شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1400/02/08
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1400/02/08

  • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته پر تقاضاتر نسبتا به هفته های قبل سپری شد و شاخص کل در این هفته سبزپوش بکار خود پایان داد. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند مثبتی در قیمت ها بوده ایم. پیشتازی مس از نکات قابل توجه در این بخش است. دلار و سکه در این هفته با تغییرات منفی قیمت همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

1- دهقان، رئیس سازمان بورس در شبکه خبر:

موفق شدیم 10 مورد مصوبه از هیئت دولت  بگیریم  از همین امروز قابلیت اجرایی دارد./1% صندوق توسعه ملی معادل 200  میلیون دلار به صندوق تثبیت  تخصیص داده بشود./ممنوعیت شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری ها برای استفاده از تسهیلات بانکی  کنار گذاشته شود./افراد خارجی با خرید سهام در بازار سرمایه میتوانند اقامت 5 ساله را بگیرند./80% درامد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام  در سال  1400  در حساب تثبیت  وارد شود./سود انباشته شرکت‌ها اگر صرف افزایش سرمایه شود از مالیات معاف خواهد شد./شرکت‌هایی که نسبت به خرید سهام خزانه یا زیرمجموعه‌ها اقدام کنند تا ۵۰ درصد مبلغی که خرید این سهام کردند به عنوان امهال مالیاتی برای آنها منظور خواهد شد./اگر بانک‌ها وارد خرید سهام شدند به مدت ۳ سال از شمول قانون رقع موانع تولید معاف باشند./امکان سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه فراهم بشود./به صندوق تثبیت و توسعه بازار تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر کنند./زیان خریداران صندوق پالایش یکم و دارایکم به نوعی جبران خواهد شد [سهام جایزه داده خواهد شد]

2-  پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین حاصل شده است/ تحریم‌های مغایر با برجام را لغو می‌کنیم:

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پیشرفت‌هایی در گفت‌وگوهای وین درخصوص احیای برجام حاصل شده است.

واشنگتن تنها تحریم‌های مغایر با برجام را لغو خواهد کرد.حتی اگر ما به برجام بازگردیم به اعمال تحریم علیه فعالیت‌ها ایران که در برجام پوشش داده نشده است – از جمله اشاعه موشکی، نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم – ادامه می‌دهیم.

3- «خودرو» بورسی نمی شود! علت؟اصرار به قیمت گذاری دستوری!:

محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درگفت و گو با خبرنگار بورس ۲۴ در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا گفت:  در این خصوص بحث ها و نظرات مختلفی وجود دارد، برخی نمایندگان مجلس معتقدند، مازاد قیمت مصوب تا رقابتی بورس کالا را به دولت بدهیم. وی گفت: از سویی می گویند، خرید خودرو تبدیل به لاتاری و بخت آزمایی شده است. پور ابراهیمی گفت: با تمام این نظرات که فلسفه بورس کالا این نیست، به طور کلی به نظر می رسد که  خودرو در بورس قابل عرضه نیست و عرضه خودرو در بورس کالا فعلا منتفی است.

4- واکنش روحانی به فایل صوتی منتشر شده  از ظریف:

رییس‌جمهور:آدم‌هایی دروغ و راست را بهم می‌بافند تا وحدت جامعه را از بین ببرند، گروهی را در برابر گروهی قرار می‌دهند. دزدیدن یک نوار مساله‌ای هست که باید مورد بررسی قرار بگیرد. این نوار درست در مقطعی که وین در حال به نتیجه رسیدن است منتشر کردند تا وحدت داخلی را برهم بزنند.

5- اتحادیه املاک: بانک مرکزی بازار را متشنج می‌کند:

رئیس اتحادیه مشاوران املاک: گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن واقعی نیست. بانک مرکزی ماموریت دارد بازار را به تشنج بکشاند تا بانک‌ها ورشکسته نشوند. الان در بازار مسکن خریداران ناز می‌کنند اما بانک مرکزی به کمک بساز و بفروش‌ها کاری می‌کند فروشندگان ناز کنند.

6- واکسن‌های برکت و کووپارس اوایل خرداد وارد فاز واکسیناسیون می‌شوند:

سخنگوی سازمان غذا و دارو: با احتساب یکصد هزار دوز واکسنی که امروز وارد کشور شد تاکنون حدود ۲ میلیون و دویست هزار دوز واکسن اسپوتنیک وارد کشور شده است.تا اوایل خرداد واکسن های داخلی «کوو ایران برکت» و «کوو پارس رازی» و واکسن تولید مشترک اسپوتنیک وی وارد فاز واکسیناسیون عمومی خواهد شد. تا پایان سال ۱۴۰۰ مرحله نخست واکسیناسیون عمومی به پایان خواهد رسید

7- روحانی: حمایت از بورس سیاست همیشگی دولت است:

رئیس جمهور: حمایت همه جانبه از بازار سرمایه سیاست اصولی و همیشگی دولت است. زمینه‌های حضور همراه با اعتماد مردم در بازار سرمایه باید با آموزش و ایجاد تمهیدات لازم فراهم باشد. سیاسی کردن بازار سرمایه و ورود غیر کارشناسی فعالان سیاسی در اظهار نظر نسبت به بورس از مشکلات امروز بازار سرمایه است.

8- ۴ تا ۶ درصد از رمزارزهای جهان در ایران استخراج می شود:

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صمت اظهار داشت: ظرفیت پردازش استخراج مراکز مجاز امروز ۶۵۰ هزار تراهش برثانیه است که با نرخ روز بیت کوین معادل روزانه ۲۰۰هزار دلار می‌شود. به نظر می‌رسد با فرض بسیار ضعیف اختصاص تمام رمزارز استخراجی به بانک مرکزی حتی استخراج در یک سال هم پاسخگوی نیاز یک روز سامانه نیما هم نخواهد بود.

9- شبکه آمریکایی: ۱+۴ میخواهد تا خرداد برجام احیا شود:

بلومبرگ: قدرت‌های جهانی در تلاشند تا توافق هسته‌ای را تا اول خرداد و قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس انرژی اتمی احیا کنند.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته نمادهای بزرگ بازار با اقبال خریداران روند مطلوبی نسبت به هفته های قبل داشتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار متعادل تر سپری شد. در این هفته با جمع آوری چند باره نمادهای بزرگ بازار، شاهد اقبال خریداران به بازار بودیم و در کنار بزرگان تحرکاتی در نمادهای کوچک نیز دیده میشد ولی تعداد صف فروش ها همچنان زیاد است. بنظر میرسد هفته آتی برای روند معاملات بسیار حائز اهمیت باشد. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن برخلاف هفته های گذشته بترتیب با افزایش 0.71 و کاهش 0.42 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهوم هریک نیز در کنار هر نسبت نشان داده شده است (چهار فصل اخیر:ttm):

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد روند بهتری نسبت به هفته های قبل بودیم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 28.9 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته افزایش 37 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند خروج پول از بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 15 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل کاهش 35 درصدی داشته است. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 8 اردیبهشت ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 20.6 الی 21.7 درصدی قرار داشته است که در این هفته تغییر محسوسی نداشته ایم :

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 نماد پربیننده بازار و همچنین شاخص کل و شاخص هموزن با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

1- شاخص کل: همانطور که قبلا عرض شد اگر در مدت زمان کوتاهی سقف موج اف شکسته شود میتوانیم تصور کنیم در در موج بی یا ایکس موج صعودی هستیم فعلا باید با احتیاط بیشتری معامله کرد:

2- شاخص هموزن: شکست۴۴۵۰۰۰ به معنی شکست خط روند نزولی است و تا زمانی که این خط روند به سمت بالا شکسته نشده روند اصلاحی و فرسایشی خواهیم داشت:

3- خساپا: مقاومت مهم سهم۲۶۰تومان است و حدضرر سهم نیز۱۸۰تومان در صورتی که نتواند از تراکم خارج شود به سمت این حمایت پیش خواهد رفت:

4- وبصادر: بنظر میرسه موج جی از الگوی دیامتریک به اتمام رسیده و رشدی در قالب موج بی یا ایکس موج را در ادامه مسیر تحلیلی شاهد باشیم:

5- وتجارت: بنظر میرسه در حال خروج از مثلث میباشد و احتمال رشد تا باکس قیمتی مشخص شده(۳۵۰-۳۸۰)توانایی رشد را داشته باشد:

6- وبملت: بانک ملت شرایط مناسبی داره در صورت شکست ترند نزولی میتوان انتظار داشت در گام اول تا ۶۱.۸درصد موج قبلی و درگام دوم سهم سقف قبلی خود را ببیند:.

  • بررسی اجمالی نمادهای با P/Eجذاب در گروه فلزات و شیمایی:

همانطور که در هفته های قبل ذکر شد، در این بخش به بررسی نمادهای جذاب از نظر ارزشگذاری بر مبنای P/E در دو صنعت شیمایی و فلزات اساسی با در نظر گرفتن مفروضات مشخص خواهیم پرداخت.(شایان ذکر است تحلیل صورت گرفته هیچ سیگنالی برای خرید یا فروش نمی باشد):

صنعت شیمیایی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه شیمیایی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 8 اردیبهشت ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به یک هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ اوره برابر 250 دلار، نرخ متانول برابر 300 دلار، هزینه حمل برابر 50 دلار، نرخ گاز برابر 9 سنت و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

صنعت فلزات اساسی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه فلزات اساسی پرداخته ایم. . شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 8 اردیبهشت ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به یک هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ بیلت 540 دلار، مس 8400 دلار، روی 2800 دلار و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

  • بازار مسکن

تعداد معاملات انجام شده در فروردین ماه سال 1400 در حدود 2.1 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل 60.3 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 68.5 درصدی افزایش را نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر زیربنای واحد های مسکونی شهر تهران معادل 293.2 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 91.7 درصد افزایش نشان میدهد. بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد های تا 5 سال ساخت با سهم 35.1 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل بتریتب معادل 32.3 و 36.1 درصد رشد نشان میدهد:

متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی و تعداد معاملات واحدهای مسکونی انجام شده در مناطق 22 گانه شهر تهران به شرح جدول زیر میاشد(برگرفته از آمارهای خام سامانه معاملات املاک  و مستغلات کشور):

  • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت مجددا در مدار نزولی قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد کاهش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 23 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 23 هزار و 410 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 2.09 درصدی داشته است. همچنین انس طلا نیز در این هفته روند منفی داشت و با کاهش 19.45 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1772.85 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر منفی قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 9 میلیون و 930 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 1.19 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه