شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/23
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/23

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کامودیتی ها در این هفته برخلاف دو هفته گذشته روند متعادلی را در پیش گرفته است و اکثرا مثبت دنبال شدند. سنگ آهن بعد شکست سقف های متعدد در هفته های گذشته، در حال افت قبل توجه ای را تجربه میکند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ دوره ۷ ساله سقوط دلار آمریکا در راه است:

بلومبرگ در گزارشی نوشت:  قدرت چند ساله دلار رو به پایان است. این ارز وارد یک دوره سقوط می شود که ۵ تا ۷ سال طول می کشد و در این زمان سایر ارزها عملکرد خوبی خواهند داشت.

Θهیچ عجله ای در مجمع برای رسیدگی به CFT و پالرمو وجود ندارد:

مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص: صبر می کنیم تا تحریم های آمریکا متوقف شود، سپس تصمیم می‌گیریم اقتضاء این دو کنوانسیون شفافیت مبادلات بین المللی ماست؛ شفافیت مانع دور زدن تحریم ها می‌شود.

Θائتلاف های نظامی از پیش شکست خورده اند:

محمدجواد ظریف در دیدار با محمد بن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر: روابط ایران و قطر را در تمامی زمینه ها از جمله در حوزه سیاست و اقتصاد رو به توسعه است. رایزنی مستمر دو کشور در خصوص تحولات منطقه  به عنوان یک نیاز منطقه ای مورد تاکید است. ائتلاف های نظامی از پیش شکست خورده اند و نیروهای بیگانه موجبات ناامنی منطقه را فراهم می آورند.️ امنیت خلیج فارس مسئولیت کشورهای همین منطقه است و نه نیروهای خارجی.

Θ حضور بیش از حد کشتی‌ در خلیج‌فارس، امنیت را کاهش می‌دهد:

ظریف در گفت‌وگو با الجزیره: خلیج‌فارس باریک است و هرچه تعداد کشتی‌های خارجی بیشتری در آنجا حضور داشته باشد، امنیت این منطقه برای همه کاهش پیدا می‌کند. منطقه خلیج‌فارس آماده احتراق است زیرا آمریکا و همپیمانان این کشور، سیلی از تسلیحات را روانه منطقه کرده‌اند.

Θ صادرات آلمان به ایران نصف شد:

رویترز: صادرات آلمان به ایران در6 ماه اول 2019 تقریباً نصف شد که نشان می دهد شرکت ها از ترس تحریم های آمریکا روابط تجاری خود را با تهران کاهش می دهند.

Θ بهتر است گفت‌وگو با بریتانیا درباره ایران و چین به تعویق بیفتد:

به گزارش خبرگزاری رویترز جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به مقام‌های بریتانیا گفته شاید بهتر باشد گفت‌و‌گوها درباره مسائلی مانند ایران، چین و شرکت هواوی به زمانی دیگر موکول شود. بنا بر این گزارش آقای بولتون گفته که متوجه شده در حال حاضر اولویت بریتانیا تمرکز بر خروج از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ اکتبر است. پیشتر گفته می‌شد ترغیب بریتانیا برای سخت‌گیری بیشتر علیه ایران یکی از اهداف آقای بولتون در سفر به لندن است. قبل از دیدار او با بوریس جانسون، نخست وزیر جدید بریتانیا، سخنگوی دفتر نخست وزیری گفته بود که موضع بریتانیا در قبال توافق هسته‌ای ایران (برجام) تغییر نکرده و همچنان پایبند به این توافق است.

Θ آمریکا اعمال تعرفه علیه چین را به تعویق انداخت:

به دنبال گفت و گوی تلفنی عصر امروز سه شنبه مقامات تجاری چین و آمریکا، واشنگتن با تعویق اعمال تعرفه بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی از ۱۰ شهریور به ۲۴ آذر سال جاری موافقت کرده است.

Θ«فابیان پیکاردو» وزیر ارشد دولت محلی جبل‌طارق:

به محض اینکه گریس ۱ آماده شود، می‌تواند امروز جبل‌طارق را ترک کند. دیوان عالی جبل‌طارق بعد از آزادی گریس ۱، هرگونه اقدام آمریکا با هدف ممانعت از خروج گریس ۱ از این منطقه را بررسی می‌کند. ما انتظار داریم ایران به وعده‌هایی که درباره این نفتکش به ما داده، پایبند باشد. ما شک داریم که مقصد گریس ۱، سوریه باشد.

Θاخباری در مورد بازار پایه:

هفته آینده اصلاحات بازار پایه به فرابورس ابلاغ می شود و پس از یک فرجه زمانی ۱۰ تا ۱۵ روزه گام اول اجرای آن برداشته خواهد شد. در این فرصت فرابورس زیرساخت های لازم را جهت تنظیم سیستم های معاملاتی تدارک خواهد دید تا زمینه های اجرای این مصوبه فراهم شود. ضمن این که مساله زمانبندی اجرای دستورالعمل حتما از طرف فرابورس اعلام می شود تا اگر کسی فرصت ورود به این بازار یا فرصت خروج از این بازار را خواست این فرصت مهیا باشد. حذف مظنه های قیمتی به صورت دوره ای خواهد بود و در ۶ ماه اول عملیانی نخواهد شد. همچنین دامنه نوسان دیگر یک ریالی نخواهد بود و از یک تا سه درصد به تفکیک بازارها دامنه نوسان خواهیم داشت.

Θایران و چین می‌خواهند با ما توافق کنند:

رئیس‌جمهور آمریکا بامداد جمعه (به وقت تهران) در جمع هواداران خود در شهر منچستر ایالت نیوهمپشایر مدعی شد که ایران و چین به دنبال توافق با او هستند.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. کاهش ارزش و حجم معاملات در طی چند روز اخیر قابل توجه می باشد:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. بعد از چندین روز درجا زدن شاخص کل در هفته های گذشته، در این هفته شاهد رشد 6 هزار واحدی از ابتدای هفته بوده ایم. شاخص کل و همچنین شاخص هموزن در حال شکست سقف های تاریخی جدیدی می باشند:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی سه نماد بازار سرمایه با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

  1. حکشتی: بنظر در اواسط موج e از یک دیامتریک پایپونی از موج درجه بزرگتر (c) هستیم که هدف موج e را میتوان محدوده 720-750 در نظر گرفت بعد از آن اصلاحی در قالب موج f تا حوالی 600 و مجددا شروع موج g از(c)  که هدف محدوده 840-870 میباشد:

2. شغدیر: بنظر در اواخر موج B از یک زیگزاگ هستیم که کم کم باید منتظر شروع موج C باشیم:

3. وپارس: درگیر مقاومت میباشد تثبیت بالای 270 میتواند راه صعود تا حداقل 350 تومان را هموار کند

از دیدگاه نئو ویو یک الگوی زیگزاگ کامل شده و منتظر واضح شدن الگو هستیم:

•سنگ آهن:

در این قسمت به بررسی کالا سنگ آهن خواهیم پرداخت و از تحلیل های آقای امیر صباغ استفاده گردیده است.

  1. روند تغییر قیمتها در سال 2019 تا به امروز:

قیمتها روندی نزولی دارد و جنگ تجاری همزمان با کاهش ارزش یوان چین عامل گوشه نشینی فولادسازان گردیده است تولیدکنندگان و تجار فعلا در انتظار کاهش بیشتر قیمت هستند و کنار کشیده اند:

2. روند صادرات انواع محصولات سنگ آهن در سال 1397 و فروردین 98:

سال گذشته 17.1 میلیون تن سنگ آهن از کشور خارج شده که بیش از 8.3 میلیون تن آن کنسانتره و گندله بوده است. افزایش صادرات سنگ آهن، عامل تخلیه انبارهای سنگ آهن در معادن و فولادسازی کشور شده است و بالانس عرضه-تقاضای سنگ آهن داخلی را برهم زده و تبدیل به یک ریسک عمده در تداوم تولید زنجیره فولاد کشور در سال 1398 شده است. قیمت سنگ آهن داخلی نزدیک به 49% ارزانتر از صادراتی است. این موضوع به سیاست کنترل قیمت فولاد در داخل مرتبط بوده و به یک عامل محرک صادرات سنگ آهن کشور تبدیل شده است. اصلاح ساختار تعیین قیمت فولاد در بورس کالا (بازبینی ارقام کف عرضه و فرمول قیمت پایه) همزمان با آزادسازی قیمت کنسانتره داخلی و البته اعمال عوارض صادرات بر سنگ آهن و اصلاح پایه قیمت آن گمرک، میتواند به برگشت تعادل عرضه و تقاضای سنگ آهن در بازار داخلی کمک شایان نماید.

3. آخرین پیش بینی 18 موسسه مالی و اعتباری دنیا از روند تغییر قیمت سنگ آهن در سه ماهه سوم 2019 و در ادامه تا سال 2025:

متوسط خطی قیمت این موسسات 99$ و متوسط وزنی 93$ میباشد، لذا عملا سنگ آهن که در حال حاضر 94.1$ در بنادر چین است، به محدوده کف قیمت خود نزدیک شده است.

•بررسی بورس کالا و کدال معدنی صنعتی چادرملو

در این قسمت به فروش شمش بلوم کچاد در بورس کالا و همچنین روند عملیاتی شرکت خواهیم پرداخت:

شمش بلوم شرکت کچاد همانطور که از روند معاملات زیر پیداست همچنان پرتقاضا دنبال میشود و نرخ آخرین معامله این محصول پس از آخرین معامله آن به میزان 3.3 درصد افزایش یافته و به ازای هر تن 35 میلیون ریال معامله گردیده است و میزان عرضه توسط شرکت نیز 2 هزار تن افزایش یافته است.

همانطور که از نمودار های ذیل پیداست فروش تیر ماه شرکت کچاد به میزان قابل توجه 10 هزار 600 میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه گذشته 49 درصد افزایش یافته است. مجموعا شرکت در 4 ماه ابتدایی سال 1398 به میزان 31 هزار میلیارد درامد شناسایی نموده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 84 درصد افزایش یافته است. 70 درصد از سبد فروش شرکت را محصولات فولاد و کنسانتره تشکیل میدهند که روند فروش هر یک در نمودار های زیر به تصویر کشیده شده است(افزایش مقدار فروش فولاد شرکت در تیرماه قابل ملاحظه می باشد):

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند کاهش داشته است و در آخرین معاملات خود در پنج شنبه 11 هزار 400 تومان معامله شده است. سکه و طلا با توجه به روند صعودی انس طلا طی هفته های گذشته و همچنین کاهش ارزش دلار به ریال، روند نوسانی را در پیش گرفته است و سکه امامی در آخرین نرخ خود 4 میلیون و 200 هزار تومان قیمت داشته است. انس همچنان روند صعودی را ادامه داده و در آخرین لحظات ثبت این گزارش 1516 دلار قیمت داشته است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه