شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
 • 02142179000
 • ایران / تهران
 • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1400/02/15
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1400/02/15

 • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته نیز نسبتا پر عرضه سپری شد و شاخص ها مجددا سرخ پوش بکار خود پایان دادند. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند مثبتی در قیمت ها بوده ایم که در راس آنها مس، نفت برنت و سنگ آهن بودند. دلار و سکه در این هفته با تغییرات منفی قیمت و پرشتاب همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

 • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

 • پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای تقویت و رونق بازار سرمایه در شورایعالی به تصویب رسید:

پنجاه و نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی بعد از ظهر دوشنبه به ریاست رئیس جمهور و با حضور سران قوای مقننه و قضائیه و دیگر اعضای این شورا برگزار شد. جلسه امروز با توجه به تاکید سران قوا بر ارائه راهکارها و اتخاذ سیاست های لازم برای رفع مشکلات در بازار سرمایه و رونق و توسعه آن، پیشنهادهای وزارت امور اقتصادی و دارایی که از طریق سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه و در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورد بررسی قرار گرفته است، مطرح و به تصویب رسید. تقویت مالی صندوق تثبیت بازار سرمایه برای حمایت از سرمایه های خرد و رونق بازار سرمایه و رفع ممنوعیت اعطای تسهیلات بانکی برای خرید سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری ها از جمله پیشنهادهایی بود که در راستای تقویت بازار سرمایه و بهبود آن مورد تصویب شورایعالی هماهنگی اقتصادی قرار گرفت. تقویت حضور بانک ها در بازار بورس با هدف حمایت از سرمایه گذاران خرد از دیگر پیشنهادهایی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاد مربوط به منظور جبران زیان خریداران واحد های سرمایه گذاری عرضه شده توسط دولت مورد بررسی و تصویت قرار گرفت.

 •   تقویت ارزش پول ملی از اهداف مهم ماست:

رییس‌جمهور: دولت با اختصاص ارز لازم، مشکل تامین منابع را برای خرید و واردات واکسن حل کرده است. تعادل قیمت ارز، بالا بردن ارزش پول ملی و شرایط مناسب قیمت کالا از اهداف مهم دولت و بانک مرکزی است. با حفظ انسجام و هماهنگی در کشور می توانیم در هفته های آتی شاهد گشایش‌های امیدبخش باشیم.

 • مصوبه امروز شورای رقابت در خصوص افزایش نرخ خودرو:

برای تمامی کسانی‌که تا پایان سال ۱۳۹۹ برای خرید خودرو ثبت نام کرده اند و پیش پرداخت داشته اند و مشمول دریافت سود نیستند، افزایش قیمتی موضوعِ بند ۲ تعلق نمی‌گیرد.  بر اساس تورم بخشی یکساله اعلام شده توسط بانک مرکزی و پس از کسر تورم‌های اعمال شده قبلی در سه ماهه اول و دوم سال ۱۳۹۹ و پس از اعمال متغیرهای کیفیت و بهره وری نهایتا برای شرکت ایران خودرو به طور متوسط ۸/۲ درصد و برای شرکت سایپا به طور متوسط ۸/۹ درصد افزایش قیمت محاسبه گردید که با در نظر گرفتن بند ۱ فوق برای تمامی خودروهای مشمول دستورالعمل قیمت‌گذاری شورا، تا پایان شهریور ۱۴۰۰ اعمال و اجرا می‌شود.

 • سود سپرده بالاتر از مصوب شورای پول و اعتبار، هزینه قابل قبول مالیاتی نیست:

محمود علیزاده معاون سازمان مالیاتی اعلام کرد: سود علی الحساب پرداختی بانک ها و موسسات اعتبازی مجاز به سپرده گذاران که بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار باشد هزینه قابل قبول مالیاتی نخواهد بود.

 • افزایش ۲۵ درصدی قیمت لوازم‌خانگی:

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی کوچک از افزایش تا ۲۵ درصدی قیمت این دسته از لوازم‌خانگی خبر داد. این موضوع متاثر از افزایش نرخ دستمزد، نرخ انرژی، حمل‌ونقل و غیره اتفاق افتاده است و لوازم‌خانگی که ارزبری بیشتری داشته باشند، حداکثر ۲۵ درصد افزایش قیمت خواهند داشت.

 • آمریکا ادعای آزادی یک میلیارد دلار از دارایی ایران را رد کرد:

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: گزارش‌هایی که اعلام کرده ما در حال ارزیابی آزادسازی دارایی‌های ایران به عنوان اقدامی یک‎جانبه هستیم، صحیح نیست. هر اقدامی توسط آمریکا باید بخشی از روند اقدامات دو طرف باشد.

 • ریاض مذاکره مستقیم با ایران را تایید کرد:

خبرگزاری رویترز  در روز(جمعه) به نقل از یک مقام وزارت خارجه عربستان سعودی گزارش‌ها درباره گفت‌وگو بین تهران و ریاض را تایید کرد و گفت هدف از آن‌ها کاستن از تنش‌ها در منطقه بوده است. به گزارش رویترز، این اولین بار است که ریاض گفت‌وگوهای مستقیم با ایران را تایید می‌کند.

 • عراقچی پس از نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام:

مذاکرات در آخر هفته متوقف نمی‌‌شود و گروه‌های کارشناسی فعالیت خود را ادامه می‌دهند. آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در مسائل فنی صاحب نظر است و مشورت هیئت‌ها با رافائل گروسی طبیعی است. ممکن است در مرحله‌ای، از دبیرکل آژانس یا همکارانش بخواهیم در جلسات حضور یابند و نظرات کارشناسی ارائه دهند.

 • هشدار مجدد به معامله گران رمزارزها:

تنها رمزارز استخراجی داخل کشور، طبق ضوابط می‌تواند در پرداخت های ارزی استفاده شود. براین اساس صرافی‌های مجاز و بانک ها می‌توانند در چارچوب ضوابط یاد شده نسبت به انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزهای استخراج شده در داخل کشور اقدام کنند. اما معامله و خرید فروش رمزارزهای دیگر مجاز نيست. لذا، به هم‌ميهنان عزيز اكيدا توصيه مي‌شود از خريد و فروش رمز ارزها خودداري کنند. در پايان لازم به ذكر است بر اساس مصوبه دولت، تمام مخاطرات و ریسك هاي انجام تبادل هر نوع رمزارز صرفا بر عهده متعاملين است.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته گروه بانکی تحت تاثیر تسعیر ارز پرتقاضا دنبال شدند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار منفی سپری شد. در ادامه هفته های قبل در این هفته نیز شاهد فشار عرضه و صف های فروش متعدد بودیم. بازگشایی بدون محدوده نمادهای کوچک این هفته نیز قابل توجه بود. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته های گذشته منفی به کار خود پایان داد و بترتیب با کاهش 1.85 و 0.66 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهوم هریک نیز در کنار هر نسبت نشان داده شده است (چهار فصل اخیر:ttm):

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد کم بودن میزان ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 23 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته کاهش 20 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند خروج پول از بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 16.4 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم که نسبت به هفته گذشته افزایش 10 درصدی داشته است. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 15 اردیبهشت ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 20.6 الی 21.9 درصدی قرار داشته است که در این هفته بطور نسبی افزایش یافته است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 5 نماد پربیننده بازار و همچنین شاخص فلزات اساسی با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

1- شاخص فلزات اساسی: بنظر یک الگوی اصلاحی ترکیبی در حال شکل گیری است که الگوی اول این ترکیبی به اتمام رسیده و یک ایکس موج نیز تشکیل شده است و هم اکنون در اواخر موج آ از الگوی دوم هستیم که اگر خوشبینانه نگاه کنیم موج بی آغاز شده و این موج هدف۹۹۴۰۰۰را دنبال میکند:

2- فاسمین: بنظر میرسه یک الگوی اصلاحی دیامتریک از نوع پاپیونی در حال رخ دادن است که در حال حاضر در اواسط موج ای از این الگو هستیم و احتمالا این موج در محدوده ی۱۲۰۰تومان کامل شود و پس از آن رشدی در قالب موج اف تا حوالی۲۰۰۰تومان را شاهد باشیم:

3- هرمز: بنظر میرسه یک الگوی دیامتریک الماسی در حال شکل گیری است و در اوایل موج جی از این الگو هستیم محدوده ی۱۴۰۰تومان احتمال اینکه این موج به اتمام برسد بالاست با توجه به شیب ضعیف موجی صعودی اف در حال حاضر برای خرید سهم باید کمی احتیاط کرد:

4- فایرا: در یک کانال صعودی بلندمدتی در حال نوسان است سقف تاریخی سهم۱۶۵۰تومان بود که شکسته شد و پولبک به این محدوده نیز کامل شد پی آر زد الگوی هارمونیکdeep crabکه محدوده۲۱۶۰تومان هدف اول سهم محسوب میشود:

5- شپنا: همانطور که ملاحظه میفرمایید یک الگوی اصلاحی ترکیبی از نوع زیگزاگ مثلث یا زیگزاگ دیامتریک در حال شکلگیری است و کمی پایینتر حوالی۱۰۰۰تومان احتمالا موج آ از الگوی دوم به پایان برسد و موج بی آغاز شود هدف موج بی را میتوان۱۳۵۰تصور کرد:

6- پالایش: دیتای زیادی برای تحلیل کردن ندارد طبق همین دیتای کم همانطور که ملاحظه میفرمایید در صورت خروج از تراکم و محدوده ی قیمتی۷۸۰۰تومان دو هدف را دنبال میکند هدف اول۸۸۰۰تومان و هدف دوم۱۰۴۰۰تومان حدضرر این تحلیل نیز خط افقی قرمز رنگ یعنی محدوده ی۶۴۵۰تومان میباشد:

 • بررسی اجمالی نمادهای با P/Eجذاب در گروه فلزات و شیمایی:

همانطور که در هفته های قبل ذکر شد، در این بخش به بررسی نمادهای جذاب از نظر ارزشگذاری بر مبنای P/E در دو صنعت شیمایی و فلزات اساسی با در نظر گرفتن مفروضات مشخص خواهیم پرداخت.(شایان ذکر است تحلیل صورت گرفته هیچ سیگنالی برای خرید یا فروش نمی باشد):

 صنعت شیمیایی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه شیمیایی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 15 اردیبهشت ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به یک هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ اوره برابر 250 دلار، نرخ متانول برابر 300 دلار، هزینه حمل برابر 50 دلار، نرخ گاز برابر 9 سنت و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

صنعت فلزات اساسی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه فلزات اساسی پرداخته ایم. . شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 15 اردیبهشت ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به یک هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ بیلت 540 دلار، مس 8400 دلار، روی 2800 دلار و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

 • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت مجددا در مدار نزولی قرار داشت ولی در آخرین روز کاری شاهد افزایش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 21 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 21 هزار و 670 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 4.71 درصدی داشته است. اما انس طلا در این هفته روند مثبتی داشت و با افزایش 41.95 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1815.15 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر منفی قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 9 میلیون و 450 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 3.39 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه