شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/24
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/24

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/24

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار برخلاف روند رو به رشد هفته های گذشته، در هفته جاری پر عرضه و مخصوصا در روزهای انتهایی هفته با فشار فروش روبرو بود. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند متعادلی را پشت سر گذاشتند. از نکات قابل توجه در این بخش روند افزایشی قیمت نفت برنت بود که مشابه هفته گذشته، در این هفته نیز با رشد 4.74 درصدی همراه بوده است. دلار و سکه نیز در این هفته با افزایش قیمت همراه بوده اند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θربیعی: برای تامین کسری بودجه ۹۹ نیازمند تغییراتی در آن هستیم:

سخنگوی دولت: برای بودجه سال ۹۹ نیازمند این هستیم که تغییراتی را ایجاد کنیم تا کسری بودجه را تامین کند، بنابراین باید دراین مسائل با مجلس به تعادل برسیم. در بودجه های سالیانه و همچنین قوانین خاص، نیاز است برخی از تصمیم‌گیری‌ها را به طور مشترک با مجلس داشته باشیم.

Θتغییرات جدید در مقاصد صادراتی ایران:

در فروردین‌ماه امسال کشورهای چین، امارات، عراق، افغانستان و ترکیه به ترتیب مقاصد اصلی صادراتی ایران بوده‌اند. بر این اساس عراق که مدت‌ها در رتبه دوم مقاصد صادراتی ایران بعد از چین قرار داشت، این رتبه را به امارات واگذار کرده است. مبادی اصلی واردات ایران نیز در این ماه، کشورهای چین (۲۰.۶ درصد)، امارات (۲۰.۴ درصد)، ترکیه (۱۲.۸ درصد)، هند (۸.۵ درصد) و هلند (۵.۶ درصد) بوده‌اند.  این آمارها نشان از ورود هلند به جمع ۵ کشور اول وارداتی و خروج آلمان از این فهرست دارد.

Θسناتور آمریکایی خواستار کاهش تحریم‌ها علیه ایران شد:

«دیان فاینشتاین» سناتور دموکرات، پیشنهاد «طرح صلح ویروس کرونا» بین ایران و آمریکا برای مقابله با بی‌ثباتی در راستای مقابله با بحران کرونا را در چارچوب دو گزینه مطرح کرده است. گزینه اول دیدار وزرای خارجه و دفاع ایران و آمریکا برای کاهش تنش‌ها و دوری از هرگونه تنش نظامی احتمالی است. گزینه دوم کاهش جزئی و موقتی تحریم‌ها و حمایت واشنگتن از درخواست وام ۵ میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول در چارچوب مکانیسمی شبیه به «کانال کمک‌های بشردوستانه سوئیس» است تا از این طریق تهران بتواند برای مردم خود کالاهای مورد نیاز در راستای مبارزه با کرونا را فراهم کند.

Θتوافق روسیه و عربستان برای ایجاد ثبات در بازار نفت:

وزیر انرژی روسیه و عبدالعزیز بن سلمان همتای سعودی‌اش در چارچوب رایزنی‌های مستمر در خصوص تحولات بازار نفت با هم تلفنی گفت‌وگو  و بیانیه‌ای مشترک صادر کردند. دو طرف پایبندی قوی خود را برای ایجاد ثبات در بازار نفت و تلاش برای بازگرداندن هر چه سریعتر توازن به این بازار اعلام کردند.

Θنمایندگان پارلمان اروپا خواستار تعلیق تحریم‌ها علیه ایران شدند:

گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا با ارسال نامه‌ای به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر ضرورت رفع تحریم‌ها علیه ایران و چند کشور دیگر تأکید کرده‌اند.

Θتولید نفت ایران به زیر ۲ میلیون بشکه در روز سقوط کرد:

تولید نفت‌خام ۱۳ عضو اوپک بر اساس تازه‌ترین گزارش این سازمان و بر اساس منابع ثانویه، در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) روزانه یک میلیون و ۷۹۸ هزار بشکه افزایش یافت.13 عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، ۳۰ میلیون و ۴۱۲ هزار بشکه نفت تولید کردند که این رقم نسبت به ۲۸ میلیون و ۶۱۴ هزار بشکه ماه مارس، یک میلیون و۷۹۸ هزار بشکه در روز افزایش نشان می‌دهد. عربستان، امارات و کویت شاهد بیشترین افزایش در این ماه بودند. بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در ماه آوریل به زیر روزانه ۲ میلیون بشکه رفت.

Θباید هفته ای یک شرکت بزرگ بخش خصوصی سهام خود را در بورس عرضه کند:

فرهاد دژپسند با تاکید بر ضرورت دستیابی به رشد اقتصادی مقبول و با تقدیر از جد و جهد و اشتیاق بخش خصوصی برای پیوستن به بورس اظهار داشت: امیدواریم طی برنامه ای مدون ترتیبی اتخاذ شود که دستکم هفته ای یک شرکت بزرگ بخش خصوصی، سهام خود را در بورس عرضه کند.

Θافزایش ۴۸ درصدی عرضه ارز در سامانه نیما طی هفته گذشته:

بر اساس گزارش‌های سامانه نیما، در روزهای کاری ۲۰ تا ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری، میزان عرضه ارز توسط بانک مرکزی و صادرکنندگان به حدود ۳۱۳ میلیون یورو رسید که این رقم نسبت به روزهای کاری مشابه هفته قبل (۱۳ تا ۱۷ اردیبهشت ماه) حدود ۴۸ درصد رشد داشته است. گفتنی است تقاضای بالفعل ارز در سامانه نیما در دوره ۲۰ تا ۲۴ اردیبهشت ماه حدود ۱۳۸ میلیون یورو بوده است که نسبت به دوره زمانی ۱۳ تا ۱۷ اردیبهشت ماه حدود ۲۳ درصد افزایش یافته است. اخیرا رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود با توجه به روند احیای مجدد و تدریجی صادرات غیر نفتی و نفتی بعد از کنترل شیوع کرونا ، پیش بینی بانک مرکزی، حاکی از برگشت وضعیت طبیعی صادرات غیرنفتی و عرضه ارز به روال گذشته است.

Θاحراز هویت سهامدارن با شماره شبا بانکی:

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون فرعی شورای‌عالی بورس، مشمولان سهام عدالتی که دارای شماره حساب شبا هستند، نیاز به احراز هویت مجدد در بازار سرمایه را نخواهند داشت.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته گروه پالایشی و بانکی بیشتر مورد اقبال قرار گرفتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با افت کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها منفی و پرعرضه سپری شد و انتظار میرود شاهد پولبک به محدوده 1 میلیون واحدی باشیم و همین امر منجر به منفی شدن بازدهی شاخص کل بعد از مدت ها گردید که در این هفته شاخص کل و هموزن بترتیب 0.25 و 1.04 درصد افت داشته اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) و روند ورود و خروج پول حقیقی به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد روند مطلوب و قابل ملاحظه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 177.8 هزار میلیارد ریال بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 11 درصد افزایش یافته است و در هفته جاری ارزش معاملات خرد رکورد خود را بهبود بخشید و به میزان 245.2 هزار میلیارد ریال به ثبت رساند. همچنین در این هفته بالغ بر 45.2 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل کاهش 49 درصدی را تجربه نموده است. در این هفته همچنین بعد مدت ها شاهد خروخ پول به میزان 6،429 میلیارد ریال بوده ایم:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 3 نماد پر بیننده بازار سرمایه و نرخ دلار تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. دلار: همچنان در حال تکمیل الگوی هارمونیک ab=cd میباشد که سقف این کانال  نوسانی  محدوده 18000 تومان میباشد:

2. حکشتی: محدوده 2300 تومان را میتوان کف کانال کوتاه مدتی در نظر داشت انتظار حمایت در این محدوده را داریم:

3. وغدیر: رسیدن قیمت به سقف کانال صعودی انتظار اصلاح قیمت تا محدوده 850 تومان از سهم را داریم:

4. تاپیکو: بنظر مدتی در این محدوده سهم نوسانی شود از محوده 902 تومان میتواند برای الگوی مثلث  که مد نظر است نوسان را  مد نظر داشت:

•سودآوری شرکتهای تولیدکننده متانول در سال 1399

در ادامه این بخش به بررسی سودآوری سه شرکت تولیدکننده متانول شامل پتروشیمی زاگرس، شفن و شخارک خواهیم پرداخت:

در جدول زیر سود کارشناسی سال 1399 هریک را به همراه P.E forward، P.S و P.B بدست آورده ایم که در ادامه به بررسی روند سوابق P.B و P.S هریک پرداخته ایم. در این بررسی مفروضاتی همچون متانول 180 دلاری، گاز 7 سنتی و دلار 18 هزار تومانی در نظر گرفته شده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند مثبتی داشته است و در آخرین روز کاری شاهد افت قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 16 هزار و 950 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا مثبتی داشته است و با افزایش 15.5 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1741 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری افزایشی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 7 میلیون و 100 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است.

از دیگر نکات این هفته که مورد بررسی قرار گرفته است صندوق سرمایه گذاری طلای لوتوس(طلا) می باشد که در آخرین روز به میزان 78،235 ریال ارزش داشته است، این در حالیست که خالص ارزش روز دارایی این صندوق(NAV) به میزان 56،212 ریال می باشد. با این تفاسیر و قیمت آخرین معامله این صندوق حدودا 40 درصد حباب دیده میشود که یعنی معاملات با سکه 9.5 میلیون تومانی و دلار 24.5 هزار تومانی صورت میگیرد.
از دیگر نکات این قسمت تغییر محدوده نوسان قيمت مجاز در کليه نمادهاي معاملاتي گواهي سپرده کالاي سکه طلا از روز 21/02/99 تا اطلاع ثانوي 1+/- درصد قيمت پاياني جلسه معاملاتي قبل محاسبه میگردد:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه