شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/09/06
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/09/06

گزارش هفتگی منتهی به 1398/09/06

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار بر خلاف چند هفته گذشته، با رشد در در اکثریت نمادها همراه بوده است. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند متعادل و مثبتی در پیش گرفتند و شاهد افزایش قیمت اکثر محصولات جهانی در هفته ای که گذشت بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییرات مثبت قیمتی روبرو شدند و نسبت به ابتدای هفته افزایش یافتند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θسال آینده هم کالاهای اساسی با ارز ۴٢٠٠ تومانی وارد می شوند:

آنچه گفته شد که قرار است با تک نرخی کردن ارز، رقم ارز 4 هزار و 200 تومانی را بالا ببریم صحت ندارد، آقای رئیس جمهور دستور داد که سال آینده هم همه اقلام اساسی کشور با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد گردد.

Θکاهش قیمت مسکن در آبان‌ماه/ معاملات، روند صعودی به خود گرفت:

دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اعلام کرد: در حالی که روند صعودی تعداد معاملات در آبان‌ماه نسبت به مهر ادامه داشت، اما سیر نزولی قیمت مسکن حفظ شده است و همپنین بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی قیمت مسکن تهران در آبان ۹۸ نسبت به آبان ۹۷ حدود ۳۵ درصد و نرخ اجاره‌بها نیز در کل مناطق شهری ۳۱.۷ درصد افزایش یافته است.

Θبرای نفت می مانیم:

دونالد ترامپ در جمع نیروهای آمریکایی در افغانستان بار دیگر ادعا کرد این کشور داعش را در سوریه و عراق نابود کرده است. ️وی همچنین سخنان خود در مورد حضور در منطقه برای محافظت از نفت را تکرار کرد و گفت: ️ من مدتها  است که می گویم نفت را حفظ کنیم و من همین حرف را درباره جایی مثل عراق هم گفتم که نفت را حفظ کنیم.

Θبرجام در شرایط کنونی اجازه استفاده از «مکانیسم ماشه» را به اروپا نمی‌دهد:

پاسخ «موسوی» به اظهارات وزیر خارجه فرانسه: این اظهارات غیرمسئولانه و غیرسازنده بوده و شدیدا، کارآمدی ابتکارات سیاسی برای اجرای کامل برجام توسط کلیه طرف ها در راستای نظام رفع تحریم های برجام و مصوبات کمیسیون مشترک را مخدوش می  کند. منطق و هدف مکانیزم حل و فصل اختلافات پیش بینی شده در برجام در نظر گرفتن اقدامات جبرانی برای دو طرف است و اقدام جمهوری اسلامی ایران هم اجرای حق خود در ماده ۳۶ است. برجام در شرایط کنونی اساسا به طرف های اروپایی اجازه نمی دهد که در قبال اعمال حق مشروع جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اقدامات غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده و نقض اساسی تعهدات طرف های اروپایی، به این مکانیزم استناد ورزند.

Θ پانزدهم آذرماه لایحه بودجه سال آینده کشور تقدیم مجلس می‌شود:

معاون اول رئيس جمهور: در این بودجه همه کالاهای اساسی به رغم اینکه نرخ ارز در بازارها نرخ دیگری باشد همچنان با نرخ ۴۲۰۰ تومان تحویل مردم خواهیم داد. در بودجه سال آینده حقوق همه شاغلان و بازنشستگان ۱۵ درصد افزایش می‌یابد و یک عدد دیگر نیز هم‌تزاری به بازنشستگان و شاغلان پرداخت می‌شود و در این راستا سال آینده ۱۰۰۰ میلیارد تومان به اعتبارات افزوده می‌شود.

Θبرجام در وضعیت «مراقبت ویژه» است و حفظ آن به تلاش اروپا بستگی دارد:

معاون سیاسی وزیر امور خارجه: اروپا نشان داده یا نمی‌تواند یا نمی‌خواهد در برابر تسلط آمریکا به سیستم مالی (آنها) مقاومت کند. اروپا باید از خودگذشتگی بیشتری نشان دهد. هرچیزی بهایی دارد. فرصت حفظ برجام وجود دارد اگر طرف دیگر به تعهداتش عمل کند. هیچ فرصت بزرگی (برای اقدامات ماکرون به منظور حفظ برجام) نمی‌بینم. نمی‌خواهیم دوباره بر سر برجام مذاکره کنیم؛ درباره برنامه موشکی خود به هیچ‌وجه مذاکره نمی‌کنیم.

Θتهیه طرح دو فوریتی برای تک‌نرخی شدن بنزین:

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس اظهار کرد: ما در یک طرح دوفوریتی پیشنهاد کردیم که قیمت بنزین با نرخ ۱۵۰۰ تومان تک‌نرخی شود، چرا که دو نرخی بودن آن منشاء فساد است، ضمن این‌که قیمت ۱۵۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان به درآمد دولت اضافه می‌کند و بخشی از کسری بودجه دولت را تامین کند. همچنین در این طرح پیشنهاد دادیم که به موازات حذف بنزین سه هزار تومانی، کمک‌های معیشتی در پی افزایش قیمت بنزین نیز حذف شود، چرا که این کمک‌ها در قانون نیز تعریف نشده است.

Θدیبا، سامانه بازار متشکل بازار ارزی شد:

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک گفت: بانک‌مرکزی برای نظارت بر فعالیت پلتفرم‌های بانکداری باز و تراکنش‌های مبتنی بر حساب، سامانه دیبا را راه‌اندازی کرده که بازار متشکل ارزی با این سامانه دنبال می‌شود.

Θ اجازه افزایش قیمت دارو را نمی‌دهیم:

وزیر بهداشت : اجازه افزایش قیمت دارو را نمی‌دهیم . ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو در سال آینده نیز تخصیص‌ پیدا می‌کند.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. نماد های کوپکتر همچنان بیشتر در معرض توجه قرار دارند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و از ابتدای معاملات هفته جاری همانطور که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود ارزش معاملات بعد از چندین روز قطعی اینترنت، روند صعودی به خود گرفت و شاخص کل از محدوده مقاومتی 310 هزار واحد در آخرین روزمعاملاتی هفته عبور نمود:

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) نیز به شرح نمودار زیر میباشد و همانطور که ذکر گردید روند معاملات از ابتدا هفته روند صعودی و رو به رشدی داشته است و این میزان توانسته است از مرز 2 هزار میلیارد تومان بعد از چندین هفته عبور کند:

در نمودار های زیر به بررسی بیشترین میزان کاهش و افزایش قیمت بعد از شاخص 330 هزار واحدی پرداخته ایم:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی 4 نماد پربیننده در گروه محصولت شیمیایی با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. پارسان: رسیدن قیمت به محدوده حمایتی ( خط روند میانمدتی) انتظار رشد قیمت تا محدوده  تراکمی   سقف قبلی 710 رشد داشته باشد:

2. جم: حرکت نوسانی برای سهم در یک کانال صعودی  میباشد  نوسان بین کف و سقف. با داشتن حد ضرر شکست کف کانال محدوده 1217 تومان میباشد  هدف سقف کانال صعودی:

3. شاراک: با داشتن حد ضرر کف کانال میتوان الگوی هارمونیک AB=CDرا برای سهم در نظر داشت:

4. وصندوق: در کوتاه مدت در یک کانال کوتاه مدتی در حرکت میباشد. انتظار حمایت در محدوده 370 از سهم میرود  با هدف  480 تومانی میباشد:

•بررسی اوره و متانول

در این قسمت با بهره بردن از تحلیل آقای مهذی رضایتی به بررسی دو محصول از محصولات شیمیایی میپردازیم:

قیمت متانول به 212 دلار رسیده  که در سه سال اخیر بی سابقه بوده است. راه اندازی طرح های متانولی ایران نظیر مرجان، بوشهر و کاوه سمت عرضه متانول را تقویت کرده اند. همچنین در قیمت های 850 دلاری محصولات الفینی، عملا واحدهای MTO با متانول 200 دلاری به نقطه سربسر خواهند رسید و با هم اکنون نیز در زیان هستند. برای تولید هر تن اتیلن 3 تن متانول نیاز است و هزینه تبدیل نیز نزدیک به 250 دلار است. زمانیکه متانول نزدیک به قیمت های فعلی بود قیمت زاگرس نیز حدود 800 تومان بود البته با دلار 3500 تومانی. قیمت اوره اما نسبت به میانگین چندان کاهش نداشته است. اوره در فصل رونق خود صرفا توانست در مقابل ریزش مقاومت کند (برخلاف سایر محصولات شیمیایی). قیمت اوره معمولا تا اواخر بهار روند نزولی دارد.

•بورس کالا

در این قسمت به بررسی معاملات پلی اتیلن سنگین شاراک، اوره کرماشا، پلی پروپیلن جم پیلن،PVC  شغدیر در بورس کالا تا 6 آذر ماه 1398 خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات پلی اتیلن سنگین شاراک را به تصویر کشیده است. همانطور که مشخص میباشد حجم معاملات این محصول در سه ماه گذشته افزایش یافته است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز افزایش داشته اند این در حالی است که روند نرخ این محصول از اواسط تابستان کاهش یافته است و در آخرین معامله خود به میزان 103 میلیون ریال به ازای هر تن قیمت داشته است:

در نمودار زیر نیز به بررسی اوره پتروشیمی کرمانشاه مپیدازیم. همانطور که مشخص میباشد حجم و نرخ معاملات این محصول روند کاهشی داشته است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز کاهش یافته است. در آخرین نرخ این محصول در بورس کالا به ازای هر تن 18 میلیون ریال قیمت داشته است:

تحلیل معاملات انواع پلی پروپیلن پتروشیمی جم پیلن نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که از نمودار آن مشخص می باشد روند نزولی قیمت این کالا از ازدیبهشت ماه ادامه یافته است و در آخرین معامله خود در آذر ماه به میزان به ازای هر تن بطور میانگین 108 میلیون ریال قیمت داشته است که نسبت به ماه گذشته 1.4 درصد افزایش یافته است. روند حجم معاملات این کالا نیز همواره نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده است:

در آخرین بررسی این بخش به معاملات PVC پتروشیمی غدیر نیز از ابتدای سال جاری به شرح نمودار زیر می باشد که همانطور که مشخص می باشد در آخرین معامله این محصول شاهد افزایش تقاضا و نرخ فروش هستیم. در آخرین معامله این محصول به ازای هر تن 83 میلیون ریال نرخ داشته است که نسبت به معامله قبلی خود، به میزان 10 درصد افزایش داشته است. حجم معاملات این کالا نیز به میزان 1500 تن میباشد که قابل توجه می باشد:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند صعودی داشته است. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 12 هزار و 620 تومان معامله شده است. انس طلا نیز در این هفته روند کاهش داشته است و با کاهش 19 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1462.25 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با رشد ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 380 هزار تومان قیمت داشته است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه