شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/08/15
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/08/15

گزارش هفتگی منتهی به 1398/08/15

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کلیات بازار مشابه چند هفته گذشته، با افت در ابتدای هفته جاری همراه بوده اند و در ادامه هفته های گذشته اغلب شاخص ها روند نوسانی در پیش گرفته اند. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری با توجه به اخبار مثبت توافق تجاری آمریکا و چین روند مثبتی در پیش گرفتند و شاهد افزایش قیمت اکثر محصولات جهانی در هفته ای که گذشت بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییر قیمت روبرو شدند و نسبت به ابتدای هفته افزایش یافتند.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θگزارش جدید صندوق بین‌المللی پول از چشم‌انداز ۱۶شاخص اقتصاد ایران:

صندوق بین‌المللی پول با بررسی چشم انداز ۱۶ شاخص کلان اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرد، تولید ناخالص داخلی ایران در سال به ۴۶۳ میلیارد دلار افزایش یابد، بخش غیرنفتی اقتصاد از رکود خارج شود و نرخ تورم کاهش و ضعیت بدهی دولت بهبود یابد.

Θ کمک دولت به بورس با تصویب معافیت مالیاتی تجدید بر ارزیابی‌ها:

وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: در صدد هستیم که آیین‌نامه مربوط به معافیت مالیاتی تجدید بر ارزیابی‌ها را دولت هر چه سریعتر تصویب کند تا به رونق بیشتر بورس کمک کند. بدین ترتیب شرکت‌های بورس در صورت تجدید ارزیابی دارایی‌ها، از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

Θ هند بر اثر فشار تحريم ها، از ليست بازارهاى صادراتى ایران خارج شد:

محمد لاهوتى، رييس كنفدراسيون صادرات اتاق ايران: با توجه به روند صادرات پيش بينى ما اين است كه تراز تجارى كشور در نيمه دوم سال به نفع صادرات مثبت شود. هند بر اثر فشار تحريم ها، از ليست بازارهاى صادراتى ما خارج شد. با توجه به آمار منتشر شده، تا كنون ٧١درصد ارز صادراتى به چرخه اقتصادى كشور بازگشته و ديگر جاى نگرانى براى اين موضوع وجود ندارد. آمارها نشان داده كه صادرات غيرنفتى درحال حاضر روند خوبى داشته و مى تواند نياز ارزى كشور را تامين كند.

Θ دو نکته معاون سازمان بورس درباره محدودیت بانک مرکزی با افزایش سرمایه بانکها:

حسن امیری درباره نامه این هفته مبنی بر مخالفت بانک مرکزی با افزایش سرمایه یک بانک از محلی به غیر از دارایی های ثابت و توضیحات نهاد ناظر بازار پول به بورس پرس گفت : در این رابطه دو نکته قابل طرح و بیان است . اول اینکه هنوز بخشنامه و یا رویه ای از سوی بانک مرکزی ابلاغ نشده که شامل همه بانک ها باشد. وی ادامه داد: نکته دوم این است که سازمان بورس درحال مذاکره و رایزنی با مسئولان بانک مرکزی در مورد چند و چون افزایش سرمایه بانک ها بوده و استدلال ها و نکاتی را مطرح کرده تا در تصمیم گیری های بانک مرکزی برای نظام بانکی لحاظ شود.

Θ به تعهدات پایبند بمانید، ما هم از اقدامات خود برمی‌گردیم:

وزیر امور خارجه: پاسخ ما به باج‌خواهی و تروریسم اقتصادی آمریکا با چیزی که به دونالد ترامپ خورانده شده بود، متفاوت است. گام چهارم ما در جهت تعلیق یکی از ماده‌های برجام به عنوان راه حلی علیه تخلفات آمریکا و سه کشور اروپایی در بند ۳۶ این توافق، پیش‌بینی شده بود. راه آسان برای سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا این است که به تعهدات خود پایبند بمانند تا ما نیز از اقدامات خود بازگردیم.

Θ آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران:

حدود ۲ هزار کیلوگرم گاز UF6 در سالن خوراک‌دهی «فردو» قرار گرفت. در این هفته مخزن (سیلندر) ۲۸۰۰ کیلویی حاوی حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم گاز هگزا فلوراید اورانیوم UF6 تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از انتقال از نطنز به فردو در سالن خوراک‌دهی مجتمع فردو قرار گرفت.

Θ افت ۷۹ درصدی صادرات آمریکا به ایران:

صادرات آمریکا به ایران در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر امسال ۶۱.۴ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۷۹ درصدی داشته است.

Θ مکرون ایران را به خروج از برجام متهم کرد:

رئیس جمهور فرانسه با تأکید بر اهمیت کاهش تنش در موضوع توافق هسته‌ای با ایران، گام‌های ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای از جمله ازسرگیری غنی‌سازی را اشتباه توصیف کرد و گفت باید ایران را برای بازگشت به محدودیت‌های توافق هسته‌ای تحت فشار قرار داد.

Θ کاهش چراغ‌خاموش نرخ سود سپرده در برخی بانک‌ها:

برخی از بانک‌های دولتی و خصوصی درحالی نسبت به کاهش نرخ سود سپرده بانکی اقدام کرده‌اند که پیش از این سود ۲۰ درصدی به سپرده‌گذاران خود می پرداختند؛ نرخ سود سپرده در بانک‌های دولتی از ۱۸ به ۱۵ درصد کاهش یافته است.

Θ ایران در گام چهارم هسته‌ای، خارج از قلمرو NPT و برجام حرکت نمی‌کند:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با گام چهارم هسته ای کشورمان گفت: به نظرم جمهوری اسلامی ایران خارج از قلمرو NPT و به ویژه برجام حرکت نمی‌کند؛ اما سعی می‌کند که بخشی از قابلیت‌های خود را احیا کند؛ چرا که نوعی سرخوردگی دیپلماتیک شکل گرفته است.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. خودرویی ها و بانکها از گروه های مورد توجه بازار در هفته گذشته بودند.

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با افت کلیات بازار همراه بوده ایم و در روز های ابتدایی هفته فشار عرضه با توجه به اخبار پیرامون ممنوعیت تجدید ارزیابی بانک ها از محل دارایی های سرمایه گذاری افزایش یافت و عرضه را به کل بازار تعمیم داد.

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد. همانطور که انتظار میرفت با انتشار گزارشات 6 ماهه این نسبت ها کاسته شد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی شاخص بانکی و بررسی 3 نماد پربیننده این صنعت با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شاخص بانک: شاخص بانک در حال تکمیل اصلاح موج 4 خود میباشد که انتظار میرود همراه با نوسانات مثبت به محدوده 1372 واحدی خود رسیده و این اصلاح را تکمیل کند:

2. وپارس: وپارس هم به همانند شاخص بانکی در موج 4  اصلاحی خود قرار دارد انتظار میرود  تا محدوده 220 این اصلاح به طول بیانجامد و بعد از یک دروه کف سازی در این محدوده اماده شروع گام 5 صعودی شود:

3. وپاسار: در حال تکمیل یک الگوی تکرار شونده میباشد انتظار میرود در یک گام اصلاحی همراه با نوسانات مثبت به کف این کانال اصلاحی محدوده 170 تومانی برسد:

4. وبملت: در گام اصلاحی 4 به سر میبرد انتظار میرود در این گام با پر کردن گپ صعودی به خط روند صعودی میانمدت رسیده محدوده 475 تومان و با کف سازی در این محدوده اماده شروع گام پنجم شود:

•مسکن

تعداد معاملات انجام شده در مهر ماه 1398 حدود 3.4 هزار فقره بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل بتریتب 22 درصد افزایش و 63.7 درصد کاهش نشان میدهد. در شرایط متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در ماه مورد بررسی افزایش اندک 0.4 درصدی را نشان میدهد که 13 منطقه از مجموع 22 منطقه شهری رشد منفی قیمت را تجربه نموده اند. در هفت ماهه سال 98 نیز تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به حدود 35.8 واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، 57.5 درصد کاهش نشان میدهد. همچنین بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک بنا حاکی از آن است که واحد های  تا 5 سال ساخت با سهم 41.9 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. ضمن آنکه در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 34.8 و 33.2 درصد را نشان میدهد.

•بورس کالا

در این قسمت به بررسی معاملات سبد میلگرد فخاس و همچنین معاملات شمش بلوم کچاد و فخوز در بورس کالا از ابتدای سال جاری خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت معدنی و صنعتی چادرملو را نشان میدهد. همانطور که مشخص می باشد برخلاف روند عرضه های این شمش به میزان ثابت 10 هزار تن در چندین هفته گذشته، در آخرین معاملات خود 4 هزار تن عرضه گردید و همواره میزان تقاضا از عرضه بیشتر بوده است. برخلاف دو ماه گذشته که شاهد افزایش نسبی نرخ معاملات این محصول در بورس کالا بوده ایم، در آخرین معامله با کاهش 0.6 میلیون ریالی به ازای هر تن 34.3 میلیون ریال قیمت داشته است:

نمودار زیر روند معاملات شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان را نشان میدهد. همانطور که مشخص می باشد میزان عرضه این محصول نیز در آخرین معاملاتش کاهش یافته است و همواره میزان تقاضا از عرضه بیشتر بوده است. نرخ فروش این کالا نیز در طی دو ماه گذشته در محدوده ثابت 33.5 تا 34.8 میلیون ریال نوسان نموده است و در آخرین معاملات این محصول به ازای هر تن 34.6 میلیون ریال قیمت داشته است. همانطور که از نمودار زیر مشخص است روند قیمتی در حال افزایش می باشد:

نمودار زیر روند معاملات سبد میلگرد شرکت فولاد خراسان را نشان میدهد. همانطور که مشخص می باشد میزان عرضه و تقاضا در طی چند معامله اخیر در افزایش بوده است. نرخ فروش این کالا نیز روند نسبتا صعودی با شیب ملایم در پیش گرفته است. در آخرین معامله این کالا به ازای هر تن 37.2 میلیون ریال قیمت به ثبت رسیده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند صعودی داشته است. دلار در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 11 هزار و 410 تومان معامله شده است. انس طلا نیز در این هفته نسبتا کاهشی بود و در آخرین دقایق معاملات آن 1466.4 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با رشد قیمت همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 20 هزار تومان قیمت داشته است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه