شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/10
آخرین مطالب

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/10

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/10

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه روند رو به رشد هفته های گذشته، همچنان در مدار صعود است و در هفته جاری نیز با تقاضا مطلوبی همراه بود. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند مثبتی را پشت سر گذاشتند. از نکات قابل توجه در این بخش روند افزایشی قیمت نفت برنت بود که برخلاف هفته گذشته ناشی از تغییرات ناشی از نفت WTI ، در این هفته با رشد 24 درصدی همراه بوده است. دلار و سکه نیز در این هفته تقریبا بدون تغییر قیمت همراه بوده اند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ رییس قوه قضاییه در جلسه ویژه بررسی مشکلات شرکت هپکو:

پیشنهادات استاندار مرکزی و معاون وزیر صمت مبنی بر واگذاری سریع سهام دولت شرکت هپکو به ایمیدرو برای حل مشکلات این مجموعه بزرگ صنعتی که مورد توافق اعضای حاضر در جلسه است، برای اجرایی شدن به دولت منعکس و در صورت لزوم در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مطرح شود.

Θ تولید نفت اوپک به بالاترین رقم طی ۱۳ ماه گذشته رسید:

اوپک در چهارمین ماه سال جاری میلادی ۳۰.۲۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که بالاترین حد از مارس ۲۰۱۹ است و یک افزایش ۱.۶۱ میلیون بشکه‌ای نسبت به مارس ۲۰۲۰ دارد.

Θ هزینه تولید نفت ایران از قیمت نفت پیشی گرفت:

در پی افت چشمگیر تقاضای جهانی نفت قیمت نفت ایران نیز به شدت سقوط کرده و به زیر ۱۱ دلار رسیده است. سایت اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان را که گران‌تر از نفت ایران است، برای روز سه‌شنبه ۱۲ دلار و ۴۱ سنت اعلام کرده است.

Θ مهلت یک‌ماهه مشمولان سهام عدالت برای انتخاب نحوه آزادسازی سهام:

رئیس سازمان خصوصی سازی: در حال حاضر ارزش سهام عدالت تقریباً ۱۱ میلیون تومان است. یک ماه فرصت است که مشمولان نحوه آزادسازی سهام خود را انتخاب کنند. اگر کسی ظرف این یک‌ماه وارد سامانه نشد، به منزله این است که مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده است.

Θ توافق دو وزیر راه و اقتصاد برای تامین مالی ۱۲ پروژه در بورس:

وزیر راه گفت : طبق توافق با وزیر اقتصاد از بازار سرمایه که مورد تاکید رییس جمهوری نیز هست برای تامین سرمایه ۱۲ پروژه ریلی و آزادراهی استفاده خواهد شد.

Θ عرضه سهام بانک‌ها با ۲۰ درصد تخفیف از ۱۴ تا ۳۱ اردیبهشت:

مدیر نظارت بر نهادهای مالی بورس: سهام بانک‌های دولت در قالب صندوق قابل معامله بورسی با ۲۰ درصد تخفیف ارائه خواهد شد. مردم باید ۸۰ درصد قیمت یعنی حداکثر تا ۲ میلیون تومان را بپردازند.

Θ مردم از فروش فوری سهام عدالت خودداری کنند:

وزیر اقتصاد گفت: توصیه من به سهامداران عدالت این است که مردم این سهام را خودشان مدیریت کنند و از فروش فوری و شتابزده خودداری کنند. حتماً دارندگان سهام عدالت به این نکته توجه ویژه کنند که اکنون ممکن است تعدادی افراد سودجو برای خرید این سهام وارد میدان شوند و از اطلاعاتی که هنوز کامل منتشر نشده سوء استفاده کنند و خدایی نکرده با قیمتی پایین تر از ارزش واقعی سهام نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.

Θ دولت اهتمام و اهمیت خاصی به عملکرد متوازن بازار سرمایه و بازار مالی قائل است:

رئیس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه تلاش دولت به طور همزمان حفظ سلامتی و معیشت مردم است، گفت: موافقت مقام معظم رهبری درخصوص سهام عدالت، برای آن دسته از مردمی که در مشکلات کرونا، خسارت بیشتری دیدند و یا توان اندوخته زیادی نداشتند، کمک خیلی بزرگی است.

Θدولت از تداوم شادابی و نشاط بورس غفلت نخواهد کرد:

سخنگوی دولت: شادابی بورس در هر جلسه دولت مورد گفت و گو  بررسی قرار می‌گیرد؛ تداوم شادابی و نشاط در بورس موضوعی است که مورد غفلت دولت قرار نخواهد گرفت. بهترین راه برای هدایت نقدینگی مردم بازار بورس است و این هم نوعی سودآوری برای افرادی است که در بورس مشارکت می‌کنند و هم نگاه ملی است. بورس کمک می‌کند از محل عرضه سهم مبالغی که از نقدینگی مردم جمع آوری می شود مجددا در چرخه سرمایه گذاری های جدید قرار بگیرد و به جهش تولید کمک کند و هم اشتغال جدید بوجود بیاورد. رفتن پول به سمت بازار مسکن و سکه و ارز به جز آثار منفی و نابودی بر اقتصاد کشور ، ارمغان دیگری ندارد، اما رفتن پول به سمت بورس علاوه بر کمک به بازار سرمایه به رشد کشور کمک می کند.

Θ فروش اموال و املاک مازاد دستگاه‌ها ضروری است:

رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: صرفه‌جویی همه دستگاه‌های دولتی و فروش اموال و املاک مازاد دستگاه‌ها ضروری است. اتمام پروژه‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۸۰ درصد، با جدیت پیگیری شود. سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ در بورس بشتر عرضه شود. منابع و مصارف بودجه سال ۱۳۹۹ و روش‌های مولدسازی دارایی‌های دولتی بررسی شود.

Θ ستاد تنظیم بازار این هفته قیمت خودرو را اعلام می کند:

ستاد تنظیم بازار طی هفته جاری ، تکلیف نهایی قیمت‌ انواع خودور را مشخص و به شرکت های خودروساز ابلاغ خواهد کرد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های بازار در این طی این هفته نیز با افزایش تقاضا سبزپوش بوده اند. در این هفته بزرگان بازار سرمایه بیشتر مورد اقبال قرار گرفتند که در راس آنها گروه پالایشی قرار داشت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن تحت تاثیر جریان نقدینگی قابل توجه با رشد قابل قبول 14.13 و 9.42 درصدی همراه بوده است. از نکات قابل توجه این هفته بازار فتح کانال 800 هزار واحد بود:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد روند مطلوب و قابل ملاحظه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 126.6 هزار ریال تومان بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 18 درصد افزایش یافته است و در هفته جاری ارزش معاملات خرد رکورد خود را بهبود بخشید و به میزان 174.8 هزار میلیارد ریال به ثبت رساند همچنین در آخرین روز کاری هفته ای که گذشت با در نظر گرفتن عرضه اولیه غگیلا به میزان حدودی 113 هزار میلیارد ریال ارزش معاملات خرد داشته ایم.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند ورود پول در بازار همچنان ادامه یافته و همچنین در حال افزایش نیز می باشد. در این هفته بالغ بر 81 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افزایش 95 درصدی را تجربه نموده است. از دیگر نکات این بخش ثبت رکورد ورود پول حقیقی به میزان 20 هزار میلیارد در آخرین روز کاری بوده است:

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد مجددا شاهد ثبت رکوردی جدید در مشارکت ها هستیم و شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان با نماد غگیلا شاهد مشارکت 2 میلیون و 357 هزار نفری بوده ایم:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 نماد پر بیننده بازار سرمایه تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. کچاد: انتظار رشد تا ترند صعودی 13 ساله محدوده 1800 تومانی:

2. ومعادن: چارت تعدیل نشده و یک حرکت در قفس نوسانات انتظار میرد این بار هم شاهد رشد تا سقف کانال ساید محدوده 1050 رشد داشته باشد بنظر باید دوباره منتظر افزایش سرمایه از این سهم باشیم و دوباره شاهد قیمت در کف کانال:

3. فولاد: شکست سقف کانال بلند مدتی وخیز برای هدف بعدی اندازه عرض کانال شکسته شده 1450 تومان:

4. وبملت: در یک کانال میانمدتی در حرکت است که هدف این کانال 2200 میباشد:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی معاملات اوراق سرد و گرم فولاد مبارکه اصفهان و مس کاتد ملی مس ایران از ابتدای سال جاری در بورس کالا خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات هفتگی ورق سرد B فولاد مبارکه را نشان میدهد. همانوطور که دیده میشود نرخ این محصول در طی هفته های گذشته اندکی کاهش یافته است و به ازای هر تن 83.2 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به ماه قبل اندکی کاهش را تجربه نموده است. همچنین همانطور که در نمودار به تصویر کشیده شده است تقاضا همواره از عرضه بیشتر بوده و با توجه به حجم عرضه فولاد مبارکه منجر به معاملات قابل توجه در هفته های گذشته گردیده است:

نمودار زیر نیز روند معاملات ورق گرم B و C فولاد را بتصویر کشیده است. همانطور که دیده میشود نرخ ورق گرم B و C نیز کاهش یافته است و به ازای هر تن بتریتب 51.9 و 52.7 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت ماه گذشته اشان بتریتب 4.5 و 3 درصدی کاهش را نشان میدهند. روند تقاضا نیز مشابه هفته های گذشته همواره از عرضه بیشتر بوده است و با توجه به حجم عرضه در هفته های اخیر شاهد افزایش حجم معاملات این دو کالا بوده ایم:

نمودار زیر روند معاملات کاتد مس ملی مس ایران با نماد فملی را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود در این اواخر شاهد افزایش حجم تقاضا و معاملات کاتد مس شرکت فملی در بورس کالا بوده ایم. روند قیمت این محصول نیز در پی افزایش مس جهانی افزایشی بوده و در آخرین معاملات این محصول به ازای هر تن 706.7 میلیون ریال ارزش داشته است:

•بازار مسکن

تعداد معاملات انجام شده در فروردین ماه سال 1399 بالغ بر 1.2 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب کاهش 87.8 و 63.7 درصدی را نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر زیربنای واحد های مسکونی شهر تهران به ترتیب با 2.1 درصد کاهش و 35.7 درصد افزایش نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به 153 میلیون ریال بالغ گردید. بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد های تا 5 سال ساخت با سهم 41.5 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری  در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل بتریتب معادل 28.7 و 31 درصد رشد نشان میدهد. همانطور که قابل مشاهد است بازار املاک نیز تحت تاثیر ویروس کرونا با افت قابل توجه مبایعات در فروردین همراه بوده است:

متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی و تعداد معاملات واحدهای مسکونی انجام شده در مناطق 22 گانه شهر تهران به شرح جدول زیر میاشد(برگرفته از آمارهای خام سامانه معاملات املاک  و مستغلات کشور):

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند خنثی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد افت قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 16 هزار و 140 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش یافته است. انس طلا نیز در این هفته روند نزولی داشته است و با کاهش 44.1 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1694.2 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری کاهشی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 6 میلیون و 480 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش یافته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه