شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/07/10
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/07/10

گزارش هفتگی منتهی به 1398/07/10

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  شاخص ها برخلاف روند چندین هفته گذشته، در این هفته و در سه روز انتهایی هفته کلیات بازار با فشار عرضه همراه بود و در طی هفته جاری ارزش معاملات رکورد جدیدی از خود به ثبت رساند. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند نسبتا منفی را در پیش گرفتند و نفت نیز در هفته ای که گذشت افت 7.5 درصدی را تجربه کرده است. دلار و سکه نیز در این هفته روند متعادلی داشته اند.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ ترامپ باید با روحانی دیدار کند:

ولی‌عهد سعودی در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌سی گفت: اگر جامعه بین‌‌المللی اقدامات بازدارنده در قبال ایران اتخاذ نکند قیمت نفت ممکن است به‌طور فزاینده‌ای افزایش یابد. ولی‌عهد سعودی در ادامه تأکید کرد که وی راه حل سیاسی را به راه حل نظامی ترجیح می‌دهد چرا که وقوع هرگونه جنگ بین تهران و ریاض، اقتصاد جهانی را به ورطه سقوط می‌کشاند. ولی‌عهد سعودی در ادامه مصاحبه خود گفت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا باید با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیدار کند تا یک توافق جدید پیرامون برنامه هسته‌ای و فعالیت‌های ایران در سراسر منطقه منعقد شود.

Θ بازار مسکن به تاریک‌ترین نقطه رسید:

معاملات مسکن در شهریورماه امسال به حدی پایین آمد که حتی نسبت به شهریورماه چهار سال قبل که بازار در رکود عمیقی قرار داشت ۷۸ درصد کمتر شده است. با وجودی که حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در شهر تهران وجود دارد به دلیل پرش قیمت‌ها اقبال برای ساخت و ساز دیده می‌شود.

Θ پوتین کنوانسیون رژیم حقوقی خزر را امضا کرد:

رئیس جمهوری روسیه سند کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را که در اجلاس پنج کشور ساحلی دریای خزر امضا شده بود را تایید کرد. کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در اجلاس سال گذشته سران پنج کشور ساحلی خزر در بندر اوکتائو قزاقستان تایید شد. در سند کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، شرایط کشتیرانی و استفاده از این پهنه آبی، ساز و کار تعیین مرزهای آبی و محدوده های ماهیگیری و مرزبندی بستر دریا و تقسیم دریا مشخص شده است. ایران و و روسیه عدم حضور نیروهای نظامی بیگانه در این پهنه آبی را مهمترین دستاورد این کنوانسیون ارزیابی می‌کنند.

Θ هشت کشور دیگر به اینستکس می‌پیوندند:

مشاور رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که هشت کشور دیگر قصد دارند به ساز و کار مالی اتحادیه اروپا برای داد و ستد  مالی با ایران بپیوندند.

Θ سخنرانی رهبرانقلاب اسلامی:

تحریم فروش نفت هم که سیاست فشار حداکثری آمریکا بیشتر معطوف به آن است، یک مشکل کوتاه‌مدت برای کشور است که سود بلندمدت انقطاع از وابستگی به نفت از آن به دست می‌آید. این فشار تاکتیکی از لحاظ راهبردی به ما کمک می‌کند.

Θ طرح ۴ ماده‌ای مکرون حاوی دیدگاه‌های ما نیست / بحث خروج اروپا از برجام مطرح نیست:

وزیر امور خارجه گفت: طرح‌ ۴ ماده‌ای که مکرون بیان کرد طرحی است که از زبان خود وی مطرح شده است و حاوی دیدگاههای ما نیست. ما مشخص کرده‌ایم که دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و مطرح کردن طرح امید نشان دهنده‌ی این است که ما از سال ۶۴ همواره، دنبال امنیت، در خلیج فارس بوده و دیگران هستند که مانع شدند. مواضع ما کاملا مشخص است. اما مواضع ما در طرح ۴ ماده‌ای مکرون درست بیان نشده بود. بنابراین لازم است این مذاکرات ادامه یابد تا مسائل دقیق مطرح شود.

Θ توافق جدید ایران و ترکیه برای ارتقا تبادلات به ۳۰ میلیارد دلار:

وزیر اقتصاد با اشاره به توافق دو کشور برای رساندن حجم تبادلات تجاری به سطح ۳۰ میلیارد دلار، گفت: با تلاش دوجانبه طرفین، انتظار می‌رود سطح تبادلات تجاری فراتر رود.

Θ وزیر انرژی عربستان:

تولید نفت ما پس از حملات اخیر به آرامکو، به طور کامل احیا شده است. ظرفیت تولید نفت سعودی، ۱۱.۳ میلیون بشکه در روز است. اکنون به عرضه اولیه سهام آرامکو متمرکز شده ایم.

Θ دولت ترامپ ادعای او درباره تحریم‌ها علیه ایران را رد کرد:

روزنامه واشنگتن‌پست نوشت، دولت ترامپ تحریم‌ها را به یکی از «سلاح‌های» اصلی سیاست خارجی خودش تبدیل کرده و مدعی شده که از طریق آنها فشارهای عظیمی روی کشورهایی مانند ایران و کره شمالی اعمال کرده است. با وجود این، مقام‌های دولت ترامپ در گزارشی که به تازگی توسط «دیوان محاسبات آمریکا» تهیه شده درباره اثرگذار بودن این تحریم‌ها در دستیابی به اهداف خودشان تردید ابراز کرده‌اند. مقام‌های وزارتخانه‌های خزانه‌داری، خارجه و تجارت آمریکا به محققان دیوان محاسبات این کشور گفته‌اند ارزیابی مسئله دستیابی تحریم‌ها به اهداف خود با دشواری‌های زیادی روبرو است.

Θ وزیر اقتصاد انگلیس: ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج می شویم:

وزیر اقتصاد انگلیس اعلام کرد که این کشور در روز ۳۱ اکتبر با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

Θ فرانسه همچنان به دنبال مذاکره ایران و آمریکا:

وزیر خارجه فرانسه اعلام نمود که به رغم آن که تلاش های امانوئل مکرون برای فراهم آمدن فرصت مذاکره میان مقامات ایران و آمریکا در نیویورک با موفقیت همراه نبود، اما دولت پاریس به تلاش های خود در این راستا ادامه می دهد.

Θ از ۲۶ مهرماه بر ۷.۵ میلیارد دلار از کالا‌های اتحادیه اروپا تعرفه اعمال می‌کنیم:

آمریکا بامداد پنجشنبه برای انتقام از اتحادیه اروپا به دلیل ارایه یارانه های غیرقانونی به خط هوایی ایرباس، اعلام کرد: اعمال تعرفه بر ۷.۵ میلیارد دلار از کالاهای اروپایی از ۱۸ اکتبر (۲۶ مهرماه) به اجرا در خواهد آمد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. بازگشایی نماد بانک ملت از نکات قابل توجه این هفته می باشد که با رشد 50 درصدی شروع به معاملات نمود:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد نسبی کلیات بازار همراه بوده ایم ولی بر خلاف هفته های گذشته این رشد پر قدرت نبوده است و در روز های انتهایی فشار عرضه بیشتر گردید و در آخرین روز هفته با بازگشایی نماد بانک ملت تا حدودی از فروش هیجانی سهامداران کاسته شد و شاخص کل نهایتا با افزایش 1.9 درصدی همراه بوده است.

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

نمودار زیر نسبت P/E ttm و شاخص کل را از ابتدای سال 1392 نشان میدهد. انتظار میرود با توجه به عملکرد مطلوب اکثر شرکت ها در تابستان گذشته و بعد از انتشار گزارشات 6 ماهه هملکرد شرکت ها تا حدودی شاهد اصلاح این نسبت باشیم. از این منظر بنظر میرسد بازار با ریسک بالایی در حال حاضر مواجه نباشد:

نمودار زیر نیز نسبت P.S ttm کل بازار را از ابتدای سال 1392 نشان میدهد. بازار از منظر این شاخص به سقف مهر ماه 97 و دی ماه 92 رسیده که می تواند در روند کوتاه مدت بازار تاثیر گذار باشد. از طرف دیگه با توجه به رشد مناسب فروش شرکت ها در تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته، همانطور که در قسمت قبل نیز ذکر گردید انتظار داریم با انتشار گزارشات 6 ماهه قدری این نسبت هم اصلاح گردد:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی 3 نماد پرتقاضا بازار سرمایه و قیمت مس جهانی با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. مس جهانی: حرکت در یک کانال صعودی نوسانی. رسیدن قیمت به کف کانال انتظار میرود با شکست ترند نزولی وارد فاز صعود جدید از رشد شده باشد با اهداف میانمدت سقف کانال در نظر گرفتهه شده است:

2. کاوه: حرکت در یک کانال صعودی نوسانی بهترین استراژی خرید در کف کانال و فروش در سقف میباشد:

3. فسرب: حرکت برای تکمیل موج c با هدف سقف کانال صعودی. انتظار میرود ظرف 4 روز کاری اینده حرکت بعدی سهم شروع شود و به سمت اهداف مشخص شده حرکت کند:

4. وبملت: بالای مید لاین کانال بازگشایی شده و الگوی ab=cd را در حال تکمیل میباشدهدف سقف کانال صعودی است:

•بررسی صنعت فولاد و تحلیلی بر سود سال 1398 

در این بخش به بررسی صنعت فولادی و بررسی 8 نماد پر تقاضا از این صنعت پرداخته ایم و سود کارشناسی سال 1398 هریک را به همراه P.E forward بدست آورده ایم. تحلیل صورت گرفته در مورد هر یک تحت مفروضات میانگین نرخ شمش فولاد  و ورق گرم بترتیب 38،609 و 50،387 ریال و همچنین دلار 11 هزار و 500 تومانی صورت گرفته است. در ادامه نیز به بررسی P.S (قیمت به درآمد) و P.B (قیمت به ارزشی دفتری) در طی سه سال گذشته پرداخته ایم.(هرچه P.S پایین تر باشد سهم با اهرم بالاتری میباشد):

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند ملایم و صعودی داشته است و در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 11 هزار و 540 تومان معامله شده است. انس طلا نیز در این هفته بعد از افت 42 دلاری نهایتا به محدوده ابتدای هفته بازگشت و در آخرین دقایق معاملات آن 1507.9 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری بدون تغییر ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 40 هزار تومان قیمت داشته است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه