شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/11/02
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/11/02

گزارش هفتگی منتهی به 1398/11/02

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار تحت تاثیر گزارشات نه چندان جذاب 9 ماهه، با افت قیمت شرکت های بزرگ و رشد شرکت های کوچک تر دنبال شد. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا در چین با افت قیمت در کلیات کامودیتی ها روبرو گردیده اند. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی رو به رو شد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θموافقت آمریکا با سرمایه‌گذاری هند در چابهار:

مدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی از نهایی شدن سرمایه‌گذاری حدود ۸۵ میلیون دلاری هندی‌ها در بندر چابهار با کسب موافقت این کشور از آمریکا خبر داد.

Θمذاکرات سرّی امیر قطر برای توافق بین ایران و آمریکا:

این روزها، قطر فعالیت گسترده ای برای جلوگیری از شعله ور شدن درگیری نظامی ویرانگر در منطقه، میان ایران و ایالات متحده دارد. این تحرکات دیپلماتیک قطر، به صورت مستقیم، پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، آغاز شد. در ادامه، وزیر خارجه قطر، شیخ محمد بن عبدالرحمن، به تهران رفت تا فتیله جنگ را خاموش کند.

Θدر صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت، از NPT خارج می‌شویم:

وزیر امور خارجه با اشاره به تصمیم اخیر اروپایی‌ها در ارتباط با برجام، گفت: گام‌های کاهش تعهدات تمام شده اما اگر اروپایی‌ها به رفتار بلاوجه خود ادامه دهند یا پرونده ایران را به شورای امنیت بفرستند، از NPT خارج خواهیم شد.

Θاعلام عوارض جدید صادرات مواد معدنی:

بر این اساس تغییرات زیر اعمال و اجرایی خواهد شد؛ عوارض سنگ و کنسانتره مس از ۱۰  به ۵ درصد /عوارض سنگ و کنسانتره کروم  از ۲۵ به ۱۰ درصد /عوارض سنگ و کنسانتره سرب  از ۲۰  به ۱۲ درصد /عوارض سنگ و کنسانتره روی از ۲۰ به ۱۲ درصد /اعمال عوارض ۱۰ درصدی بر صادرات آهن اسفنجی / اصلاحیه جدید عوارض صادرات مواد معدنی از دهم بهمن ماه اجرایی خواهد شد.

Θخزانه‌داری آمریکا تحریم‌های تازه‌ای در ارتباط با ایران اعلام کرد:

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است. علی بایندریان، ژیکینگ ونگ، شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی، شرکت جیاشیانگ، شرکت پیکویو، شرکت سِیگ انرژی، شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا، شرکت پتروشیمی تریلینس

Θشرط اروپایی‌ها برای ارجاع ندادن پرونده ایران به شورای امنیت:

وال استریت ژورنال : در صورتی که ایران روند کاهش تعهدات هسته‌ای خود در برجام را که در پنج گام انجام شده، محدود کند، اروپایی‌ها پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت ارجاع نخواهند داد. اروپایی‌ها از ایران خواسته‌اند که گام‌های کاهش تعهدات برجامی را متوقف کند، اما در صورتی که ایران گسترش فعالیت هسته‌ای خود را محدود کند، آن‌ها به مذاکره ادامه خواهند داد. اروپایی‌ها اکنون آماده تمدید مهلت ۶۰ روزه برای مذاکرات مربوط به مکانیسم حل اختلاف هستند.

Θبانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است:

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس: بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط شده است. نرخ ارز نهایت ۸ الی ۹ هزار تومان باید باشد و مابقی حباب قیمتی است.

Θمعاون بازار شرکت فرابورس گفت:

فرابورس همواره آماده پاسخ گویی به نیازهای بازار بوده اما باید شرکت ها و سهامداران هم با تکمیل اطلاعات و رفع ابهامات، زمینه حضور در بازار سهام را فراهم کنند. وی ادامه داد: بر همین اساس در حالی پیگیری ورود شرکت های جدید به تابلو همواره ادامه داشته که با توجه به ارایه اطلاعات میاندوره ایی چهار شرکت ذوب روی اصفهان ( با سرمایه 60 میلیارد تومانی ) ، مهر آیندگان (1000 میلیارد تومانی ) ، کلر پارس ( با سرمایه ۳۲.۷ میلیارد تومانی) و لاسیتک یزد ( با سرمایه 51 میلیارد تومانی )، آماده عرضه اولیه هستند. اروجی ادامه داد: بنابراین اگر نکاتی خاصی در مورد اطلاعات و صورت های مالی این شرکت ها نباشد در نظر است طی بهمن ماه هر هفته یکی از این چهار شرکت عرضه اولیه شود.

Θعبدالناصر همتی در گفت وگوی ویژه خبری گفت:

هر چند بازار ارز با نوسانات  همراه بود اما این بازار سر و سامان گرفته است  بنابراین اعمال سیاست های پولی برای کنترل تورم قابل انجام است. الان وقت آن است که برای کنترل بازار پول اقدام کنیم و می توانیم برای  کنترل تورم و هدف گذاری آن اقدام کنیم. بیشتر کشور ها کنترل نقدینگی و تورم را از طریق عملیات بازار باز انجام می دهند ما تحت تاثیر عوامل اقتصادی می توانیم تورم انتظاری را پیش بینی کنیم. بنابراین می توان سود کوتاه مدت بانکی را هدف گذاری کرد و از طریق  خرید و فروش اوراق خزانه داری کل کشور بر بازار پول تاثیر بگذاریم. فعلاً تمرکز بانک مرکزی روی تغییر نرخ سود بانکی نیست. نرخ سود هدف را شورای پول و اعتبار تعیین می کند.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت نماد های کوچکتر و نماد های با پتانسیل تجدید ارزیابی در معرض توجه قرار داشتند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته همانطور که ذکر گردید نماد شرکت های بزرگ بازار تحت تاثیر گزارشات 9 ماهه  نامطلوب با افت قیمت همراه بوده اند این در حالیست که نماد های کوچکتر بیشتر مورد توجه بوده اند:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) نیز به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته نیز شاهد رشد مجدد در ارزش معاملات خرد بوده ایم و عمدتا در طی این هفته شاهد ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان بوده ایم. از دیگر نکات مثبت این هفته رکورد ارزش معاملات خرد به اندازه 49،738 میلیارد ریال بود که در تاریخ بورس بی سابقه بوده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 4 نماد پر بیننده با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. وبملت: با اصلاحی که داشته به محدوده کف کانال کوتاه مدتی رسیده است و شروع به حرکت داشته انتظار میرود با توجه به الگوی هارمونیک AB=CDحرکت فعلی تا سقف این کانال ادامه داشته باشد:

2. وپاسار: نمای کوتاه مدتی با توجه به الگوی هارمونیک حرکتی AB=CD انتظار رشد در کوتاه مدت تا هدف سقف کانال رشد داشته باشیم:

3. سیمرغ: بعد از تکمیل موج 1 از C سهم وارد فاز اصلاح کوتاه مدت شده است که در حال تکمیل موج 2   میباشد انتظار  میرود کف قیمتی محدوده 1570 تومان باشد منفی های سهم فرصت خرید برای یک رشد بالای 100 درصدی خواهد بود:

4. خزامیا: انتظار میرود با توجه به الگوی دایمتریک در میانمدت  هدف فعلی سهم 450 تومان باشد که  مقاومت های پیش رو به ترتیب 255 288 320 خواهد بود:

•تحلیل صنعت سنگ آهن

در این قسمت به تحلیل صنعت سنگ آهن و بررسی میزان ظرفیت کنسانتره، گندله، ارزش بازاری(بر اساس آخرین روز معاملاتی) و تسهیلات هر یک از شرکت های این صنعت به شرح جدول زیر پرداخته شده است:

شایان ذکر است که برآورد سود سازی هریک در سال 1398 بترتیب برابر است با:

کگل در محدوده 1350 ریال، کگهر در محدوده 2678 ریال، کچاد در محدوده 1208 ریال و کنور در محدوده 1496 ریال سود سازی خواهند نمود.

با توجه به بهره برداری کامل از زیر مجموعه های بزرگ میدکو در چند سال آینده ، به نظر می رسد این سهم در یک بازه بلند مدت بتواند به مارکت شرکت های چادرملو و گل گهر نزدیک شود .

•بورس کالا و کدال کاتد مس شرکت فملی

در این قسمت نیز به بررسی معاملات کاتد مس شرکت ملی مس صنایع ایران با نماد فملی در بورس کالا از ابتدای سال جاری به همراه میزان تولید و فروش این محصول در طی سال جاری خواهیم پراخت:

نمودار زیر روند معاملات کاتد مس فملی را در بورس کالا نشان میدهد. همانطور که دیده میشود روند تقاضا این محصول رو به بهبود می باشد و شاهد افزایش نرخ این کالا هستیم. در آخرین معامله این محصول به ازای هر تن کاتد مس، 74 میلیون تومان ارزش داشته است که بالاترین میزان در طی سال جاری می باشد. روند رو به رشد قیمت مس جهانی در این نرخ بی تاثیر نبوده است:

نمودار زیر نیز روند تولید و فروش کاتد مس را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود در سه ماه اخیر روند فروش از تولید این کالا فزونی یافته است. نرخ فروش ماین محصول نیز افزایش یافته است. مجموعا این شرکت از ابتدای سال جاری به میزان 205 هزار تن تولید و 195 هزار تن فروش داشته است و موجودی پایان دوره این کالا نیز در سال گذشته 70 هزار تن بوده است، پس میتوان انتظار داشت در موجودی این شرکت 80 هزار تن کاتد مس وجود داشته باشد:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا صعودی داشته است. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 13 هزار و 540 تومان معامله شد. انس طلا نیز در این هفته روند خنثی و نسبتا افزایشی داشته است و با افزایش 15 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1565.4 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با رشد ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 890 هزار تومان قیمت داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه