شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/16
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/16

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. کامودیتی ها در این هفته مشابه هفته گذشته در مدار نزولی قرار داشته است و قیمتها روندی نزولی دارد و جنگ تجاری همزمان با کاهش ارزش یوان چین عامل گوشه نشینی فولادسازان گردیده است تولیدکنندگان و تجار فعلا در انتظار کاهش بیشتر قیمت هستند و کنار کشیده اند:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θعراق خریدار جدید نفت ایران/ مذاکره برای جایگزینی دینار با دلار:

سفیر عراق در تهران با بیان اینکه موضعی کاملا شفاف در قبال ایران و تحریم های آمریکا علیه تهران دارد، از مذاکره با ایران برای جایگزینی «دینار» با «دلار» در تجارت دو کشور خبر داد. به همین منظور، قراردادهای جدیدی نیز بین دو کشور در حال شکل گیری است که یکی از آنها قرارداد مالی بین آنها است.

Θپیش‌بینی بانک گلدمن ساکس آمریکا: طلا تا ۱۶۰۰ دلار صعود می‌کند:

تحلیلگران در این بانک پیش بینی می‌کنند قیمت طلا که اکنون به بالاترین حد خود در شش سال گذشته رسیده است، تا شش ماه آینده با تقاضای سرمایه گذاران برای خرید دارایی‌های امن به ۱۶۰۰ دلار در هر اونس صعود می‌کند.

Θ تجارت ایران و آمریکا نصف شد:

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی افت ۵٧ درصدی داشته است. مبادلات تجاری دو کشور در ۶ ماهه نخست سال میلادی گذشته بالغ بر ٩٩.۴ میلیون دلار بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۴٢.۵ میلیون دلار کاهش یافته است.

Θ فرانسه نماینده ما برای دعوت ایران به مذاکره نیست:

رئیس‌جمهور آمریکا: ایران گرفتار مشکلات جدی مالی است. آنها بی‌صبرانه خواهان گفت‌وگو با آمریکا هستند ولی از طرف همه کسانی که ادعا می‌کنند نماینده ما هستند، از جمله رئیس‌جمهور فرانسه، ماکرون به آنها علامت‌های اشتباه داده می‌شود. می‌دانم امانوئل همانند همه افراد دیگر حسن نیت دارد، اما هیچ‌کس غیر از ایالات متحده به نمایندگی از ایالات متحده صحبت نمی‌کند. هیچ‌کس به هیچ شکل، روش یا نوع مجاز به نمایندگی ما نیست.

Θآمریکا چین را رسما به فهرست سیاه ارزی خود افزود:

آمریکا برای نخستین بار از سال ۱۹۹۴ میلادی آمریکا نام چین را به عنوان یکی از کشورهای دستکاری کننده در نرخ ارز به فهرست سیاه خود افزود.

Θ روحانی در تماس تلفنی رئیس جمهور فرانسه:

همکاری های نفتی و بانکی اصلی ترین حقوق اقتصادی ایران در برجام است. هدف ما از کاهش تعهدات تامین منافعمان در برجام و اجرای تعهدات طرفین برای استحکام و پایداری این توافق مهم بوده است. متاسفانه همزمان با تلاش های ایران و فرانسه برای کاهش تنش‌ها شاهد اقدامات تحریک کننده از سوی آمریکایی‌ها هستیم. امنیت و آزادی کشتیرانی در منطقه و تنگه هرمز مورد تاکید ما است.

Θتمامى خريدهاى ما از محصولات كشاورزى آمريكايى متوقف شوند:

سخنگوى وزارت بازرگانى چين: تاييد مي‌كنيم كه قرار است تمامى خريدهاى ما از محصولات كشاورزى آمريكايى متوقف شوند. علاوه بر اين برنامه مورد توافق با آمريكا در حذف تعرفه از محصولات كشاورزى اين كشور هم لغو شد. دليل اين دو اقدام صرفا واكنش به تعرفه‌هاى جديد 10 درصدی آمريكا عليه كالاهاى چينى است.

Θراه‌اندازی بازار متشکل ارزی به تعویق افتاد:

درحالی که قرار بود در آستانه عید قربان بازار متشکل ارزی تشکیل شود افتتاح این بازار به تعویق افتاد

Θتخصیص ۳۰۰ میلیون دلار برای واردات مواد اولیه تولید لاستیک:

ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۳۰۰ میلیون دلار برای واردات مواد اولیه موردنیاز تولید تایر در نظر گرفته شد، گفت: به ازای واردات یک کیلو مواد اولیه موردنیاز تولید لاستیک تنها یک دلار پرداخت می‌شود.

Θاستخراج بیت کوین رسما قانونی شد:

ابلاغ آیین‌نامه استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌ شده توسط معاون اول رییس جمهور به شرح زیر می باشد: تعرفه برق استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

Θچند کشور مشتری بنزین ایران هستند:

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران: از ۱۵ کشور همسایه، ‌۹ کشور به دلیل کیفیت بالا و قیمت رقابتی مایل به خرید بنزین از ایران هستند که به دلیل تحریم‌ها این معاملات در قالب تهاتر و یا با پول محلی انجام خواهد شد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. کاهش ارزش و حجم معاملات در طی چند روز اخیر قابل توجه می باشد:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. با کاهش قیمت کامودیتی ها در هفته های گذشته، شاهد افت شرکت های وابسته به محصولات جهانی بوده ایم. این در حالی است که شاخص هموزن همچنان در مدار صعودی قرار داشته و سهم های کوچک تر پرتقاضا دنبال شدند:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی سه نماد بازار سرمایه خواهیم پرداخت:

  1. پکرمان: با شکست بال میانی چنگال محدوده 575 تومان میتوان اهداف 750 را برای سهم در نظر داشت بال بالایی چنگال در کوتاه مدت

2. پتایر: پتایر در نمای سوپر سیکل در یک کانال صعودی در حرکت است انتظار میرود که  برای تکمیل روند صعودی تا اهداف سقف کانال پیشروی داشته باشد:

3. شاخص لاستیک: در یک کانال صعودی تا نیمه راه  طی شده انتظار میرود در گام اخر موج انگیزشی تا سقف این کانال صعودی طی کند:

•صنعت تایر و لاستیک:

در این هفته به بررسی صنعت لاستیک و شرکت های این صنعت خواهیم پرداخت. در جدول زیر به تحلیل سود کارشناسی هر یک از شرکت های پکرمان، پتایر، پکویر و پاسا پرداخته ایم. همچنین p.e آینده سهام این شرکت ها بر اساس قیمت فعلی مورد محاسبه قرار گرفته است. در ادامه به بررسی مواد اولیه این صنعت یعنی کائوچو مصنوعی، کائوچو طبیعی و دوده شرکت کربن ایران خواهیم پرداخت:

•بورس کالا و کدال

در این قسمت نیز همانطور که گفته شد به تحلیل کائوچو مصنوعی پتروشیمی تخت جمشید در بورس کالا و همچنین بررسی وضعیت فروش دوده صنعتی شرکت کربن ایران خواهیم پرداخت:

جدول زیر معاملات هفتگی استایرن بوتادین رابر و همچنین پلی بوتادین رابر شرکت پتروشیمی تخت جمشید را در بورس کالا نشان میدهد. همانطور که مشخص می باشد نرخ فروش این محصول از اوایل مهر سال گذشته افزایش پیدا کرده است. همواره میزان عرضه از تقاضا در این کالا بیشتر بوده است. در حال حاضر قیمت هر تن از این محصولات 140 میلیون ریال می باشد:

روند فروش دوده های صنعتی شرکت کربن ایران از ابتدای سال 1396 به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که مشخص می باشد نرخ فروش این محصول نیز از اوایل مهر سال گذشته شروع به افزایش پیدا کرده و در آخرین نرخ آن، قیمت 103 میلیون ریال به ازای هر تن رسیده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت روند خاصی نداشته است و در محدوده 12 هزار تومان در حال داد و ستد بوده است. سکه و طلا با توجه به روند صعودی انس جهانی طلا افزایش یافته اند. انس طلا در هفته ای که گذشت 6.1 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است و در محدوه 1519 دلار معامله گردیده است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه