شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1399/01/27
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1399/01/27

گزارش هفتگی منتهی به 1399/01/27

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه روند رو به رشد هفته های گذشته، در هفته جاری نیز با تقاضا مطلوبی آغاز بکار نمود. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری و رفته رفته بعد از بحران ویروس کرونا شرایط متعادلتر و مصبتی را پشت سر میگذارند. از نکات قابل توجه در این بخش روند کاهشی مجدد قیمت نفت در پی فروش همراه با تخفیف نفت عربستان می باشد که در هفته جاری افت 13.22 درصد را تجربه نموده است. دلار و سکه نیز در این هفته با افت قیمت همراه بوده اند و نکته مهم در این قسمت رشد 5.92 درصدی قیمت دلار نیمایی در این هفته میباشد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θایمیدرو و ایدرو در راه بورس:

رئیس سازمان خصوصی سازی: ۱۸ شرکت در قالب سه صندوق ETF هستند که شامل بانک و بیمه، پالایشگاه و فلزات و خودرو می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود تا اواسط اردیبهشت مجموعه ایمیدرو به صورت شرکت سهامی عام در بازار سرمایه پذیرش و کشف قیمت شود. یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی وجود دارد که شامل پالایشگاه‌های بندرعباس، تبریز، تهران و اصفهان می‌شود. جلسات در این راستا در وزارت نفت در حال برگزاری است. یک صندوق دیگر نیز فلزات و خودرو است که شامل سهام دو خودروسازی سایپا و ایران خودرو و باقی مانده فولاد مبارکه و شرکت ملی صنایع مس می‌شود.  بقیه موارد در هیات واگذاری دنبال می‌شود. امیدورایم تا پایان آبان سهام عدالت قابل معامله شود.

Θ اقتصاد چین ۶.۸ درصد کوچکتر شد:

آمارهای اداره ملی آمار چین در روز جمعه نشان می دهد این میزان کاهش اقتصاد چین، در ۲۸ ساله گذشته یعنی از سال ۱۹۹۲ میلادی که آمارهای سه ماهه چین ثبت شده بی سابقه بوده است.

Θ قیمت‌گذاری جدید دارو آغاز شد:

مدیرکل دارو وزارت بهداشت: با توجه به کاهش حدود ۵۰۰ میلیون دلار از ارز دولتی حوزه دارو، با تقاضای شرکت‌های دارویی، قیمت‌گذاری جدید دارو آغاز شد و به‌سرعت به درخواست‌های تغییر قیمت رسیدگی می‌شود.

Θ بيانيه رسمي اوپك براي دهمين اجلاس اوپك پلاس منتشر شد:

توليد نفت ٢٣ كشور عضو و غير عضو اوپك، براي دو ماه “مي” و “ژوئن” سال جاري، روزانه ٩ ميليون و ٧٠٠ هزار بشكه از توليد خود را كاهش مي دهند. تولید نفت ٢٣ كشور از اول ماه “مي” ٢٠٢٠ براي شش ماه ( تا ٣١ دسامبر) روزانه ٧ ميليون و ٧٠٠ هزار بشكه كاهش مي يابد. توليد نفت ٢٣ كشور از اول ژانويه ٢٠٢١ تا ٣٠ آوريل ٢٠٢٢ به مدت ١٦ ماه، ٥ ميليون و ٨٠٠ هزار بشكه در روز كاهش مي يابد مبنای محاسبه كاهش توليد، تولید نفت خام كشورها در اکتبر ٢٠١٨است، به عربستان و روسيه، كه كاهش توليد آنها از سطح پايه ١١ميليون بشكه در روز انجام مي شود. توافق نامه تا آوريل ٢٠٢٢ معتبر است و در دسامبر ٢٠٢١ بازبيني مي شود.

Θ تهاتر مطالبات ۱۶ شرکت‌ دولتی با بدهی آن‌ها به دولت:

به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ تصویب کرد مطالبات شرکت‌‌ مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (گروه مپنا) بابت طلب شرکت تولید برق پره‌سر مپنا از شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اصل بدهی شرکت مذکور بابت شرکت اصلی و شرکت‌های تابعه به سازمان امور ‌مالیاتی کشور و سازمان خصوصی‌سازی تهاتر می‌شود.

Θ کاهش ۴۶ دلاری قیمت نفت ایران نسبت به سال گذشته:

قیمت نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به ۱۰ آوریل (۲۳ فروردین‌ماه ۹۹) نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۶ دلار و ۹ سنت به ازای هر بشکه کاهش یافت. قیمت نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به ۱۰ آوریل امسال ۲۱ دلار و ۸۹ سنت برای هر بشکه بوده است.

Θ سقوط بازار نفت جبران ناپذیر است:

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی پیش‌بینی کرد که تقاضا برای نفت در ماه میلادی جاری ۲۹ میلیون بشکه در روز سقوط خواهد کرد که در ۲۵ سال اخیر بی سابقه است و محدودیت عرضه توسط تولیدکنندگان بزرگ نمی‌تواند در کوتاه مدت افت تقاضا در بازار را به طور کامل جبران کند.

Θ عملیات بازار باز بانک مرکزی در هفته آینده:

بانک مرکزی عملیات بازار باز روزهای یکم و دوم اردیبهشت را اعلام کرد بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند نسبت به ارسال‌ سفارش‌ها تا ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام نمایند.

Θ برای توسعه بازار سرمایه برنامه های جدی داریم:

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص عرضه سهام دولتی در بازار سرمایه گفت: برای اینکه واگذاری‌ها را به صورت عمومی انجام دهیم تا همه آحاد در آنها شرکت کنند، روش واگذاری را از واگذاری بلوکی و خرد به ETF تغییر دادیم تا همه بتوانند از این طریق در بورس سرمایه‌گذاری کنند و سهام بخرند. کسانی که برای اولین بار از این طریق خرید می‌کنند شامل تخفیف هم می‌شوند. وی با بیان اینکه این اقدام از هفته دوم اردیبهشت ماه و با عرضه گروه مالی آغاز می شود، اضافه کرد: برنامه واگذاری را به طور جدی و با روش های جدید و به طور مستمر اجرا می کنیم تا بازار سرمایه همچنان محل مناسبی برای سرمایه گذاران و تامین کنندگان مالی باشد. وی با اشاره به واگذاری تعاونی ها در بازار سرمایه گفت: برای توسعه بازار برنامه جدی داریم.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های بازار در این طی هفته با افزایش تقاضا سبزپوش بوده اند و شاهد روند مثبت در اکثریت گروه ها در طی هفته جاری بوده ایم:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن تحت تاثیر جریان نقدینگی قابل توجه با رشد قابل قبول 6.24 و 4.67 درصدی همراه بوده است. از نکات قابل توجه این هفته بازار فتح کانال 600 هزار واحد بود:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد روند مطلوب و قابل ملاحظه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 8.5 هزار میلیارد تومان بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 5 درصد افزایش یافته است و در هفته جاری ارزش معاملات خرد رکورد خود را بهبود بخشید و به میزان 9.4 هزار میلیارد تومان به ثبت رساند همچنین در آخرین روز کاری هفته ای که گذشت با در نظر گرفتن عرضه اولیه شستا به میزان 13.5 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات خرد داشته ایم.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند ورود پول در بازار حتی در نزدیکی عرضه اولیه بزرگ شستا نیز دیده میشود. در این هفته بالغ بر 30 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل کاهش 32 درصدی را تجربه نموده است که از علل آن میتوان به شستا اشاره نمود:

روند مشارکت در عرضه های اولیه نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که قابل ملاحظه می باشد مجددا شاهد ثبت رکوردی جدید در مشارکت ها هستیم و بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس شاهد مشارکت 2 میلیون و 61 هزار نفری بوده ایم. از دیگر نکات مربوط به این بخش روند ورود اشخاص به بازار سرمایه می باشد که رکورد ثبت در سامانه سجام نیز در یک روز شکسته شد:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 نماد پر بیننده بازار سرمایه تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. وتجارت: شکست سقف کانال میان مدتی و انتظار رشد به اندازه عرض کانال قبلی برای هدف سهم. تارگت فعلی 135 تومان را میتوان در نظر گرفت:

2. تاپیکو: انتظار میرود در گام صعودی فعلی تا سقف کانال بلند مدت خود محدوده 850 تومان رشد داشته باشد در صورت شکست این محدوده تراکمی تارگت سهم به 1600 ارتقا پیدا خواهد کرد:

3. پترول: در تایم میانمدت نزدیک به محدوده تراکمی انتظار شکست این محدوده از سهم را داریم تارگت بلند مدت سهم بالای 2000 تومان خواهد بود در نمای سوپر سیکل:

  1. حفاری: در یک مثلث خنثی در اخرین  گام اصلاحی شاخه E میباشد که انتظار میرود تا محدوده 1000 تومان اصلاح داشته باشد:

•بررسی صنعت اوره و تحلیلی بر سود سال 1399

در این بخش به بررسی صنعت اوره ای بازار سرمایه و بررسی 4 نماد از این صنعت پرداخته ایم و سود کارشناسی سال 1399 هریک را به همراه P.E forward، P.S و P.B بدست آورده ایم که در ادامه به بررسی روند سوابق P.B و P.S هریک پرداخته ایم. مفروضات این تحلیل به ترتیب با نرخ دلار 15 هزار تومن، نرخ اوره 220 دلار و همچنین نرخ گاز 7 سنت برآورد گردیده است. در ادامه نیز روند P/S و P/B در دو سال گذشته به تصویر کشیده شده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا نزولی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد افت قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 15 هزار و 880 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش یافته است. انس طلا نیز در این هفته تقریبا روند متعادل و مثبتی داشته است و با افزایش 46.7 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1731 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری کاهشی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 6 میلیون و 450 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش یافته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه