شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/12/21
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/12/21

گزارش هفتگی منتهی به 1398/12/21

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار برخلاف روند رو به رشد هفته های گذشته، در هفته جاری با افت تقاضا و فشار فروش آغاز بکار نمود. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری و مشابه روز های گذشته شرایط پرفشاری تحت تاثیر کرونا سپری می کنند. از نکات قابل توجه در این بخش روند کاهشی قابل توجه قیمت نفت می باشد که در هفته جاری افت 37.36 درصد را تحت تاثیر افت تقاضا و همچنین جنگ نفتی روسیه و عربستان تجربه نموده است. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات محسوسی نداشته و در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θعرضه اولیه آریا:

گفته می شود آریا ساسول به احتمال فراوان در آخرین روز کاری بورس یعنی چهارشنبه 28 اسفند ماه عرضه خواهد شد.

Θتداوم شیوع کروناویروس در آمریکا و اروپا/ کاهش قابل توجه تعداد مبتلایان در چین:

کروناویروس تاکنون در ۱۲۷ کشور و منطقه در جهان گسترش پیدا کرده که همزمان با افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی نرخ ابتلا به این بیماری در چین به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است. در شهر ووهان چین برای دومین روز متوالی موارد جدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ کمتر از ۱۰ نفر گزارش شده است. همچنین بیش از ۶۴ هزار نفر از افراد آلوده به این ویروس در چین بهبود یافته‌اند.

Θحمایت تمام قد دولت فدرال از بازار سهام و کاهش تعداد مبتلایان به کرونا در چین:

روز گذشته در ایالات‌متحده موضوع کرونا بسیار جدی شد؛ بازار سهام مجدداً کاهشی بیش از 10% را تجربه کرد. شاخص داوجونز، بدترین سقوط یک‌روزه خود از سال 1987 را به خود دید. بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که از بازار حمایت خواهد کرد و این موضوع برای 15 دقیقه باعث رشد بازار شد اما مجدداً روند نزولی شاخص‌ها ادامه پیدا کرد. اکنون باوجود اعلام آقای ترامپ مبنی بر “حمایت همه‌جانبه و تمام‌قد دولت فدرال از بازار سهام” احتمال دارد دامنه هیجانات فروکش و بهبود در شرایط بازار را شاهد باشیم.

Θترامپ وضعیت اضطراری در قبال ایران را یک سال دیگر تمدید کرد:

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز پنجشنبه وضعیت اضطراری در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

Θنمایندگان آمریکا قطعنامه محدود شدن اختیارات جنگ ترامپ علیه ایران را تصویب کرد:

مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای را که خواستار محدود شدن اختیارات ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران است را به تصویب رساند.  قطعنامه موازی این طرح ماه گذشته به تصویب مجلس سنا رسیده بود و اکنون تبدیل آن به قانون، منوط به امضای دونالد ترامپ است. کاخ سفید گفته ترامپ آن را وتو خواهد کرد.

Θ یادداشت اینستاگرامی رئیس کل بانک مرکزی:

بر اساس گزارش همکارانم در بخش اقتصادی عملکرد سه ماهه سوم ۹۸( قبل از شیوع ویروس) کارگاه های بزرگ صنعتی، حاکی از رشد ۶.۱ درصدی نسبت به فصل سوم سال ۹۷ دارد. این گزارش با احتمال زیاد از تداوم رشد مثبت غیر نفتی تا قبل از شوک ناشی از ویروس کرونا حکایت دارد. انشاالله با غلبه هر چه سریعتر بر مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا که قاعدتا باید یک شوک موقتی باشد شاهد تداوم امید بخش رشد غیر نفتی باشیم.

Θ بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را به نصف کاهش داد:

بانک مرکزی انگلیس در اقدامی غیرمنتظره در راستای تقویت اقتصاد بریتانیا برابر اختلال ناشی از شیوع ویروس کرونا، نرخ بهره را به نصف کاهش داد.

Θ افزایش تولید نفت ماه آوریل آرامکو به ۱۲.۳ میلیون بشکه در روز:

شرکت آرامکو عربستان سعودی تولیدات نفت خام خود را برای مصرف کنندگان داخل و خارج از کشور در ماه آوریل به ۱۲.۳ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد.

Θ تجارت خارجی ایران با اوراسیا به ۲.۵ میلیارد دلار رسید:

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک: در طی ۱۱ ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع یک میلیارد و۲۴۴میلیون و۵۳۶ هزارو ۲۱۰ دلار بوده است که این مقدار در مدت مشابه سال ۹۷، با میزان ۵۵۰ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۹ دلار، رشد ۱۰۵ درصدی را به همراه داشته است.

Θ اعلام آمادگی ۵۰شرکت برای فعالیت در کانال مالی ایران و سوئیس:

يک مقام دولتى سوئيس گفت تاكنون ٥٠شركت براى فعاليت در كانال مالى ايران و سوئيس اعلام آمادگى كرده‌اند و اين تعداد در حال افزايش است. او گفته اكنون كه ايران در تحريم و مبارزه با كرونا است زمان خوبى براى همكارى دو كشور است.

Θ تسویه بدهی بدهکاران بانکی تا پایان خرداد ماه به تعویق افتاد:

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: مجمع تشخیص با اصلاح مهلت و مواعید مصوبه آذرماه خود، تسویه بدهی بدهکاران بانکی را تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۹به تعویق انداخت.

Θکرونا تولید ایران خودرو را متوقف کرد:

طبق بخشنامه معاون توسعه منابع انسانی ایران خودرو، تولید این شرکت خودروسازی به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا متوقف شد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های بازار در این طی هفته با فشار فروش همراه بوده اند و شاهد سرخ پوشی اکثریت گروه ها در طی هفته جاری بوده ایم:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با افت کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها منفی دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن تحت تاثیر قیمت های جهانی، نفت، اختلافات نظر در راس سازمان بورس(دامنه نوسان) و ویروس کرونا بترتیب با افت قابل توجه 5.28 و 3 درصدی همراه بوده است:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) و همچنین ورود و خروج پول نیز به شرح نمودارهای زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد روند مطلوب و قابل ملاحظه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 5.3 هزار میلیارد تومان بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 22 درصد کاهش یافته است و همچنین در این هفته بالغ بر 3.6 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل کاهش قابل توجه ای را تجربه نموده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 1 نماد پر بیننده بازار سرمایه و نفت سبک آمریکا تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. نفت سبک آمریکا: بنظر در موج. سوم ریزش هستیم در نفت تگزاس. رشد فعلی هم جهت تکمیل ریزش برای هدف ۲۲ دلاری:

2. ومعلم: بنظر میرسه یک الگوی دیامتریک به اتمام رسیده و هم اکنون در حال ساخت یک x موج میباشد:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی معاملات پلی اتیلن سنگین شاراک و ABS شبصیر در بورس کالا خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات پلی اتیلن سنگین پتروشیمی شازند را در دو سال گذشته به تصویر می کشد. همانطور که دیده میشود در نیمه دوم سال جاری همراه حجم معاملاتی بیشتری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته ایم. در دو ماه انتهایی سال جاری نیز روند معاملات افزایش یافته است و همانطور که دیده میشود نرخ معاملات نیز افزایش یافته است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن 126 میلیون ریال قیمت داشته است که نسبت به میانگین ماه گذشته 16 درصد افزایش یافته است:

نمودار زیر روند معاملات ABS پتروشیمی قائد بصیر را از ابتدای سال جاری به تصویر می کشد. همانطور که دیده میشود همواره تقاضا بیشتر از عرضه بوده است و میانگین حجم معاملات نیز با توجه به افزایش حجم عرضه شرکت در این اواخر افزایش یافته است. روند نرخ فروش این محصول نیز روند صعودی داشته است و در آخرین نرخ خود به ازای هر تن 168 میلیون ریال ارزش داشته است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا متعادلی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد رشد قیمتی نسبت به ابتدای هفته بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 15 هزار و 410 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است. انس طلا نیز در این هفته تقریبا روند نزولی داشته است و با کاهش 53 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1590 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری متعادل دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 6 میلیون و 50 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است:

•چشم انداز هفته آتی

هفته پیش رو، اخرین هفته کاری سال 98 است. به نظر می رسد بازار در هفته آینده همچنان تحت تاثیر بازارهای جهانی قرار داشته باشد. بررسی بازارهای موازی همچنان نشان می دهد سایر بازارها قابلیت رقابت با بازار بورس حداقل در شرایط فعلی را ندارند مگر اینکه ریسک خود بازار موجب خروج نقدینگی از بازار بورس و حرکت به سمت دیگر بازارها از جمله اوراق شود.

قیمت های جهانی علیرغم افت شدید در معاملات روز پنج شنبه، در معاملات روز جمعه بخشی از افت را جبران کردند تا همچنان کف قیمتی هفته گذشته حفظ شود. علیرغم اینکه چشم انداز پیش رو در خصوص گسترش کرونا قدری نگران کننده است اما به نظر نمی رسد قیمت های جهانی بخصوص در بخش فلزات افت محسوسی از قیمت های فعلی داشته باشند. حفظ قیمت ها حتی در همین سطوح فعلی هم می تواند تا حدودی نگرانی ها در خصوص بازار سرمایه کشور را کاهش دهد.

در نرخ اوراق که یکی از رقبای اصلی بازار سرمایه محسوب می شود همچنان تحرکات خاصی دیده نمی شود، نرخ در یکی دو هفته اخیر تحت تاثیر روزهایی پایانی سال یکی دو درصدی رشد داشته اما همچنان معقول است، از طرف دیگر قرار است از یکشنبه هفته آینده 11 هزار میلیارد تومان اوراق دولتی با نرخ 18 درصد و با سررسید 4 ساله در بازار سرمایه مورد معامله قرار گیرد. به نظر می رسد بانک مرکزی همچنان تمایلی برای نرخ سود بانکی ندارد که این اتفاق بسیار خوبی است برای بازار سرمایه تلقی میشود.

در بازار ارز به نظر می رسد نرخ دلار فعلا در محدوده های 15000 تا 15500 نوسان محدودی دارد، در سمت عرضه دلار می توان انتظار داشت افت قابل توجه قیمت نفت و فرآورده های نفتی، فلزات و محصولات پتروشیمی و محدودیت های ایجاد شده در خصوص صادرات محصولات دست بانک مرکزی و دولت را از منابع ارزی محدودتر از گذشته نماید هر چند در سمت تقاضا هم بدون شک بخشی از واردات بخصوص کالاهای لوکس و غیر اساسی و البته توقف سفرهای خارجی موجب کاهش تقاضا می شود اما با توجه به اینکه بخش اصلی تقاضای ارز مربوط به واردات کالاهای اساسی هستند به نظر می رسد کاهش سمت عرضه بیش از سمت تقاضا باشد بنابراین انتظار می رود نرخ ارز به مرور به سمت قیمت های بالاتری حرکت کند که به خودی خود می تواند مانعی سخت پیش روی سقوط بازار بورس باشد.

روند جریان نقدینگی در هفته گذشته علیرغم منفی بودن فضای کلی حاکم بر بازار همچنان مثبت بود و شاهد ورود 367 میلیارد تومان پول حقیقی جدید به بازار سرمایه بودیم که امیدوار کننده ترین پارامتر روزهای گذشته بود. هر چند برای روزهای ابتدایی هفته آینده انتظار داریم تحت تاثیر تسویه اعتبارها و قرار داشتن در روزهای پایانی سال شاهد خروج نسبی پول باشیم اما همچنان می توان به روزهای پایانی هفته و روزهای ابتدایی فروردین برای ورود پول خوشبین بود.

 

خلاصه: اگر بخواهیم جمع بندی کنیم باید بگوییم که انتظار می رود بازار در روزهای ابتدایی هفته شروعی نسبتا منفی و پر عرضه داشته باشد و هر چه به سمت روزهای پایانی هفته حرکت کنیم می توان امید به بهبود و برگشت بازار داشت.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه