شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/17
آخرین مطالب

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/17

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/17

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه روند رو به رشد هفته های گذشته، همچنان تا مقاومت 1 میلیون واحدی مثبت دنبال شد و در انتهای هفته با فشار عرضه روبرو گردید. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند مثبتی را پشت سر گذاشتند. از نکات قابل توجه در این بخش روند افزایشی قیمت نفت برنت بود که مشابه هفته گذشته، در این هفته نیز با رشد قابل توجه 30.7 درصدی همراه بوده است. دلار و سکه نیز در این هفته با افزایش قیمت همراه بوده اند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θفرمول قیمت گذاری خودرو هفته آینده اعلام می‌شود:

رییس سازمان بازرسی کل کشور: شورای رقابت هفته آینده فرمول قیمت‌گذاری خودرو را ارائه می‌کند و قیمت خودرو بر اساس این فرمول تعیین می‌شود. وزیر صنعت روز گذشته در جلسه دستور اکید داد حتما شورای رقابت وظیفه خود را انجام دهد و ظرف چند روز آینده فرمول خود را ارائه کند تا بر اساس آن تصمیم گیری شود. متاسفانه التهابات اخیرا تشدید شده در حالی که هیچ اتفاقی نیفتاده است و خودرویی که قیمت آن ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان بود به یکباره ۸۵ تا ۹۰ میلیون تومان شده است، این اتفاق درست نیست. شیوه‌ها و روش‌هایی که دست دلالان را از بازار خودرو کوتاه کند باید اصلاح شود.

Θ نحوه احراز هویت غیرحضوری سجام اعلام شد:

مشاور فناوری و نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی: احراز هویت غیرحضوری سجام با تکیه بر تکنولوژی هوش مصنوعی و با همکاری معاونت علمی و فناوری جمهوری اسلامی و تیم‌های دانش بنیان انجام می‌شود. بعد از درج اطلاعات لازم در زمینه احراز هویت غیرحضوری در سایت سجام، سهامداران می‌توانند از طریق اپراتورها اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهند. فرآیند احراز هویت غیرحضوری به این صورت است که علاوه بر گرفتن عکس و تطابق آن با عکس‌های مربوطه در ثبت احوال، دارا بودن شماره تلفن همراه به نام فرد الزامی است.

Θ نمایندگان مجلس با کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی موافقت کردند:

بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار داشت. در جریان بررسی کلیات این لایحه سه نماینده به عنوان موافق و سه نماینده به عنوان مخالف صحبت کردند و نهایتا پس از اظهار رییس کل بانک مرکزی و اعلام نظر کمیسیون اقتصادی به عنوان موافق تصویب کلیات، مجلس شورای اسلامی با کلیات این لایحه موافقت کرد. نمایندگان پس از تصویب کلیات وارد بررسی جزییات این لایحه شدند.

Θ بورس مسکن حتماً سودده می‌شود:

معاون وزیر راه: عرضه پروژه‌های مسکونی در بازار سرمایه، هم به تولید مسکن کمک می‌کند و هم سوددهی مناسبی را برای سهامداران خواهد داشت.

Θ حذف چهار صفر از پول ملی بر بازار سرمایه تاثیر مثبت می‌گذارد:

مدیر عامل شرکت بورس تهران با بیان اینکه تاثیر حذف چهار صفر از پول ملی در بازار سرمایه مثبت ارزیابی می شود، افزود: هر چه قیمت سهام از دید سهامدار کمتر باشد ریسک کمتری را در ذهن خود محاسبه می کند و به لحاظ ذهنی از آمادگی لازم برای سرمایه‌گذاری برخوردار می شود.

Θ دنبال کوچک‏‌سازی دولت هستیم:

واگذاری‌های اخیر برای تامین کسری بودجه دولت نیست؛ دنبال کوچک‏‌سازی دولت هستید. با آزادسازی سهام عدالت حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به ارزش بازار سرمایه افزوده می‌شود. آزاد سازی سهام عدالت در شرایط کرونا می‌تواند گشایشی در کار مردم محسوب شود

Θ صادرات را کم کنید/ تنها ۲۵ درصد تولید را می‌توانید صادر کنید:

داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت طی نامه‌ای، واحدهای تولیدکننده میلگرد و تیرآهن را «ملزم» به این کرده است که تنها ۲۵ درصد تولید خود را صادر کنند. معنای ابلاغیه جدید وزارت صمت صراحتاً این است که «صادرات فولاد باید در سال جاری کاهش یابد»؛ این در حالی است که به دلیل رکود در صنعت ساختمان، مصرف داخلی مقاطع طویل فولادی نیز کاهش یافته و اتفاقاً کشور در سال «جهش تولید» به صادرات بیشتر نیاز دارد.

Θ پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات برخی نهاده‌های دامی:

رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور با بیان اینکه نهاده‌های دامی وارداتی با ارز دولتی عمدتا به دست تولیدکننده نمی رسد، پیشنهاد کرد ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات برخی نهاده ها حذف شود.

Θ قراردادهای خرید و فروش برق در شرکت­های شستا محقق شد:

مدیرعامل هلدینگ انرژی تامین از شرکت‌های تابعه شستا درخصوص مبادله قرارداد دوجانبه برق بین شرکت­های تولیدکننده برق و مصرف­ کنندگان عمده برق توضیح داد و گفت: با حمایت محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا این قرارداد با ظرفیتی معادل ۵۰۰مگاوات محقق شد. وی با بیان اینکه برای اولین‌بار در کشور یک الگوی موفق از هم‌افزایی درون گروهی در صنعت برق شکل گرفته است، افزود: این امر کاهش هزینه تامین برق برای شرکت­های زیرمجموعه و بالطبع افزایش سودآوری شرکت­های فوق را در پی خواهد داشت.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته بزرگان بازار سرمایه بیشتر مورد اقبال قرار گرفتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها تا محدوده 1 میلیون واحدی شاخص، مثبت و پرتقاضا آغاز شد و رفته رفته در انتهای هفته با فشار عرضه در اکثریت گروه ها همراه بودیم و همین امر منجر به منفی شدن شاخص کل بعد از مدت ها شد که آنچه در این بین بنظر میرسید با توجه به افزایش قابل توجه ارزش معاملات، جا به جایی پورتفوی تعداد بسیاری از افراد در این هفته بوده است:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) و روند ورود و خروج پول حقیقی به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد روند مطلوب و قابل ملاحظه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 159.9 هزار میلیارد ریال بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 26 درصد افزایش یافته است و در هفته جاری ارزش معاملات خرد رکورد خود را بهبود بخشید و به میزان 206.7 هزار میلیارد ریال به ثبت رساند. همچنین در این هفته بالغ بر 88.2 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افزایش 9 درصدی را تجربه نموده است. همچنین در هفته جاری رکورد ورود پول حقیقی 28 هزار میلیارد ریالی را نیز داشته ایم:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 1 نماد پر بیننده و 2 شاخص تاثیر گذار در بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شاخص بانک: شاخص بانک با شکسته شدن سقف کانال بلند مدتی انتظار رشد اندازه عرض کانال قبلی  را باید داشت که  در حال حاظر  نزدیک به محدوده تراکمی مید لاین کانال جدید میباشد:

2. شاخص خودرو: نمای سوپر سیکل در حال نزدیک شدن به محدوده تراکمی:

3. خزامیا: الگوی دیامتریک با هدف 800 برای سهم در نظر داشتیم که با توجه به کشیده شدن موج g انتظار شکست این محدوده را از سهم داریم:

•بورس کالا

در این بخش به بررسی معاملات شمش بلوم شرکت های فولاد خراسان، فولاد خوزستان و فولاد کاوه در بورس کالا بر اساس تاریخ معامله از ابتدای سال جاری خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود روند نرخ معاملات در این محصول افزایش یافته است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن حدود 48 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به میانگین ماه گذشته 15.5 درصد افزایش یافته است . تقاضا همواره برای این محصول فولاد خوزستان بیشتر از عرضه بوده است و همین امر حجم معاملات را بسته به میزان عرضه افزایش داده است:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت فولاد کاوه جنوب کیش را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود روند نرخ معاملات در این محصول افزایش یافته است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن حدود 47.5 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به میانگین ماه گذشته 8 درصد افزایش یافته است . تقاضا همواره برای این محصول فولاد کاوه نیز بیشتر از عرضه بوده است:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت فولاد خراسان را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود روند نرخ معاملات در این محصول افزایش یافته است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن حدود 48.5 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به میانگین دو ماه گذشته 6 درصد افزایش یافته است . تقاضا همواره برای این محصول فولاد خراسان بیشتر از عرضه بوده است و همین امر حجم معاملات را بسته به میزان عرضه افزایش داده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند مثبتی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد رشد قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 16 هزار و 280 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا مثبتی داشته است و با افزایش 12.4 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1725.8 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری افزایشی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 6 میلیون و 720 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه