شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/03/27
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/03/27

گزارش هفتگی منتهی به 1399/03/27

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه هفته گذشته با افزایش تقاضا در اکثریت نمادهای بازار سبزپوش سپری شد. در بخش کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد نوسانات منفی بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمت همراه بوده اند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ میزان صادرات نفت در سال ۹۸ چقدر بود؟

براساس آمارهای اعلام شده توسط مقامات ارشد دولتی، میزان صادرات نفت ایران در سال ۹۸ حدود یک سوم رقم پیش بینی شده توسط دولت در قانون بودجه پارسال بوده است و پیش بینی می شود اتفاق مشابهی در سال جاری هم رخ دهد. با توجه به اینکه کل درآمد نفتی کشور در سال گذشته، بالغ بر ۸.۹ میلیارد دلار و قیمت هر بشکه نفت صادراتی ایران در سال ۹۸، حدود ۵۰ دلار بوده است؛ میزان صادرات نفت ایران در سال گذشته، بالغ بر ۴۹۰ هزار بشکه در روز بوده است.

Θ آژانس اتمی خواستار نشست حضوری در خصوص ایران شد:

بعد از مخالفت چین با قطعنامه‌ای که خواستار انتقاد از ایران در شورای حکام آژانس اتمی است این شورا خواستار برگزاری نشست حضوری برای رایزنی‌های بیشتر در خصوص این قطعنامه شده است. احتمال دارد در این نشست حضوری قطعنامه مذکور که پیش‌نویس آن را کشورهای اروپایی ارائه کرده‌اند به رأی اعضای شورای حکام گذاشته شود.

Θ اهتمام جدی برای رفع موانع ذوب:

سرپرست وزارت صمت در نشست بررسی شیوه های رفع موانع جهش تولید در ذوب آهن اصفهان اعلام کرد:

سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن از سه معدن اصلی کشور تامین می شود/ صادرات سنگ آهن و واردات ریل ممنوع/ نباید تولید ذوب آهن کمتر از ظرفیت تولیدش باشد/ باید تولید ذوب از 3 میلیون و 600 هزار تن نیز فراتر رود. حل مشکلات ذوب آهن برای دستیابی به تولید 3 میلیون تن در سال جاری باید به صورت هفتگی پیگیری شود. هیچ توجیهی برای عدم تامین سنگ آهن مورد نیاز ذوب پذیرفته نیست‌.

Θ تاکید روحانی بر خروج سازمان تامین اجتماعی از بنگاه‌داری:

روحانی در پی دریافت گزارش مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی: بر ضرورت خروج سازمان تامین اجتماعی از بنگاه داری تاکید می‌کنم. منابع حاصل از عرضه سهام باید صرف خرید سهام در شرکت‌های برتر و سودآور با رعایت عدم بنگاه داری شود.

Θ مهلت آزادسازی سهام عدالت فعلا ادامه دارد:

سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت: فرصت انتخاب روش مستقیم برای مدیریت این سهام فعلا ادامه دارد. حدود یک میلیون نفر تاکنون سهام عدالت خود را فروختند.

Θ تراز تجاری در سال ۹۸ منفی اعلام شد:

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی درباره وضعیت واردات و صادرات در سال گذشته، از آنجا که ارزش پولی واردات با ۴۳۷۳۵ میلیون دلار از صادرات معادل ۲۳۶۵ میلیون دلار بیشتر بوده، تراز تجاری در سال گذشته منفی شده و ماه‌های فروردین و اردیبشهت به ترتیب دارای کمترین واردات و بیشترین میزان صادرات بوده‌اند.

Θنرخ واقعی تورم بیش از ۲۲ درصد است:

رئیس اتاق بازرگانی تهران: با وجود برنامه‌ریزی صورت گرفته برای رسیدن به نرخ ۲۲ درصدی تورم در سال جاری، افزایش قیمت کالاهای مختلف نشان می‌دهد که این عدد بیشتر از ۲۲ درصد خواهد بود.

Θعملیات اکتشاف در وسعت ۱۱۶ هزار کیلومتر مربعی توسط فولاد مبارکه با اولویت سنگ آهن:

دکتر غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو در مراسم افتتاح و کلنگ زنی طرح های فولاد مبارکه با حضور مدرس خیابانی وزیر صنعت: با طرح های در حال اجرای بخش فولاد، مساله ای به نام سنگ فروشی نداریم و چشم انداز ۵۵ میلیون تن قابل تحقق است. در قالب استراتژی های ایمیدرو، سال گذشته برای فولاد مبارکه، ۸ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه دادیم و امسال نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهد داشت. پروژه نورد گرم دو با ظرفیت ۴.۲ میلیون تن، امروز کلنگ زنی شد و با همت مدیران فولاد مبارکه ۹۰۰ روز دیگر افتتاح و به بهره برداری می‌رسد. حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در آیین افتتاح طرح های ملی در اصفهان: فاز نخست طرح الکترود گرافیتی یزد به ظرفیت ۱۵ هزار تن شهریور امسال افتتاح می شود. با راه اندازی فاز بعدی، این ظرفیت به ۳۰ هزار تن می رسد و با راه اندازی آنها، نیمی از نیاز کشور تامین خواهد شد.

Θدولت در واگذاری اموال خود و بانک‌ها به بخش اقتصادی مصمم است:

وزیر امور اقتصادی و دارایی: هم دولت و هم بانک‌ها به دنبال واگذاری تملکات خود به بخش خصوصی برای فعال شدن حوزه تولید هستند. کاهش زمان تاسیس شرکت یکی از برنامه‌های بهبود فضای کسب و کار و تنوع بخشی به این فضا است که به مرحله عملیاتی رسیده است. باید صدور مجوز تاسیس شرکت وارد محیط الکترونیکی شود چرا که سرگردانی سرمایه گذاران در ادارات و مراجعه حضوری اشتباه بوده و این روند بزودی اصلاح خواهد شد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های بازار درطی این هفته مشابه هفته گذشته سبزپوش سپری شدند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد قیمت اکثریت نمادهای بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها پر تقاضا دنبال شد. در این هفته نمادهای کوچک تر بیشتر مورد توجه خریداران قرار داشتند و در این هفته شاخص کل غیر از یکشنبه مابقی روزها مثبت به کار خود پایان داد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته گذشته مثبت به کار خود پایان داد و بترتیب با افزایش 3.35 و 5.46 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) و روند ورود و خروج پول حقیقی به شرح نمودار زیر میباشد که در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 167.8 هزار میلیارد ریال بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 19.5 درصد افزایش یافته است. همچنین در این هفته بالغ بر 31.1 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته گذشته رشد 1 درصدی را تجربه نموده است این در حالیست که در هفته جاری فقط 4 روز کاری داشته ایم:

•بورس کالا

در این قسمت به بررسی ارزش معاملات و همچنین تغییرات نرخ محصولات در رینگ پتروشیمی بورس کالا تا تاریخ 27 خرداد خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند ارزش معاملات تمامی محصولات شرکت های پتروشیمی را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود ارزش معاملات خرداد ماه رینگ پتروشیمی حدود 58 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال گذشته بترتیب 5 درصد کاهش و 38 درصد افزایش یاقته است:

نمودار زیر نیز تغییرات میانگین نرخ محصولات رینگ پتروشیمی را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود میانگین تغییرات قیمت اکثر محصولات در بورس کالا با رشد قیمت همراه بوده است که سهم شرکت های پالایشی در این بین بیشتر از مابقی شرکتهای رینگ پتروشیمی بوده است:

•ارزش گذاری نسبت P/Eتحلیلی سهام:

در این قسمت به بررسی P/E فوروارد بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی رضایتی خواهیم پرداخت.

حالت مبنا را شرکتی در نظر میگیریم که  تقسیم سود 90 درصدی دارد، طرح توسعه ندارد و اهرمی نزدیک به 1 داشته باشد. فرض اساسی نرخ سود بدون ریسک 14 درصد است. ابهام اصلی در برآورد رشد است. به همین دلیل سه سناریو تورمی، عادی و رکودی در نظر گرفته شده است (مدل ذهنی رشد سودآوری در نمودار ذیل قابل مشاهده است).

محاسبات نشان می دهد اگر:

1.معتقد به تداوم تورم باشیم، نسبت P بر E  معادل 12.7 واحد برآورد می شود

  1. معتقد به کنترل تورم باشیم P بر E معادل 7.4 واحد برآورد می شود

3.معتقد به رکود باشیم، P بر E معادل 4.3 واحد برآورد می شود

نسبت P بر E محاسبه شده فوروارد است و برای سال سود سال 99 قابل استفاده است.

طبیعتا این ارقام میانگین هستند و بسته به ریسک یا اهرم بیشتر، ارقام می توانند کمتر یا بیشتر باشند. بنابراین در سناریوی تورمی رشد بازار می تواند ادامه دار باشد (شاخص بالاتر از 2 میلیون واحدی) ، در سناریوی معمولی حباب نداریم و در سناریوی رکودی هم اکنون در وضعیت حبابی قرار داریم:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند صعودی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد رشد قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 18 هزار و 750 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 4.57 درصدی داشته است. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا متعادلی داشته است و با افزایش 10.4 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1731.1 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 7 میلیون و 800 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 3.31 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه