شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/10/18
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/10/18

گزارش هفتگی منتهی به 1398/10/18

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار تحت تاثیر شهادت سردار قاسم سلیمانی، با افت در در اکثریت نمادها همراه بوده است. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند نسبتا متعادل و مثبتی در پیش گرفتند و شاهد افزایش قابل ملاحظه قیمت روی و سنگ آهن در هفته ای که گذشت بوده ایم. نفت برنت و انس طلا نیز تحت تاثیر حواشی و اتفاقات این هفته خاورمیانه پرنوسان دنبال شد. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی در ابتدای هفته رو بروشد و در اواخر هفته نیز مجددا متعادل سپری شد که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θروحانی در تماس تلفنی رئیس جمهور فرانسه:

آمریکا حاکمیت عراق را نقض و به ملت این کشور توهین کرده است. بی ثباتی در این منطقه می تواند برای کل جهان خطرناک باشد. آمریکایی ها باید بدانند امنیت و منافع آنها در منطقه با شرایط خطرناکی مواجه است و نمی توانند از عواقب این جنایت بزرگ مصون بمانند. هر زمانی که طرف های متقابل به تعهدات خود عمل کنند، گام های برداشته شده از سوی ایران قابل بازگشت خواهد بود.مکرون: همه ما از حوادث اخیر متاسف و بسیار نگران صلح و ثبات در منطقه هستیم. فرانسه به تلاش های خود برای حفظ برجام ادامه خواهد داد.

Θنخستین واکنش ظریف به «انتقام سخت»:

وزیر امور خارجه در توییتی نوشت: ایران اقدامات متناسب با دفاع از خود را طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل در نظر گرفته است و پایگاهی را كه از آن حمله‌ ناجوانمردانه مسلحانه علیه شهروندان و مقامات ارشد ما شروع شده، هدف قرار داده است. ما به دنبال تشدید تنش یا جنگ نخواهیم بود بلکه از خود در برابر هرگونه تجاوز دفاع خواهیم کرد.

Θواکنش بوریس جانسون به انتقام سخت ایران:

نخست‌وزیر انگلیس که در مجلس عوام این کشور سخنرانی می‌کرد، ضمن محکوم کردن حملات ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در بامداد امروز، خواستار تنش زدایی از این بحران شد. جانسون همچنین در اظهاراتی با نادیده گرفتن تلفات آمریکایی‌ها دراین عملیات انتقام‌جویانه ایران، تایید کرد که هیچ سرباز انگلیسی در این حمله آسیب ندیده‌اند.

Θانگلیس درخواست ترامپ برای خروج از برجام را رد کرد:

وزارت امور خارجه انگلیس: در حالی که ما عمیقا نگران اعلام اخیر ایران درباره کاهش بیشتر محدودیت‌های مندرج در توافق هسته‌ای هستیم، اما همچنان به برجام به عنوان قراردادی مهم برای امنیت مشترک‌مان و جلوگیری از اتمی شدن ایران نگاه می‌کنیم. ما معتقدیم که این مهم از طریق راه حل دیپلماتیک در راستای حفظ برجام و مزایای آن پیرامون عدم اشاعه سلاح هسته‌ای بدست می‌آید.

Θنگذارید از اروپا کاملا مایوس شویم:

رئیس‌جمهور در تماس تلفنی با رئیس شورای اروپا: ایران آماده است با اتحادیه اروپا همکاری نزدیک‌تری داشته باشد. برای ما بسیار مهم است که اروپا، چین و روسیه بتوانند برای حفظ برجام نقش مهم خود را ایفا کنند تا منافع ایران تامین شود. ایران به همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان ادامه خواهد داد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا: برجام دستاورد ۱۰ سال مذاکره بود و اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای حفظ این توافق به کار خواهد گرفت. اروپا همچنین همه تلاش خود را به کار گرفته است تا نقش مثبتی در فضای سیاسی سطح جهانی و منطقه ایفا کند و در روزهای اخیر بارها از آمریکا خواسته است تا بیش از این باعث افزایش تنش در منطقه نشود.

Θبه زودی دامنه مجاز نوسانات را به ۵ درصد افزایش خواهد داد:

سازمان بورس و اوراق بهادار به زودی دامنه مجاز نوسانات را به ۵ درصد افزایش خواهد داد. امروز جلسه شورای عالی بورس با محوریت ارائه گزارش سازمان بورس در خصوص تحولات اخیر بازار سرمایه در هفته گذشته برگزار شد که در آن گزارشی از میزان نقدشوندگی بسیار بالای بازار ارائه گردید. همچنان حمایت‌ها در صورت لزوم از سهامداران ادامه پیدا خواهد کرد اما به نظر می‌رسد با توجه به شرایط بازار، لزومی به ورود سازمان بورس نباشد.

Θوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:

هفته گذشته شورای پول و اعتبار پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان به خودروسازان را تصویب کرد تا شرکت های خودروساز از این اعتبار برای پرداخت بدهی خود به قطعه سازان استفاده کنند. مقرر است به هر خودروساز ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود تا این اعتبار در اختیار قطعه سازان قرار گیرد؛ روند تخصیص این اعتبار همانند ۴ هزار میلیارد تومانی است که در سال گذشته پرداخت شد. 5 هزار میلیارد تومان در وهله نخست به قطعه سازانی پرداخت می‌شود که جزو زیرمجموعه خودروسازان نبوده و به معنای واقعی خصوصی باشند. در حال حاضر تولید خودروسازان از ۴ هزار دستگاه خودرو عبور کرده است.

Θهمتى رئیس کل بانک مرکزی:

راه خنثى كردن تحريم‌هاى شديد آمريكا را داريم. نرخ ارز تا رسيدن به قيمت واقعى كاهش خواهد يافت. بازگشت ٣٦ميليارد دلار ارز صادراتى به كشور. نفت‌مان را هم به ميزان خوبى مى‌فروشيم و پول آن را بر مى‌گردانيم. بازار متشكل ارزى در حال آزمايش است و وقتى زمان مناسب براى اجراى آن برسد، اجرايى خواهيم كرد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. اکثریت بازار تحت تاثیر اخبار این هفته و شهادت سردار قاسم سلیمانی قرمز پوش دنبال شد که نکته مثبت این معاملات حمایت مطلوب حقوقی ها از نماد های بزرگ بازار بود:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با افت کلیات بازار همراه بوده ایم و روند معاملات در اکثریت گروه ها منفی دنبال شد. در طی هفته جاری شاهد هیجانات در معاملات نیز بوده ایم و در روز شنبه شاخص کل افت تاریخی را از خود به ثبت رساند و شاهد کاهش 16700 واحدی شاخص کل بوده ایم:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

در نمودار زیر به تفکیک بازار بورس و فرابورس به بررسی P/S ttm هر یک پرداخته ایم. نمودار قرمز به بررسی بازار فرابورس و نمودار سبز رنگ به بررسی بازار بورس پرداخته است. همانطور که مشخص می باشد هر یک از نسبت های بورس و فرابورس در حال نزدیک شدن به محدوده مقاومتی خود هستند و بنظر میرسد در طی روزهای آینده بازار مجددا به روند صعودی خود بازگردد. بازار فرابورس موفق به عبور سقف تاریخی خود گردیده است ولی بازار بورس همچنان با سقف تاریخی سال 92 خود فاصله دارد:

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) نیز به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد افت در ارزش معاملات بوده ایم و عمدتا در طی این هفته اکثریت نمادها در کف قیمت روزانه با افزایش قدرت نسبی عرضه کنندکان همراه بوده است. از نکات منفی دیگر این هفته خروج پول قابل توجه در طی هفته بوده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال دو نماد پر بیننده و شاخص هموزن با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شاخص هموزن: انتظار اصلاح قیمت تا محدوده مشخص شده و برگشت بازار:

2. حپترو: بنظر شاخه اصلاحی cرا به پایان رسانده است و اماده شروع برای حرکت نوسانی شاخه Dمیباشد:

3. خودرو: نمای کوتاه مدتی را از نماد خودرو شاهد هستیم. انتظار میرود سهام این شرکت تا محدوده مشخص شده اصلاح نموده و مجددا به سقف کانال کشیده شده افزایش یابد:

•بررسی متغیر های کلان اقتصادی در 9 ماه ابتدایی سال 1398:

همانطور از جدول و نمودار زیر پیداست شاخص بورس اوراق بهادر در 9 ماهه ابتدایی سال جاری با اختلاف  بیشترین بازدهی را در بین متغیر های اقتصادی سال جاری داشته است و در 9 ماه ابتدایی بازدهی 99 درصدی داشته است این در حالیست که در رتبه دوم شاخص مسکن قرا دارد که بازدهی 10 درصدی را نسبت به ابتدای سال تجربه نموده است ونهایتا سکه و ارز(دلار) نسبت به ابتدای سال جاری تغییر محسوسی نداشته اند:

•بورس کالا

در این قسمت به بررسی معاملات پلی اتیلن شاراک و PVC شرکت شغدیر از ابتدای سال جاری تا 18 دی ماه 1398 خواهیم پرداخت:

همانطور که از نمودار زیر پیداست روند حجم معاملات پلی اتیلن سنگین پتروشیمی شازند براساس تاریخ تحویل در حال کاهش یافتن می باشد این در حالیست که میانگین نرخ فروش این محصول روند نسبت صعودی به خود گرفته است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن 109 میلیون ریال ارزش داشته است مه نسبت به ماه گذشته 7 درصد افزایش نرخ را تجربه نموده است:

نمودار زیر نیز معاملات PVC  پتروشیمی غذیر را به تصویر کشیده است.  همانطور که مشخص می باشد تقاضا برای این محصول افزایش یافته است که منجر به افزایش نرخ این کالا در بورس کالا گردیده است. حجم معاملات در دی ماه برای محصول پتروشیمی غدیر نسبت به ماه قبل 25 درصد افزایش یافته است همچنین نرخ فروش این محصول 7 درصد رشد پیدا کرده است و درآخرین معامله آن به ازای هر تن 102 میلیون ریال ارزش داشته است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند نسبتا صعودی داشته است. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه مجددا به کانال 13 هزار تومن کاهش قیمت داد و مشابه ارزش اوایل هفته به قیمت 13 هزار و 630 تومان معامله شد. انس طلا نیز در این هفته روند افزایشی داشته است و با افزایش 34 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1554.3 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با رشد ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 750 هزار تومان قیمت داشته است. روند پر نوسان ارز و طلا طی هفته متاثر از اتفاقات منطقه از جمله شهادت سردار قاسم سلیمانی و تحرکات نظامی ایران به پایگاه های نظامی آمریکا واقع در عراق می باشد:

 

تحلیلگر:امیر حطیطه