شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/12/07
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/12/07

گزارش هفتگی منتهی به 1398/12/07

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار در ادامه روند رو به رشد خود، در هفته جاری نیز با تقاضای مطلوبی همراه بود و کلیات بازار مشابه هفته گذشته مثبت دنبال شد. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری و همچنان مباحث پیرامون ویروس کرونا و شیوع آن در سطح جهان شرایط نزولی ای را سپری می کند و همانطور که دیده میشود شاهد بازدهی منفی یک ماه گذشته هر یک از آنان قابل توجه بوده است. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی رو به رو شد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θمعافیت کره شمالی از تحریمها به خاطر کُرونا:

بر اساس گفته سفیر آلمان در سازمان ملل، شورای امنیت این سازمان اعلام کرد قصد تصویب یک سری معافیتها برای تحریمهای سنگین اعمال شده علیه کره شمالی به منظور کمک به این کشور فقیر در مبارزه با ویروس کُرونا را دارد.

Θمجوز تراکنش مالی ساز با بانک مرکزی ایران در رابطه با تجارت اقلام خاص صادر شد:

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه مجوز تراکنش مالی ساز با بانک مرکزی ایران در رابطه با تجارت اقلام خاص انسان‌دوستانه را صادر کرد. بر اساس این مجوز شرکت‌های اروپایی می‌توانند دارو، مواد غذایی و دیگر اقلام انسان‌دوستانه را از طریق کانال مالی سوئیس به ایران صادر کنند و تسویه حساب آن توسط بانک مرکزی ایران انجام شود.

Θتحریم‌های آمریکا مانع از دستیابی ایران به منافع برجام شد:

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در نشست وین شرکت کنندگان اذعان داشتند که اعمال مجدد تحریم‌های ایالات متحده اجازه نمی‌دهد که ایران از کل مزایای ناشی از رفع تحریم‌ها سود ببرد. در این نشست در مورد اجرای تعهدات هسته‌ای ایران بر اساس توافق‌نامه برجام نگرانی‌هایی ابراز شد. همه افراد حاضر در این نشست، اهمیت تقویت بیشتر اینستکس را می‌دانستند و ایران پس از مذاکرات تا حدودی خوش بینانه به نظر می‌رسید.

Θقاطعانه با بازگشت تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران مخالفت می‌کنیم:

معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه آمریکا تلاش‌هایی را برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران آغاز کرده است، تأکید کرد که مسکو و دیگر اعضای جامعه بین‌الملل قاطعانه با این سناریو مخالفت خواهد کرد.

Θ باید موانع موجود بر سر راه لوایح مرتبط با FATF رفع شود:

دولت در بیانیه ای در خصوص تصمیم کارگروه اقدام مالیFATF) ) در مورد ایران تصریح کرد: باید موانع موجود بر سر راه تصویب دو لایحه مرتبط با FATF رفع گردد و بهانه از دست بدخواهان ایران گرفته شود.

Θروسیه  از آغاز کار اینستکس با ایران خبر داد:

ریابکوف، معاون وزارت خارجه روسیه: ساز و کار مالی اروپا برای برای ایران آغاز شده است و معاملاتی در حال انجام است. ما در جلسه وین خواستار افزایش دایره شرکت کنندگان در ساز و کار اینستکس شدیم و به زودی تصمیمی اتخاذ می شود.

Θ اینستکس تقریبا به مراحل عملیاتی رسیده است:

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه اینستکس تقریبا به مراحل عملیاتی رسیده، گفت: در جلسه امروز کمیسیون مشترک تأکید کردیم که بدون برآورده شدن انتظاراتمان در حوزه‌های اقتصادی بازگشت کامل ایران به برجام مقدور نیست.

Θتورم زیر ۲۰ درصد دور از ذهن نیست/کنترل نقدینگی با ابزارهای مختلف:

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: هر چند نرخ ۲۸ درصد برای نقدینگی بالا است؛ اما با توجه به شرایط کشور و نیز کاهش درآمدهای نفتی، انحراف سه درصدی این نرخ از میانگین ۵۰ ساله نقدینگی، نشان از کنترل شرایط دارد و برای کنترل آن از ابزارهای مختلف استفاده خواهیم کرد. وی با اشاره به پیش‌بینی‌ و فرضیات مطرح شده توسط حوزه معاونت اقتصادی این بانک برای نرخ تورم در سال آتی اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های به عمل آمده، تورم زیر ۲۰ درصد دور از ذهن نیست، هر چند باید این امر را در نظر داشت که سال ۹۹، سالی دشوار است که تنها با انسجام و همدلی می‌توانیم از شرایط خاص آن عبور کنیم.

Θتولید فولاد ایران نسبت به جهان رشد ۲۰ برابری داشت:

انجمن جهانی فولاد در گزارش ماه ژانویه (۱۱ دی ۹۸ لغایت ۱۱ بهمن)۲۰۲۰ خود از رشد تولید فولاد خام ایران نسبت به جهانی به میزان افزون بر ۲۰ برابر خبر داد.

Θاصلاح قیمت پایه شمش در بورس کالا/ 60% تولید شمش در بورس کالا عرضه خواهد شد:

اصلاح قیمت پایه شمش فولادی بر اساس 83 درصد قیمت صادراتی ایران در خلیج فارس و با سقف رقابت باز / میزان عرضه شمش معادل 90 درصد تقاضای بورس در 2 هفته قبل و یا حداقل 60 درصد تولید همه واحدهای تولیدی باشد که مطابق جدولی توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت تنظیم و ابلاغ خواهد شد./ تامین نیاز واحدهای بزرگ نوردی با ظرفیت بالای 400 هزارتن در سال  از طریق قراردادهای بلندمدت به قیمت کشف شده بورس./ به منظور واقعی کردن تقاضا، میزان نیاز واحدهای خریدار شمش در سامانه بهین یاب باید توسط سازمان های صمت استانها به روز رسانی شود.

Θ به زودی و برای نخستین بار حجم مبنا در بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس اعمال می‌شود:

برای نخستین بار حجم مبنا برای تمامی شرکت‌های مندرج در بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس ایران از دوشنبه 12 اسفندماه اعمال می‌شود. به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، با موافقت شورای عالی بورس و اوراق بهادار و طبق مصوبه‌های جلسه هفتم اسفندماه 98 هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مقرر شد که برای شرکت‌های موجود در بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس ایران حجم مبنا معادل 4 در ده هزار تعداد سهام شرکت اعمال شود. فرابورس ایران اعلام کرد که حداقل ارزش مبنا در بازارهای اول و دوم فرابورس، 50 میلیارد ریال و در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه به ترتیب 20، 10 و 5 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. همچنین حداکثر ارزش مبنا برای شرکت‌های با سرمایه 20 هزار میلیارد ریال و بالاتر، 120 میلیارد ریال تعیین شده است و برای شرکت‌های با سرمایه کمتر از 20 هزار میلیارد ریال، حداکثر ارزش مبنا 100 میلیارد ریال خواهد بود. از سوی دیگر، تعداد حجم مبنای هر سهم، بر اساس قیمت پایانی سهام در آخرین روز معاملاتی هر هفته محاسبه و از نخستین روز معاملاتی هفته بعد اعمال می‌شود‌‌. همچنین در صورت اعمال اقدامات شرکتی، تغییرات حجم مبنا بر اساس مقررات و با رعایت نصاب‌های یادشده محاسبه و اعمال خواهد شد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های در طی هفته جاری با تقاضا مطلوبی همراه بوده اند و شاهد سبزپوشی اکثریت گروه ها در طی هفته جاری بوده ایم. در این هفته گروه محصولات دارویی با توجه به شیوع ویروس کرونا بیشتر مورد توجه بوده اند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن بترتیب با رشد 8.73 و 10.23 درصدی همراه بوده است:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) نیز به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد رشد مجدد و همچنین رکوردی قابل توجه در ارزش معاملات خرد بوده ایم و عمدتا در طی این هفته شاهد میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 6.3 هزار میلیارد تومان بوده ایم که نسبت به میانگین هفته گذشته 20 درصد افزایش یافته است. در آخرین روز هفته نیز شاهد رکورد قابل توجه 80،530 میلیارد ریالی در ارزش معاملات خرد بوده ایم:

نمودار زیر نیز روند روزانه ورود و خروج پول را نشان میدهد. همانطور که در نمودار نیز به تصویر کشیده شده است در این هفته بالغ بر 25 هزار میلیارد ریال ورود پول داشته ایم که نسبت به هفته قبل افزایش قابل توجه 47 درصدی را تجربه نموده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 2 نماد پر بیننده و انس طلا با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. تلیسه: با رسيدن به محدوده زماني مشخص شده و خروج از تراكم مثلثي ميتواند به اهداف مشخص شده در چارت در بازه ميان مدت دست يابد:

2. سنیر: بنظر میرسه در اواخر موجg))از یک دیامتریک هستیم که احتمالا در یکی دو روز کاری آینده شاهد تکمیل موجg و رشد این سهم باشیم:

3. انس: کوتاه مدتی رشد قیمت تا محدوده سقف  کانال صعودی محدوده  1740 دلار:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی معاملات شمش بلوم فولاد ارفع، ذوب آهن و فولاد کاوه از ابتدای سال جاری در بورس کالا خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت فولاد ارفع را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود روند قیمت این محصول در بورس کالا اخیرا افزایش یافته است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن 50.3 میلیون ریال قیمت داشته است. حجم تقاضا این محصول نیز در بورس کالا همواره از میزان عرضه بیشتر بوده است و همین امر و افزایش نرخ دلار نیمایی از عوامل رشد قیمت اخیر بوده است:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت فولاد کاوه را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود روند قیمت این محصول نیز در بورس کالا افزایشی بوده است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن 49 میلیون ریال قیمت داشته است. حجم تقاضا این محصول نیز در بورس کالا همواره از میزان عرضه بیشتر بوده است ولی در آخرین معاملات شاهد افت میزان تقاضا نسبت به قبل بوده ایم:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت ذوب آهن اصفهان را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود روند قیمت این محصول در بورس کالا در اواسط زمستان افزایشی و سپس کاهشی بوده است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن 46.3 میلیون ریال قیمت داشته است. حجم تقاضا این محصول در بورس کالا در قیاس با دیگر شرکت های تولید کننده شمش همواره کمتر بوده است . همانطور که دیده میشود در آخرین معامله این محصول نیز عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا صعودی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد رشد قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 15 هزار و 760 تومان معامله شد. انس طلا نیز در این هفته روند صعودی قابل ملاحظه ای داشته است و با افزایش 40 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1647.3 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با رشد ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 6 میلیون و 80 هزار تومان قیمت داشته است:

•چشم انداز هفته آتی

به طور کلی می توان گفت بازار این روزها تحت تاثیر چند پارامتر کلی قرار دارد. نخستین و اصلی ترین پارامتر تعیین کننده جریان نقدینگی است، همانطور که در نموداری که در متن گزارش هم آورده شده است در هفته ای که گذشت بیش از 25 هزار میلیارد تومان ورود پول به بازار صورت گرفته که به نظر می رسد ادامه این روند بتواند تا حدود زیادی سایر ریسک های بازار از جمله قیمت های جهانی و ویروس کرونا رو خنثی نماید، هر چند به نظر می رسد باید به خوبی روند جریان نقدینگی در بازار رصد شود تا بتوان تصمیمات به مراتب بهتری را اتخاذ کرد.

دیگر پارامترهای تاثیر گذار بر بازار بورس در این روزها روند نرخ دلار(بازار آزاد و نیمایی )، قیمت های جهانی و ریسک اخیر و با اهمیتی که اخیرا درگیر آن شدیم یعنی ویروس کرونا هستند.

در خصوص نرخ دلار، پس از رشد تا محدوده 16 هزار تومان در روزهای پایانی شاهد اصلاح نسبی قیمت بودیم، هر چند گفته می شود با توجه به محدودیت هایی که کرونا برای مسافرت هایی نوروزی به وجود آورده با کاهش تقاضا همراه شویم اما به نظر می رسد ادامه دار شدن محدودیت های صادراتی تا حدود زیادی عرضه دلار را هم به میزان قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین با شرایط فعلی به نظر نمی رسد دلار اصلاح آنچنانی از قیمت های فعلی داشته باشد.

اما بازارهای جهانی در چند هفته اخیر تحت تاثیر گسترش ویروس کرونا به سایر نقاط دنیا از جمله اروپا و حتی ایالات متحده کاهشی بوده، به طوری که در هفته گذشته این کاهش با شتاب بیشتری همراه گردید. به نظر می رسد افت قیمت های جهانی در هفته پیش رو بازار را به خصوص در روزهای ابتدایی هفته و سهام شرکت های کامودیتی محور را بتواند تحت تاثیر قرار دهد.

به نظر می رسد بازار در هفته پیش رو بیش از هر چیز تحت تاثیر ویروس کرونا باشد، نگرانی از افزایش قابل توجه تعداد مبتلایان به این ویروس، نگرانی در خصوص محدود شدن فعالیت شرکت های تولیدی و حتی خدماتی، تحت تاثیر قرار گرفتن صادرات کشور ، قیمت های جهانی و …

به نظر می رسد در یک سو جریان نقدینگی و دلار و در سوی مقابل ویروس کرونا و تبعات آن از جمله افت قیمت های جهانی و … قرار خواهند گرفت . باید دید زور کدام بیشتر میچربد هر چند به نظر می رسد برای روزهای ابتدایی هفته وزن گروه دوم بچربد و بازار تا حدودی منفی آغاز به کار کند.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه