شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/09
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/09

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/09

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. با توجه به افزایش شاخص دلار طی چند روز اخیر شاهد افت کامودیتی ها بوده ایم. افت 6.8 درصدی سنگ آهن پس از مدت ها رشد نیز قابل توجه می باشد. دلار آزاد نیز همچنان در مدار نزولی و در کانال 11 هزار تومان قرار دارد:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ آمریکا احتمالا خروج از پیمان موشکی هسته‌ای با روسیه را اعلام می‌کند:

این اقدام آمریکا درست ۶ ماه پس از آن صورت می گیرد که این کشور از تصمیم به خروج از این پیمان خبر داده بود. پیمان مذکور در سال ۱۹۸۷ میان میخائیل گورباچف و رونالد ریگان سران شوروی و آمریکا امضاء شده بود. طبق این پیمان تولید موشک‌های هسته‌ای با برد بین ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر منع شده است.

Θ ما همین الان می‌توانیم قیمت دلار را پایین‌تر بیاوریم اما بر مبنای احتیاط آینده بلند مدت قدم به قدم گام بر می‌داریم:

رئیس جمهور در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی: قیمت دلار را می توانیم قدم به قدم پایین بیاوریم. اما به خاطر مراحل بعد احتیاط می کنیم. در ماه های اخیر آرامش نسبی برقرار شد. همین حالا هم با برخی کشورها در حال مذاکره هستیم و پیشنهادهایی دریافت شده ولی نپذیرفته ایم چون نامتوازن بوده است. اگر متوازن باشد می پذیریم و تعهدات برجامی را بیشتر کاهش نمی دهیم ولی اگر متوازن نباشد نمی پذیریم و تعهدات را کم می کنیم. اگر تا سال بعد برجام پایدار باشد تمام تحریم‌های تسلیحاتی برداشته می‌شود. ما می‌توانیم هر سلاحی که مورد نیازمان است خریداری کنیم.

Θبولتون از تمدید ۹۰ روزه معافیت‌های تحریم هسته‌ای ایران خبر داد:

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا بامداد پنج‌شنبه از تصمیم واشنگتن برای تمدید معافیت‌های تحریمی مربوط به همکاری‌های هسته‌ای با ایران ذیل توافق هسته‌ای خبرداد. امکان ارتقاء رآکتور اراک و ایجاد مرکز تولید ایزوتوپ‌های پایدار در فردو، از جمله موارد تحت شمول این مجوزهاست.

Θآمریکا ظریف را تحریم کرد:

وزارت خزانه داری آمریکا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را به لیست سیاه افراد تحریمی اضافه کرد.

Θحذف ۴ صفر از پول ملی:

براساس مصوبه امروز هئیت دولت چهار صفر از پول ملی کشور حذف شد.

Θتماس تلفنی مکرون با روحانی ۱۰۰ دقیقه طول کشید:

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه، خاطرنشان کرد: تماس تلفنی که آقای مکرون شب گذشته با آقای روحانی برقرار کرد، ۱۰۰ دقیقه طول کشید که این موضوع نشان دهنده آن است که ما هم در منطقه و هم در دنیا منطق داریم!

Θاروپا برای نجات برجام باید کاری کند:

برند اربل، رئیس جدید اینستکس: مردم ایران همواره با آغوش باز از دیپلمات‌ها و دانشمندان آلمانی استقبال کرده‌اند. بسیاری از آلمانی ها تصور می کنند ایران نیز مانند کشورهای عربی است اما اینطور نیست و تفاوت بسیاری بین آنها وجود دارد. ایران بر خلاف اسرائیل عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است. ایران هرگز در مسیر ساخت بمب هسته‌ای قرار نداشته است. هیچ قدرتی نمی‌تواند ایران را تصرف کند. آلمان می‌تواند میانجی خوبی برای حل اختلافات باشد. آزمایش‌های موشکی ایران برخلاف هیچ قانونی نیست. برای این که بتوانیم روح برجام را حفظ کنیم باید کاری انجام دهیم.

Θبازگشت ارز صادراتی در تیرماه ۵۱ درصد رشد یافته است:

رئیس اداره صادرات بانک مرکزی با ارائه آماری از افزایش بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: تا ۲۷ تیرماه ارز بازگردانی شده در مقایسه با پایان اسفندماه ۱۳۹۷، حدود ۵۱ درصد رشد داشته است.

Θترامپ معافیت‌های هسته‌ای ایران را تمدید می‌کند:

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی نوشت: وزیر خزانه‌داری آمریکا توانسته ترامپ را برای تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران متقاعد کند. دولت ترامپ قصد دارد اواخر هفته جاری بار دیگر ۵ معافیت هسته‌ای مرتبط با ایران را تمدید کند. این در حالی است که «پامپئو» وزیر خارجه و «بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا با این تصمیم مخالف بودند.

Θآغاز به کار بازار متشکل ارزی با عضویت بیش از ۱۰۰ صراف/ سقف معاملات و نوسانات مشخص شد:

هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ صراف در حال تکمیل پرونده هستند و همانطور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد، تا عید سعید قربان بازار متشکل ارزی با همین تعداد عضو شروع به کار خواهد کرد. برای افراد خارج از بازار اطلاعات لحظه‌ای بازار متشکل ارزی ارائه نمی‌شود اما اطلاعات عمومی بازار در سایت ice.ir که در حال راه‌اندازی است، منتشر می‌شود. اما در سایت دیگری اطلاعات جزئی‌تری به اعضا ارائه می‌شود.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. کاهش ارزش و حجم معاملات در طی چند روز اخیر قابل توجه می باشد:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. بعد از اصلاح تمامی شاخص ها در هفته گذشته، در این هفته شاهد صعود مجدد اکثریت شاخص ها بوده ایم. در ابتدای هفته روند متعادلی را شاهد بودیم و هرچه به اواخر هفته نزدیک شدیم شاخص ها با سرعت بیشتری افزایش یافتند.

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی سه نماد بازار سرمایه خواهیم پرداخت:

  1. ذوب: در آخرین گام اصلاحی از شاخه لگ E میباشد که انتظار میرود با تکمیل اصلاح سهم آماده حرکت اصلی برای اهداف مشخص شده باشد:

2. پترول: حرکت در یک کانال صعودی با اهداف مشخص شده:

3. وغدیر: توانسه از بال میانی که مقاومت بسیار مهمی میباشد عبور کند که انتظار رشد تا بال بالایی چنگال صعودی از سهم را داریم حد ضر برای سهم را مقاومت شکسته شده در نظر بگیرید:

•دلار نیمایی:

نمودار زیر روند دلار نیمایی و دلار آزاد را به تصویر کشیده است. همانطور که مشخص است نرخ هر یک بسیار به یکدیگر نزدیک شده است و با توجه به سیاست های اتخاذ شده بنظر میرسد این دو نرخ یکی شوند. در حال حاضر نرخ دلار آزاد 11980 و نرخ دلار نیمایی 11560 تومان میباشد و اختلاف ایندو به 440 تومان رسیده است که در اواخر تیر ماه به کمترین میزان رسیده بوده است.

•بورس کالا

در این هفته به بررسی معاملات هفتگی پلی پروپیلن شرکت جم و ABS  پتروشیمی بصیر از ابتدای سال جاری خواهیم پرداخت:

حجم معاملات پلی پروپیلن شرکت جم پیلن از ابتدای سال جاری برخلاف سال گذشته نوسانی دنبال شده است و تا 9 مرداد ماه بطور تقریبی 13 هزار تن معامله شده است. این شرکت در 5 ماه ابتدایی به میزان 86 هزار تن معامله شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد کاهش یافته است. آخرین قیمت معامله شده برابر 126 میلیون ریال به ازای هر تن بوده است:

محصول ABS شرکت شبصیر در تیر و مرداد ماه پر تقاضا دنبال شدند و همانطور که از نمودار آن مشخص است، نرخ این محصول افزایش یافته است. حجم معاملات 70 تن بوده است و قیمت آن بطور تقریبی 160 میلیون ریال به ازای هر تن بوده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار روند نزولی خود طی چند وقت اخیر را ادامه داده و در حال حاضر در محدوده 12 هزار تومان در حال داد و ستد می باشد. قیمت سکه و طلا نیز تحت تاثیر دلار روند کاهشی داشته است. اما انس طلا مجددا در مدار صعود قرار گرفته و در آخرین معاملات خود در محدوده 1437 دلار داد و ستد شده است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه