شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/12/14
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/12/14

گزارش هفتگی منتهی به 1398/12/14

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار در ادامه روند رو به رشد خود، در هفته جاری نیز با تقاضای مطلوبی همراه بود و کلیات بازار مشابه هفته گذشته مثبت تر دنبال شد. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری و برخلاف روز های گذشته شرایط متعادل تری را سپری نمودند و در این هفته شاهد روند نسبتا مثبتی از این محصولات بوده ایم و از نکات قابل توجه در این بخش روند کاهش قابل توجه قیمت نفت برنت می باشد که در هفته جاری افت 14.32 درصد را تجربه نموده است. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی رو به رو شد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θصادرات به عراق آغاز شد:

در پی انتشار برخی اخبار در فضای مجازی مبنی بر تاثیر شیوع ویروس کرونا در کاهش صادرات طی پیگری های «انتخاب» با مسئولین مربوطه و استاندار کرمانشاه مشخص شد با مذاكرات انجام شده و همچنین رعايت مقررات و ضوابط اعلام شده از سوي مسئولين عراقي، روند خروج كاميون ها و صدور كالا آغاز شده و به تدريج افزايش مي يابد.

Θدر کمیسیون مشترک برجام بحثی درباره «مکانیسم ماشه» مطرح نشد:

سخنگوی وزیر امور خارجه: در حسن نیت آمریکا شک داریم و خیلی نه روی کمک‌ها حساب می‌کنیم و نه آماده پذیرش کمک‌های لفظی هستیم. همان کانال مالی سوئیس که بعد از مدت‌ها باز شده و مقداری دارو وارد کشور شد برای همان نیز دولت آمریکا سنگ اندازی می‌کند. ساختار حقوقی برجام اجازه چنین کاری را به برخی دولت‌ها نمی‌دهد که پشت آن قایم شده و بی تعهدی خود را با اقدام فرار به جلو که هیچ ماهیت قانونی ندارد جلو ببرند. در کمیسیون اخیر درباره مکانیسم ماشه بحثی مطرح نشد.

Θ دستورالعمل کارگروه تنظیم بازار برای ورق های فولادی:

کارگروه تنظیم بازار در جلسه هشتادم خود و به پیشنهاد کمیته تخصصی فولاد، تصمیمات مهمی برای بازار ورق های فولادی اتخاذ کرد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

افزایش سهم مچینگ ورق گرم به 60 درصد و ورق سرد به 80 درصد/️الزام به عرضه 60 درصدی برای خریداران اسلب و ورق گرم/تعیین سقف 12 درصدی لوله و پروفیل نسبت به ورق گرم دریافتی همان ماه/️حذف تعرفه واردات ورق گرم زیر 3 میلی متر/️اصلاح سهمیه بهین یاب بر اساس تولید سال 95 و 96 صنایع متقاضی ورق گرم

Θ بازگشت تعرفه واردات تایرهای سنگین از ۵ به ۲۶ درصد:

تقی‌گنجی، رئیس انجمن صنعت تایر ایران از نشست خود با معاون وزیر صنعت‌، خبر داد و گفت: «در جلسه مشترکی که با معاون وزیر صمت در امور بازرگانی داخلی داشتیم مقرر شد بحث بازگشت تعرفه واردات این گروه محصول به ۲۶ درصد در دستور کار اولین جلسه ستاد تنظیم بازار قرار گرفته  است و به تصویب ‌می‌رسد

Θ ترامپ در واکنش به کاهش نیم درصدی نرخ بهره نوشت :

فدرال رزرو نرخ بهره را كاهش داده اما سياست هاى تسهيلى بيشتر و مهمتر از آن در يك سطح قرار گرفتن كنار ديگر كشورها (رقبا) ست. ما در يك سطح با ديگران رقابت نمي كنيم. براى امريكا اين منصفانه نيست. بلاخره زمان آن رسيد كه فدرال رزرو رهبرى كند. سياست تسهيلى بيشتر و كاهش بيشتر در نرخ بهره.

Θ محدود کردن دامنه نوسانات بورس به تعویق بیفتد:

رئیس کل بانک مرکزی: دغدغه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار را درک می‌کنم و تلاش‌های وی برای مدیریت بازار  قابل تقدیر است. معتقدم تا بررسی بیشتر ابعاد موضوع، تصمیم هیات مدیره سازمان به تعویق بیافتد.

Θ با دستور وزیر اقتصاد، دامنه نوسان در بورس و فرابورس مجددا به روال قبل بازگشت:

وزیر اقتصاد و رئیس شورای عالی بورس بر اساس مشورت به عمل آمده با اکثریت اعضای شورای عالی بورس به رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، دستور داد، مصوبه هیات مدیره آن سازمان در خصوص کاهش دامنه نوسان به دو درصد، به دلیل لزوم مدیریت و تعادل بازارهای مالی در حوزه های اقتصادی کشور ، فعلا منتفی شود و تأکید کرد از روز شنبه (17 اسفندماه جاری)، دامنه نوسان در بورس و فرابورس از 2 درصد به روال عادی بازگردد.

Θمعافیت ایران از تصمیم اوپک برای کاهش ۱.۵ میلیون بشکه ای تولید نفت:

وزیر نفت ایران: وزرای نفت اوپک توافق کرده‌اند 1.5 میلیون بشکه دیگر از تولید نفت این گروه کم کنند و ایران همچنان از این کاهش تولید معاف است. اوپک از کشورهای غیر عضو اوپک می خواهد ۵۰۰ هزار بشکه در روز از این 1.5 میلیون بشکه کاهش تولید را بر عهده بگیرند.

Θسپرده‌های بانکی ۲۷ درصد افزایش یافت:

آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۲۷ درصدی مانده سپرده‌ها و ۲۲.۳ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان آبان ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد.

Θحکم حکومتی رهبری برای بودجه ٩٩:

سخنگوی هیات رییسه مجلس: در پی اعلام موافقت اکثریت نمایندگان با اصل ۸۵ شدن بودجه سال آینده (بررسی و تصویب در کمیسیون تلفیق به جای صحن علنی) و با توجه به اینکه ستاد مقابله با کرونا برگزاری جلسات علنی مجلس را به صلاح نمی‌داند آقای لاریجانی رییس مجلس در این باره از رهبری حکم حکومتی دریافت کردند. بر این اساس نیاز به برگزاری جلسه علنی و حتی جلسه کمیسیون تلفیق نیست و مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد بودجه ۹۹ به عنوان مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارجاع خواهد شد تا در صورت تایید به دولت ابلاغ شود.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های بازار در این طی هفته نیز با تقاضا مطلوبی همراه بوده اند و شاهد سبزپوشی اکثریت گروه ها در طی هفته جاری بوده ایم:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن بترتیب با رشدهای قابل توجه 9.63 و 9.74 درصدی همراه بوده است و همچنین در یک ماه گذشته شاهد رشد بتریتب 26.12 و 28.42 درصدی بوده ایم:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) نیز به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد روند مطلوب و قابل ملاحظه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 6.8 هزار میلیارد تومان بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 7 درصد افزایش یافته است و همچنین در این هفته بالغ بر 36 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افزایش قابل توجه 43 درصدی را تجربه نموده است:

از دیگر نکات بازار این هفته مشارکت 1.63 و 1.67 میلیون نفری در عرضه های “شصدف” و “تملت” بوده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 نماد پر بیننده بازار سرمایه تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. خودرو: بهترین محدوده برای خرید این سهم محدوده 1100 تومان با داشتن حد ضرر همین محدوده  حمایتی میباشد هدف  در کوتاه مدت 1650 تومان:

2. سامان: حرکت در یک کانال صعودی و الگوی هارمونیکab =cd میباشد سقف کانال کوتاه مدتی محدوده 630 تومان میباشد:

3. آینده: حرکت دی یک چنگال صعودی ترسیم شده است تریگر ورود به سهم با شکستن بال بالایی  میباشد:

4. خکرمان: بنظر میرسد سهم در حال تشکیل یک مثلث نوسانی میباشد. انتظار میرود فعلا تا محدوده سقف قبلی 380 تومن رشد کوتاهی داشته و بعد وارد فاز اصلاحی شود تا تکمیل مثلث و بعد رشد برای اهداف مشخص شده:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی معاملات شمش بلوم فولاد خراسان و مس کاتد ملی مس ایران از ابتدای سال جاری در بورس کالا خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت فولاد خراسان با نماد فخاس را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود روند قیمت این محصول در بورس کالا اخیرا افزایش یافته است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن 45.3 میلیون ریال قیمت داشته است. میزان معاملات این محصول در بهمن نسبت به ماه قبل افت قابل توجه 61 درصدی داشته است. حجم تقاضا این محصول نیز در بورس کالا همواره از میزان عرضه بیشتر بوده است و همین امر و افزایش نرخ دلار نیمایی از عوامل رشد قیمت اخیر بوده است:

نمودار زیر روند معاملات کاتد مس ملی مس ایران با نماد فملی را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود در این اواخر شاهد افزایش حجم تقاضا و معاملات کاتد مس شرکت فملی در بورس کالا بوده ایم. روند قیمت این محصول نیز افزایشی بوده و در آخرین معاملات این محصول به ازای هر تن 749.5 میلیون ریال ارزش داشته است:

•بازار مسکن

تعداد معاملات انجام شده در بهمن ماه سال 1398 حدود 13.3 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب افزایش 24.1 و 42 درصدی را نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر زیربنای واحد های مسکونی شهر تهران به ترتیب با 4.3 و 44.4 درصد افزایش نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به 144 میلیون ریال بالغ گردید. در مجموع 11 ماهه سال 98 تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به حدود 73.4 هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از آن 35.6 درصد کاهش نشان میدهد. بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد های تا 5 سال ساخت با سهم 43.2 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری  در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل بتریتب معادل 29.4 و 31.5 درصد رشد نشان میدهد. همانطور که قابل مشاهد است بازار املاک مجددا شاهد تحرکات قیمتی با توجه به افزایش تعداد مبایعات می باشد:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا متعادلی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد افت قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 15 هزار و 300 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش یافته است. انس طلا نیز در این هفته تقریبا روند خنثی و مثبت داشته است و با افزایش 25 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1668 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری متعادل دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 5 میلیون و 880 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته کاهش یافته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه