شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/04/18
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/04/18

گزارش هفتگی منتهی به 1399/04/18

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته با اقبال بر روی نمادهای بزرگ دلاری و شاخص ساز سبزپوش سپری شد. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند مطلوب قیمت ها بوده ایم که در این بین روند صعودی فلزات قابل توجه بود. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبتی همراه بود که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ کلیات طرح ساماندهی سهام عدالت تصویب شد:

طرح دوفوریتی ساماندهی سهام عدالت این هفته در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بررسی شد. بر این اساس نهایتا کلیات طرح دوفوریتی ساماندهی سهام عدالت به تصویب اعضای این کمیسیون رسید. در صورت تصویب نهایی این طرح، کلیه جاماندگان از این سهام برخوردار خواهند شد.

Θ راه‌اندازی بورس بین‌الملل در انتظار موافقت شورای عالی بورس:

نایب ‌رییس اتاق ایران با تاکید بر ضرورت جلب مشارکت بخش خصوصی در بورس بین‌الملل گفت: تمامی مدارک راه‌اندازی بورس بین‌الملل منطبق بر استانداردهای لازم تهیه‌شده و در انتظار موافقت شورای عالی بورس است.

Θ حجم 3.6 میلیون تن کالای اساسی در بنادر وجود دارد:

معاون فنی گمرک: در حال حاضر ۳ میلیون و ۶۰۹ هزار تن کالای اساسی در بنادر کشور موجود است. این کالاها شامل گندم، ذرت، جو، سویا، برنج، شکر، دانه روغنی و مابقی بیست و پنج قلم کالای اساسی است. همچنین ۱۶ فروند شناور در بنادر منتظر پهلوگیری و تخلیه بار هستند.

Θ صادرات غیرنفتی اولویت اصلی کشور برای تامین ارز و افزایش تولید و اشتغال‌زایی است:

معاون اول رییس‌جمهور: صادرات غیرنفتی اولویت اصلی کشور برای تامین ارز و افزایش تولید و اشتغال‌زایی است علاوه بر همسایگان روابط اقتصادی ما با کشورهای چین، هند و روسیه تعیین کننده است. ما روابط مهم و راهبردی با این کشورها داریم.چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا است، باید با شهامت از توسعه روابط راهبردی کشورمان با چین دفاع کنیم. باید اقتصاد کشور به مردم سپرده شود و مردم میدان دار اقتصاد باشند. باید با شهامت از بخش خصوصی که سالم کار می کند و سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند، دفاع و حمایت کنیم.

Θنجات برجام ممکن است:

وزیر خارجه گفت: چنانچه طرف‌های اروپایی به تعهداتشان عمل کنند نجات برجام ممکن است. کاری که ما کرده‌ایم بر خلاف برجام نیست بلکه در چارچوب این توافق بوده است. ترامپ همان کارهایی را انجام می‌دهد که دولت‌های قبلی آمریکا پشت پرده انجام می‌دادند.

Θ کنترل ارز با افزایش تولید و صادرات:

فشار آمریکا بر این است تا در زمینه ارز ما را دچار مشکل کند. افزایش تولید و صادرات می‌تواند کمک به کنترل ارز کند. يکي از علت‌هاي گراني ارز بسته بودن مرزها در ماه‌هاي اسفند، فروردين و ارديبهشت است.

Θ ناچار به اتخاذ تصمیمات حاد برای بازگرداندن ارز هستیم:

افرادی بودند که صادارت را انجام دادند اما پول را برنگرداندند که این رقم ۲۰ میلیارد یورو است علیرغم اینکه هیچوقت دلمان نمیخواست یک صادرکننده را از طریق اعمال فشار و یا اقدامات قوه قضائیه تحت فشار قرار دهیم، به ناچار تصمیمات حادی را باید اتخاذ کنیم. در همین سال با محاسبات ما می‌توانیم ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم.

Θ عرضه نیم میلیارد دلاری در سامانه نیما:

جریان معاملات ارزی بین صرافان طی سه روز اول هفته، از این حکایت دارد که حدود ۵۰۰ میلیون دلار با میانگین نرخ حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان در سامانه نیما عرضه و معامله شده است.

Θ با حضور ۳ تن از اعضای شورای بورس، هیئت موسس بورس املاک تعیین شد:

با انتخاب اعضای هیئت‌موسس، روز گذشته بورس املاک به‌عنوان پنجمین بورس ایران متولد شد. بازاری به ارزش ۵ هزار میلیارد تومان که قرار است بستر اصلی معاملات و سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات باشد تا دولت، نهادهای عمومی، بانک‌ها و بخش خصوصی بتوانند دارایی‌های خود را با سهولت بیشتری در این بازار دادوستد کنند.  تسهیل فرآیند تامین مالی احداث واحدهای مسکونی و امکان تعریف ابزارهای مالی برای حمایت از بازار املاک از دیگر مزایای این بورس جدید است.

Θ هیجان زدگی کاذب نباید بورس را متاثر کند:

رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت: تمامی دستگاه‌های دولتی طبق ضوابط و مقررات اعلام شده، موظف به عرضه سهام شرکت‌های خود در بورس هستند. رشد شاخص‌های بورس باید طبق پایه‌های علمی دقیق و بر اساس منطق بازار سرمایه پیش برود؛ هیجان زدگی کاذب نباید بورس را متاثر کند. صادرکنندگانی که از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر خودداری کرده‌اند، تحت پیگرد قرار می‌گیرند. دولت برای صادرکنندگانی که در موعد مقرر به تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند، مشوق و امتیازات ویژه در نظر می‌گیرد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته نیز همانطور که پیشتر گفته شد نمادهای بزرگ و دلاری تحت تاثیر نوسانات مثبت دلار بیشتر مورد توجه قرار داشته اند. گروه سیمان در طی این هفته پر عرضه سپری شدند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخش قبل نیز ذکر شد نمادهای بزرگ و شاخص ساز بیشتر مورد توجه قرار داشتند و همین امر در تغییرات شاخص کل نسبت به شاخص هموزن پیداست. همچنین در آخرین روز معاملاتی این هفته فشار فروش در اکثریت بازار دیده میشد که منجر به سرخپوشی اکثریت بازار در دقایق انتهایی گردید ر ط هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته گذشته مثبت به کار خود پایان داد و بترتیب با افزایش 8.15 و 3.05 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد رشد در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای قابل ملاحظه بالغ بر 236.7 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته 29 درصد افزایش یافته است. از دیگر نکات این هفته ثبت رکوردی جدید در ارزش معاملات خرد، بالغ بر 304 هزار میلیارد ریال بوده است. (نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند ورود پول به بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 67 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل رشد 23 درصدی داشته است. از دیگر نکات این بخش ورود پول های قابل توجه حقیقی ها در طی این هفته بوده است(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد در عرضه شرکت لیزینگ پارسیان با نماد ولپارس شاهد ثبت رکوردی جدید در مشارکت عرضه های اولیه بوده ایم که مجموعا در این عرضه به تعداد 4 میلیون 512 هزار نفر مشارکت داشته اند:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال شاخص بانکی و 3 نماد پربیننده بازار سرمایه در این صنعت با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شاخص بانک: شاخص بانک در گام اصلاحی خود میتواند تا محدوده 5039 اصلاح قیمتی داشته باشد و هر برگشتی از  این محدوده را موج صعود اصلاحی در نظر باید بگیریم:

2. وپاسار: کند شدن اهنگ رشد در سهم در صورتی که بر روی خط روند کوتاه مدتی حمایت نشود انتظار اصلاح تا 1100 سقف قبلی از سهم را میتوان داشت:

3. وبملت: در نمای میانمدتی رسیدن به سقف کانال صعودی را شاهد هستیم. انتظار میرود تا محدوده 2000 تومان مید لاین کانال صعودی اصلاح قیمتی داشته باشیم. با توجه به شاخص بانک که نزدیک به سقف کانال دوم میباشد گروه بانک اماده اصلاح خواهد  بود:

4. سامان: بانک سامان هم هماهنند بانک ملت در سقف قیمتی خوب به سر میبرد. در صورتی که محدوده 1650تومان سطح حمایتی را از دست بدهد باید انتظار قیمت در 1320 تومان از سهم را داشته باشیم:

•بورس کالا:

در این بخش به بررسی اوراق گرم و سرد و ارزش معاملات فولاد مبارکه اصفهان از ابتدای سال 98 خواهیم پرداخت:

نمودار زیر ارزش معاملات معاملات اوراق گرم(B و C)، سرد، گالوانیزه، قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود شاهد ثبت رکوردی جدید در ارزش فروش محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا هستیم. این شرکت تا معاملات 18 تیر ماه سال جاری به میزان 42،920 میلیارد ریال فروش داشته است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته بترتیب افزایش 7 و 185 درصدی داشته است. بخش عمده این معاملات مربوط به اوراق گرم B و C می باشد:

نمودار زیر روند معاملات ورق سرد این شرکت را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود روند نرخ این محصول در حال افزایش می باشد که افزایش نرخ دلار از علل عمده این افزایش می باشد. در آخرین معامله این محصول در بورس کالا به ازای هر تن 100.2 میلیون ریال قیمت داشته است که نسبت به میانگین معاملات ماه قبل افزایش 8 درصدی داشته است. روند تقاضا نیز در این اواخر به میزان عرضه بوده است:

نمودار زیر روند معاملات ورق گرم  B این شرکت را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود روند نرخ این محصول نیز در حال افزایش می باشد که افزایش نرخ دلار از علل عمده این محصول نیز می باشد. در آخرین معامله این محصول در بورس کالا به ازای هر تن 85.7 میلیون ریال قیمت داشته است که نسبت به میانگین معاملات ماه قبل افزایش 28 درصدی داشته است. روند تقاضا نیز در این محصول همواره بیشتر از میزان عرضه بوده است:

نمودار زیر روند معاملات ورق گرم  C این شرکت را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود روند نرخ این محصول نیز در حال افزایش می باشد که افزایش نرخ دلار از علل عمده این محصول نیز می باشد. در آخرین معامله این محصول در بورس کالا به ازای هر تن 91.8 میلیون ریال قیمت داشته است که نسبت به میانگین معاملات ماه قبل افزایش 30 درصدی داشته است. روند تقاضا نیز در این محصول همواره بیشتر از میزان عرضه بوده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت همچنان در مدار صعود قرار دارد و در آخرین روز کاری نیز شاهد رشد قیمتی بوده ایم. دلار در این هفته وارد کانال 22 هزار تومانی شد که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 22 هزار و 350 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 9  درصدی داشته است. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا مثبتی داشته است و با افزایش 23.9 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1803.8 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 400 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 7 درصدی داشته است. افزایش نرخ دلار حواله نیز در این بخش قابل توجه می باشد:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه