شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/05/08
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/05/08

گزارش هفتگی منتهی به 1399/05/08

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته نیز پر عرضه سپری شد و شاخص ها بعد از مدتها سرخ پوش بکار خود پایان دادند. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند متعادلی در قیمت ها بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی همراه بود که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ افزایش قیمت خودرو در سال جاری کافی نیست و تحولی در صنعت خودرو ایجاد نمی‌کند:

احمد نعمت‌بخش: این میزان افزایش قیمت که طی سال جاری اتفاق افتاده است، نمی‌تواند منشأ تحول در شرکت‌های خودروساز شود. خودروسازان با توجه به نرخ تورم و نرخ ارز نمی‌توانند با این افزایش قیمت‌ها تولید خود را هماهنگ کنند. در بهترین شرایط این افزایش قیمت منجر به کاهش زیان شرکت‌های خودروساز می‌شود. چنانچه عرضه محصولات به قیمت حاشیه بازار اتفاق بیفتد، دیگر خودروسازان چالشی نخواهند داشت.

Θ  سهام شرکت‌های استانی سهام عدالت از ۱۵ مرداد معاملاتی می‌شود:

معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار: معاملات سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی از ۱۵ مرداد به بعد در بورس تهران انجام می‌شود. بدیهی است در فاصله باقی مانده تا این تاریخ تمامی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باید مطابق ضوابط تعیین شده در آئین نامه اجرایی آزاد سازی سهام عدالت مصوب ۴ مرداد ۱۳۹۹ شورای عالی بورس و اوراق بهادار، اطلاعات مورد نیاز و صورت‌های مالی را تکمیل کنند و مراحل پذیرش شرکت‌ها نزد بورس را انجام دهند.

Θ  جزئیات معاملات در تابلو توافقی بازار سوم فرابورس اعلام شد:

مدیر بازار سوم فرابورس ایران از تصویب مقررات نحوه انجام معاملات در تابلو توافقی بازار سوم از سوی هیات‌مدیره فرابورس خبر داد و گفت: اردیبهشت‌ماه امسال مقررات جدید درباره ایجاد تابلو توافقی در بازار سوم که به تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس رسیده بود ابلاغ شد و هم‌اکنون نحوه انجام معاملات در این تابلو، روز معاملاتی و سایر شرایط با اهمیت برای اطلاع ناشران، سهامداران و متقاضان حضور در مبادلات این تابلو اعلام شد.

Θ پنج مقصد عمده صادرات و واردات ایران در بهار ۹۹:

کشورهای چین، عراق، امارات، افغانستان و ترکیه پنج مقصد عمده صادرات کالاهای ایرانی و کشورهای چین، امارات، ترکیه، هند و روسیه پنج مقصد عمده وارداتی کشور در بهار امسال بوده‌اند. ایران در سه ماهه نخست امسال رقمی معادل ۶.۴ میلیارد دلار صادرات و ۷.۶ میلیارد دلار واردات داشته که بر این اساس رقم کل تجارت در فصل بهار به ۱۴ میلیارد دلار رسیده است. صادرات ایران در فصل بهار ۹٩، ۴۴ درصد از صادرات ۱۱.۴ میلیارد دلاری مدت مشابه سال قبل کمتر بوده است.

Θموافقت با افزایش مجدد قیمت تایر:

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر: با افزایش مجدد قیمت تایر موافقت شد. هنوز این افزایش قیمت ابلاغ و تصویب نشده است. افزایش علی‌الحساب ۳۰ درصدی قیمت تایر، پوشاننده هزینه‌های تولید نبود و در نقطه زیان قرار گرفته بودیم.

Θ سهام عدالت تا دهه فجر به طور کامل آزاد می شود:

افرادی که سهامداری به روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند از ۱۹ مردادماه می‌توانند نسبت به فروش ۶۰ درصد از سهام خود اقدام کنند و ۴۰ درصد باقی‌مانده در دهه فجر آزادسازی خواهد شد.

Θ طرح جدید مجلس برای جاماندگان سهام عدالت:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: طبق طرح ساماندهی جاماندگان سهام عدالت، ایثارگران، کارگران و بازنشستگان و نیز اقشار کم‌درآمد جامعه در اولویت واگذاری سهام عدالت هستند که براساس برآوردهای انجام شده، ۶ دهک جامعه را در برمی‌گیرد. بیش از ۳ میلیون نفر که تحت پوشش کمیته امداد امام(ره) هستند، در مرحله اول، واگذاری سهام عدالت به آنها انجام می‌شود. این احتمال وجود دارد که روند بررسی این طرح در جلسه علنی روز یکشنبه هفته آینده(یازدهم مرداد ۹۹) آغاز شود.

Θ دامنه تحریم‌های فلزات ایران را گسترش دادم:

وزیر خارجه آمریکا در توئیتر نوشت: امروز برای هدف قرار دادن برنامه‌های هسته‌ای، نظامی و موشک‌های بالیستیک ایران دامنه تحریم‌های فلزات این کشور را توسعه دادم. هر گونه اقدام آگاهانه برای انتقال این ۲۲ فلز  (که شامل انواع مختلف فلزات آلومینیوم، فولاد و مس می شود) به ایران اکنون قابل تحریم است. فشارهای ما تا زمانی که ایران مثل یک کشور نرمال رفتار کند ادامه خواهد داشت.

Θ عرضه فولاد در بورس کالا افزایش می یابد/ کاهش قیمت محصولات فولادی در راه است:

پیگیری های چیلان از حاضرین در جلسه مهم فولادی در نهاد ریاست جمهوری حاکی از اتخاذ تصمیماتی است که کاهش قیمت فولاد از طریق افزایش عرضه و مدیریت تقاضا را هدفگذاری کرده است. شنیده های چیلان از نهایی شدن دو سناریو برای تنظیم بازار فولاد در جلسات اخیر خیابان پاستور حکایت دارد: افزايش عرضه در بورس کالا و ممنوعیت فروش خارج از بورس برای شمش اعمال سقف رقابت در بورس کالا. منابع آگاه به چیلان گفته اند در این جلسات به ویژه در جلسه مذکور مقرر شده سناریوی دوم تا زمان بررسی نتایج سناریوی اول “فعلا” در دستور کار قرار نگیرد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته بزرگان با فشار عرضه همراه بودند و همین امر منجر به فشار عرضه در کلیه نمادهای بازار گردید. تک سهم های بازار در این هفته با اقبال خوبی همراه بودند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار با فشار عرضه به کار خود پایان داد که در راس آنها نمادهای شاخص ساز و بزرگ بازار بودند. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن برخلاف هفته های گذشته منفی به کار خود پایان داد و بترتیب با کاهش 2.49 و 0.5 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد رقم قابل ملاحظه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 233.9 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته افزایش جزئی داشته است. (نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند ورود پول به بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 105.4 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل رشد 18 درصدی داشته است. از دیگر نکات این بخش مشابه هفته گذشته ورود پول های قابل توجه حقیقی ها در طی این هفته بوده است(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد در این هفته دو عرضه اولیه داشتیم. در عرضه های شرکت توسعه مسیر برق گیلان با نماد بگیلان و شرکت صنعتی زر ماکارون با نماد غزر بترتیب شاهد مشارکت 5،222،436 و 5،049،510 نفری بوده ایم که در این دو عرضه رکوردهای قبلی شکسته نشد:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 نماد پربیننده بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. فارس: در حال تکمیل موج 4 از سی میباشد که انتظار اصلاح تا محدوه 2320 تومان از سهم را داریم و بعد یک رشد در قالب موج 5 برای هدف 4050 تومانی:

2. فولاد: پس از رسیدن قیمت به سقف کانال صعودی کوتاه مدتی وارد فاز اصلاح شده و بهترین محدوده کف کانال صعودی 1770 تومان میتوان سهم را زیر نظر داشت:

3. پارسان: در قالب موج 5 میتواند تا محدوده 6000 تومان رشد داشته باشد:

4. خساپا: بعد از شکست سقف اندازه عرض کانال شکسته شده رشد داشته و اکنن نزدیک به سقف کانال میباشد:

•تحلیل صنعت اوره

در این بخش به بررسی صنعت اوره با 4 نماد بورسی خراسان،کرماشا، شیراز و شپدیس با تحلیل آقای مهدی رضایتی خواهیم پرداخت:

نرخ اوره در قراردادهای آتی فوب خلیج فارس به 255 دلار رسیده که معمولا طی تابستان و پاییز افزایش تقاضا رشد قیمتی اوره را در پی دارد. اگر متوسط نرخ در همین محدوده باقی بماند، احتمالا میانگین سالانه اوره سازهای ایرانی به 200 دلار در هر تن می رسد (با احتساب تخفیف های ناشی از تحریم).

نرخ گاز متان براساس عملکرد فصل بهار شرکتهای اوره ساز حدود 4.9 محاسبه می شود. نرخ گاز در نیمه اول 10 درصد تخفیف دارد و نرخ میانگین سال حدودا 10 درصد بالاتر خواهد بود. چون تا اینجای کار نرخ گاز هاب های بین المللی رشد خاصی نداشته و معادل دلاری نرخ داخلی در نیمه دوم کمتر می شود، نرخ گاز برای میانگین سال نهایتا 5.5 سنت خواهد بود.(در مقدار مصرف در گزارش شیراز از مقدار تحلیلی استفاده کردیم.)

و در جدول زیر به بررسی نسبت P/E اوره ساز ها با در نظر گرفتن مفروضاتش پرداخته ایم:

•بازار مسکن

تعداد معاملات انجام شده در تیر ماه سال 1399 بالغ بر 14 هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 193.3 درصدی افزایش را نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر زیربنای واحد های مسکونی شهر تهران به ترتیب با 10.4 و 56.6 درصد افزایش نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به 209.1 میلیون ریال بالغ گردید. بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد های تا 5 سال ساخت با سهم 38.6 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل بتریتب معادل 27.6 و 31 درصد رشد نشان میدهد:

متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی و تعداد معاملات واحدهای مسکونی انجام شده در مناطق 22 گانه شهر تهران به شرح جدول زیر میاشد(برگرفته از آمارهای خام سامانه معاملات املاک  و مستغلات کشور):

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت مجددا در مدار صعودی قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد افزایش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 23 هزار تومانی قرار گفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 23 هزار و 520 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 2.57 درصدی داشته است. انس طلا نیز در این هفته روند مثبت داشت و با افزایش 77.2 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1942.3 دلار ارزش داشته است که در این هفته توانست از سقف تاریخی خود عبور کند. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 11 میلیون و 400 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 4.11 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه