شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/11/09
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/11/09

گزارش هفتگی منتهی به 1398/11/09

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار در ادامه روند رو به رشد خود، در هفته جاری نیز با تقاضای مطلوبی همراه بود و کلیات بازار در هفته جاری نیز مثبت دنبال شد. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری تحت تاثیر گسترش و شیوع ویروس کرونا در چین با افت قیمت در کلیات کامودیتی ها روبرو گردیده اند. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی رو به رو شد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θآمریکا هنوز معافیت همکاری هسته‌ای با ایران از تحریم‌ها را تمدید نکرده است:

در حالی که برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند آمریکا معافیت همکاری‌های هسته‌ای با ایران را تمدید کرده وزارت خارجه آمریکا هنوز رسماً بیانیه‌ای در این خصوص صادر نکرده است. البته گزارش‌های رسانه‌ای مختلف حاکی است وزارت خارجه آمریکا به زودی بیانیه‌ای در این خصوص صادر و این معافیت‌ها را برای یک دوره ۶۰ روز تمدید خواهد کرد. قبلا بلومبرگ گزارش داده بود آمریکا همزمان با تمدید معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران را در فهرست تحریم قرار خواهد داد.

Θارز ٤٢٠٠ تومانی واردات شکر حذف شد:

کالای شکر در تخصیص ارز واردات، از گروه یک به گروه دو منتقل شد. بر اساس تصمیمات اتخاذ شده کالای شکر از گروه یک به گروه دو کالاهای وارداتی تغییر کرد.

Θسازوکار مالی برای ارسال اقلام بشردوستانه به ایران اجرایی می‌شود:

سفارت سوئیس در تهران از اجرایی شدن سازوکار مالی برای ارسال اقلام انسان‌دوستانه به ایران خبر داد و اعلام کرد که یک پرداخت اولیه از طریق این سازوکار مالی به‌صورت آزمایشی انجام شده و مورد تأیید قرار گرفته است.

Θبه حفظ برجام پایبند و مخالف فشار حداکثری آمریکا هستیم:

وزیر امور خارجه فرانسه: ما به همراه آلمان و انگلیس تصمیم گرفتیم تا مکانیسم حل اختلافات برجام را فعال کنیم. ما این اقدام را در چارچوب برجام اتخاذ کرده‌ایم تا مطمئن شویم که این توافق محترم شمرده می‌شود. ما همچنین می‌خواستیم فضایی برای گفتمان‌های سیاسی ایجاد و مخالفت‌مان را با فشار حداکثری آمریکا- که تنها موجب بازگشت ایران به سیاست‌های قبلی خود می‌شود- اظهار کنیم.

Θکاهش واردات دارو و تجهیزات پزشکی در سال آینده:

معاون وزیر بهداشت از افزایش ۱۱ درصدی بودجه این وزارتخانه در سال آینده خبر داد و گفت: پیش بینی ما این است سال آینده واردات دارو و تجهیزات پزشکی به ۲.۵ میلیارد تومان کاهش یابد.

Θیادداشت اینستاگرامی رئیس کل بانک مرکزی:

همتی: برای مبارزه با پولشویی، تصمیم بانک مرکزی مبنی بر ضرورت ارائه اسناد مثبته برای انتقال وجوه بیش از یک میلیارد تومان در درون بانکی و بین بانکی را به کلیه بانک ها ابلاغ کردم. این اقدام جهت سازماندهی نقل و انتقالات پولی و نظارت کامل بر چرخه ریال ادامه خواهد یافت. قدم بعدی بانک مرکزی جداسازی حسابهای شخصی و تجاری است.

Θاحتمال برگزاری نشست وزیران اوپک در هفته آینده:

منابع اوپک از احتمال برگزاری نشست وزیران اوپک در هفته آینده خبر می‌دهند. نشست بعدی اوپک قرار بود در ماه مارس برگزار شود اما باتوجه به قیمت جهانی نفت در اثر شیوع ویروس کرونا قرار است به درخواست عربستان زودتر برگزار شود.

Θ دموکرات‌ها می‌خواهند ایستادن در برابر ایران را برایم سخت‌تر کنند:

رئیس جمهور آمریکا در پیامی در توئیتر از طرح کاهش اختیارات جنگی خود که در مجلس نمایندگان تصویب شده و برای بررسی به سنا ارسال شده انتقاد کرد و گفت که دموکرات‌ها از این طریق می‌خواهند ایستادن وی در برابر کشورهایی نظیر ایران را سخت‌تر کنند.

Θسخنان رئیس جمهور آمریکا در مورد معامله قرن:

اورشلیم ( قدس) پایتخت واحد می‌ماند و تقسیم ناپذیر است. تاکید ترامپ بر راه حل دو دولت فلسطین و اسرائیل. ترامپ: طرح پیشنهادی ما ۸۰ صفحه و با جزئیات‌ترین طرحی است که تاکنون ارائه شده است. این طرح، یک پیشنهاد برد- برد برای هر دو طرف است. این طرح برای رسیدن به منطقه‌ای آرامتر و مرفه‌تر، راهکارهای عملی ارائه می‌دهد. من پایتختی اورشلیم (قدس) را به رسمیت شناختم، حاکمیت اسرائیل برای جولان را به رسمیت شناختم و از همه مهمتر، از توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران خارج شدم. ترامپ وعده داد که این طرح شرق قدس را به پایتختی فلسطین به رسمیت شناخته و آمریکا در این منطقه سفارت بگشاید. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین وعده داد با کمک کشورهای خارجی، ۵۰ میلیارد دلار در کشور فلسطین سرمایه‌گذاری شود. ترامپ توقف فعالیت‌های حماس و جهاد اسلامی، توقف بیان شعارهای ضداسرائیلی و همچنین توقف پرداخت غرامت به خانواده‌های شهدای فلسطینی را خواستار شد.

Θسپرده‌های بانکی ۲۹ درصد افزایش یافت:

آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۲۹.۲ درصدی مانده سپرده‌ها و ۲۲.۳ درصدی مانده تسهیلات بانکی تا پایان مهر ۹۸ نسبت به مقطع مشابه پارسال حکایت دارد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های کوچکتر و نماد های با پتانسیل تجدید ارزیابی در معرض توجه قرار داشتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته همانطور که در نمودار های زیر دیده میشود شاهد رشد در نماد های بزرگ و کوچک بازار بوده ایم، این در حالیست که در هفته گذشته شاهد افت قیمت شرکت های بزرگ تحت تاثیر گزارشات نه چندان جذاب 9 ماهه بوده ایم:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) نیز به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد رشد مجدد در ارزش معاملات خرد بوده ایم و عمدتا در طی این هفته شاهد ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 4.5 هزار میلیارد تومان بوده ایم. از دیگر نکات مثبت این هفته رکورد ارزش معاملات خرد به اندازه 66،741 میلیارد ریال بود که در تاریخ بورس بی سابقه بوده است و همچنین در این هفته شاهد ورود پول به مقدار قابل توجه 18 هزار میلیارد ریال بوده ایم:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 2 نماد پر بیننده با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. ذوب: انتظار یک رشد 100 درصدی برای سهم میرود:

2. خگستر: فرصت معاملاتی جذاب با داشتن حد ضرر1250 تومانی را میتوان مدنظر قرار داد:

•بازار مسکن

تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال 1398 حدود 10.7 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب افزایش 12.1 و 46 درصدی را نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر زیربنای واحد های مسکونی شهر تهران به ترتیب با 2.1 و 40.9 درصد افزایش نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به 138.1 میلیون ریال بالغ گردید. در شرایطی که در آذر ماه سال جاری متاثر از اصلاح بنزین، تحریک انتظارات تورمی و متعاقبا افزایش نرخ ارز شاهد رشد ماهانه 8.5 درصدی متوسط قیمت مسکن شهر تهران بوده ایم، تحولات این بازار در دی ماه موید آن است که به رغم تداوم رشد ماهانه حجم معاملات در این ماه، انتظارات تورمی تا حدود زیادی فروکش نموده و ذشد ماهانه متوسط قیمت مسکن در دی ماه به 2.1 درصد محدود گردیده است. در مجموع 10 ماهه سال 98 تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به حدود 60.1 هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از آن 42.6 درصد کاهش نشان میدهد. بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد های تا 5 سال ساخت با سهم 41.8 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری  در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل 29 و 30.9 درصد رشد نشان میدهد.

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی معاملات ورق گرم و سرد فولاد مبارکه اصفهان از ابتدای سال جاری در بورس کالا خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات هفتگی ورق سرد فولاد مبارکه را نشان میدهد. همانوطور که دیده میشود نرخ این محصول در طی هفته های گذشته افزایش یافته است و به ازای هر تن 85 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت به ماه قبل رشد 11 درصدی را تجربه نموده است که افزایش نرخ دلار نیمایی نیز بی تاثیر نمی باشد. همچنین همانطور که در نمودار به تصویر کشیده شده است تقاضا همواره از عرضه بیشتر بوده است.

نمودار زیر نیز روند معاملات ورق گرم B و C فولاد را بتصویر کشیده است. همانطور که دیده میشود نرخ ورق گرم B و C نیز افزایش یافته است و به ازای هر تن بتریتب 56 و 58 میلیون ریال ارزش داشته است که نسبت ماه گذشته اشان بتریتب 8 و 21 درصدی افزایش را نشان میدهند که افزایش نرخ دلار نیمایی نیز بی تاثیر نمی باشد . روند تقاضا نیز مشابه هفته های گذشته همواره از عرضه بیشتر بوده است.

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا صعودی داشته است. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 13 هزار و 740 تومان معامله شد. انس طلا نیز در این هفته روند نسبتا افزایشی داشته است و با افزایش 18.6 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1574.3 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با رشد ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 5 میلیون و 50 هزار تومان قیمت داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه