شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/10/25
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/10/25

گزارش هفتگی منتهی به 1398/10/25

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار تحت تاثیر افت 30 هزار واحدی و کاهش قیمت اکثریت بازار در هفته گذشته، با رشد در در اکثریت نمادها همراه بوده است. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری در پی توافق تجاری آمریکا و چین روند نسبتا متعادل و مثبتی در پیش گرفتند. نفت برنت و انس طلا نیز مجددا به محدوده تعادلی خود برگشت و شاهد افت ارزش هر یک در این هفته بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی رو بروشد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θتوافق مطلوب ترامپ ۳ تفاوت مهم با برجام خواهد داشت:

برایان هوک: توافق مورد نظر ما، با برجام سه تفاوت دارد: اولا ایران نباید حق غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد. ثانیا، این توافق بر خلاف برجام، برای تصویب به سنا تقدیم می‌شود تا یک معاهده شود. سوم اینکه این توافق باید مسائل موشکی، ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ای و گروگان‌گیری‌های ایران را هم در بر بگیرد.

Θآمریکا برای اجرای تحریم‌های تازه ایران زمان تنفس ۹۰ روزه اعلام کرد:

خزانه‌داری آمریکا: شرکت‌های خارجی برای انطباق با تحریم‌های تازه‌ای که هفته گذشته علیه ایران اعلام شد، فرصتی ۹۰ روزه دارند. این فرصت سه ماهه روز ۹ آوریل (۲۱ فروردین) به پایان می‌رسد و طرف‌هایی که بعد از این تاریخ با تحریم‌ها همراهی نکنند، از سوی آمریکا با جریمه روبرو می‌شوند. خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته تحریم‌های تازه‌ای علیه بخش صنعت، معدن و پارچه‌بافی ایران وضع کرد.

Θآلمان فشار ترامپ برای فعال کردن ساز و کار حل اختلاف را تأیید کرد:

وزیر دفاع آلمان: کاخ سفید کشورهای اروپایی را تحت فشار قرار داده است تا با فعال کردن ساز و کار حل اختلاف توافق هسته‌ای، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران را احیا کنند. تصمیم کشورهای اروپایی برای فعال کردن ساز و کار حل اختلاف، تحت فشار آمریکا انجام نگرفته و اروپایی‌ها مستقلا این تصمیم را اتخاذ کرده‌اند.

Θظریف: آینده برجام به سه کشور اروپایی بستگی دارد و نه ایران:

پاسخ سه کشور اروپایی به حمله ایالات متحده به برجام، قطع تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران و در عین حال تحریم نفت ایران بوده است. در اجلاس رایسینا ۲۰۲۰ گفتم غم‌انگیز است که بزرگ‌ترین اقتصاد جهان اجازه داده است که تحت زورگویی، تعهدات خود را زیر پا بگذارد. آینده برجام به سه کشور اروپایی بستگی دارد و نه ایران.

Θدكتر همتي در پنجاه و نهمين مجمع بانك مركزي:

عمليات بازار باز از روز شنبه بيست و هشتم دي ماه ١٣٩٨ اجرايي خواهد شد و امروز با حضور رييس جمهور از سامانه معاملاتي آن رونمايي خواهد شد.

Θقیمت ارز باید پایین‌تر از این باشد ولی شرایط را درنظر بگیرید:

رییس‌جمهوری در مجمع عمومی بانک مرکزی: قیمت ارز باید پایین‌تر از این باشد ولی شرایط را درنظر بگیرید. باید سرمایه‌های منجمدمان را فعال کنیم؛ هم دولت هم بانک‌ها و هم خصولتی‌ها. بانک‌ها هم کار بانکی می‌کنند و هم بنگاه‌داری. هرچه به بانک‌ها گفتیم کم خاصیت بود؛وقتی به بانک‌ها می‌گوییم اموالتان را بفروشید، نمی‌فروشند. 50 درصد قیمت مسکن برای ‌زمین است؛ دولت زمین‌دارد؛ زمین را مجانی به توسعه‌گر بدهیم تا قیمت مسکن کاهش یابد. در بازار سرمایه می توان تحول بزرگی ایجاد شود. کاری که به دوش بانک هاست به بازار سرمایه واگذار شود.

Θ آمریکا و چین موافقتنامه‌ای برای کاهش شدت جنگ تجاری امضا کردند:

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی در واشنگتن گفت که این توافق برای اقتصاد آمریکا “دگرگون کننده” خواهد بود. رهبران چین هم آن را توافقی “دو سر برد” توصیف کرده اند که به رشد روابط دو کشور کمک خواهد کرد.

Θ توئیت امیر قطر بعد از سفر به تهران:

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر که دیروز (یکشنبه)‌ به تهران سفر کرده بود، در توئیتی با اشاره به دیدارهای خود نوشت؛ با برادران خود درباره کاهش تنش‌ها از سوی همه طرف‌ها رایزنی و تاکید کردم که تنها راه کاهش تنش‍ها گفت و گو است. امیر قطر در فیلمی که منتشر کرد با بیان اینکه “سفر من به ایران در شرایط بسیار حساس منطقه انجام گرفت” ،گفت: با برادران و جناب رئیس جمهوری ایران اتفاق نظر داریم که تنها راه حل بحران‌ها در منطقه کاهش شدت مواضع از سوی همه طرف‌ها و نیز گفتگو است

Θ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

هیچ جایگزینی برای توافقنامه هسته ای ایران، وجود ندارد. حفظ توافقنامه هسته ای با ایران « بیش از همیشه حائز اهمیت است‌. هدف از ساز و کار حل اختلاف توافق هسته ای ایران اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران نیست. هدف از ساز و کار حل اختلاف توافق هسته ای, حل مسائل مربوط به اجرای توافقنامه هسته ای ایران است.

Θهنوز هم به دنبال حفظ توافق هستیم :

هایکو ماس: هدف ما واضح است، ما می‌خواهیم توافق را نگه داریم و به راهکاری دیپلماتیک در توافق دست یابیم. ما با تمام شرکایمان سعی خواهیم کرد که این را حل کنیم. ما از ایران می‌خواهیم که فعالانه در روند مذاکرات که از حالا شروع می‌شود، شرکت کند.

 

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت بازار در ابن هفته مثبت و پرتقاضا دنبال شدند.

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها مثبت دنبال شد. در طی هفته جاری شاهد هیجانات در معاملات نیز بوده ایم و در روز شنبه شاخص کل رشد تاریخی را از خود به ثبت رساند و شاهد افزایش 16 هزار واحدی شاخص کل بوده ایم:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) نیز به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد رشد مجدد در ارزش معاملات بوده ایم و عمدتا در طی این هفته اکثریت نمادها در کف سقف روزانه با افزایش قدرت نسبی خریداران همراه بوده است. از نکات مثبت این هفته بازگشت پول قابل توجه خارج شده در هفته گذشته بوده است و میانگین ارزش معاملات خرد در این هفته بالغ بر 3500 میلیارد تومان در هر روز بوده است.

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 3 نماد پر بیننده خواهیم پرداخت:

  1. آبین: پس از برخورد با خط روند دو هدف مشخص شده را دنبال میکنه:

2. فایرا: بنظر میرسه در اواسط موج e از یک ایزومتریک باشیم و این سهم توانایی رشد تا محدوده قیمتی 1500 تومان را داراست:

3. دسینا: فارغ از نوسانات كوتاه مدت در ميان مدت ميتواند به اهداف مشخص شده دست يابد:

•بورس کالا

در این قسمت به بررسی معاملات شمش بلوم کچاد و فخوز و سبد میلگرد فخاس از ابتدای سال جاری تا 25 دی ماه 1398 خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان را به تصویر میکشد. همانوطور که دیده میشود تقاضا این کالا در هفته های اخیر افزایش یافته است و منجر به افزایش نرخ این کالا در بورس کالا گردیده است. در حال حاضر با توجه به معاملات صورت گرفته تا 25 دی ماه، شاهد معامله 90 هزار تن از این محصول بوده ایم که در آخرین نرخ آن به ازای هر تن 44.7 میلیون تومان ارزش داشته است که نسبت به گذشته افزایش 15 درصدی را تجربه نموده است.

نمودار زیر نیز روند معاملات شمش بلوم شرکت صنعتی و معدنی چادرملو را به تصویر میکشد. مشابه معاملات شمش فخوز، شمش این شرکت نیز پرتقاضا دنبال میشود و شاهد افزایش نرخ این کالا هستیم. در آخرین معامله این محصول به ازای هر تن 43 میلیون ریال قیمت داشته است که نسبت به میانگین معاملات ماه گذشته رشد 10 درصدی داشته است:

نمودار زیر نیز روند معاملات سبد میلگرد شرکت فولاد خراسان را به تصویر میکشد. حجم معاملات . سبد میلگرد در طی چند هفته گذشته افزایش یافته است که با افزایش نرخ همراه بوده است و به ازای هر تن 46 میلیون ریال قیمت داشته است. در این رشد نرخ ها افزایش نرخ دلار در سامانه نیز بی تاثیر نمی باشد. آخرین نرخ هر معامله نسبت به میانگین نرخ ماه گذشته افزایش 9 درصدی داشته است.

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا صعودی داشته است. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 13 هزار و 510 تومان معامله شد. انس طلا نیز در این هفته روند خنثی و نسبتا کاهشی داشته است و با کاهش 10 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1550.5 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با رشد ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 890 هزار تومان قیمت داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه