شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/05/01
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/05/01

گزارش هفتگی منتهی به 1399/05/01

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته نیز سبزپوش بکار خود پایان داد با این تفاوت که نسبت به هفته های گذشته فشار فروش ها در کلیات بازار بیشتر بود. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند مطلوب قیمت ها بوده ایم اما در اواخر هفته با توجه به تنش های آمریکا و چین کمی افت قیمت ها مشهود بود. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات منفی همراه بود که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ مذاکره وزارت نفت با قرارگاه خاتم الانبیاء برای ساخت فاز ۴ پالایشگاه ستاره خلیج فارس:

بیژن زنگنه وزیر نفت در حاشیه مراسم امضای قراردادهای تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی در جمع خبرنگاران گفت: با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا درباره ساخت فاز مجازی ۴ پالایشگاه ستاره خلیج فارس مذاکراتی داشته‌ایم. در این راستا سازوکار تخصیص خوراک به آنها مشخص خواهد شد.

Θ صادرات نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است:

رئیس جمهور: سیاست دولت حمایت از صادرات برای تقویت تولید داخلی و نیازمندی‌های ارزی کشور است، تنوع در صادرات کالاهای غیرنفتی آسیب‌پذیری اقتصاد را کاهش می‌دهد. باید از همه ابزارها و ظرفیت‌ها برای رشد اقتصادی و توسعه صادرات استفاده کنیم. صادرات نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است.

Θ توقف صادرات شیر خشک ۳۰ درصد قیمت لبنیات را افزایش می‌دهد:

مدیرعامل اتحادیه فرآورده‌های لبنی با بیان اینکه وضع عوارض صادراتی ۱۰ هزار تومانی برای هر کیلوگرم شیر خشک قیمت تمام‌شده آن را برای صادرات بالا می‌برد اظهار داشت درصورتی‌که صادرات شیر خشک تداوم نداشته باشد قیمت فرآورده‌های لبنی ۳۰ درصد در بازار افزایش می‌یابد.

Θ هواپیمایی کیش در آسمان فرابورس:

معاون سازمان خصوصی سازی از واگذاری هواپیمایی کیش خبر داد و افزود: شرکت مزبور زیرمجموعه سازمان منطقه آزاد کیش است که پیشرفت خوبی برای واگذاری آن حاصل شده است. تاکنون نیز چهار جلسه بررسی پذیرش این شرکت در فرابورس برگزار شد و منتظر افزایش سرمایه این شرکت هستیم.

Θ بخشی از منابع مالی مسدود شده ایران در چند کشور آزاد شد:

«محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس جمهور: از همان ابتدا هم عنوان شد که تلاطم بازار ارز بیشتر یک جنگ روانی و هیجانی از بیرون و چند مرکز مانند دوبی و سلیمانیه است که با فضاسازی تعدادی دلال و صراف در بازار ارز ایجاد می‌شود. بخشی از منابع مالی مسدود شده ما در چند کشور آزاد شده است و اکنون در بخش حواله‌ای بانک مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Θ رشد ۱۳۱ درصد عرضه ارز در نیما:

روز دوشنبه مورخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۹ حدود ۳۴۲ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد که نسبت به روز قبل از آن، حدود ۱۳۱ درصد رشد داشته است. بخش عمده ای از عرضه دیروز به درهم اختصاص داشت که ۴۸۱ میلیون درهم در حدود قیمتی ۴۸۰۰ تومان بوده است.

Θ بخشنامه تغییر نرخ‌های سود سپرده ابلاغ شد:

بانک مرکزی مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف نرخ سود علی الحساب سپرده‌ها را به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد.

Θ فولاد اکسین خوزستان به بورس می‌رود:

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری-صبا انرژی- در مجمع سالیانه این شرکت  با اشاره به انجام اصلاحات و بهبود فرآیندهای ساختاری فولاد اکسین که با تلاش مدیریت این شرکت انجام شد و جلسات انجام گرفته با بورس تهران اظهار امیدواری کرد روند ورود این شرکت فولادی خاص به بورس با سرعت بیشتری انجام پذیرد. شرکت فولاد اکسین در حال حاضر در تامین ورق های فولادی آلیاژی مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع معدنی و کشتی سازی فعالیت دارد و در سال 98 به سودی 513 میلیارد تومانی دست یافت.

Θ شرکت‌های قابل واگذاری در صندوق ETF دوم مشخص شدند:

رئیس سازمان خصوصی‌سازی: اقدامات لازم به منظور تشکیل دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله با نام «صنایع پالایش نفت» متشکل از شرکت‌های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران توسط وزارت نفت در مرحله انجام بوده و امید است تا پایان مردادماه این صندوق نیز از طریق پذیره‌نویسی عمومی تشکیل شود.

Θ رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت:

وزارت صمت موظف است نسبت به پیگیری بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور اقدام کرده و ساز و کارهای لازم را جهت استفاده از ابزارهای تشویقی طراحی اجرایی کند. بیش از ۱۳۰۰ صادرکننده در کشور با میزان صادرات حدود هشت میلیارد دلار در سال ۹۷، ارز صادراتی خود را به صورت صد در صد بازگردانده‌اند که در صورت اجرای برنامه‌های تشویقی، پیش‌بینی می‌شود تعداد صادرکنندگان از نظر تعداد و ارزش صادرات افزایش خواهد یافت.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته نیز همانطور که پیشتر گفته شد فشار عرضه در کلیات گروه ها چه نمادهای بزرگ چه نمادهای کوچکتر افزایش یافت. گروه خودرو در این هفته با تقاضا مطلوبی همراه بود:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخش قبل نیز ذکر شد بازار مثبت به کار خود پایان داد اما فشار فروش در کلیات بازار مشهود بود. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته گذشته مثبت به کار خود پایان داد و بترتیب با افزایش 5.08 و 3.13 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد رقم قابل ملاحظه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 233.8 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته 4 درصد کاهش یافته است. (نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند ورود پول به بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 89.3 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افت 30 درصدی داشته است. از دیگر نکات این بخش مشابه هفته گذشته ورود پول های قابل توجه حقیقی ها در طی این هفته بوده است(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد در عرضه شرکت تولید نیروی برق آبادان با نماد آبادا شاهد ثبت رکوردی جدید در مشارکت عرضه های اولیه بوده ایم که مجموعا در این عرضه به تعداد 5 میلیون 508 هزار نفر مشارکت داشته اند:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال شاخص کانی فلزی و غیر فلزی وهمچنین 1 نماد پربیننده بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شاخص کانی فلزی: نزدیک شدن به خط روند صعودی کوتاه مدت بنظر میرسد در حال شکل گیری الگوی بامپ اند ران باشد و این خط حمایتی را بشکند و تا کف کانال صعودی اصلاح داشته باشد  همراه با الگوی ABCDمعکوس:

2. شاخص کانی غیر فلزی: شکست خط گردن و انتظار اصلاح تا محدوده مشخص شده را در این صنعت داریم:

3. فاراک: در اخرین گام اصلاحی از یک مثلث نوسانی میباشد با داشتن حد ضرر 1400 تومانی  یک گزینه با ریسک به ریواد عالی میباشد:

•بورس کالا:

در این بخش به بررسی ارزش معاملات پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و پتروشیمی تندگویان از ابتدای سال 98 خواهیم پرداخت:

نمودار زیر ارزش معاملات معاملات وکیوم باتوم،گوگرد کلوخه، گوگرد گرانوله و لوبکات سبک پالایش نفت اصفهان را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود شاهد فروش قابل توجه محصولات این پالایشگاه در بورس کالا در تیر ماه بوده ایم. این شرکت درتیر ماه سال جاری به میزان 6،018 میلیارد ریال فروش داشته است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته بترتیب افزایش 66 و کاهش 9 درصدی داشته است:

نمودار زیر ارزش معاملات معاملات وکیوم باتوم، گوگرد گرانوله، لوبکات سبک و سنگین پالایش نفت تهران را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود شاهد رکورد فروش محصولات این پالایشگاه در بورس کالا در تیر ماه بوده ایم که در دو سال گذشته بی سابقه بوده است. این شرکت درتیر ماه سال جاری به میزان 7،025 میلیارد ریال فروش داشته است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته بترتیب افزایش 158 و 70 درصدی داشته است:

نمودار زیر ارزش معاملات معاملات انواع پلی اتیلن و اسید ترفتالیک پتروشیمی تندگویان را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود شاهد فروش قابل توجه محصولات این پتروشیمی در بورس کالا در تیر ماه بوده ایم. این شرکت درتیر ماه سال جاری به میزان 7،398 میلیارد ریال فروش داشته است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته بترتیب افزایش 54 و 80 درصدی داشته است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت در مدار افت قیمتی قرار داشت ولی در آخرین روز کاری شاهد افزایش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 22 هزار تومانی آرام گفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 22 هزار تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 12.7 درصدی داشته است. انس طلا نیز در این هفته روند مثبت و قابل توجه ای داشته است و با افزایش 76.2 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1890 دلار ارزش داشته است. بنظر میرسد در هفته آتی شاهد عبور انس طلا از سقف تاریخی اش باشیم که چاپ پول دولت ها و ویروس کرونا از مهم ترین علل آن به حساب می آید. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر منفی قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 300 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 8.44 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه