شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/03
آخرین مطالب

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/03

گزارش هفتگی منتهی به 1399/02/03

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه روند رو به رشد هفته های گذشته، در هفته جاری نیز با تقاضا مطلوبی همراه بود. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند متعال و نسبتا مثبتی تری را پشت سر گذاشتند. از نکات قابل توجه در این بخش روند کاهشی مجدد قیمت نفت بود که با توجه به قیمت های زیر 1 دلار نفت WTI مربوط به تحویل ماه MAY می باشد که بدلیل فرا رسیدن سررسیدها و عدم امکان اخذ موقعیت خرید بوده و فقط موقعیت های باز در حال بسته شدن بوده است. دلار و سکه نیز در این هفته با رشد قیمت همراه بوده اند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θسرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی آلمانی‌ها برای تولید متانول در چابهار:

معاون اقتصادی مناطق آزاد: در حال حاضر یک سرمایه‌گذار آلمانی قرار است در طرح تولید متانول و زنجیره ای پایین‌دستی آن ۴۰۰ میلیون یورو ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نظر را بیاورد که در منطقه آزاد چابهار این پروژه عملیاتی خواهد شد. یک شرکت چینی بالغ بر ۲۲ میلیون یوان در منطقه آزاد انزلی سرمایه گذاری می کند که در رابطه با سیلندرهای چاپ منقوش یا چاپ برجسته است.

Θتورم فروردین به ۳۲.۲ درصد رسید/ تورم نقطه به نقطه ۱۹.۸ درصد:

نرخ تورم سالانه فروردین ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٣٢.٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٦ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در فروردین ماه ١٣٩٩ به عدد ١٩.٨ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ١٩.٨ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

Θواکنش ترامپ به سقوط قیمت نفت آمریکا:

رئیس جمهوری آمریکا: برای پر کردن ذخایر خود به دنبال سرمایه‌گذاری در کاهش قیمت نفت هستیم می‌خواهیم با مسئولیت‌پذیری اقتصاد خود را بازگشایی کنیم. به دنبال این هستیم که 75 میلیون بشکه در ذخایر نفت خود قرار دهیم و آنها را با قیمت‌های عالی پر کنیم.

Θپذیره نویسی در صندوق های ETF نیازی به کد بورسی ندارد:

رئیس سازمان خصوصی سازی: در گام اول واگذاری به روش ETF افراد بدون نیاز به کد بورسی می‌توانند در سامانه صندوق مورد نظر تنها با کد ملی پذیره نویسی کنند. اما برای ادامه باید کد بورسی بگیرند.

Θکاهش ۵۸ درصدی خرید و فروش ارز در سامانه نیما:

اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که عملکرد سامانه نیما (بازار ثانویه) در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش حدودا ۵۸ درصدی را نشان می دهد.

Θ شانزده شرکت در مرحله پذیرش برای عرضه سهام  در بورس:

سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به کلیات برنامه بنیاد مستضعفان برای حضور در بازار سرمایه و استفاده از ظرفیت‌های قانونی در بازار سرمایه اظهار کرد: ارتقای نقدشوندگی سهام شرکت‌های گروه بنیاد، تسریع در پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه، ارتقای شفافیت گزارش دهی، هدایت منابع بازار سرمایه به منظور تحقق جهش تولید، بهبود کیفیت صورت های مالی شرکت ها با استفاده از ظرفیت هایی نظیر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و تکمیل زنجیره ارزش در بنیاد از رئوس برنامه های بنیاد مستضعفان برای حضور در بازار سرمایه است.

Θصادرات به ۱۲۸ کشور جهان با وجود تحریم‌ها:

رییس کل گمرک با بیان اعلام کرد: کارنامه تجارت خارجی کشور در سال ۹۸ نشان می‌ دهد با وجود تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه، کشورمان توانسته به ۱۲۸ کشورجهان کالا صادر کند و از ۱۱۲ کشور نیز کالا وارد کند.

Θمردم منتظر خبرهای خوب از بورس باشند/عرضه سهام شرکت های مهم بانکی و بیمه ای:

رییس جمهور در جلسه هیات دولت اعلام کرد: در بورس در هفته های گذشته در خصوص شرکت های مرتبط با تامین اجتماعی «شستا» قدم های خوبی برداشته شد به طوری که واگذاری سهام آن با استقبال خوب مردم مواجه شد. بر اساس برنامه ریزی‌ها در روزها و هفته های آینده شاهد یک اقدام مهم از سوی وزارت اقتصاد خواهیم بود که واگذاری سهام در قالب صندوق «ETF» خواهد بود که شامل عرضه سهام شرکت های مهم بانکی و بیمه ای است. مردم می توانند تا سقف ۲ میلیون تومان این سهام را خریداری کنند که از تخفیف هم برخوردار می شود.

Θارزش سهام عدالت ۸ برابر شده است:

رئیس سازمان خصوصی سازی: مبنای زمانی برای تعیین ارزش هر سهم، روزی است که نامه نهایی شود؛ بنابراین نمی‌توان عددی قطعی گفت اما در حال حاضر ارزش فعلی به بیش از ۸ برابر رسیده است.

Θمالیات بانک‌ها را مجبور به تمکین سود سپرده ۱۵ درصدی کرد:

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مالیات، سیستم بانکی را مجبور به تمکین از اخذ سود ۱۵ درصدی از سپرده‌ها کرد، گفت: اکنون که نرخ واقعی سود سپرده‌ها منفی است، اخذ مالیات بر سود سپرده‌های بانکی موضوعیت ندارد و سازمان مالیاتی برنامه‌ای در این زمینه ندارد.

 

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های بازار در این طی هفته با افزایش تقاضا سبزپوش بوده اند. در این هفته گروه خودرو و بانک بیشتر مورد اقبال قرار گرفتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن تحت تاثیر جریان نقدینگی قابل توجه با رشد قابل قبول 8.56 و 7.93 درصدی همراه بوده است. از نکات قابل توجه این هفته بازار فتح کانال 700 هزار واحد بود:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) و روند ورود و خروج پول حقیقی به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد روند مطلوب و قابل ملاحظه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 107.1 هزار میلیارد تومان بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 26 درصد افزایش یافته است و در هفته جاری ارزش معاملات خرد رکورد خود را بهبود بخشید و به میزان 142.2 هزار میلیارد ریال به ثبت رساند. همچنین در این هفته بالغ بر 41.5 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افزایش 37 درصدی را تجربه نموده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 نماد پر بیننده بازار سرمایه تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شرانل: میانمدتی انتظار رشد تا سقف کانال صعودی محدوده 2500 تومانی:

2. شبهرن: حرکت در یک کانال صعودی میانمدت و در حال تکمیل الگوی هارمونیک ab=cdبا هدف مشخص شده سقف کانال میباشد:

3. وصندوق: انتظار الگوی تکرار شونده ab=cd با هدف مشخص شده سقف این کانال صعودی:

4. های وب: با شکسن کانال بلند مدتی انتظار میرود اندازه عرض کانال شکسته شده رشد داشته باشد:

•بورس کالا

در این بخش به بررسی میانگین معاملات لوبکات سبک شرکت های حاضر در بورس کالا بر اساس تاریخ تحویل خواهیم پرداخت:

همانطور که دیده میشود روند معاملات این کالا برخلاف ماه های انتهایی در بورس کالا کاهش یافته است. همچنین نرخ این محصول نیز با افت قابل توجه ای همراه بوده است و به ازای هر تن 21 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به ماه گذشته 35 درصد کاهش یافته است. مقدار حجمی معاملات در فروردین ماه به میزان 42.5 هزار تن بوده است که این میزان در اسفند سال گذشته 117.2 هزار تن بوده است.

•سودآوری شرکتهای شرانل و شبهرن در سال 1399

در ادامه این بخش به بررسی سودآوری دو شرکت روانکار شرانل و شبهرن خواهیم پرداخت:

در تصویر زیر به بررسی جدول سود و زیان شرکت نفت ایرانول در سال 1399 خواهیم پرداخت. در این بررسی مفروضاتی همچون نفت کوره 165 دلاری، نرخ دلار 15 هزار تومانی، نرخ وکیوم باتوم 18.5 میلیون ریالی و نرخ لوبکات 25.6 میلیون ریالی در نظر گرفته شده است. با توجه به این مفروضات سودآوری شرکت حدودا 2402 ریال محاسبه گردیده است که در حاضر شاهد P/E forward به میزان 8.7 هستیم:

در تصویر زیر نیز به بررسی جدول سود و زیان شرکت نفت بهران در سال 1399 خواهیم پرداخت. در این بررسی مفروضاتی همچون نفت کوره 165 دلاری، نرخ دلار 15 هزار تومانی، نرخ روغن پایه وارداتی 420 دلاری و نرخ لوبکات 25.6 میلیون ریالی در نظر گرفته شده است. با توجه به این مفروضات سودآوری شرکت حدودا 4003 ریال محاسبه گردیده است که در حاضر شاهد P/E forward به میزان 11.6 هستیم:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند صعودی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد رشد قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 16 هزار و 280 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است. انس طلا نیز در این هفته تقریبا روند خنثی و متعادلی داشته است و با افزایش 5.2 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1745.4 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری افزایشی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 6 میلیون و 500 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه