شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/30
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/30

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/30

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  با توجه به ادامه جنگ تجاری میان آمریکا و چین، همچنان اکثر کامودیتی ها روند نزولی داشته اند. سنگ آهن همانطور که در هفته گذشته به جزییات و تحلیل آن پرداختیم در این هفته نیز با افت 3.1 درصدی همراه بوده است. ارز و طلا نیز در هفته جاری با افت ارزش همراه بوده اند.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θنرخ تورم ۴۲.۲ درصد شد:

نرخ تورم سالانه مردادماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ٤٢,٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

Θظریف پس از دیدار با رییس جمهور فرانسه:

گفت وگوی سازنده ای با مکرون داشتم. تماس ها بین روحانی و مکرون ادامه خواهد داشت. ما گفت‌وگوهای خود را با فرانسه ادامه می‌دهیم. دیدگاه ما کاملاً مشخص است؛ ما برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می دانیم و نتیجه گفتگوها بستگی به چگونگی اجرای تعهدات اروپا در چارچوب برجام دارد. اجلاس گروه هفت در فرانسه هم فرصتی برای مذاکره آقای مکرون با سایر اعضای گروه ۱+۴ و اگر بخواهند با سایر اعضای گروه هفت است.

Θ ایران ان پی تی را نقض نکرده:

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه اش به کنگره این کشور ضمن تجدیدنظر درباره ارزیابی اش از پایبندی ایران به توافقنامه های بین المللی کنترل تسلیحات هسته ای، اذعان کرد، تهران توافقنامه منع اشاعه هسته ای(ان پی تی) را نقض نکرده است.

Θ ایران به زودی نفتکش انگلیس را آزاد می‌کند:

یک رسانه سوئدی امروز پنجشنبه به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد سوئد «شواهد بسیار نیرومندی» در اختیار دارد که نشان می‌دهد ایران به زودی نفتکش انگلیسی «استینا ایمپرو» را آزاد خواهد کرد.

Θقرارداد ۲۵۰۰ میلیارد تومانی با خودروسازان در حال انعقاد است:

وزیر دفاع در طی صحبت های خود به این موضوع اشاره نمود که امروز صنایع دفاعی به پشتوانه شبکه بزرگ خصوصی همراه خود بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان با شرکت‌های خودروسازی قرارداد دارند و حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان نیز در حال انعقاد قرارداد هستند.

Θهشت گزینه‌ احتمالی مدیرعاملی ایران‌خودرو:

با گذشت چند روز از برکناری و بازداشت مدیرعامل ایران‌خودرو، هنوز مدیری برای این شرکت خودروساز منصوب نشده و ظاهراً مدیران دولتی هنوز بر سر انتخاب فرد جایگزین به توافق نرسیده‌اند. عباس علی آبادی مدیرعامل مپنا، منوچهر منطقی، حسن وفادار ینگجه، بهزاد اعتمادی، عادل پیرمحمدی، علی شیخ‌زاده، نجم الدین و پورمجیب گزینه‌های احتمالی مدیرعاملی ایران‌خودرو هستند.

Θ مدیرعامل تاپیکو:

سهام شرکت شیمی بافت (زیرمجموعه وپترو)، پس از اتمام فرایند ادغام تا پايان شهريور ماه در بازار فرابورس عرضه می شود. پتروشیمی مروارید و لاستیک یزد (شرکتهای وابسته تاپیکو) در بازار فرابورس پذیرش شده اند و امسال عرضه می شوند.

Θغنی‌سازی در ایران باید به صفر برسد:

مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد: ایران قبلاً فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک داشته و به همین دلیل ما معتقدیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم بدهد. غنی‌سازی اورانیوم در ایران باید به صفر برسد.

Θ کارزار «فشار حداکثری» ترامپ شکست خورده است:

دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه با شبکه «ان. بی. سی نیوز»: هدف تحریم‌ها، مذاکره نیست بلکه وادار کردن ما به تسلیم است. کسانی بودند که فکر می‌کردند امضای توافق هسته‌ای اقدام اشتباهی است. در صورت وقوع جنگ، آمریکا و متحدانش در «وضعیت بدی» قرار خواهند گرفت.

Θگزیده سخنان رییس کل بانک مرکزی در هفته جاری:

تسهیلات بخش مسکن از ۱۳ تا ۱۴ درصد به ۲۰ درصد افزایش  می‌یابد. وضعیت ارز نسبت به ماه های گذشته تقویت شده است. امیدوار هستیم که بخشی از صادرات نفت کشور امسال احیا شود. اگر قیمت بنزین افزایش قابل توجه داشته باشد، باید آثار تورمی آن را نیز دید. در اواخر سال 96 بدهی های خارجی کشور 12 میلیارد و 400 میلیون دلار بود که با وجود مشکلات، این رقم به 9.5 میلیارد دلار کاهش یافت. از ابتدای امسال تاکنون نیز بیش از 14 میلیارد دلار برای واردات تامین ارز کرده ایم. عدم شروع به کار بازار متشکل ارزی در حال حاضر مشکلی ایجاد نکرده است. بالغ بر 6.2 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و دارو از سوی بانک مرکزی با قیمت 4 هزار و 200 تومانی و نیمایی تامین شد. در حدود  14.2 میلیارد دلار ارز برای واردات تا به امروز تامین شد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. سهم های کوچک بازار همچنان پیشتازان بازار سرمایه میباشند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری با رشد کلیات بازار همراه بوده ایم و شاخص کل با رشد 1.8 درصدی همراه بوده است:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی سه نماد بازار سرمایه وهمچنین شاخص هموزن با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. سمگا: در اخرین گام های اصلاحی خود برای یک گام افزایش بزرگ برای تکمیل الگوی ایزومتریک بهترین نقطه ورود 750 تومان

2. رتاب: در تحلیل قبل اشاره شد سهم مقاومت بسیار مهمی در محوده 280تومانی دارد که گذر از این محدوده مسیر سهم را هموار خواهد ساخت. همچنان در مسیر تحلیل با هدف  مشخص شده حدضرر را ارتقا داده به محدوده 300 تومان

3. فملی: در حال تکمیل الگوی گارتلی انتظار میرود اصلاح قیمتی تا محدوده 400 تومان ادامه اشته باشد و در ادامه یک رشد کوتاه مدت موقت:

4. شاخص هموزن: روند زیر را میتوان از شاخص هموزن انتظار داشت:

•بررسی بورس کالا و انتظارات گزارش ماهانه

در این قسمت به بررسی کاتد مس شرمت ملی صنایع مس ایران(فملی) و همچنین ورق سرد و گرم(B و C) شرکت فولاد مبارکه(فولاد) خواهیم پرداخت:

کاتد مس شرکت فملی از ابتدای سال جاری براساس تاریخ تحویل مطابق نمودار زیر معامله گردیده است. همانطور که مشخص است این روند در این اواخر کاهش یافته است که از علل این افت میتوان به کاهش تقاضا تحت تاثیر چشم انداز منفی در خصوص قیمت دلار و همچنین قیمت جهانی این محصوا اشاره نمود. در جدول زیر نیز روند معاملات این کالا مورد ارزیابی قرار گرفته است که در مرداد ماه به میزان  3420 تن کاتد تحویل داده خواهد شد که نسبت به ماه گذشته 53 درصد کاهش یافته است ولی میانگین نرخ معاملات مرداد ماه افزایش داشته است. علاوه بر فروش بورس کالا این محصول، طبق  مصاحبه مدیر عامل شرکت در مرداد 12 هزار تن صادرات صورت گرفته است. با توجه به مباحث عنوان شده انتظار گزارش مطلوبی از این شرکت در مرداد ماه نمیرود.

ورق سرد و گرم(B و C) شرکت فولاد از ابتدای سال جاری مشابه نمودار های زیر میباشد. ورق سرد تحویلی این شرکت در مرداد 46 هزار تن بوده است که نسبت به ماه گذشته اش 130 درصد افزایش یافته است و به ازای هر تن 57 میلیون ریال قیمت داشته است. اوراق گرم تحویلی شرکت نیز در مرداد ماه به میزان 250 هزار تن بوده است که با افت 23 درصدی نسبت به ماه گذشته همراه بوده است و نرخ هر تن از آن به میزان 54 میلیون ریال قیمت داشته است.

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند کاهش داشته است و در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 11 هزار 590 تومان معامله شده است. انس طلا نیز دز این هفته روند متعادل و نسبتا منفی را پشت سر گذاشت و در آخرین دقایق معاملات آن 1508 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا با کاهش ارزش همراه بوده است و هر سکه امامی به ارزش 4 میلیون و 150 هزار تومان قیمت داشته است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه