شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/04/04
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/04/04

گزارش هفتگی منتهی به 1399/04/04

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه هفته گذشته با افزایش تقاضا در اکثریت نمادهای بازار مخصوصا سهام شرکت های بزرگ و دلاری سبزپوش سپری شد. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد نوسانات مثبتی بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات قابل توجه ای مثبت سپری شد که در اواخر هفته دلار مجددا به محدوده 19 هزار تومانی بازگشت که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ قیمت لبنیات رسما ۲۸ درصد افزایش یافت:

بر اساس تصمیم این هفته جلسه کارگروه تنظیم بازار قیمت انواع لبنیات به طور رسمی ۲۲ تا ۲۸ درصد افزایش یافت. در این جلسه قیمت شیر خام به ازای هرکیلو دو هزار و ۹۰۰ تومان تعیین و اجازه داده شد بنابر شرایط این محصول هفت درصد بالاتر یا پایین‌تر از این نرخ به فروش برسد.

Θ زیان شدید قطعه‌سازان در پی افزایش نرخ ارز/ قطعه حداقل ۵۰درصد باید گران شود:

آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان: نرخ دلار حدود ۸۰درصد افزایش یافته این در حالی است که ما همچنان قطعات را با قیمت ۱۱هزار تومان می‌فروشیم و این کار زیان هنگفتی برای ما به همراه دارد. درخواست ما این این است که قیمت قطعات حداقل ۵۰درصد افزایش یابد چراکه در غیر این صورت ادامه حیات قطعه‌سازان روشن نخواهد بود.

Θ فاصله ۹ درصدی تورم استان‌های کشور در خرداد ماه:

در خرداد ماه ١٣٩٩ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩٥) به ٢١٤.٢ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٠ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٢٢.٥ درصد است، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان هرمزگان (٢٨.٧ درصد) و کمترین آن مربوط به استان مرکزی (١٦.٩ درصد) است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به عدد ٢٧.٨ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام (٣٣.٠ درصد) و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی (٢٤.٢ درصد) است.

Θموافقت رهبر انقلاب با کمک ویژه مالیاتی به شرکت‌هایی که امسال وارد بورس می‌شوند:

بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، ورود سازمان امور مالیاتی به پرونده ‌های سال ‌های ماقبل ۱۳۹۸ تمامی شرکت ‌هایی که در سال جاری در بورس پذیرش می ‌شوند ممنوع شده و سازمان امور مالیاتی متعرض حساب های سنوات گذشته آنها نخواهد شد. رییس جمهور در نامه ای به فرهاد دژپسند با ابلاغ مصوبه شورای مذکور، خبر داده که این موضوع به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است.

Θ افزایش ۲ میلیونی متوسط قیمت مسکن در تهران:

وزارت راه و شهرسازی: متوسط قیمت مسکن در تهران طی خردادماه امسال با رشد ۲ میلیون تومانی به ۱۹ میلیون تومان افزایش یافته است. میزان معاملات نیز ۴.۳ درصد کاهش یافته است.

Θ اطلاعیه مهم بازار متشکل معاملات ارزی:

بازار متشکل معاملات ارزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کارگزار خریدار ملزم است ارز خریداری شده از بازار متشکل معاملات ارزی را ظرف مدت حداکثر ۱۵ روز تقویمی از تاریخ خرید، صرفا در قالب مصارف خاص تعیین شده در مقررات و بخشنامه‌های بانک مرکزی عرضه کند؛ به نحوی که وضعیت باز ارزی کارگزار در روز جاری نباید بیشتر از مجموع خریدهای کارگزار از بازار متشکل معاملات ارزی طی ۱۵ روز تقویمی گذشته باشد. کارگزار می‌تواند ارز خریداری شده از بازار متشکل معاملات ارزی را حداکثر یک درصد بالاتر از قیمت آخرین معامله ثبت شده در سامانه معاملاتی در بازار خرده فروشی عرضه کند.

Θ آزادسازی باقی سهام عدالت تا یک سال آینده:

معاون سازمان خصوصی‌سازی: براساس صحبت‌های انجام شده قرار است تا شورای عالی بورس در یک سال و به صورت تدریجی اقدامات لازم برای آزادسازی باقی سهام عدالت را انجام دهد اما نحوه اجرای آن تاکنون به سازمان خصوصی‌سازی ابلاغ نشده است.

Θکاغذ مرز ۴۰۰ هزار تومان را رد کرد:

قیمت کاغذ در بازار آزاد دچار افزایش شده است،‌ کاغذی که در کمتر از ۳ ماه پیش بندی ۳۲۰ هزار تومان فروخته می‌شد،‌ حالا به ۴۰۵ هزار تومان رسیده است.

Θ چین تنها اقتصاد بزرگ جهان با نشانه‌هایی مثبت از رشد اقتصادی:

صندوق بین المللی پول اعلام کرد که پاندمی نسبت به برآوردهای اولیه، خسارات عمیق‌تر و گسترده‌تری را به فعالیت اقتصادی وارد کرده و چین تنها اقتصاد بزرگی است که در سال ۲۰۲۰ رشد اقتصادی مثبتی خواهد داشت. صندوق بین‌المللی پول در گزارش تازه‌ای که روز چهارشنبه چهارم تیرماه در سایت خود منتشر کرد می‌گوید رشد اقتصادی ایران برای سال جاری خورشیدی منفی شش درصد خواهد بود. این شاخص برای سال ۹۸ منفی ۷.۴ درصد و برای سال ۹۷ منفی ۵.۴ درصد بود. بر اساس برآورد این نهاد بین‌المللی، رشد اقتصادی ایران در سال آینده مثبت ۳.۱ درصد خواهد بود.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته نمادهای بزرگ و شرکت های دلاری تحت تاثیر نوسانات مثبت دلار بیشتر مورد توجه قرار داشته اند. گروه زراعت و محصولات غذایی در این هفته پر عرضه سپری شدند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که قبل تر نیز گفته شد نمادهای بزرگ بیشتر در معرض خریدارن قرار داشت و همین امر در تغییرات شاخص کل پیداست، این در حالیست که شاخص هموزن نسبت به شاخص کل رشد کمتری را سپری نمود و نمادهای کوچکتر با فشار فروش همراه بوده اند. . در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته گذشته مثبت به کار خود پایان داد و بترتیب با افزایش 11.71 و 5.56 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد رشد در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 177.6 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته 6 درصد افزایش یافته است (نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند ورود پول به بازار در این هفته نیزهمچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 29 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افت 4 درصدی داشته است. از دیگر نکات این بخش خروج پول حقیقی در آخرین روز معاملاتی این هفته بوده است:

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد در عرضه شرکت سرمایه گذاری پویا با نماد وپویا نسبت به عرضه اولیه های قبلی کاهش مشارکت را شاهد بوده ایم که عمدتا دلیل این کاهش عدم دسترسی برخی کارگزارن بوده است. مجموعا در این عرضه به تعداد 2 میلیون 579 هزار نفر مشارکت داشته اند:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 2 شاخص تاثیرگذار و 2 نماد پربیننده بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شاخص شیمیایی: در نمای سوپر سیکل انتظار میرود تا محدوده سقف کانال محدوده اعدادی 115655 توانایی رشد را خواهد داشت:

2. شاخص معدنی: با توجه به شتاپ صعود و شکست کانال صعودی انتظار رشد اندازه عرض کانال شکسته شده تا هدف مشخص شده را داریم:

3. وغدیر: در کوتاه مدت در یک کانال صعودی پتانسیل تشکیل الگوی هارمونیک ab=cd با هدف مشخص شده را خواهد داشت:

4. کچاد: بنظر سهم در حال تشکیل یک مثلث نوسانی میباشدبا توجه به حرکت اخر که سه موجی میباشد میتواد این صعود اخیر را موج b از مثلث در نظر گرفت:

•تحلیل جزئیات نسبت P/Eبازار:

در این قسمت به بررسی جزئی P/E بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی رضایتی خواهیم پرداخت.

تحليل ها در چند سناريوي دلاري انجام شده است كه صرفا سناريوي دلار 20 هزار توماني بررسي مي شود (مابقي در جدول ذیل قابل مشاهده است).

اگر سال 98 را يك سال نرمال در نظر بگيريم، سود معادل دلاري شركتها قابل تكرار خواهد بود. مثلا اگر  فملي به سود 1.2 ميليارد دلاري رسيده در سال 1400 هم مي تواند به اين سود برسد (فرض كنيم 99 كرونا مانع خواهد شد). با اين توضيحات:

ميانگين ساده نسبت حدود 75 واحد محاسبه مي شود.

اگر داده هاي پرت حذف شوند (5 درصد) ميانگين به 22 مي رسد.

اگر ميانگين وزني با حذف داده هاي پرت را حساب كنيم نسبت به 7.2 واحد مي رسد.

حالا اگر در حالت سوم 20 درصد سود دلاري را كاهش دهيم(به دليل كرونا) به عدد 9 واحد مي رسيم.

اين محاسبات نشان ميدهد هنوز در شركتهاي بزرگ  با دلار 20 هزار توماني مي توان P بر E نزديك به 10 واحد يافت و در سال 1400 اوضاع به مراتب بهتر مي شود. نرخ سود 14 درصدي اگر دوام داشته باشد ريسك بازار را بسيار كاهش خواهد داد. همچنين اينكه نسبتهاي فعلي جذاب هستند يا نه بستگي به سرعت رشد دلار دارد.

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند پر نوسانی داشته است و در آخرین روز کاری شاهد افت قیمتی بوده ایم. دلار در این هفته وارد کانال 20 هزار تومانی نیز شد که با فشار عرضه از سوی بانک مرکزی تا حدودی از این شیب مثبت صعودی کاسته شد و مجددا  دلار را در محدوده 19 هزار تومان نگه داشت. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 19 هزار و 100 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش 0.5 درصدی داشته است. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا مثبتی داشته است و با افزایش 36 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1771.6 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 8 میلیون و 350 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 4.9 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه