شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/06/27
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/06/27

گزارش هفتگی منتهی به 1398/06/27

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  شاخص ها بر خلاف چند هفته گذشته، با افت چند درصد در طی هفته جاری همراه بوده اند. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری روند متعادل در پیش گرفتند و نفت نیز در هفته جاری رشد 5.9 درصدی را در این هفته تجربه کرده است از علل این رشد میتوان به حملاتی که بر تاسیسات نفتی عربستان(آرامکو) و کاهش تولیدات این کشور رخ داد اشاره نمود. دلار و سکه نیز در این هفته با رشد قیمت همراه بوده اند.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θتشکیل جلسه امنیت ملی آمریکا درباره ایران با حضور مقامات پنتاگون:

برخی مقامات گفته‌اند که در روزهای گذشته مقامات ارشد امنیت ملی دولت آمریکا نشستی داشته‌اند تا درباره فهرستی از هدف‌های بالقوه در صورت دستور رئیس جمهور آمریکا برای «مقابله‌به‌مثل نظامی» علیه ایران با تکیه بر ادعای دست داشتن ایران در حمله رخ داده به آرامکوی عربستان، توضیح بدهند.

Θ میانگین صادرات ماهانه ایران به کره جنوبی ۲۹۶ میلیون دلار شد:

ایران به طور متوسط، ماهانه ۲۹۶ میلیون دلار در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی به کشور کره جنوبی صادرات داشته است.

Θعراق یک بشکه نفت هم به عربستان نخواهد داد:

حسن الکعبی، رئیس فراکسیون بدر در پارلمان عراق: عراق یک بشکه نفت هم به عربستان نخواهد داد زیرا عراق خارج از بازی اخیر است. عراق کشوری مهم و قوی است و به دنبال حل درگیری ها میان همه طرفهای درگیر است. عراق در حملات اخیر دخالتی نداشته است و حوثی ها عامل حملات بوده اند و عراق دخالتش در این حملات ثابت نشده است.

Θ پاسخ ظریف به اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات آمریکایی:

وزیر امور خارجه ایران در توییتر نوشت:  «”اقدام جنگی”  یا تحریک به جنگ؟ بازمانده‌های “تیم ب” (به همراه متحدان جاه طلبشان) تلاش می‌کنند دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) را فریب دهند و او را به جنگ بکشانند». «به خاطر خودشان باید بروند و دعا کنند که آنچه می‌خواهند حاصل نخواهد شد. آنها همچنان در جنگ بسیار کوچکتری در یمن که چهار سال پیش از روی تکبر از پایان دادن به آن سر باز زدند، هزینه پرداخت می‌کنند».

Θ مقام‌های کاخ سفید در حال گفت‌وگو برای کاهش تحریم‌های علیه ایران هستند:

سی ان‌ان به نقل از مقام‌های آگاه از گفت‌وگوهای سران کاخ سفید در مورد کاهش تحریم‌ها و اعطای خط اعتباری به ایران خبر دادند.

Θتبعات حمله پهبادی به آرامکو عربستان:

وزیر نفت عربستان تایید کرده است که حملات پهپادی روز شنبه موجب توقف تولید ۵ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه در روز می‌شود هر چند عبدالعزیر بن سلمان گفته این کشور قادر خواهد بود بخشی از کسری تولید را از محل ذخایر نفتی خود تامین کند.

Θمسکو و تهران در حال ایجاد جایگزین سوییفت هستند:

دستیار کرملین:  ما در حال اقداماتی برای ایجاد سامان‌دهی‌های مستقیم هستیم، استفاده از پول‌های ملی و ایجاد تعامل بین سپام و سیستم پیام‌رسان مالی روسیه، به‌عنوان جایگزینی برای پرداخت از طریق سوییفت.

Θنگفته‌ام ایران مسئول حملات پهپادی به عربستان است:

دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه ایران را مسئول حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان دانسته است گفت: من چنین حرفی نزده‌ام و فقط گفته‌ام فکر می‌کنم می‌دانیم چه کسی بوده است که البته به‌نظر می‌رسد ایران پشت آن [حملات] باشد ولی با این لحنی که شما گفتید، نگفته‌ام. در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال جنگ با ایران) به‌ دنبال جنگ با هیچ کسی نیستیم. دیپلماسی با ایران هرگز منقضی نمی‌شود. کسی نمی‌داند چه می‌شود. آن‌ها میخواهند توافق کنند، بالاخره این اتفاق می‌افتد. من به سعودی‌ها قولی ندادم. همانطور که آن‌ها می‌دانند من دنبال وارد شدن به یک منازعه جدید نیستم. سعودی‌ها طی سال‌های گذشته ۴۰۰ میلیارد دلار در آمریکا سرمایه گذاری کرده‌اند و مشتری دست به نقدی هستند. قطعا می‌خواهیم از درگیری اجتناب کنیم. متناسب با نتیجه‌ای که به دست بیاید ممکن است پیام خیلی قوی داشته باشم یا اصلا پیامی نداشته باشم. هیچ برنامه‌ای برای دیدار با مقام‌های ایران ندارم. تحریم‌ها برداشته نخواهند شد.

Θ آمادگی بانک‌های اروپایی برای ورود به ساز و کار اینستکس:

رییس جدید اینستکس در سفر به ایران و دیدار با نمایندگان بخش خصوصی و اعضای اتاق‌های مشترک ایران و آلمان و اتاق بازرگانی تهران، از اعلام آمادگی چند بانک اروپایی برای ورود به مکانیزم مالی ساز و کار ویژه مالی تجارت با ایران، خبر داد.

Θ وضع عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی برای صادرات مواد معدنی خام از اول مهرماه:

این دستور با تصویب کارگروه موضوع بند ۱ دستورالعمل مدیریت صادرات و در راستای حمایت از تولید داخل صادر شده است. صادرات کنسانتره و گندله سنگ آهن نیز مشمول عوارض ۲۵ درصدی خواهد بود. این تصمیم به منظور جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر اجرایی می شود.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با افت کلیات بازار همراه بوده ایم و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی همراه بوده است و در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته شاخص 8 هزار واحد کاهش یافت. وضعیت نماد های بازار پایه ای نیز با توجه به سیاست های که هر روز بر این بازار اعمال میگردد، همچنان در هاله از ابهام قرار دارد:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی نماد سیلام و نفت WTI با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. نفت WTI : الگوی بامپ اند ران خط روند کوتاه مدت را شکسته انتظار میرود تا خط روند  بزرگ سهم محدوده 68 دلاری رشد داشته باشد:

2. سیلام: شکست مثلث را انجام داده و پولبک را به خوبی انجام داده  است فرصت خرید بسیار خوبی ایجاد کرده است:

•صنعت پالایشی و پیشبینی سودآوری هریک:

در این بخش به بررسی صنعت پالایشی و بررسی 5 نماد پر تقاضا از این صنعت پرداخته ایم و سود کارشناسی سال 1398 هریک را به همراه P.E forward بدست آورده ایم. تحلیل صورت گرفته در مورد هر یک تحت مفروضات نفت 65 دلاری و دلار 11 هزار تومانی صورت گرفته است. در ادامه نیز به بررسی P.S (قیمت به درآمد) و P.B (قیمت به ارزشی دفتری) در طی سه سال گذشته پرداخته ایم.(هرچه P.S پایین تر باشد سهم با اهرم بالاتری میباشد):

•بورس کالا

در این قسمت به بررسی pvc پتروشیمی غدیر، پلی پروپیلن شرکت جم پیلن و اوره پتروشیمی کرمانشاه از ابتدای سال جاری خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات تک محصول پتروشیمی غدیر با نماد شغدیر در بورس کالا را نشان میدهد. PVC این شرکت طی آخرین معاملات خود با رشد تقاضا روبرو گردیده است و در آخرین معاملات خود با نرخ 80 میلیون و 923 هزار ریال معامله شده است که نسبت به 3 ماه گذشته کمترین نرخ بوده است. مقدار معاملات شهریور ماه این محصول مشابه ماه گذشته میباشد و در این ماه به میزان 2770 تن معامله صورت گرفته است که ارزش آن 204 میلیارد ریال میباشد.

محصول اوره پتروشیمی کرمانشاه مطابق نمودار زیر معامله گردیده است. نرخ فروش این کالا نیز در چند معامله گذشته با اندکی افزایش روبرو شده است و همواره میزان عرضه این محصول در بورس کالا نسبت به تقاضا بیشتر بوده است. در آخرین معاملات این محصول نرخ معاملات به 20 میلیون ریال رسیده است. میزان معاملات این محصول در شهریور ماه نسبت به مرداد 23 درصد کاهش یافته است و این میزان 4620 تن بوده است که ارزش معاملات آن 93 میلیارد ریال بوده است:

و در آخرین بررسی بورس کالا به معاملات بر اساس تاریخ تحویل پلی پروپیلن شرکت جم پیلن پرداخته ایم. همانطور که در نمودار زیر به تصویر کشیده شده است روند معاملات این شرکت در شهریور ماه با کاهش همراه بوده است. معاملات شهریور ماه جم پیلن به میزان 13 هزار تن بوده است که نسبت به ماه گذشته 39 درصد کاهش یافته است همچنین نرخ این محصول از ابتذای سال جاری با کاهش همراه بوده است و در آخرین معامله خود به ازای هر تن پلی پروپیلن 100.7 میلیون ریال قیمت خورده است. مجموعا این شرکت بر اساس معاملات شهریور ماه در بورس کالا ارزشی به میزان 2107 میلیارد ریال فروش داشته است که نسبت به گذشته 17 درصد کاهش یافته است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند افزایشی داشته است و در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 11 هزار 510 تومان معامله شده است. انس طلا نیز در این هفته روند مثبت و صعودی را پشت سر گذاشت و در آخرین دقایق معاملات آن 1515.8 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا با افزایش ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 80 هزار تومان قیمت داشته است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه