شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1400/01/25
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1400/01/25

  • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته نیز نسبتا پر عرضه سپری شد و شاهد سبزپوشی شاخص کل تحت تاثیر دامنه نوسان نامتقارن بودیم. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند مثبتی در قیمت ها بوده ایم. دلار و سکه در این هفته با تغییرات جزئی قیمت همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

هشدار وزارت اقتصاد به بانک‌های متخلف:

معاون امور بانکی وزارت اقتصاد: سود مصوب برای سپرده‌های یک ساله ۱۶ درصد و دو ساله ۱۸ درصد است ضمن اینکه سقف سود تسهیلات ۱۸ درصد تعیین شده است. به میزانی که بانک‌ها سود بیشتر از نرخ مصوب پرداخت کنند علاوه بر اینکه به صاحب سپرده، سود پرداخت کرده‌اند مشمول پرداخت مالیات هم می‌شوند.

  شورای رقابت فعلا از افزایش قیمت خودرو منصرف شد:

رئیس شورای رقابت: با بهبود شرایط، قیمت خودرو‌ها نزولی و کاهشی خواهد شد. اکنون هم شورای رقابت منتظر اعلام تورم بخشی ۶ ماهه از سوی بانک مرکزی است که تاکنون اعلام نشده، بنابراین در موضوع قیمت خودرو جای هیچ گونه نگرانی نیست.

سخنان منفی اثر خود را روی بازار سرمایه می گذارد:

فرهاد دژپسند: یک‌سری حیات‌شان در منفی‌نگری است. به عنوان مثال اتفاقاتی مانند افزایش فروش و صادرات نفت باید به بهبود شرایط و مثبت شدن بازار سرمایه منجر شود. حال سوال مطرح است چرا شاخص‌های بورس به صورت ناگهانی ریزش پیدا می‌کند؟ زیرا جهت حرف‌های اطمینان‌زا به سوی دیگری است و هر کس با عبارتی درخصوص آن اظهارنظر می‌کند؛ یک روز عده‌ای می‌گویند که عده‌ای برنده هستند و روز دیگر نیز از بازخواست حقوقی‌ها می‌گویند. این اظهارات، اثر منفی خودش را در بورس می‌گذارد. در صورتی که بازار سهام نباید وضعیت فعلی را داشته باشد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد:

نهاد های مالی تابلوی راهنمای اتوبان بازار سرمایه هستند و یکی از مهمترین ابزارهای مدیریت و کنترل ریسک محسوب می شوند. با توجه به اهمیت موضوع، سال جدید توسعه، تسهیل فرآیندها و افزایش شفافیت نهادهای مالی در دستور کار نهاد ناظر بازار سرمایه قرار گرفته و در گام اول این ماموریت “مرکز ارتباط نهادهای مالی” راه اندازی شد. نهاد های مالی برای ارتباط با این مرکز می توانند علاوه بر مراجعه حضوری به ساختمان شماره ۳ سازمان بورس و اوراق بهادار (واقع در خیابان ملاصدرا جنب انتشارات بورس-پلاک ۱۹) با شماره ۹۱۰۷۰۴۴۴ تماس بگیرند.

هلدینگ ها ۲۴ هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می کنند:

جلسه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران عامل هلدینگ ها و شرکت های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه به صورت آنلاین برگزار و مقرر شد طی ۴۸ ساعت آینده ۲۴ هزار میلیارد تومان به منظور انتشار اوراق وارد بازار سرمایه شود. از همین رو شاهد ورود هوشمندانه هلدینگ ها و خرید سهام در بازار از سوی آنها خواهیم بود.

  ارز مبنای محاسبات گمرکی ۴۲۰۰ تومان اعلام شد:

براساس مصوبه دولت که توسط جهانگیری به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد، گمرک مجاز است تا زمان تصویب و ابلاغ سود بازرگانی حقوق ورودی بر مبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ نسبت به اخذ حقوق ورودی، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومان اقدام کند.

سعی ما برداشتن موانع رشد بازار سرمایه است:

دولت تدبیر و امید تلاش دارد به پدیده پروژه‌های ناتمام که خود متأسفانه میراث‌دار آن بوده پایان دهد و دولت آینده را با مشکلات ناشی از آن مواجه نکند. در سال جاری سعی دولت بر این است تا موانع رشد بازار سرمایه را مرتفع کند و تلاش خواهد کرد همراه با آموزش‌ها و ایجاد تمهیدات لازم، مردم را برای ورود به بازار سرمایه تشویق کند. دولت در راستای چابک‌سازی از بازار سرمایه حمایت می‌کند و سهام بنگاه‌ها و مؤسسات دولتی را عرضه کرده و ادامه خواهد داد، حمایت از بازار سرمایه به معنی هدایت دستوری نیست و دولت به وظیفه ساختارسازی و نظارت خود عمل می‌کند.

  باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می‌شود:

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت: بر اساس تصمیم شورای عالی بورس ۵۰ درصد سود سهام عدالت در روزهای پایانی سال گذشته پرداخت شد و پرداخت بقیه سود منوط به این است که شرکت‌ها سود خود را به شرکت سپرده گذاری مرکزی پرداخت کنند که تلاش می‌کنیم در روزهای آینده این کار انجام شود. ممکن است اشکالاتی در شماره حساب‌های اعلامی افراد وجود داشته یا اصلاح مشخصاتی داشته‌اند بنابراین هموطنانی که هنوز ۵۰ درصد اول را دریافت نکرده‌اند می‌توانند از طریق تماس با مرکز پیام سهام عدالت با شماره ۱۵۶۹ موضوع را پیگیری کنند.

آمریکا قصد ندارد همه تحریم‌ها را لغو کند:

فارن پالیسی: منابعی نزدیک به مذاکره‎کنندگان آمریکایی و اروپایی خبر داده‌اند که انتظار می‌رود رابرت مالی به ایران طرح کاهش تحریم‌ها به ازای بازگشت ایران به برجام را پیشنهاد دهد. این کاهش تحریم‌ها نیز به اندازه‌ای نخواهدبود که دولت بایدن از سوی سیاستمداران افراطی مورد حمله قرار بگیرد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. کلیات بازار همچنان در صف های فروش بسر میبرند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار منفی سپری شد. بازار مجددا در این هفته با فشار عرضه آغاز شد و علیرغم نوسانات مثبت در نمادهای بزرگ در روز سه شنبه، در روز معاملاتی بعد مجدد شاهد رنج های منفی در بازار بودیم. با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن تحت تاثیر دامنه نوسان نامتقارن بترتیب با افزایش 0.21 و کاهش 0.41 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهوم هریک نیز در کنار هر نسبت نشان داده شده است (چهار فصل اخیر:ttm):

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد کم بودن میزان ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 28.7 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته افزایش 6.6 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند خروج پول از بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 18.9 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم که نسبتت به هفته گذشته کاهش 27 درصدی داشته است. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است. از دیگر نکات این بخش در این هفته ورود پول 876 میلیارد ریالی در روز سه شنبه بعد هفته ها به بازار بود(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 25 فروردین ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 20.5 الی 21.7 درصدی قرار داشته است. از ابتدای سال جاری شاهد افت نسبی این نرخ هستیم :

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 2 نماد پربیننده بازار و همچنین شاخص کل، هموزن، شیمایی و فلزات اساسی با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

فولاد: بنظر میرسه موج آ از یک اصلاح احتمالی زیگزاگ یا یک الگوی ترکیبی هستیم که تقریبا از نظر رفتاری به هم شبیه هستند در اوسط موج‌‌ بی از این الگو هستیم هدف موج بی در میانمدت حوالی۱۸۷۰تومان است:

زاگرس: در یک کانال صعودی بلندمدتی در حال نوسان است و هم اکنون در یک الگوی مثلث در حال پیشروی است رفتن این سهم به زیر۲۰۰۰۰تومان شرایط رشد کوتاه مدت را برای سهم سخت میکند و احتمال رسیدن به کف کانال را بالا میبرد ضمن اینکه اگر محدوده ی مقاومتی۲۴۰۰۰تومان پرقدرت شکسته شود میتوان رالی صعودی جدیدی را نظاره گر بود:

شاخص فلزات اساسی: بنظر میرسد این گروه یک الگوی دیامتریک الماسی را به پایان رسانده و در حال تشکیل یک ایکس موج یا موج بی میباشد هدف ایکس موج یا موج بی احتمالی محدوده ی۱۱۵۰۰۰-۱۰۷۰۰۰است:

شاخص شیمیایی: اصلاح این گروه نیز در قالب یک دیامتریک در حال شکل گیری است و بنظر میرسد در اواخر موج اف از این الگو هستیم هدف این موج را میتوان محدوده ی۸۱۰۰۰-۸۵۰۰۰متصور بود و پس از آن یک موج اصلاحی دیگر به عنوان موج جی شکل خواهد گرفت:

شاخص کل: هنوز کمی زمان برای بهتر تشخیص دادن انتهای موج اف و یا شروع موج جی از یک دیامتریک الماسی لازم است اگر موج اف را تمام شده فرض کنیم در اواسط موج جی هستیم این موج‌ میتواند به شکل کوتاه نیز تشکیل شود در صورتی که در مدت زمان کوتاهی محدوده ی یک میلیون و سیصدوپانزده هزار واحد در مدت زمان کوتاهی شکسته شود میتوان موج جی را نیز تمام شده دانست و در انتظار تکمیل موج ایکس یا بی احتمالی ماند و در صورتی که موفق به این کار نشود دو محدوده ی حمایتی شاخص کل یک میلیون و صدوسی و یک میلیون و پنجاه هزار واحد خواهد بود:

شاخص هموزن: شکست۴۴۵۰۰۰به معنی شکست خط روند نزولی است و تا زمانی که این خط روند به سمت بالا شکسته نشده روند اصلاحی و فرسایشی خواهیم داشت:

  • بررسی اجمالی نمادهای با P/Eجذاب در گروه فلزات و شیمایی:

در این بخش به بررسی نمادهای جذاب از نظر ارزشگذاری بر مبنای P/E در دو صنعت شیمایی و فلزات اساسی خواهیم پرداخت و همچنین سعی خواهد شد در هفته به بررسی این نمادهای در کلیات بازار بپردازیم:

صنعت شیمیایی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه شیمیایی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 25 فروردین ثبت شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

صنعت فلزات اساسی:

جدول زیر به بررسی سود کارشناسی سال 1400 و همچنین سود ساخته شده هر شرکت در سال 1399 تحت درصد تقسیم سود مشخص در گروه فلزات اساسی پرداخته ایم. شایان ذکر است قیمت روز بر اساس قیمت پایانی روز چهارشنبه مورخ 25 فروردین ثبت شده است. برآورد سودآوری در این شرکت ها با مفروضات دلار نیمایی 22 هزار تومان، نرخ بیلت 540 دلار و رشد هزینه های انرژی و دستمزدها متعارف با تورم حساب شده است و نهایتا به محاسبه P/E پرداخته شده است:

  • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت مجددا در مدار صعودی قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد افزایش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 24 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 24 هزار و 940 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 0.69 درصدی داشته است. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا صعودی داشت و با افزایش 25.3 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1765.4 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 528 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 1.08 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: آقای امیر حطیطه