شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/07/03
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/07/03

گزارش هفتگی منتهی به 1398/07/03

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  شاخص ها مطابق روند چندین هفته گذشته، با رشد چند درصدی در طی هفته جاری همراه بوده اند. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند متعادل در پیش گرفتند و نفت نیز در ماهی که گذشت رشد 6.88 درصدی را تجربه کرده است. دلار و سکه نیز در این هفته با افت قیمت همراه بوده اند.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ محدودیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در اوراق بهادار دولتی لغو شد:

بانک مرکزی دستورالعمل اصلاحی سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار را ابلاغ کرد که بر اساس آن سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار منتشره و یا تضمین شده توسط دولت یا بانک مرکزی از شمول حدود دستورالعمل قبلی مستثنی شد.

Θالحاق ۲ بانک اروپایی به اینستکس:

مدیرعامل شرکت ساز و کار مالی ایران و اروپا از تعیین یک بانک اروپایی برای تسویه مبادلات مالی اینستکس خبر داد و اعلام کرد که دومین بانک نیز در شرف انتخاب است.

Θ نرخ تورم شهریور ۴۲.۷ درصد شد:

مرکز آمار ایران اعلام کرد، نرخ تورم سالیانه منتهی به شهریور ماه نسبت به مدت مشابه سال به ۴۲.۷ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠.۵ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

Θ درخواست وزیر خارجه ژاپن از ظریف:

«توشی‌میتسو موتِگی» در دیدار با ظریف در نیویورک، ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت تنش‌بار در منطقه غرب آسیا، از تهران خواست تا از کاهش تعهد به برجام خودداری کند. به نوشته روزنامه «ژاپن تایمز»، ظریف نیز به همتای ژاپنی خود اطمینان داد علی‌رغم افزایش تنش‌ها در منطقه، ایران به دنبال جنگ نیست و از تلاش‌های دیپلماتیک ژاپن در راستای کاهش تنش تقدیر کرد.

Θ تحریم‌ها رفع شود حاضرم درباره تغییرات کوچکی در برجام گفت‌وگو کنم:

حسن روحانی گفته است اگر تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود، او آماده است درباره “تغییراتی کوچک” در توافق هسته‌ای ایران (برجام) گفت‌وگو کند. به گزارش خبرگزاری رویترز آقای روحانی امروز در نیویورک به خبرنگاران گفت: “اگر تحریم‌ها برداشته شود من آماده‌ام درباره تغییرات، الحاقات یا اصلاحات کوچک در توافق هسته‌ای گفت‌وگو کنم.”

Θ محورهای پنج‌گانه پیشنهادی ماکرون برای مذاکره ایران و آمریکا:

رئیس‌جمهور فرانسه طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، پنج محور را برای مذاکرات میان ایران و آمریکا پیشنهاد داد. ایران نباید هیچگاه به سلاح اتمی دست یابد. راهکاری برای برون‌رفت از بحران یمن پیدا شود. نقشه امنیتی منطقه‌ای برای رفع دیگر بحران‌ها طراحی شود. امنیت ناوبری دریایی تامین شود. تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برداشته شود. ماکرون گفت: البته من ساده‌لوح نیستم و به معجزه نیز اعتقادی ندارم. [اما] باور دارم برای رسیدن به صلح، شجاعت لازم است.

Θ تهدید اتحادیه اروپا به خروج از برجام:

روزنامه گاردین اعلام کرد اتحادیه اروپا با ارسال پیامی خصوصی به تهران هشدار داده اگر ایران تهدیدش به دور شدن بیشتر از برجام را اجرایی کند، این اتحادیه چاره‌ای جز خروج از برجام در ماه نوامبر (همزمان با گام چهارم برجامی ایران) نخواهد داشت.

Θرئیس جمهور در بازگشت از نیویورک و در فرودگاه مهرآباد:

آمریکایی ها فضاسازی کرده بودند که آماده مذاکره اند و همه مشکلات بر سر لجبازی طرف ایرانی است. با استدلال نشان دادیم مانع مذاکره آمریکاست؛ ما آماده مذاکره‌ایم اما نه در فضای تحریم و فشار. به شبهه افکنی های آمریکا و عربستان درباره حادثه آرامکو پاسخ دادیم. تحریم‌های آمریکا سست‌تر از هر زمان دیگر شده است . از هدفهای آمریکا منزوی کردن ایران بود اما محل اقامت هیأت ایرانی در نیویورک از پر رفت و آمدترین و فعال‌ترین مراکز دیپلماسی شده بود.

Θ حفظ برجام دشوار شده است:

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک: از تلاش‌ها برای گشودن کانال گفت‌وگو جهت حفظ برجام استقبال می‌کنیم. از هر طرحی که بر مبنای اجرای کامل و حفظ برجام باشد، استقبال می‌کنیم. این اراده وجود دارد که برجام حفظ شود، اما پنهان نمی‌کنم که این کار به شکل فزاینده‌ای دشوار شده است. معتقدم هر گامی که تاکنون از سوی ایران برداشته شده، بازگشت‌پذیر است. ایران تا همین اخیرا به طور کامل به برجام پایبند بود. حفظ برجام به نفع همه است.

Θدولت انگلیس بدهی خود به دولت ایران را پرداخت خواهد کرد:

وزیر خارجه سابق انگلیس اعلام کرد دولت متبوعش به رأی دادگاه انگلیسی مبنی بر بازگرداندن مبلغ یک قرارداد ۴۰۰ میلیون پوندی به دولت ایران تمکین خواهد کرد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و شاخص کل با افزایش 5.61 درصدی همراه بوده است. وضعیت نماد های بازار پایه ای بعد از چندین هفته به حالت تعادل رسیده است و دیگر نماد های این بازار همواره صف فروش نمیباشد:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی 4 نماد پرتقاضا بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. فولاد: در حال تکمیل موج ۵ صعودی و مقاومت سنگین سقف کانال صعودی میباشد:

2. وپارس: در حال تکمیل کردن الگوی ترکیبی زیگزاگ مثلث با هدف مشخص شده مییاشد مسیر ارسیمی تجمسی از حرکت سهم میباشد:

3. وپاسار: حرکت در یک کانال صعودی که حرکت قبلی را الگو‌کرده است مقاومت بسیار مهم بال میامی چنگال صعودی و سقف کانال میباشد:

4. سامان: با توجه به الکوی دیامتریک سهم اولین محدوده تراکمی سهم را مشخص کرده اییم انتظار میرود بعد از کمی تجدید قوا  از این محدوده عبور کند:

•بررسی شاخص های کلان اقتصادی

در این بخش قصد داریم به بررسی تغییرات متغیر های کلان اقتصادی از ابتدای مهر 97 تا انتهای شهریور 98 بپردازیم. عمده متغیر های کلان اقتصادی شامل شاخص کل بورس اوراق بهادر، طلا(در این بخش سکه امامی را مبنا قرار داده ایم)، ارز(دلار)، قیمت مسکن، نرخ بهره، تورم و … میباشد. در نمودار زیر تغییرات چهار شاخص ابتدایی را و همچنین جدولی از بیشترین، کمترین و بازدهی سالانه هر یک را به نمایش گذاشته ایم و همانطور که به تصویر کشیده شده است تنها بورس و مسکن بازدهی مثبت داشته اند و دلار و سکه طی یکسال گذشته بازدهی منفی داشته اند:

•بورس کالا و کدال

در این قسمت به بررسی معاملات اوراق گرم و سرد فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا و همچنین بررسی گزارش شهریور ماه این شرکت پرداخته ایم:

نمودار های زیر روند معاملات بر اساس تاریخ معامله اوراق گرم و سرد فولاد مبارکه اصفهان را نشان میدهد. معاملات اوراق گرم این شرکت 7 درصدی نسبت به ماه گذشته داشته است و میانگین نرخ فروش نیز افت 1.5 درصدی در این ماه داشته است. آنچه در نمودار معاملات این محصول مشخص است افزایش معاملات نسبت به ماه مشابه سال گذشته میباشد و کاهش فروش ماه های گذشته تا حدودی جبران گردیده است.

معاملات ورق سرد شرکت نیز در شهریور ماه نسبت به گذشته و همچنین ماه مشابه سال گذشته بهبود یافته است و نرخ فروش این کالا نیز مشابه ماه گذشته میباشد.

این شرکت بزرگ بازار سرمایه در شهریور ماه به میزان قابل توجه ۳۶ هزار و ۴۴۸ میلیارد ریال فروش داشته است که نسبت به ماه گذشته ۱۱ درصد افزایش یافته است. مجموعا این شرکت در ۶ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸ به میزان ۲۰۰ هزار و ۳۳۷ میلیارد ریال درآمد شناسایی نموده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۴ درصد افزایش یافته است. عمده محصولات شرکت را اوراق سرد و گرم تشکیل میدهند.  ورق گرم شرکت در شهریور ماه با افت ۴ درصدی نرخ همراه بوده است و مقدار تولید و فروش شرکت در این ماه ۸ درصد افزلیش یافته است. ورق سرد نیز با افت ۱۴ و ۱ درصدی مقدار و نرخ فروش همره بوده است.

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند متعادلی و کاهشی داشته است و در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 11 هزار 440 تومان معامله شده است. انس طلا نیز در این هفته روند آرامی را پشت سر گذاشت و در آخرین دقایق معاملات آن 1512.3 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا با کاهش ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 60 هزار تومان قیمت داشته است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه