شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/03/21
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/03/21

گزارش هفتگی منتهی به 1399/03/21

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه هفته گذشته با افزایش تقاضا در اکثریت نمادهای بازار سپری شد. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد نوسانات مثبتی بوده ایم و آنچه در این بین قابل توجه است برگشت قیمت ها به دوران قبل ویروس کرونا می باشد و شاهد روند افزایشی قیمت ها در یک ماه گذشته بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمت همراه بوده اند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θبرنامه‌ای برای وضع مالیات بر عایدی در بازار سرمایه نداریم:

وزیر امور اقتصادی و دارایی: وزارت اقتصاد هیچ برنامه‌ای برای وضع مالیات بر عایدی در بازار سرمایه ندارد. با توجه به تحریم‌های چند ساله و کم شدن فروش نفت این کاهش فروش تأثیر کمی بر اقتصاد ما خواهد داشت. وضع امروز اقتصاد به هیچ وجه دلیل نمی‌شود که دولت برای تامین درآمد خود به سوی فشار‌های مالیاتی سوق پیدا کند. از فرصت دادن و امهال مالیاتی یک گام جلوتر رفتیم و توافق کردیم برای پذیرش شرکت‌ها در بورس راهکاری منظور شود، مبنی بر اینکه شرکت‌هایی که در سال ۹۹ پذیرش می‌شوند برای دریافت مالیات از آن‌ها به سنوات گذشته بر نمی‌گردیم و تنها صورت مالی سال ۹۸ آن‌ها ملاک قرار می‌گیرد. این حکم به زودی ابلاغ می‌شود. موضوعی که به شدت دنبال می‌کنیم، کوچک شدن دولت است. تا زمانی که دولت بتواند برای تامین منابع مالی خود از فروش دارایی‌ها و واگذاری آن‌ها استفاده کند به این راه ادامه می‌دهد بر اساس آخرین مصوبه هیات واگذاری قرار است برخی واحد‌های پالایشگاهی نیز عرضه شود از این رو امیدواریم این موضوع نیز با استقبال خوبی از سوی بخش خصوصی رو به رو شود.

Θ حباب مصنوعی قیمت‌ها در بازار مسکن از بین می‌رود:

وزیر راه و شهرسازی گفت: قیمت‌های فعلی بازار مسکن به شدت دارای حباب مصنوعی است؛ این حباب با پیگیری رئیس جمهوری و همراهی معاون اول رئیس جمهوری، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد شکسته خواهد شد. دریافت مالیات از  بیش از ۲ میلیون خانه خالی در کشور علاوه بر احیای بخشی از سرمایه های ملی، از نوسانات بازار مسکن نیز خواهد کاست. اخذ مالیات از خانه‌های خالی از ابتدای تابستان، سازمان امور مالياتی برای خانه‌های خالی برگه های ماليات صادر می کند.

Θ خط تولید قطعه‌سازان در آستانه توقف/ احتمال تولید خودروهای ناقص در خودروسازی‌ها:

محمدرضا نجفی‌منش، رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی: با توجه به رشد نرخ ارز و مواد اولیه، اگر قیمت قطعات افزایش نیابد احتمال توقف خطوط تولید این صنعت وجود دارد. پیشنهاد کرده‌ایم که علی‌الحساب ۳۵درصد به قیمت قطعات اضافه شود تا بعد از بررسی قیمت نهایی قطعات تعیین شود. خط تولید ما در معرض توقف کامل است، لذا با این شرایط احتمال تاخیر در تحویل خودرو‌های پیش‌فروش شده و قرعه‌کشی شده نیز وجود دارد.

Θ دستور روحانی برای پیگیری مطالبات بانک مرکزی از کره جنوبی:

رئیس جمهور درگفت‌وگو با رئیس‎کل بانک مرکزی: ممانعت کره جنوبی در استفاده ایران از منابع بانک مرکزی برای خرید کالاهای اساسی هرگز پذیرفتنی نیست. انتظار داریم دولت کره جنوبی هرچه سریعتر این محدودیت را برطرف کند. موضوع را از طریق سیاسی و مسیر حقوقی و مجامع بین المللی مورد پیگیری قرار دهید.

Θ سخنگوی سهام عدالت در مورد میزان فروش سهامدران عدالت گفت:

از بین ۹۰۰ میلیاردتومان ثبت سفارش سهام عدالت تا آخر وقت دوشنبه (۱۹ خرداد) ۶۲۳ میلیارد تومان به فروش رفته بود. بخشی از این سهام به این علت که کارگزار باید شرایط را بسنجد تا باعث ضرر و زیان عرضه‌کننده نشود و همچنین با در نظر گرفتن همه شرایط تصمیم بگیرد که به چه نحوی و چه زمانی سهام را بفروشد هنوز به فروش نرفته است، در هر صورت سهام باقیمانده به فروش می‌رود و مبلغ مورد نظر به تدریج به حساب سهامداران واریز خواهد شد. بنابراین علت عدم واریز وجه سهام عدالت برای برخی از سهامداران این است که اولا بخشی از این سهام به فروش نرفته است دوما روزی که بانک، سهام عدالت مردم را به فروش برساند فردای آن روز پول را واریز می‌کند.

Θ حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مواد افزودنی خوراک دام و ویتامین‌ها:

مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام: ارز دولتی از واردات مواد افزودنی خوراک دام، ویتامین‌ها و مکمل‌ها حذف و ارز نیمایی جایگزین آن شده است.

Θ تامین مالی ۸۸ هزار میلیارد تومانی در بازار سرمایه:

معاون سازمان بورس اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون رقم قابل توجهی تأمین مالی توسط شرکت‌های بورسی انجام شده که این رقم به حدود ۸۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

Θ دستور رییس بانک مرکزی برای تشکیل کارگروه راه‌اندازی معاملات آتی سکه:

یک عضو شورای عالی بورس: مجموعه بازار سرمایه، دغدغه های بانک مرکزی در خصوص بازار سکه و حساسیت های معاملات روی این کالای ارزشمند را درک می کند به طوریکه در برخی کالاها مانند سکه فقط موضوع خود آن کالا مطرح نیست بلکه اثراتی است که آن محصول می‌تواند بر سایر بازارها و اقتصاد ایجاد کند؛ لذا دغدغه‌های بانک مرکزی در این خصوص دغدغه‌های درستی است. در همین راستا در یکی از جلسات اخیر شورای عالی بورس، رئیس کل بانک مرکزی در خصوص معامله سکه در قالب ابزارهای مالی و راه اندازی مجدد قرارداد آتی سکه در بورس کالا، دستور ایجاد کارگروهی به منظور بررسی بیشتر و ایجاد تفاهم را صادر کرد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های بازار درطی این هفته مشابه هفته گذشته با افزایش تقاضا همراه بوده اند. در این هفته گروه های سیمانی، پالایشی و بیمه ای در معرض توجه خریداران قرار داشتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد قیمت اکثریت نمادهای بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها پر تقاضا دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته گذشته مثبت به کار خود پایان داد و بترتیب با افزایش 7.94 و 7.99 درصدی همراه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) و روند ورود و خروج پول حقیقی به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد روند مطلوبی در ارزش معاملات خرد بر خلاف چند هفته گذشته بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 140.4 هزار میلیارد ریال بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 27 درصد افزایش یافته است. همچنین در این هفته بالغ بر 30.9 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته گذشته رشد 6 درصدی را تجربه نموده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 3 نماد پربیننده بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. وغدیر: بعد از اصلاح تا محدوده مشخص شده فیبو حمایتی فاز برگشتی سهم انتظار شکت محدوده تراکمی 1275 تومان سهم را داریم با شکست این محدوده تراکمی هدف بعدی سهم 1600 خواهد بود:

2. پارسان: شکست سقف کانال بلند مدت در سهم  انتظار میرود با گذر از مقاومت 2514 تومانی  هدف سهم 5500 تومان باشد که مطابق با عرض کانال شکسته شده میباشد:

3. وپاسار: بنظر در حال تشکیل مثلث نوسانی میباشد که در حال حاضر میتوان موج bرا خاتمه یافته دانست در حال حاظر  بنظر باید اماده موج اصلاحی از سهم در قالب موج c از مثلث باشیم:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی ارزش معاملات شرکت های فولاد خوزستان و فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا از ابتدای سال 98 تا 21 خرداد سال 99 خواهیم پرداخت:

 

نمودار زیر ارزش معاملات معاملات شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود ارزش معاملات تا 21 خرداد ماه رقم قابل توجه 7،615 میلیارد ریال می باشد که بنظر میرسد تا انتهای خرداد ماه رکورد اسفند سال گذشته را بهبود ببخشد وشاهد فروش قابل قبولی از این شرکت در بورس کالا باشیم. ارزش معاملات این شرکت فولاد ساز نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته بترتیب افزایش 297 و 121 درصدی داشته است. از نکات دیگر این محصول در بورس کالا افزایش نرخ می باشد که بطور میانگین در خرداد ماه به ازای هر تن 57.5 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به میانگین ماه قبل افزایش 20 درصدی را تجربه نموده است.

نمودار زیر ارزش معاملات معاملات اوراق گرم(B و C)، سرد، گالوانیزه، قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود شاهد ثبت رکوردی جدید در ارزش فروش محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا هستیم. این شرکت تا معاملات 21 خرداد ماه سال جاری به میزان 40،195 میلیارد ریال فروش داشته است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته بترتیب افزایش 172 و 145 درصدی داشته است. بخش عمده این معاملات مربوط به اوراق گرم B و C می باشد:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند صعودی داشته است و در آخرین روز کاری شاهد رشد قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 18 هزار تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 1.69 درصدی داشته است. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا مثبتی داشته است و با افزایش 28.4 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1733.2 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 7 میلیون و 620 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 1.41 درصدی داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه