شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
 • 02142179000
 • ایران / تهران
 • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1400/02/01
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1400/02/01

 • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار همچنان پرعرضه و شاخص ها مجددا سرخ پوش بکار خود پایان دادند و در آخرین روز هفته اینبار با دامنه منفی 3 درصد شاهد کاهش قیمت ها بودیم.. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند مثبتی در قیمت ها را شاهد بودیم. دلار و سکه در این هفته با تغییرات منفی قیمت همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

 • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

 • رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در کلاب هاوس:

رئیس سازمان بورس در قانون جدید بازار اوراق بهادار، عضو هیات وزیران می شود و عزل و نصب آن توسط شخص رئیس جمهور انجام خواهد شد. پورابراهیمی: نرخ ارز تسعیر بانک ها هیچ تناسبی با نرخ های واقعی ندارد و حتما در جلسه ی سران قوا مطرح خواهد شد. نمی توانیم دامنه نوسان را خیلی باز یا خیلی محدود کنیم، باید مکانیسمی طراحی کنیم که نقدینگی افزایش یابد. ما در حال اصلاح قانون بازار هستیم اگر پیشنهادی دارید حتما ارایه کنید. در خصوص مجوزهای نهادهای مالی، بزودی دستورالعملی ارائه شود که تعداد نهادهای مالی افزایش یابد. نرخ سود بانکی هر جا افزایش داشته اثر منفی گذاشته است.

 • هیچ افزایش قیمتی نداشتیم/ نرخ بیمه گران شد نه قیمت خودرو:

در پی انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو، پایگاه اطلاع‌رسانی این خودروساز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، قیمت محصولات افزایشی نداشته و صرفا نرخ بیمه خودروها براساس افزایش سالیانه، به روزرسانی شده است. محصولات براساس قیمت مصوب نهادهای ذیربط به فروش می‌رود و در حال حاضر هیچ‌گونه افزایشی در نرخ محصولات اعمال نشده است.

 • ایزدخواه: جزییات عرضه خودرو در بورس کالا/۵۰ درصد خودروها، بورسی می‌شوند:

رییس کمیته خودرو کمیسیون صنایع و معدن مجلس: فروش خودرویی که از بورس خریداری می‌شود تا ٢ سال مشمول مالیات ٣٠ درصدی نسبت به قیمت خریداری شده می‌شود. این کار می‌تواند کمک کند تا جلوی سوداگری و خرید خودرو به قصد سود گرفته شود. مابه‌التفاوت قیمت فروخته شده در بورس و قیمت پایه به حسابی در خزانه واریز می‌شود، ٣٠ درصد از آن صرف توسعه حمل و نقل عمومی می‌شود، ٧٠ درصد هم به عنوان تسهیلات برای توسعه صنعت خودروسازی کشور و توسعه فناوری‌های جدید خودرویی هزینه می‌شود.

 •  تجارت خارجی ۳۶.۵ میلیارد دلاری با همسایگان در سال ۹۹:

میزان تجارت خارجی کشورمان با کشورهای همسایه در  سال گذشته ۸۲ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۳۸۹ تن انواع کالا برابر با ۳۶ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۳۱۵ هزارو ۸۶۹ دلار بوده  است.

 •  تورم به مرز ۵۰ درصد رسید:

رئیس مرکز آمار ایران: تازه‌ترین گزارش تورم را اعلام کرده که نشان می دهد هر سه شاخص ماهانه، سالانه و نقطه به نقطه در فروردین ماه ۱۴۰۰ افزایش داشته است؛ به طوری که تورم نقطه به نقطه ۴۹.۵ درصد، ماهانه ۲.۷ درصد و سالانه ۳۸.۹ درصد اعلام شد.

 • دو اطلاعیه مهم بورس کالا:

مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه های جداگانه از پذیرش کالای کاغذ بسته بندی شرکت های صنایع چوب و کاغذ ایران چوکا و شرکت صنایع کاغذسازی کاوه و تیشو شرکت حریر خوزستان در بازار فرعی این بورس خبر داد. مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران در اطلاعیه ای از لغو محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قرارداد آتی زعفران نگین خبر داد.

 •  تزریق نقدینگی ۲۴هزار میلیاردی با پیشگامی صبا آغاز شد:

محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا گفت: انتشار نخستین اوراق اجاره با هدف حمایت از بازار سرمایه و در چهارچوب تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها توسط شرکت سرمایه‌ گذاری صبا تامین با ۱۰۰۰ میلیارد تومان انجام شد. وی افزود: این اوراق با سر رسید چهار ساله ، فاقد ضامن بوده و با تکیه بر رتبه اعتباری تخصیص داده شده به بانی از سوی موسسه اعتباری پایا منتشر شده است. کارگزاری صباتامین عامل فروش و تامین سرمایه امین متعهد پذیره نویسی این اوراق هستند و صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی صباگستر نفت و گاز نیز بازارگردانی این اوراق را بر عهده دارد. وی افزود: نرخ اوراق ۱۸ درصد سالانه تا سررسيد است. پرداخت این نرخ نیز هر ۶ ماه يکبار از تاريخ انتشار است و مدت اوراق ۴۸ ماه است.

 •  آمریکا آماده رفع تحریم‌های نفتی و بانکی ایران است:

وال‌استریت‌ژورنال: دو منبع آگاه می‌گویند آمریکا آماده رفع تحریم‌های اعمال‌شده علیه بانک مرکزی ایران و شرکت‌های نفتی و نفت‌کش این کشور به بهانه «تروریسم» و چند بخش دیگر اقتصاد ایران از جمله فولاد و آلومونیوم است. یک مقام ارشد اروپایی هم مدعی شده آمریکا آمادگی خود را برای رفع تحریم‌ها علیه بخش‌های خودروسازی، کشتی‌رانی، بیمه و دیگر صنایعی که تحریم‌های آن‎ها قرار بود در برجام رفع شود اعلام کرده است.

 •  ایران و ۴+۱ پیش‌نویس توافق را آماده می‌کنند:

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خبر داده مذاکره‌ها در وین به مرحله تهیه پیش‌نویس یک توافق رسیده اگرچه تا نهایی‌شدن راه‌کارهای عملی برای احیای برجام هنوز راه مانده است.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. این هفته نمادهای بانکی با اقبال خریدارن و گروه پالایش و خودرویی همچنان فشار فروش داشتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار منفی سپری شد. علیرغم جمع آوری صف های فروش نمادهای بزرگ بازار برای حداقل یکبار در این هفته، ولی باز هم فشار فروش در بازار دیده میشد و نمادهای کوچک مشابه هفته های قبل عمدتا صف فروش بکار خود پایان دادند. از دیگر نکات این هفته دامنه نوسان منفی 3 تا مثبت 6 در روز چهارشنبه بود. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته های گذشته منفی به کار خود پایان داد و بترتیب با کاهش 2.17 و 0.76 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهوم هریک نیز در کنار هر نسبت نشان داده شده است (چهار فصل اخیر:ttm):

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد کم بودن میزان ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 21.1 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته کاهش 27 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند خروج پول از بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 23 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم که نسبت به هفته گذشته افزایش 22 درصدی داشته است. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 1 اردیبهشت ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 20.5 الی 21.9 درصدی قرار داشته است که در این هفته شاهد افزایش نسبی این نرخ هستیم :

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 5 نماد پربیننده بازار با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

1- شپدیس: در کف کانال صعودی قرار دارد و در حال حاضر یک مثلث در حال شکل گیری است حدضرر این تحلیل از دست رفتن کف کانال صعودی خواهد بود:

2- شیراز: در یک مثلث در حال نوسان است دوسناریو میتوان برای سهم در نظر گرفت سناریوی اول که مثلث تکمیل شود و رشد جدیدی آغاز شود و سناریوی دوم اینکه اگر این مثلث به سمت پایین شکسته شود باید این مثلث را موج بی فرض کنیم و پس از آن شاهد یک موج‌ سی نیز باشیم:

3- شبصیر: بنظر میرسه موج جی از یک دیامتریک را آغاز کرده و به کمی اصلاح دیگر نیاز دارد که از این موج اصلاحی خارج شود و رشد جدیدی در قالب یک ایکس موج احتمالی را آغاز کند:

4- زاگرس: در نزدیکی کف کانال و کف مثلث رسم شده قرار دارد هر قدر نزدیک تر به این کف ها باشد برای خرید مناسبتر بنظر میرسد:

5- آریا: پس از رشد شارپی که پس از عرضه شدن اولیه داشت چند ماهی است وارد فاز اصلاحی شده و احتمال شکل گیری یک الگوی دیامتریک در این سهم بالاست و بنظر میرسه در اواسط موج اف از این الگو هستیم:

 • بورس کالا:

در این قسمت به بررسی ارزش معاملات در رینگ پتروشیمی و صنعتی بورس کالا از ابتدای سال 1398 تا انتهای فروردین سال جاری خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند ارزش معاملات تمامی محصولات شرکت های پتروشیمی و پالایشی را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود ارزش معاملات تا 31 فروردین ماه رینگ پتروشیمی حدود 136.2 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه قبل 6.3 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 308 درصد افزایش یافته است و همانطور که دیده میشود رکورد ارزش معاملات در این رینگ مربوط به ماه قبل می باشد:

نمودار زیر روند ارزش معاملات تمامی محصولات شرکت های صنعتی را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود ارزش معاملات تا 31 فروردین ماه رینگ صنعتی حدود 184.3 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه قبل کاهش 14 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش قابل توجه 418 درصدی داشته است. در این رینگ نیز رکورد ارزش معاملات مربوط به اسفند سال 1399 است:

 • بررسی اجمالی نمادهای با P/Eجذاب در گروه فلزات و شیمایی:

همانطور که در هفته قبل ذکر شد، در این بخش به بررسی نمادهای جذاب از نظر ارزشگذاری بر مبنای P/E در دو صنعت شیمایی و فلزات اساسی با در نظر گرفتن مفروضات مشخص خواهیم پرداخت.(شایان ذکر است تحلیل صورت گرفته هیچ سیگنالی برای خرید یا فروش نمی باشد.

 صنعت شیمیایی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه شیمیایی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 1 اردیبهشت ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به یک هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ اوره برابر 250 دلار، نرخ متانول برابر 300 دلار، هزینه حمل برابر 50 دلار، نرخ گاز برابر 9 سنت و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

صنعت فلزات اساسی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه فلزات اساسی پرداخته ایم. . شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 1 اردیبهشت ثبت شده است و همچنین بازدهی نسبت به یک هفته قبل نیز محاسبه شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ بیلت 540 دلار، مس 8400 دلار، روی 2800 دلار و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

 • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت در مدار نزولی قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد کاهش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 23 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 23 هزار و 770 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 3.57 درصدی داشته است. اما انس طلا در این هفته روند مثبتی داشت و با افزایش 46.3 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1781.2 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر منفی قیمت دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 150 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 1.93 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه