شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/06/06
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/06/06

گزارش هفتگی منتهی به 1398/06/06

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  شاخص ها تماما در حال پیشتازی بسوی سقف های جدید تاریخی می باشند. کامودیتی ها نیز در طی هفته جاری بعد از چند هفته افت قیمت، در هفته جاری روند متعادلی در پیش گرفتند. دلار و سکه نیز همچنان در مدار نزول قرار دارند.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا از اوایل آبان:

اردکانیان در گفت‌وگوی ویژه خبری به این موضوع اشاره نمود که از اوایل آبان ایران رسما وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد شد. پس از پیوستن ایران به این اتحادیه ۸۶۴ قلم کالا از سوی دو طرف مشمول تجارت ترجیحی خواهد شد.

Θ گفت‌وگوی تلفنی مرکل و پوتین بر سر ایران:

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در خصوص برجام گفت‌وگو کرده‌اند. مرکل همچنین پوتین را در جریان جرئیات مذاکرات گروه هفت در خصوص ایران قرار داده است.

Θترجیح می‌دهیم برای کاهش تعرفه‌ها با آمریکا مذاکره کنیم:

چین می گوید در برابر اقدام آمریکا برای افزایش قیمت تعرفه‌ها بلافاصله واکنش متقابل نشان نخواهد داد و ترجیح می‌دهد برای کاهش تعرفه‌ها از در مذاکره وارد شود. دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مقابله به مثل با چین تعرفه‌های بیشتر بر واردات از این کشور به آمریکا وارد کرده است و جنگ اقتصادی بین دو کشور را جدی‌تر کرده است. چند روز پیش، نگرانی سرمایه‌گذاران از بالا گرفتن جنگ تجاری آمریکا و چین باعث سقوط شدید بازارهای سهام در شرق آسیا شده است.‌

Θ توافق تجاری ایران و هند برای دور زدن تحریم‌های آمریکا نهایی می‌شود:

سفیر ایران در هند طی صحبت های اخیر خود گفت که دو کشور توافق تهاتر تجاری را تا پایان ۲۰۱۹ نهایی می‌کنند که عامل موثری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا خواهد بود؛ سه دور مذاکره در این زمینه انجام شده و دور چهارم ماه آینده برگزار خواهد شد.

Θدريافت مجوز افزایش 35 درصد نرخ فروش شکر:

با توجه به مصوبه اخیر سازمان حمایت ، قیمت فروش هرکیلوگرم شکر به مبلغ 40500 ریال از تاریخ مصوبه قابل اجرا می باشد.

Θ دستورالعمل جدید بازار پایه از زبان مدیرعامل فرابورس:

امکان تغییر دامنه نوسان تا حداکثر 5 درصد برای جلوگیری از گره معاملاتی. امکان افزایش تعداد حراج پایانی در هفته کاری به منظور جلوگیری از تشکیل صف‌های معاملاتی. سهام با پشتوانه بنیادین دستخوش تغییر و نوسان در بازار پایه جدید نمی‌شوند. کلیت بازار به نتیجه اصلاحات و قوانین جدید بازار پایه خوشبین است. امکان تغییر نرخ کارمزد معاملاتی بازار پایه و اصلاح آن متناسب با کاهش دامنه نوسان.  امکان فعالیت بازارگردان در بازار پایه متناسب با استانداردهای جهانی و نقدشوندگی بیشتر سهام این بازار. مخفی بودن سفارش‌های خرید و فروش تا 6 ماه به تعویق افتاده و کاهش آن به صورت مرحله‌ای و دوره‌ای خواهد بود. برگزاری آزمون از معامله‌گران بازار پایه تا اطلاع ثانوی اجرایی نمی‌شود. شفافیت بیشتر ناشران بازار پایه طی دو ماه گذشته و تلاش برای ارتقا به بازارهای بالاتر. درخواست پذیرش 15 شرکت بازار پایه‌ای برای پذیرش در بازارهای اصلی فرابورس. ارتقا 15 شرکت از تابلوهای نارنجی  قرمز به تابلو زرد بازار پایه بر اساس طبقه‌بندی جدید. غلبه خریداران بر فروشندگان در معاملات 6 شهریورماه بازار پایه با حضور 42 هزار و 450 نفر خریدار در برابر 19 هزار و 116 نفر فروشنده

Θ بلیط گفت‌وگوی آمریکا با ایران، بازگشت به توافق هسته‌ای است:

وزیر خارجه ایران: تعامل با ایالات متحده برای ما ناممکن است، مگر اینکه این کشور جنگ و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران را متوقف کند. اگر می‌خواهند به اتاق بازگردند، بلیطی وجود دارد که باید خریداری کنند و آن بلیط اجرای توافق [هسته‌ای] است. ایران به دنبال گفت‌وگو برای گفت‌وگو نیست و تنها در صورتی وارد مذاکره می‌شود که بداند این مذاکره می‌تواند به نتیجه ختم شود.

Θ واکنش همتی به خبر خرید اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری نفت ایران از سوی فرانسه:

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در طرح فرانسه مبلغی که به عنوان خرید اعتباری نفت به ایران داده می شود در اینستکس جای می‌گیرد ، گفت : قرار نیست در اینستکس بگذارد هنوز در حال مذاکره است و باید ببینیم چه می شود. وی درباره مبلغ این اعتبار که گفته شده 15میلیارد دلار است گفت که البته پیشنهاداتی داده شده و اجازه بدهید به نتیجه برسد تا راجع به آن صحبت کنیم.

Θ واردات نفت چین از ایران افزایش یافت:

آمار اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت این کشور از ایران در ژوییه نسبت به مدت ماه پیش از آن ۴.۷ درصد رشد کرده و به ۹۲۶ هزار و ۱۱۹ بشکه در روز رسیده است.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. سهم های کوچک بازار همچنان پیشتازان بازار سرمایه میباشند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و شاخص کل با رشد 3.22 درصدی همراه بوده است. با توجه به سیاست های اتخاذ گردیده در مورد بازار پایه در هفته جاری، شاهد فشار فروش های قابل توجه ای در این بازار بوده ایم و کلیات بازار را نیز در اواخر سهشنبه و اوایل چهارشنبه تحت تاثیر قرار داد.

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی چهار نماد بازار سرمایه از صنعت تکنولوژی با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. پرداخت: حرکت در یک کانال صعودی کوتاه مدتی شکست مقاومت 1880 تومانی الگوی ab=cd را برای سهم میتوان در نظر داشت با تارگت سقف کانال:

2. سپ: شکست کانال کوتاه مدتی سهم میتواند رفتار گذشته را برای اینده ترسیم کرد با هدف 2000 تومانی:

3. رکیش: حرکت در یک چنگال صعودی بلند مدتی. هر بار قدرت کافی برای شکست بال میانی نداشته با محدوده بال پایینی اصلاح داشته است اینبار با توجه به شاخص گروه به نظر میرسد قدرت کافی برای شکست مقاومت سنگین( بال میانی) را خواهد داشت:

4. رتاپ: محدوده مقاومتی بسیار مهمی را شکسته و پولبک هم انجام داده   انتظار میرود  سهم حرکت اصلی را شروع کرده و به سمت اهداف مشخص شده حرکت کند:

•بورس کالا

در این قسمت به بررسی pvc پتروشیمی غدیر، ABS پتروضیمی قائد بصیر و اوره پتروشیمی کرمانشاه از ابتدای اسل جاری خواهیم پرداخت:

نمودار زیر روند معاملات تک محصول پتروشیمی غدیر با نماد شغدیر در بورس کالا را نشان میدهد. PVC این شرکت طی آخرین معاملات خود با افت تقاضا و همچنین تقاضا روبرو گردیده است و در آخرین معاملات خود با نرخ 83 میلیون و 840 هزار ریال معامله شده است(این کاهش بدلیل افت نرخ دلار نیز میباشد). مقدار معاملات مرداد ماه این محصول نسبت به ماه گذشته اش 20 درصد کاهش یافته است.

محصول اوره پتروشیمی کرمانشاه مطابق نمودار زیر معامله گردیده است. نرخ فروش این کالا نیز در چند هفته گذشته با کاهش روبرو شده است و همواره میزان عرضه این محصول در بورس کالا نسبت به تقاضا بیشتر بوده است. در آخرین معاملات این محصول نرخ معاملات به 20 میلیون و 409 هزار ریال رسیده است(این کاهش بدلیل افت نرخ دلار نیز میباشد). میزان معاملات این محصول در مرداد ماه نسبت به تیر 5 درصد کاهش یافته است.

در طی چند هفته گذشته ABS شرکت قائد بصیر با افزایش تقاضا همراه گردیده است و نرخ فروش در حال افزایش بوده است. مقدار معاملات این شرکت در مرداد ماه با افزایش 25 درصدی نسبت به ماه گذشته همراه بوده است. در آخرین معاملات این محصول نرخ هرتن از معاملات برابر 145 میلیون و 585 هزار ریال بوده است.

•بررسی صنعت تکنولوژی و پیشبینی سودآوری هریک

در این قسمت نیز به بررسی صنعت تکنولوژی خواهیم پرداخت و با توجه به قیمت آخرین معاملات در روز چهارشنبه به محاسبه P.E های متفاوت پرداخته ایم. از نکات دیگر این تحلیل بررسی کف P.E تاریخی هر یک از نماد های این صنعت میباشد:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت همچنان روند کاهشی خود را ادامه داده است و در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 11 هزار 260 تومان معامله شده است. انس طلا نیز در این هفته روند مثبت و صعودی را پشت سر گذاشت و در آخرین دقایق معاملات آن 1549 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا با کاهش ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 120 هزار تومان قیمت داشته است.

•مسکن

با توجه به گزارش منتشر شده از تحولات بازار مسکن میتوان قیمت میانگین هر متر مربع در شهر تهران و همچنین تعداد خرید و فروش مردادماه را در نمودار های زیر مشاهده کرد. در مرداد ماه 1398 متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به 130.3 میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 76.0 درصد افزایش نشان می دهد. تعداد معاملات انجام شده طی این ماه 3.3 هزار فقره بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 31.3 و 72.6 درصد کاهش نشان می دهد . کاهش قابل ملاحظه حجم معاملات در ماه های اخیر موجب گردیده است تا رشد ماهانه قیمت مسکن روند کاهشی به خود گرفته و در مردادا ماه سال جاری نسبت به ماه قبل با کاهش 2.4 درصدی مواجه گردد. دراین ماه 18 منطقه از مجموع 22 منطقه شهر تهران با کاهش متوسط قیمت نسبت به ماه قبل مواجه بودند. همچنین در مرداد ماه سال جاری شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 28.1 و 26.1 درصد رشد نشان می دهد.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه