شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1400/02/29
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1400/02/29

  • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته نیز پر عرضه سپری شد و شاخص ها مجددا سرخ پوش بکار خود پایان دادند. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند منفی در قیمت ها بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته بدون تغییرات قیمت محسوسی بکار خود پایان دادند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

1- واریز معادل ریالی ۵۰ میلیون دلار به «صندوق تثبیت بازار سرمایه»:

براساس تصمیم‌های جلسه دویست و بیست و یکم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، در اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می بایست نسبت به فروش تدریجی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی به حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند. گفتنی است پیش از این رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود، مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار به صورت تدریجی فروخته و برای کمک به بورس به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز می شود که اقدام امروز اولین گام در همین راستا بود و ۱۵۰ میلیون دلار باقیمانده نیز به تدریج واریز خواهد شد.

2- احتمال واریز ۳۰ درصد از باقیمانده سود سهام عدالت به حساب سهامداران:

به احتمال زیاد از ۵۰ درصد باقیمانده سود سهام عدالت، ۳۰ درصد آن به حساب سهامداران پرداخت می‌شود و ۲۰ درصد دیگر بعد از تکمیل سودهای واریز شده از سوی شرکت‌های سرمایه‌پذیر در اختیار مشمولان قرار می‌گیرد. احتمال تعیین تکلیف و واریز سود سهام عدالت تا پایان اردیبهشت ماه بسیار زیاد است. در سه سال اخیر سود شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت دریافت و در مجموع مبلغی به ارزش ۱۲۷ هزار میلیارد ریال به حساب بیش از ۴۱ میلیون نفر از مشمولین طرح سهام عدالت واریز شد.

3- افزایش قیمت شکر تکذیب شد:

دبیر انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر در گفتگو با مهر،‌ مباحث مطرح شده مبنی بر افزایش قیمت شکر را رد کرد و گفت: هیچ گونه افزایش قیمت قانونی در این زمینه اتفاق نیفتاده و فعلاً هم قرار نیست که چنین اتفاقی بیفتد. اگر عده‌ای شکر را در بازار بالاتر از قیمت مصوب بفروش می‌رسانند خارج از حیطه مسئولیت‌های ما است، که اگر تنظیم بازار شکر را به انجمن صنفی کارخانجات واگذار می‌کردند بهتر می‌توانستیم بازار را کنترل کنیم.

4-  انتشار ۱۲۵ هزار میلیارد اوراق از هفته آینده کلید می‌خورد:

در قانون بودجه سال جاری دولت باید ۱۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر کند که طبق اعلام وزارت اقتصاد انتشار این اوراق از هفته اول خرداد ماه شروع می‌شود.

5- افزایش ۴۶ درصدی صادرات کشور:

صادرات کشور در بازه یکم فروردین تا ۲۵ اردیبهشت ۴۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت.

6- خروج سیمان از نظام قیمت گذاری در گام نهایی:

مهدی زمانی سبزی: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان حافظ حقوق سهامداران و در جهت ارتقای شفافیت، تمام تلاش خود را دارد تا از طرفی موضوع خروج سیمان از نظام قیمت گذاری را پیگیری کرده و از طرفی شرکت های سیمانی را ملزم به پذیرش و عرضه در بورس کالا کند. وی با بیان اینکه طبق مکاتبات انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت، مقام عالی وزارت نسبت به خروج سیمان از نظام قیمت گذاری دستوری و رفع سهمیه بندی نظر مساعد دارد، گفت:  از این رو با پذیرش مجدد شرکت های سیمانی در بورس کالا شاهد تقویت بازار، انجام رقابت، کشف صحیح قیمت سیمان جهت شفافیت هرچه بیشتر، حفظ حقوق سهامداران و همچنین حذف رانت خواهیم بود. جهت تقویت عرضه در بازار فیزیکی بورس کالا، فرایند پذیرش کالای شرکت های سیمانی از اواخر سال گذشته شروع شده و در سال جاری قوت گرفته است؛ به طوری که با پذیرش کالای شرکت های سیمانی زیر مجموعه هلدینگ شستا، مجموعه امید و بانک ملی که جمعا سهم بالایی از بازار سیمان را به خود اختصاص داده‌اند، سایر شرکت ها هم برای پذیرش و عرضه ترغیب خواهند شد.

7-  درخواست افزایش ۵۰ درصدی قیمت شیرخام:

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی: دامداران درخواست افزایش قیمت شیرخام از ۴۵۰۰ تومان به ۶۵۰۰ تومان را به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان ارائه کردند.

8-  درخواست خودروسازان برای آزادسازی قیمت و واردات خودرو:

خودروسازان و قطعه سازان در نامه‌ای به رئیس کمیسیون صنایع مجلس، آزادسازی قیمت‌گذاری خودروهای لوکس داخلی و آزاد شدن واردات خودرو را خواستار شدند. در این پیشنهاد خواسته شده تا خودروهای عمومی یعنی خودروهایی که عموم مردم با درآمد کم یا متوسط خریداری می‌کنند، با فرمول بهای تمام شده و با در نظر گرفتن سود 5 درصدی با تایید و نظارت وزارت صنعت قیمت گذاری شوند.

9- تاکید چین بر افزایش تلاش‌ها برای پیشبرد روند مذاکرات وین:

پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده است اما هنوز تا هدف رسیدن به توافق فاصله داریم.امیدواریم که ایران و آژانس به موقع به توافقی برای تمدید تفاهمات فنی دوجانبه موقت که پیشتر در ماه فوریه در خصوص آن به توافق رسیدند، دست یابند. تمامی طرف‌ها باید پیشنهادهای واقع‌بینانه درباره بازگشت آمریکا و ایران به تعهدات برجامی ارائه دهند.

10- ۴.۵ درصد از کل استخراج بیت کوین در جهان در ایران انجام می‌شود:

رویترز مدعی شد: حجم گردش مالی این صنعت در این کشور سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار است. میزان برق سالانه مورد استفاده برای استخراج این رمز ارز در ایران معادل سوختن ۱۰ میلیون بشکه نفت است.

11- طی روز جاری انجام شد؛ عرضه ۳۶۱ میلیون دلار در سامانه نیما:

سامانه نیما در این هفته شاهد عرضه حدود ۳۶۱ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، از عرضه های مذکور حدود ۱۴۹ میلیون دلار معامله شده است. بر اساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۰۵,۴۹۶ ریال بوده است. این امر حاکی از این است که نرخ ارز موثر در واردات کشور نرخ مذکور بوده است.

12-  آرزوی من نرخ بهره زیر ۱۰ درصد است:

اداره مالیات درباره تسعیر ارز بانک ها از جمله بانک ملت زیاده خواهی می کند. بانک های عامل حدود ۱۰ میلیارد دلار بابت تفاوت نرخ ارز از صندوق توسعه ملی طلب دارند ولی این طلب قابل وصول نیست. معتقدم مالیات ناحقی از بانک ها بابت تسعیر ارز دریافت می شود و نباید سهامدار زیر بار این موضوع برود. پرداخت سود سپرده کوتاه مدت به تدریج حذف می شود و فقط به سپرده های بلند مدت و یکساله سود پرداخت می شود. من سال گذشته مخالف فروش صندوق های دولتی و دارا یکم بودم. دولت می خواست با فروش سهام همچنان در بانک ها مدیر بماند! راه اندازی صندوق دارایکم و پالایشی یکم با اصرار وزارت اقتصاد بود. بانک مرکزی در خیلی از رخدادهای بازار سهام دخیل نبوده و نیست. اختیارات بانک مرکزی از آنچه که تصور می کنید کمتر است.

13- بازار سرمایه را ما به اوج رساندیم:

روحانی: بازار سرمایه را ما به اوج رسانده ایم .چنین بازار سرمایه ای نداشتیم. حالا یه فراز و نشیبی هم دارد! دولت فقط باید بازار سرمایه را یاری کند، اما هیچوقت مداخله نمی‌کند. بازار مربوط به شرکت‌ها و مردم است. 

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته نیز با افت و فشار فروش اکثریت بازار مخصوصا گروه خودرویی همراه بودیم:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار منفی سپری شد. بازار در هفته ای که گذشت مجددا به دامنه نوسان متقارن مثبت و منفی 5 بازگشت. بازگشایی منفی قابل توجه در برخی نمادهای قفل در صف فروش نیز از نکات قابل توجه این روزهای بازار است. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته های گذشته منفی به کار خود پایان داد و بترتیب با کاهش 2.92 و 4.32 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهوم هریک نیز در کنار هر نسبت نشان داده شده است (چهار فصل اخیر:ttm):

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد کم بودن میزان ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 31 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته کاهش 3 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند خروج پول از بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 18.6 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افزایش 20 درصدی داشته است. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد در این هفته یک عرضه اولیه داشتیم. در عرضه شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان با نماد “فتوسا” شاهد مشارکت 2،455،409 نفری بوده ایم که در این عرضه رکورد مشارکت در عرضه های اولیه شکسته نشد و همچنان این رکورد در اختیار عرضه نماد بپیوند می باشد:

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 30 اردیبهشت ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 20.77 الی 22.44 درصدی قرار داشته است که در این هفته نیز این نرخ مجددا افزایش یافته است.

علیرغم کنترل نرخ سود بانک ها و نرخ سود بین بانکی، این افزایش نرخ بهره به تنهایی یکی از عوامل کاهش تقاضا در بازار بورس بوده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 نماد پربیننده بازار و همچنین دلار با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

فارس: در این سهم نیز به مانند اکثر سهام بزرگ بازار در موج دوم از الگوی ترکیبی قرار داریم و باید زمان بیشتری به سهم بدهیم تا الگو به شکل واضح تر نمایان شود:

شستا: تا وقتی که به زیر۱۰۰۰تومان نفوذ نکرده جای نگرانی ندارد و احتمال خروج از تراکم قیمتی و رشد احتمالی در آینده نزدیک وجود دارد اما در صورت از دست رفتن محدوده ی۱۰۰۰تومان احتمال افت قیمت تا۹۰۰تومان وجود دارد:

اخابر: اکثریت سهام بزرگ بازار در موج دوم از یک الگوی ترکیبی به سر می برند و موج دوم این الگوها با توجه به اینکه کامل نشده و پساالگویی شکل نگرفته هنوز الگوی احتمالی را تشخیص داد و باید زمان بیشتری به آنها برای تکمیل این موج داد اخابر اگر کانال نزولی کوتاه مدتی آبی رنگ را به سمت پایین بشکند احتمالا با توجه به شکست خط روند تا محدوده ی۷۲۰تومان اصلاح کند و اگر این محدوده را حفظ کند میتوان گفت شاخه اول از موج دوم الگوی ترکیبی آغاز شود.

وغدیر: بنظر میرسد یک مثلث احتمالی از الگوی دوم ترکیبی در حال شکل گیری است که درصورت از دست رفتن محدوده ی قیمتی۸۳۰تومان موج دوم این ترکیبی تغییر خواهد کرد و درصورت حفظ این محدوده میتوانیم شاهد یک رشد در قالب موج دی از مثلث تا محدوده ی۱۲۰۰تومان باشیم:

دلار: به احتمال قوی الگوی دیامتریک الماسی در حال شکل گیری است و هم اکنون در ابتدای موج اف از این الگوی هستیم هدف این موج محدوده ی۲۳۰۰۰-۲۴۰۰۰تومان است و پس از آن احتمالا موج نزولی جی با هدف۱۷۰۰۰-۲۰۰۰۰تومان آغاز شود:

  • بورس کالا:

در این بخش به بررسی مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران از ابتدای سال 99 خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات مس کاتد شرمت ملی صنایع مس ایران با نماد فملی را به تصویر کشیده است. همانطور که دیده میشود روند صعودی قیمت مس کاتد تحت تاثیر قیمت جهانی بالای 10 هزار دلار و همچنین نرخ برابری دلار به ریال ادامه یافته است. در آخرین معاملات این محصول در بورس کالا قیمت به ازای هر تن برابر 2،211 میلیون ریال بوده است که نسبت به میانگین معاملات ماه فروردین سال 1400 به میزان 7 درصد افزایش داشته است.

از دیگر نکات معاملات این محصول در بورس کالا، افزایش تقاضا در هفته های اخیر بوده است که شاهد معاملات حدودا 8500 تنی از این محصول در اردیبهشت ماه سال جاری بوده ایم.

  • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت مجددا در مدار نزول قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد کاهش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 22 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 22 هزار و 900 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 0.43 درصدی داشته است. اما انس طلا در این هفته روند مثبتی داشت و با افزایش 57.1 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1874.35 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 140 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 0.45 درصدی داشته است:

 

تهیه کننده: امیر حطیطه ( کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه )