شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/04/11
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/04/11

گزارش هفتگی منتهی به 1399/04/11

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه هفته گذشته با قدرت مطلوب خریداران در اکثریت نمادهای بازار مخصوصا سهام شرکت های بزرگ و شاخص ساز سبزپوش سپری شد. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد روند مطلوب قیمت ها بوده ایم که در این بین افزایش قیمت نفت بر فراز 40 دلار و افزایش قیمت مس به محدوده بالای 6 هزار دلار قابل توجه بود. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات قابل توجه ای مثبت سپری شد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:

«جنجال مجدد بر سر طرح مالیات بر عایدی سرمایه مشکوک است. مجدد اعلام میکنم اصل طرح هنوز در دستور کار کمیسیون قرار نگرفته و مالیات بر عایدی سهام را هم اولویت نمی‌دانیم. رویکرد مجلس تقویت بازار سرمایه است». محمدرضا پورابراهیمی نیز در این مورد گفت: موضوع مالیات بر عایدی سهام و همچنین سود سپرده های بانکی از نظر ما در دستور کار نیست و موضوعیتی هم ندارد. موضوع و بحث اصلی ما «مالیات بر عایدی بر املاک و مستغلات» بوده که قرار است به زودی در کمیسیون اقتصادی در دستور کار مجلس قرار گیرد.

Θ نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی به ۱۳ درصد افزایش یافت:

هیئت عامل بانک مرکزی در جلسه روز جاری خود، نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی را با ۱ واحد درصد افزایش، ۱۳ درصد تعیین کرد که این تصمیم از روز شنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۹ اجرا می‌شود.

Θ سهام شرکت پتروشیمی بندر امام امسال به بازار سرمایه عرضه می‌شود:

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از شرکت پتروشیمی بندر امام، مراحل عرضه سهام این شرکت به بازار سرمایه در نشستی با حضور اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل پتروشیمی بندر امام و معاونان شرکت بورس و اوراق بهادار تهران آغاز شد.

Θ بانک مرکزی برای تامین مالی دولت، اوراق بدهی بلندمدت منتشر کند:

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه می‌گوید: بانک مرکزی به منظور تامین مالی دولت اوراق قرضه بلندمدت و با نرخ سود جذاب را با امکان خرید توسط بخش‌های غیر بانکی فراهم کند.

Θ تولید نفت اوپک به کمترین میزان سه دهه اخیر کاهش یافت:

تولید نفت اوپک در ماه ژوئن به کمترین میزان از ماه مه ۱۹۹۱ و در زمان جنگ خلیج فارس رسیده است. براساس این گزارش، تولید نفت اوپک با کاهش ۱.۹۳ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن  به ۲۲.۶۹ میلیون بشکه در روز رسید.

Θ صادرات گاز ایران به ترکیه از سرگرفته شد:

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران: با اتمام تعمیرات خط لوله صادرات گاز در خاک ترکیه، ‌صادرات از سرگرفته شد. صادرات گاز ایران به ترکیه مانند روال گذشته در جریان است.

Θ شرکت سرمایه‌گذاری‌های استانی وارد بورس می‌شوند:

رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور: در آینده شرکت سرمایه‌گذاری‌های استانی وارد بورس شده و ارزش و دارایی‌های آنان از محل پذیرش شرکت‌های سهام بیشتر می‌شود. برخی که سهام عدالت خود را به فروش رساندند هنوز به مبالغ خود نرسیدند و در این زمینه شاهد مراجعات مکرر سهام‌داران به دفاتر و شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در سطح استان‌ها هستیم. همچنان توصیه ما بر پرهیز از فروش سهام است تا ارزش واقعی آن مشخص شود.

Θنیروگاه گیلان تا پایان تیر ماه بورسی می‌شود:

رفع کمبود برق در جزیره قشم با راه‌اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم مشکل کمبود برق جزیره در تابستان برطرف شود. با احداث این نیروگاه نیاز ٣٠٠ مگاواتی جزیره قشم در تابستان پوشش داده می‌شود و برق مازاد تولیدی نیز با شبکه های انتقال به استان هرمزگان انتقال یابد.در تلاشیم تا پایان تیر ماه سال جاری، ۶ تا ٧ درصد از سهام نیروگاه گیلان برای اولین بار در بورس عرضه شود.

Θمعاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس خبر داد:

محمدرضا معتمد از اخذ موافقت با تاسیس بزرگ‌ترین ‏صندوق‌های ‏سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی در بازار سرمایه خبر داد و گفت: به زودی شاهد تاسیس دو ‏صندوق ‏سرمایه‌گذاری جسورانه و یک صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی با سرمایه جمعا 600 میلیارد تومان در ‏فرابورس ‏خواهیم بود.‏

Θبانک مرکزی آمار رشد نقدینگی در سه ماهه ابتدایی ۱۳۹۹ را اعلام کرد:

حجم نقدینگی در هفته منتهی به ۲۹ خرداد ۹۹ به ۲۶۵۱۴ هزار ملیارد ریال رسید که نسبت به پایان سال قبل ۷.۳ درصد رشد نشان می‌دهد. حجم پایه پولی در پایان خرداد ۱۳۹۹ به ۳۸۳۴ هزار میلیارد ریال رسیده است که در مقایسه با پایان سال قبل ۸.۸ درصد رشد داشته است. رشد نقدینگی در مقایسه با سال گذشته ۲ واحد درصد افزایش یافته که امری مورد انتظار بوده است.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته نیز نمادهای بزرگ و شرکت های دلاری تحت تاثیر نوسانات مثبت دلار بیشتر مورد توجه قرار داشته اند. گروه زراعت و محصولات غذایی در این هفته نیز پر عرضه سپری شدند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که پیش تر نیز ذکر شد نمادهای بزرگ بیشتر مورد توجه قرار داشتند و همین امر در تغییرات شاخص کل پیداست، این در حالیست که شاخص هموزن نسبت به شاخص کل رشد کمتری را سپری نمود و نمادهای کوچکتر با فشار فروش بیشتری همراه بوده اند. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته گذشته مثبت به کار خود پایان داد و بترتیب با افزایش 10 و 5.6 درصدی همراه بوده اند. از دیگر نکات این هفته عبور شاخص کل از مقاومت روانی 1.5 میلیون واحد بود:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد رشد در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 180.8 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته 6 درصد افزایش یافته است. از دیگر نکات این هفته ثبت رکوردی جدید در ارزش معاملات خرد، بالغ بر 262 هزار میلیارد ریال بوده است. (نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند ورود پول به بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 59 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل رشد قابل توجه 102 درصدی داشته است. از دیگر نکات این بخش ورود قابل توجه حدود 5 هزار میلیارد تومانی پول حقیقی در دو روز معاملاتی آخر در این هفته بوده است(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد در عرضه شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین با نماد سیتا شاهد ثبت رکوردی جدید در مشارکت عرضه های اولیه بوده ایم که مجموعا در این عرضه به تعداد 4 میلیون 481 هزار نفر مشارکت داشته اند:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 نماد پربیننده بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. زاگرس: حرکت در کانال میانمدتی و ناتوان در شکست سقف کانال انتظار میرود اصلاح قیمتی تا محدوده 1450 تومان همراه با اصلاح زمانی داشته باشد و بعد دوباره برای شکست این محدوده تراکمی(سقف کانال) تلاش دوباره داشته باشد:

2. تاپیکو: کوتاه مدتی حرکت در یک کانال صعودی با هدف 2000 تومانی میتوان الگوی  تکرار شونده ab=cd را برای سهم در نظر گرفت:

3. فملی: در حال رسیدن به بال بالایی چنگال صعودی  بنظر محدوده 3450 تومان محدوده تراکمی مهمی برای سهم باشد:

4. کاوه: در حال تکمیل الگوی هارمونیک ab=cd با هدف مشخص شده میباشد:

•بورس کالا:

در این بخش به بررسی شمش بلوم شرکت فولاد کاوه جنوب و کاتد مس شرکت ملی صنایع مس ایران خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت کاوه را از ابتدای سال 1398 نشان میدهد. همانطور که دیده میشود قیمت این محصول با توجه به نوسانات نرخ دلار روند صعودی به خود گرفته است که آخرین نرخ این محصول به ازای هر تن 66.4 میلیون ریال بوده است که نسبت به میانگین خرداد ماه 18 درصد افزایش یافته است. از دیگر نکات این محصول افت تقاضا در معاملات آخر این کالا بوده است:

نمودار زیر روند معاملات مس کاتد شرکت فملی را از ابتدای شهریور سال 1398 نشان میدهد. همانطور که دیده میشود قیمت این محصول نیز با توجه به نوسانات نرخ دلار روند صعودی به خود گرفته است که آخرین نرخ این محصول به ازای هر تن 949 میلیون ریال بوده است که نسبت به میانگین خرداد ماه 12 درصد افزایش یافته است. از دیگر نکات این محصول رشد تقاضا در معاملات آخر این کالا بوده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند افزایشی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد رشد قیمتی بوده ایم. دلار در این هفته مجددا وارد کانال 20 هزار تومانی شد که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 20 هزار و 740 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 8  درصدی داشته است. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا مثبتی داشته است و با افزایش 14.9 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1790 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 9 میلیون و 700 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 16 درصدی داشته است. از دیگر نکات این بخش در این هفته این بود که کلیه نمادهای معاملاتی گواهی سپرده  کالای سکه طلا از تاریخ ۱۰ تیرماه ۹۹ تا اطلاع ثانوی مثبت و منفی ۱ درصد قیمت پایانی جلسه معاملاتی قبل نماد معاملاتی دارای بیشترین ظرفیت خواهد بود:

 

تحلیلگر: امیرحطیطه