شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/31
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/31

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/31

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه هفته گذشته با فشار عرضه مخصوصا در نمادهای بزرگ بازار سپری شد. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند مثبتی را پشت سر گذاشتند. از نکات قابل توجه در این بخش روند افزایشی قیمت نفت برنت بود در این هفته رشد قابل توجه 23.54 درصدی داشته است. دلار و سکه نیز در این هفته نیز با رشد قیمت همراه بوده اند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ تقاضای نفت چین تقریبا به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا بازگشت:

پس از ۲۰ درصد کاهش تقاضای نفت در چین در ماه فوریه همزمان با اعمال تعطیلی ها در این کشور، حالا با بازگشایی کارخانه ها و از سرگیری رفت و آمد ها، مصرف بنزین و دیزل به سطح قبل از شیوع کرونا بازگشته است.

Θ آغاز فروش سهام عدالت از ۶ خرداد:

صاحبان سهام عدالتی که قصد فروش بخشی از سهام خود را دارند از روز سه‌شنبه – ۶ خردادماه امسال- می‌توانند با مراجعه به بانکی که حساب دریافت سود سهام عدالت در آن دارند، ‌برای فروش ۳۰ درصد سهام عدالت خود اقدام کنند.

Θ کاهش ۲.۴ درصدی نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور:

نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲۹.۸ درصد رسیده که این عدد نسبت به ماه قبل، ٢.٤ واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد.

Θ قیمت فرآورده‌های نفتی ایران افزایش یافت‌:

حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی: در حال حاضر قیمت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی افزایش نسبی یافته است و می‌توان نسبت به بهبود وضعیت این بازار امیدوار بود. ارزش صادرات این محصولات به دلیل تغییر تحولات ایجاد شده در بازار نفت کاهش پیدا کرده و از سوی دیگر قرنطینه و  تعطیلی بازارها در روند فروش فرآورده‌های نفتی اثر گذاشته است.

Θ تاریخ قطعی عرضه اولیه آریا ساسول اعلام شد ‌:

شرکت پلیمر آریا ساسول به عنوان سودآورترین شرکت پتروشیمی ایران با ظرفیت تولید بیش از یک میلیون تن اتیلن و بیش از ۷۰۰ هزار تن پلی اتیلن، در آستانه عرضه اولیه است. ‌امیرحسین بحرینی مدیر عامل آریا ساسول گفت: عرضه اولیه آریا ساسول چهارشنبه هفته آتی قطعی است.‌ 5 درصد از سهام این شرکت در هفته آینده برای اولین بار عرضه خواهد شد.

Θ شورای بورس امروز درباره «معاملاتی شدنETFپس از یکماه» تصمیم می‌گیرد:

عباس معمار نژاد، معاون وزیر اقتصاد : به منظور افزایش قابلیت نقدشوندگی صندوق های سرمایه گذاری پیشنهاد دادیم محدودیت معاملاتی شدن صندوق‌های ETF از دو ماه به یک ماه کاهش یابد. دلیل اینکه ما زمان معاملاتی شدن را دوماه در نظرگرفته بودیم، مهلت برای دریافت کد بورسی پذیره نویسان بود اما چون دریافت کد بورسی تسریع شده و بر اساس شبا نیز کدبورسی داده می‌شود زمان مذکور می‌تواند یک ماه کم شود.

Θ به زودی شاهد عرضه اوراق خزانه در بازار سرمایه خواهیم بود:

رئیس جمهور، در جلسه هیئت دولت: به زودی مردم شاهد انتشار اوراق خزانه در بازار سرمایه خواهند بود. این اوراق، اوراق بدون ریسکی است که تحرکی را هم در بازار به وجود خواهد آورد.

Θآغاز استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده صادرکنندگان:

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران: مسئله رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با بانک مرکزی خوشبختانه به سرانجام رسیده است و استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات از اولین روز خردادماه آغاز می‌شود.

Θایران به آمریکا هشدار داد/ نامه ظریف به گوترش و احضار سفیر سوئیس توسط عراقچی:

در پی مزاحمت آمریکا برای تانکرهای ایرانی حامل سوخت به ونزوئلا، وزیر خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل نامه هشدارآمیز نوشت و عراقچی نیز سفیر سوئیس را احضار کرد. ظریف در این نامه تهدیدات غیرقانونی، خطرناک و تحریک‌آمیز آمریکا را نوعی دزدی دریایی و خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین‌المللی دانسته و تأکید کرده است که آمریکا باید از زورگویی در عرصه جهانی دست برداشته و به حاکمیت قوانین بین‌المللی به‌ویژه آزادی کشتیرانی در دریاهای آزاد احترام بگذارد. سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز با احضار سفیر سوئیس به‌عنوان حافظ منافع دولت آمریکا، از وی خواست مراتب هشدار جدی جمهوری اسلامی ایران نسبت به هرگونه تهدید احتمالی از سوی آمریکا علیه نفت‌کش های ایرانی را به مقامات آن کشور منتقل کند.

Θ دولت بنا به افزایش نرخ ارز ندارد و این ایده در هیچ جلسه دولت مطرح نبوده است‌:

ربیعی، سخنگوی دولت:  راه‌حل قرار گرفتن نقدینگی‌ها در مسیر صحیح بورس است و دولت منابع خود را از طریق اوراق و مواردی که در بودجه مطرح شده تامین می‌کند.  بالا بردن نرخ ارز مطلوب دولت نیست. با سیاست‌گذاری آقای همتی و با وجود مشکلات تحریم و کرونا بازارهای پول تحت مدیریت است و شرایط بهبود پیدا می‌کند.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های بزرگ بازار در این طی این هفته با فشار فروش همراه بوده اند. در این هفته نمادهای کوچک تر بیشتر مورد توجه قرار گرفتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با نوسانات و هیجانات متعدد بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها پر فراز و نشیب دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن بر خلاف چندین هفته گذشته همسو دنبال نشد و شاخص کل بازدهی منفی و شاخص هموزن با افزایش 3.82 درصد همراه بوده است و شاخص کل با فشار فروش روز آخر نتوانست در محدوده یک میلیون واحد دوام بیاورد:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد افت در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 131.9 هزار ریال بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 26 درصد کاهش یافته است (نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند ورود پول در بازار در این هفته نیزهمچنان ادامه یافته ولی با این تفاوت که بعد چندین ماه شاهد خروج پول نیز در چند روز پیاپی بوده ایم. در این هفته بالغ بر 9 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افت قابل توجه ای داشته است:

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد مجددا شاهد ثبت رکوردی جدید در مشارکت ها هستیم و شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد با نماد پیزد شاهد مشارکت 3 میلیون و 357 هزار نفری بوده ایم:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 شاخص تاثیرگذار بازار سرمایه تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شاخص فلزات اساسی:  در گام اصلاحی  موج اول  میباشد که انتظار برگشت موقت در گام موج b داریم  که در این محدوده سهم های این گروه نوسانی  و کف سازی داشته باشند و بعد رشد شاخص برای سقف کانال:

2. شاخص بانک: شاخص بانک در گام اصلاحی خود میتواند تا محدوده 5039 اصلاح قیمتی داشته باشد و هر برگشتزی از  این محدودهر ا موج صعود اصلاحی در نظر باید بگیریم:

3. شاخص فرآورده نفتی: در گام اصلاحی موج 4 میباشد که انتظار میرود تا محدوده 2704685 اصلاح داشته و بعد اماده شروع در گام 5 این صنعت باشیم:

4. شاخص دارویی: انتظار حرکت به سمت سقف کانال از این گروه میرود:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی معاملات PVC پتروشیمی غدیر و پلی پروپیلن شرکت جم پیلن از ابتدای سال جاری در بورس کالا خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات هفتگی PVC پتروشیمی غدیر را نشان میدهد. همانوطور که دیده میشود نرخ این محصول در طی هفته های گذشته در حال افزایش است و در آخرین معامله این کالا به ازای هر تن 118.6 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به میانگین نرخ ماه قبل افزایش 21 درصدی را تجربه نموده است. همچنین همانطور که در نمودار به تصویر کشیده شده است تقاضا ای محصول از ابتدای سال افزایش یافته است:

نمودار زیر روند معاملات هفتگی پلی پروپیلن شرکت جم پیلن را بر اساس تاریخ تحویل ماهانه از سال گذشته نشان میدهد. همانوطور که دیده میشود نرخ این محصول در طی ماه های گذشته در حال کاهش است و در آخرین ماه معاملات این کالا بطور میانگین به ازای هر تن 116.6 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به میانگین نرخ ماه قبل کاهش 4.5 درصدی را تجربه نموده است. حجم معاملات این کالا نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز کاهش یافته است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند صعودی داشته است ولی در آخرین روز کاری شاهد افت قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 17 هزار و 690 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است. انس طلا نیز در این هفته روند خنثی داشته است و با افزایش 5.5 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1721.9 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری افزایشی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 7 میلیون و 550 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه