهم محدوده ی قیمتی۱۵۰تومان است و درصورت حفظ این محدوده میتواند رشدی در قالب موج دی تا محدوده ی۱۹۰-۲۰۰تومان را داشته باشد:

خودرو: این سهم نیز به مانند همگروهی خود یعنی سایپا در اواخر موج سی از یک مثلث انقباضی قرار دارد حمایت مهم ایرانخودرو نیز محدوده ی۱۵۰تومان است و باتوجه به شکل گیری اشباع فروش در اسیلاتور آر اس آی احتمال زیاد در اواخر موج سی از این الگو باشیم و موج دی با هدف۲۱۵تومان آغاز گردد:

کاوه: بنظر میرسه در اواخر موج a از یک الگوی ایزومتریک از نوع الماسی هستیم و همانظور که ملاحظه میفرمایید کف کانال صعودی شکسته شده و اولین هدف این سهم رشدتا محدوده ی۲۵۰۰تومان و برخورد با کف کانال شکسته شده میباشد:

حتاید: این سهم نیز کف کانال صعودی خود را شکسته مقاومت سهم محدوده ی۲۸۰۰تومان و هدف سهم نیز۴۰۰۰تومان است برای رسیدن به این هدف باید توانایی ورود مجدد به کانال شکسته شده را داشته باشد‌ و این امر درصورت عبور از محدوده ی۳۲۰۰تومان رخ خواهد داد:

فخوز: بنظر میرسه در اواخر موج A از یک مثلث انقباضی هستیم حمایت مهم فخوز محدوده ی قیمتی۱۳۸۰تومان است و درصورت عبور پرقدرت از محدوده ی۱۶۵۰تومان هدف سهم پی آر زد الگوی هارمونیک خرچنگ(محدوده۲۰۰۰-۲۱۰۰تومان)می باشد:

  • بازار مسکن

تعداد معاملات انجام شده در اردیبهشت ماه سال 1400 در حدود 3.9 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل 88.1 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 65.2 درصدی کاهش را نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر زیربنای واحد های مسکونی شهر تهران معادل 288 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل 1.8 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 69.7 درصد افزایش نشان میدهد. بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در اردیبهشت ماه سال جاری در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد های تا 5 سال ساخت با سهم 35.7 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل بتریتب معادل 32.6 و 36.3 درصد رشد نشان میدهد:

متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی و تعداد معاملات واحدهای مسکونی انجام شده در مناطق 22 گانه شهر تهران به شرح جدول زیر میاشد(برگرفته از آمارهای خام سامانه معاملات املاک  و مستغلات کشور):

  • بررسی اجمالی نمادهای با P/Eجذاب در گروه فلزات و شیمایی:

همانطور که در هفته های قبل ذکر شد، در این بخش به بررسی نمادهای جذاب از نظر ارزشگذاری بر مبنای P/E در دو صنعت شیمایی و فلزات اساسی با در نظر گرفتن مفروضات مشخص خواهیم پرداخت.(شایان ذکر است تحلیل صورت گرفته هیچ سیگنالی برای خرید یا فروش نمی باشد):

 صنعت شیمیایی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه شیمیایی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 5 خرداد ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به یک هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ اوره برابر 250 دلار، نرخ متانول برابر 300 دلار، هزینه حمل برابر 50 دلار، نرخ گاز برابر 9 سنت و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

صنعت فلزات اساسی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه فلزات اساسی پرداخته ایم. . شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 5 خرداد ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به یک هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ بیلت 540 دلار، مس 8400 دلار، روی 2800 دلار و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

  • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت در مدار صعودی قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد افزایش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 23 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 23 هزار و 250 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 1.66 درصدی داشته است.انس طلا نیز در این هفته روند مثبتی داشت و با افزایش 30.7 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1896.9 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 395 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 2،92 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه