شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/07/17
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/07/17

گزارش هفتگی منتهی به 1398/07/17

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  شاخص ها برخلاف روند چندین هفته گذشته، با افت چند درصدی در طی هفته جاری همراه بوده اند و در این هفته اغلب شاخص اصلاح داشته اند. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند مثبتی در پیش گرفتند و شاهد افزایش قیمت اکثر محصولات جهانی در هفته ای که گذشت بوده ایم. دلار و سکه نیز در این هفته با تغییر قیمت محسوسی نداشته اند و نسبت به ابتدای هفته اندکی کاهش یافتند.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ شایعه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها تکذیب شد:

رییس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی شایعه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها را تکذیب کرد. احمد مهدوی ابهری در گفت و گویی شایعه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها را به طور جدی تکذیب کرد. اوایل هفته جاری شایعه افزایش دو برابری نرخ خوراک پتروشیمی باعث شد تا نمادهای این گروه در بازار با فشار عرضه و صف فروش مواجه شوند.

Θ گام های بعدی ایران در صورت عدم اقدام طرف‌های مقابل در راه است:

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی: تصمیم ایران بر کاهش بخشی از تعهدات برجامی در پاسخ به اقدام یک طرفه خروج آمریکا از توافق و بمنظور ایجاد توازن بین حقوق و تعهدات صورت گرفته است. گام های بعدی در صورت عدم اقدام طرف‌های مقابل در راه است.

Θ صادرات غیر نفتی در ۱۸ ماه گذشته به ۶۱ میلیارد دلار رسید:

وزیر اقتصاد گفت صادرات غیرنفتی کشور در ۱۸ ماه گذشته ۶۱ میلیارد دلار بود که حدود ۲۷ میلیارد دلار (معادل ۴۵ درصد) آن به کشور بازگشت.

Θ شرط ایران برای مذاکره با عربستان سعودی:

ظریف در واکنش به درخواست محمدبن‌سلمان ولیعهد سعودی از عراق و پاکستان برای برای میانجی‌گری با ایران، گفت: وزارت امور خارجه همواره آماده همکاری با همسایگان خود برای امنیت منطقه است، این موضع را به طور رسمی نیز اعلام کردیم. در شرایط و وضعیتی که سعودی‌ها علاقمند به مذاکره با ایران شدند اگر مسائل منطقه را پای میز مذاکره و نه با کُشتن مردم دنبال کنند، جمهوری اسلامی را هم قطعا همراه با خود خواهند داشت.

Θ حذف ارز دولتی دارو :

وزارت بهداشت با حذف ارز دولتی دارو در صورتی که مابه التفاوت آن به حمایت بیمه ای از داروی بیماران قرار بگیرند، موافق است. رئیس سازمان غذا و دارو ضمن تاکید بر اینکه متوسط افزایش قیمت دارو از متوسط نرخ تورم پایین‌تر است، گفت: در سال جاری افزایش قابل توجهی در قیمت دارو نخواهیم داشت.

Θ انفجار در بدنه نفتکش ایرانی در دریای سرخ:

روابط عمومی شرکت ملی نفتکش ایران: نفتکش ایرانی SABITY متعلق به شرکت ملی نفتکش صبح روز جمعه در دو انفجار جداگانه احتمالا بر اثر اصابت موشک در ساعت‌ های ۵ و ۵:۲۰ صبح در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار در بخش بدنه شده است.

Θبرنامه جدید ایران و چین برای همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت:

برنامه جدید ایران و چین برای گسترش همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت در دیدار سفیر چین در تهران با رییس کل گمرک ایران بررسی و سفیر چین در تهران تاکید کرد که چین خواستار گسترش مناسبات تجاری است.

Θ محافظت از منطقه خاورمیانه بر عهده کشورهایی از جمله ایران است:

رئیس جمهور آمریکا: به نظر من، بدترین اشتباهی که آمریکا مرتکب شد، رفتن به خاورمیانه بوده است. ما کاری را انجام می‌دهیم که صراحتا، اروپا باید انجام بدهد. ما کاری را انجام می‌دهیم که روسیه باید انجام بدهد، ایران باید انجام بدهد، عراق، ترکیه و سوریه باید انجام بدهد.

Θ نرخ خرید تضمینی گندم رسما ٢٢٠٠ تومان شد:

رییس سازمان برنامه و بودجه در نامه ای به وزارت جهاد کشاورزی مصوبه شورای اقتصاد در زمینه قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی سال زراعی ۹۹-۹۸ را  ابلاغ کرد. بنابراین گزارش قیمت خرید تضمینی گندم ۲۲ هزار ریال و قیمت گندم دورم ۲۲۹۰۶ ریال اعلام شد.

Θ جایگزین موگرینی مشخص شد:

پارلمان اروپا در روز چهارشنبه رسما «جوسب بورل» وزیر خارجه پیشین اسپانیا را به عنوان مسئول سیاست خارجی این اتحادیه تایید کرد و او قرار است از ۱۰ آبان‌ماه آینده ( ابتدای نوامبر) رسما جایگزین « فدریکا موگرینی » شود.

Θ برجام قطعا خللی به برنامه هسته‌ای ایران وارد نکرده است:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اذعان نمود که برجام قطعا خللی به برنامه هسته‌ای ایران وارد نکرده است. غربی‌ها به خوبی می‌دانند ذخایر غنی سازی ایران و تعداد ماشین‌ها در حال افزایش است و این مسائل سبب بر هم خوردن برنامه‌ریزی‌های آنها برای توقف ایران شده است. فقط دو گام دیگر تا بازگشت به شرایط قبل از برجام باقی مانده: فعال کردن فردو و افزایش ماشین‌ها. اگر این دو گام برداشته شود، عملا فقط ابعاد نظارتی باقی می‌ماند.

Θ مذاکرات تجاری بین واشنگتن و پکن در سطح معاونان نتیجه ثمربخشی نداشته است:

فارس-به نقل از اسپوتنیک، مذاکرات تجاری بین واشنگتن و پکن در سطح معاونان نتیجه ثمربخشی نداشته و برنامه مذاکرات زودتر از موعد به پایان می‌رسد. بر اساس این گزارش قرار بود، مذاکرات بین آمریکا و چین در سطح عالی‌رتبه تا جمعه ادامه یابد اما منابع اعلام می‌کنند مسئولان تجاری چین در حال ترک زودهنگام مذاکرات هستند. این در حالی است که پرونده مذاکرات بین چین و آمریکا همچنان مفتوح است.

Θ کاهش 50 درصدی حجم مبادلات ایران و آلمان:

مدیرعامل اتاق بازرگاین و صنایع ایران و آلمان اعلام کرد ایران 49 درصد صادرات به آلمان داشته و آلمان 57 درصد در کل مبادلات تجاری دو کشور 50 درصد کاهش یافته است.

Θ مدیرعامل بورس تهران اظهار کرد:

ورود ۴۰۰ هزار کد معاملاتی جدید به بورس را در چند وقت اخیر داشته ایم. کدهای جدید ۳ هزار میلیارد تومان منابع خالص وارد بازار کردند. تامین مالی ۱۲ هزار میلیارد تومانی از طریق بورس تهران را نیز در پی داشته است.

 

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته بانکی ها بیشترین حجم و ارزش معاملات را داشته اند که در راس آنها نماد بانک ملت به چشم میخورد که شاخص را در هفته جاری تحت تاثیر خود قرار داد :

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با افت کلیات بازار همراه بوده ایم و در روز های ابتدایی هفته فشار عرضه بیشتر بود و رفته رفته از این فشار فروش کاسته شد و شاخص کل نهایتا با کاهش 4.36  درصدی همراه بوده است.

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد. انتظار میرود با انتشار گزارشات 6 ماه شاهد اصلاح این اعداد باشیم:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی شاخص کل، شاخص هموزن و 2 شاخص صنایع تاثیر گذار بازار سرمایه و قیمت مس جهانی با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. شاخص کل: بررسی شاخص کل در تایم فریم پایین تر نشان از یک صعود بسیار کوتاه تقریبا 2 تا 2500 واحدی دارد و دوباره یکبار دیگر نوسان منفی داشته باشیم و بعد موج صعودی جدید برای بازار سرمایه را انتظار داشته باشیم در اکثریت گروه ها که به تفکیک میتوان تقسیم کرد که چه گروهی بیشترین بازدهی ها را خواهد داد. انتظار میرود از اواسط هفته اینده بازار از شدت منفی ها کاسته شود و شروع به حرکت صعودی کند:

2. شاخص هموزن: دو محدوده حمایتی مهم را میتوان در نظر گرفت که اگر به صورت زیگزاگ اصلاح داشته باشیم میتواند یک رشد کوتاه مدتی و بعد  یک اصلاح کوتاه و رسیدن به محدوده مشخص شده و بعد رشد  برای شکست سقف را در نظرگرفت:

3. شاخص دارویی: در تایم روزانه یک حرکت 5 موجی را به پایان رسانده است انتظار میرود در اخرین گام صعودی خوب در قالب موج صعودی اصلاحی یکبار دیگر یک رشد را تجربه کند و دوباره وارد فاز اصلاحی شده و شاخص این گروه به کف کانال صعودی خود برسد:

4. شاخص بانکی: شاخص بانک پس از اصلاح و رسیدن به کف کانال صعودی وارد فاز و مدار جدید از صعود شد اکنون موج 3 از این  گروه به تمام رسیده انتظار میرود شاخص این گروه اصلاح تا محدوده 1607 داشته باشد و بعد موج 5 صعودی خود را اغاز کند:

•بورس کالا

در این قسمت به بررسی معاملات پلی پروپیلن جم پیلن و PVC پتروشیمی غدیر در بورس کالا این شرکت پرداخته ایم:

نمودار های زیر روند معاملات بر اساس تاریخ معامله PVC  پتروشیمی غدیر را نشان میدهد. همانطور که از روند معاملات این محصول در بورس کالا مشخص است روند قیمتی این محصول همچنان در حال کاهش یافتن می باشد. برخلاف معاملات ماه های گذشته این محصول، در مهر ماه تقاضا بر عرضه پیشی گرفته است.

نمودار زیر نیز روند معاملات پلی پروپیلن شرکت جم پیلن را از ابتدای سال 1397 به تصویر کشیده است. روند معاملات این محصول نسبت به ماه های مشابه سال گذشته بهبود یافته است. روند نرخ این محصول نیز نزولی میباشد و در آخرین معامله خود به ازای هر تن از این محصول 113 میلیون ریال قیمت ثبت گردیده است. تا تاریخ 16 ام مهر ماه به میزان 17،508 تن از این کالا معامله شده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند ملایم و بدون روندی داشته است و در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 11 هزار و 480 تومان معامله شده است. انس طلا نیز در این هفته آرام سپری شد و با کاهش 7 دلاری در آخرین دقایق معاملات آن 1500.9 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری بدون تغییر ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 30 هزار تومان قیمت داشته است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه