شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/11/30
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/11/30

گزارش هفتگی منتهی به 1398/11/30

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار در ادامه روند رو به رشد خود، در هفته جاری نیز با تقاضای مطلوبی همراه بود و کلیات بازار در هفته جاری نیز مثبت دنبال شد. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری و همچنان مباحث پیرامون ویروس جدید کرونا شرایط متعادلی را سپری می کند و همانطور که دیده میشود شاهد بازدهی منفی یک ماه گذشته هر یک از آنان بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی رو به رو شد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت:

کارگروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) ایران را رسماً به لیست سیاه این نهاد برگرداند. در بیانیه FATF از کشورهای جهان خواسته شده برای مصون نگه داشتن سیستم بانکی‌شان از خطر پولشویی و تأمین مالی تروریسم در نقل و انتقالات مالی ایران، «اقدامات مقابله‌ای» به کار بگیرند.

Θواکنش رییس کل بانک مرکزی به حضور ایران در لیست سیاه FATF:

همتی: عملکرد بانک مرکزی در یکسال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم ایجاد کرده که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.

Θکارگروه ویژه اقدام مالی در بخشی از بیانیه‌اش تلاش کرده  تا حدی درب‌ها را برای ایران باز نگاه دارد:

در بخشی از بیانیه رویترز نهاد مستقر در پاریس آمده است: «کشورها باید قادر باشند خودشان اقدامات تقابلی را صرفنظر از هر گونه درخواست از سوی FATF اجرا کنند.»

Θوزیر امور خارجه پس از شرکت در انتخابات بازدهمین دوره مجلس:

همه کشورها جز سه رژیم تروریست موافق تمدید مهلت ایران در FATF هستند. خوشبختانه همه کشورها به غیر از سه رژیم تروریست موافق تمدید مهلت ایران هستند اما در واقع آمریکا و عربستان سعودی و رژیم اسرائیل که خود هم در حمایت از تروریست نقش دارند، مخالف هستند و امیدواریم خبرهای خوبی بشنویم.

Θنشست سه‌جانبه‌ی ترکیه، ایران و روسیه بر سر مسئله سوریه:

وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که به همراه ایران و روسیه در حال تصمیم‌گیری درباره تاریخ برگزاری نشست سه‌جانبه بر سر مسئله سوریه است. نشست سه‌جانبه میان روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه احتمالاً در ماه مارس در تهران برگزار می‌شود.

Θنرخ تورم به ۳۷ درصد رسید:

طبق اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه بهمن ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ٣٧.٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٦ واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد.

Θانتقاد پمپئو از دیدار سنتاورهای آمریکایی با ظریف:

وزیر امور خارجه آمریکا: برخی سناتورهای آمریکایی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده‌اند. این افراد در حال کمک ‌رسانی و همدستی با ایران هستند. نمی‌دانم محور صحبت‌های آن‌ها چه بوده است اما امیدوارم که در حال تقویت سیاست خارجه آمریکا بوده باشند و نه تقویت سیاست‌های خودشان.

Θافزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد:

وزیر اقتصاد: جلسه FATF فردا برگزار می‌شود و افزایش قیمت ارز هیچ ربطی به این موضوع ندارد. دولت از افزایش نرخ ارز نه منفعت دارد و نه به دنبال افزایش نرخ ارز است. ما از مالیات برای درآمدهایی که در بازارها اختلال ایجاد می‌کند استفاده می‌کنیم و دنبال این هستیم تا برای کسانی که درآمدهای بالا دارند از اهرم مالیات استفاده کنیم.

Θمحور گفتگوی وزرای خارجه ایران و ایتالیا:

در حاشیه پنجاه و ششمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ و در دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا، علاوه بر موضوعات مربوط به روابط دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، دو وزیر خارجه در خصوص تعهدات اروپا در موضوع برجام، و راههای حفظ برجام گفتگو و تبادل نظر کردند.

Θخرید ظرفیت برق در بورس انرژی  توسط فولاد کویر استارت زده شد:

براي اولين بار اوراق گواهي ظرفيت برق در بورس انرژي عرضه شد كه شركت بورسي فولاد كوير خريدار اين گواهي به ارزش ٧٧٧ ميليارد ريال از طريق كارگزاري آگاه بود. فولاد كوير در راستاي انجام طرح توسعه ذوب آهن و با ارايه استاد مثبته مجوز خريد و  انجام معامله را دريافت نمود.

Θتصویب لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصادی:

لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از واحد پول ملی) در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های کوچکتر و نماد های با پتانسیل تجدید ارزیابی در معرض توجه قرار داشتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن بترتیب با رشد 3.63 و 3.77 درصدی همراه بوده است:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) نیز به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد رشد مجدد در ارزش معاملات خرد بوده ایم و عمدتا در طی این هفته شاهد ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 4.6 هزار میلیارد تومان بوده ایم. همچنین در این هفته شاهد ورود پول به مقدار قابل توجه 17 هزار میلیارد ریال بوده ایم:

از نکات دیگر این هفته مشارکت قابل توجه در عرضه اولیه های اخیر می باشد که در آخرین عرضه اولیه با نماد قرن شاهد 1.5 میلیون نفری بوده ایم. در نمودار زیر شاهد روند مشارکت در عرضه اولیه ها بوده ایم:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 3 نماد پر بیننده با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. سمگا: بعد از شکستن سقف در حال تکمیل پولبک میباشد بهترین محدوده برای ورود برای هدف 2100 تومانی 1100 میباشد:

2. فولاد: در نمای کوتاه مدتی با رسیدن قیمت به بال بالایی چنگال صعودی و واکنش به این محدوده تراکمی انتظار میرود  اصلاح کوتاهی تا بال میانی داشته باشیم:

3. شتران: از مثلث خنثی خارج شده و هدف اولیه سهم را محدوده 990 میتوان در نظر گرفت:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی معاملات شمش بلوم فخوز و کچاد و کاتد فملی از ابتدای سال جاری در بورس کالا خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات کاتد مس شرکت ملی صنایع مس ایران را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود روند قیمت این محصول در بورس کالا افزایش یافته است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن 722 میلیون ریال قیمت داشته است. حجم تقاضا این محصول نیز در بورس کالا افزایش یافته است و همین امر و افزایش نرخ دلار نیمایی از عوامل رشد قیمت اخیر بوده است:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان را نشان میدهد. همانطور که در نمودار زیر دیده میشود روند نرخ این مصول نیز صعودی بوده است و شاهد رشد قیمتی این کالا در فصل زمستان بوده ایم و در آخرین معامله این محصول در بورس کالا به ازای هرتن 51.6 میلیون ریال قیمت ثبت گردیده است. روند تقاضا برای این محصوا نیز مطلوب می باشد و همواره شاهد غلبه تقاضا بر عرضه بوده ایم:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت چادرملو را نشان میدهد. همانطور که در نمودار این کالا نیز دیده میشود روند قیمتی این محصول افزایشی بوده است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن 52 میلیون ریال قیمت داشته است. این محصول شرکت کچاد نیز با تقاضا مطلوبی همراه است و همواره بطور میانگین شاهد نسبت تقاضا به عرضه 3.1 برابری بوده ایم. حجم تقاضا و افزایش نرخ دلار نیمایی در افزایش قیمت این محصول تاثیر گذار می باشد:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا صعودی داشته است و در آخرین روز کاری نیز شاهد رشد قیمتی بوده ایم. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 14 هزار و 420 تومان معامله شد. انس طلا نیز در این هفته روند صعودی قابل ملاحظه ای داشته است و با افزایش 79.9 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1647.3 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با رشد ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 5 میلیون و 380 هزار تومان قیمت داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه