شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/03/13
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/03/13

گزارش هفتگی منتهی به 1399/03/13

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار برخلاف هفته گذشته با فشار تقاضا در اکثریت نمادهای بازار سپری شد. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری شاهد نوسانات مثبتی بوده ایم. از نکات قابل توجه در این بخش روند افزایشی قیمت نفت برنت و سنگ آهن بود که در این هفته بترتیب رشد 15.11 و 7.7 درصدی داشته است. دلار و سکه نیز در این هفته بدون تغییرات قیمت همراه بوده اند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ مسکن هم وارد بورس می‌شود:

محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی: با ورود مسکن به بازار بورس مردم با سرمایه‌های خود می‌توانند در پروژه‌های ساخت و ساز مسکن شرکت کنند. در آینده نزدیک اثرات مثبت وارد شدن مسکن به بازار بورس مشخص خواهد شد و وزارت راه و شهرسازی هم مانند سایر حوزه ها با وارد شدن این بازار به سمت رونق هدایت خواهد شد.

Θ سهام بورسی و سهام عدالت وثیقه تسهیلات کارت اعتباری می‌شود:

رئیس کل بانک مرکزی: با توجه به ارزنده بودن بخش عمده‌ای از سهم‌های موجود در سبد سهام عدالت، به بانک‌ها توصیه می‌کنم درقبال وثیقه گرفتن سهام آزاد شده، درچارچوب ضوابط خود، معادل درصدی از ارزش آن، به دارندگان سهام که نیاز به منابع مالی دارند، ولی قصد فروش سهام خود را ندارند، کارت اعتباری برای خرید بدهند.

Θ باید رابطه دولت و بانک مرکزی اصلاح شود:

رئیس کل بانک مرکزی در مجلس: برای مهار تورم چاره ای جزء اصلاح روابط دولت و بانک مرکزی نداریم. در چند سال گذشته علت رشد نقدینگی رابطه دولت و بانک مرکزی بوده که باید این روند اصلاح شود. مشکلاتی که درباره نرخ ارز به وجود آمد به دلیل مشکلاتی بود که در راه بازگشت ارز به کشور وجود داشت و به تدریج این مشکل در حال حل شدن است. در حال مذاکره با کشورهای هستیم که ذخایر ارزی ایران در آنجا قرار دارد.

Θ دكتر روحاني در گفتگو با رئیس کل بانک مرکزی:

تاكيد بر تامين كسري بودجه از نقدينگي بازار به جاي استقراض از بانك مركزي در راستاي تداوم انضباط مالي دولت رئيس جمهور با قدرداني از اقدامات بانك مركزي براي آزادسازي بخشي از منابع ارزي مسدود شده كشور در بانك‌هاي خارجي، بر تداوم اين پيگيري‌ها تاكيد و همراهي هر چه بيشتر صادركنندگان كشور با بانك مركزي را براي تامين ارز واردات مورد نياز كشور، ضروري دانست.

Θشمارش معکوس برای بورسی شدن پتروشیمی ارومیه:

مدیرعامل پترول گفت: برنامه داریم حداکثر تا اخر خردادماه سال جاری پتروشیمی ارومیه (اولین تولیدکننده کریستال ملامین در کشور) در بورس عرضه شود. اشرف زاده افزود: عرضه زیرمجموعه‌های پترول ادامه دارد و قصد داریم در سال جاری بستر لازم جهت عرضه سهام سایر شرکت ها را نیز مهیا نماییم.

Θ هپکو به ایمیدرو رسید:

شرکت هپکو بعد از دوبار شکست در خصوصی سازی، بر اساس مصوبه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید،‌به همراه مالکیت و مدیریت به سازمان دولتی ایمیدرو رسید.

Θ قیمت لاستیک گران می‌شود؟

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر: باید منتظر ماند تا سازمان حمایت پس از بررسی مستندات و مدارک و بازدید اسناد مالی با چه میزان افزایش قیمت موافقت می‌کند. در حال حاضر وضعیت بازار به گونه‌ای است که قیمت‌ها به صورت تصنعی افزایش پیدا کرده است و حتی اگر سازمان حمایت با افزایش قیمت کارخانه‌ها موافقت کند باز هم به قیمت‌های بازار نخواهد رسید. سال گذشته یک سوم ظرفیت تولید لاستیک سواری افزایش یافت و علی رغم کاهش مسافرت به دلیل کرونا، اما اثر آن در بازار دیده نشد و مشخص نیست آشفتگی بازار به چه دلیل است.

Θ طرح ۲ فوریتی نمایندگان درباره جاماندگان سهام عدالت:

محمدرضا پور ابراهیمی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی: این طرح اعلام وصول شده و پس از تشکیل کمیسیون‌ها به کمیسیون مربوطه برای بررسی بیشتر برگردانده خواهد شد. در طرح یاد شده، برای افرادی که از دریافت سهام عدالت در سال ۸۵ جامانده‌اند و یا پس از آن مشمول دریافت شده‌اند، بند‌هایی آورده شده است. در این طرح پیش بینی شده از ۵۰ درصد سهام دولت و یا واگذاری شرکت‌های جدید به مشمولان سهام عدالت داده شود. سعی خواهیم کرد تا یک ماه آینده، افرادی که از دریافت سهام عدالت جامانده‌اند را در مجلس تعیین تکلیف کنیم.

Θ صندوق توسعه ملی یک میلیارد دلار به صنعت خودروسازی اختصاص داد:

مدیرعامل صندوق توسعه ملی: یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی از محل این صندوق به صنعت خودروسازی کشور اختصاص داد تا بتوان تولید داخلی را رونق داد و با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش بنیان قطعات را در داخل کشور تولید کرد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های بازار درطی این هفته برخلاف چند هفته گذشته با افزایش تقاضا همراه بوده اند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد قیمت اکثریت نمادهای بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها پر تقاضا دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن بر خلاف چندین هفته مثبت به کار خود پایان داد و شاخص کل و شاخص هموزن با بترتیب با افزایش 5.65 و 3.64 درصدی همراه بوده است و شاخص کل مجددا وارد کانال یک میلیون واحدی گردید:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) و روند ورود و خروج پول حقیقی به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد روند مطلوبی در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 108.2 هزار میلیارد ریال بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 1 درصد کاهش یافته است. همچنین در این هفته بالغ بر 26.5 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم، این در حالیست که در هفته گذشته شاهد خروج پول به میزان تقریبی 10 هزار میلیارد ریال بوده ایم که تماما در این هفته این پول به بازار بازگشت:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 2 شاخص تاثیرگذا  و 2 نماد پربیننده بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شاخص خودرو: در تایم هفتگی موفق به شکست سقف کانال بلند مدت خود شده است انتظار میرود به این محدوده ترامکی پولبک داشته باشد و بعد ادامه صعود برای سقف بعدی که اندازه عرض کانال شکسته شده میباشد رشد داشته باشیم:

2. شاخص فرآورده نفتی: در تایم روزانه بنظر میرسد صعودی فعلی صعود از جنس اصلاحی یا همان موج bباشد انتظار میرود شاخص فراورده های نفتی دوباره تا نزدیک کف قبلی اصلاح داشته باشد و بعد آماده شروع گام 5 از موج 1 باشیم:

3. مادیرا: تکمیل الگوی هارمونیک ab=cd با شکست محدوده تراکمی35554 میتواند هدف بعدی سقف قبلی داشته باشد:

4. های وب: کانال کوتاه مدتی را شکسته و پولبک را به خوبی انجام داده هدف بعدی سهم محدوده 3750 تومان خواهد بود:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی معاملات PVC پتروشیمی غدیر و پلی پروپیلن شرکت جم پیلن در بورس کالا خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات هفتگی PVC پتروشیمی غدیر را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود نرخ و حجم معاملات این محصول از ابتدای سال جاری در حال افزایش است و در آخرین معامله این کالا به ازای هر تن 151 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به میانگین نرخ ماه قبل افزایش 43 درصدی را تجربه نموده است. همچنین همانطور که در نمودار به تصویر کشیده شده است تقاضای این محصول افزایش یافته است:

نمودار زیر روند معاملات ماهانه پلی اتیلن سنگین پتروشیمی شازند براساس تاریخ تحویل را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود نرخ و حجم معاملات این محصول از ابتدای سال جاری در حال افزایش است و در آخرین معامله این کالا به ازای هر تن 113 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به میانگین نرخ ماه قبل افزایش 8 درصدی را تجربه نموده است. حجم معاملات خرداد سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است:

•بازار مسکن

تعداد معاملات انجام شده در اردیبهشت ماه سال 1399 بالغ بر 11.3 هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 6.7 درصدی کاهش را نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر زیربنای واحد های مسکونی شهر تهران به ترتیب با 11 و 33.9 درصد افزایش نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به 169.7 میلیون ریال بالغ گردید. بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد های تا 5 سال ساخت با سهم 38.8 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل بتریتب معادل 28.5 و 31.3 درصد رشد نشان میدهد:

متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی و تعداد معاملات واحدهای مسکونی انجام شده در مناطق 22 گانه شهر تهران به شرح جدول زیر میاشد(برگرفته از آمارهای خام سامانه معاملات املاک  و مستغلات کشور):

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند خنثی داشته است و در آخرین روز کاری شاهد رشد قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در سه شنبه به قیمت 17 هزار و 660 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است. انس طلا نیز در این هفته روند خنثی داشته است و با افزایش 1 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1727.4 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری بدون تغییر قیمت دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 7 میلیون و 430 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش یافته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه