شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/02
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/05/02

  • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. در اکثریت کامودیتی ها روند متعادل و تقریبا بدون تغییری را طی هفته جاری شاهد بوده ایم. نفت برنت نیز در محدوده 64 دلار در حال معامله بوده است:

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ کشتی های انگلیسی برای عبور از تنگه هرمز اسکورت می شوند:

نیروی دریایی سلطنتی موظف شده است که کشتی های دارای پرچم بریتانیا را بصورت تکی یا گروهی در هنگام عبور از تنگه هرمز همراهی کند، مشروط بر اینکه آنها عبور خود از تنگه هرمز را به نیروی دریایی اطلاع دهند.

 

Θ آغاز دور جدید مذاکرات آمریکا و چین در شانگهای:

مذاکره کنندگان آمریکا و چین با هدف بهبود روابط تجاری دو جانبه، مذاکرات تجاری را سه شنبه هفته آینده در شانگهای از سر خواهند گرفت. کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا و رابرت لایتیرز، نماینده تجاری آمریکا در راس هیات آمریکایی قرار دارند. در حالی که ریاست هیات مذاکره کنندگان چینی بر عهدع لیو هی، معاون نخست وزیر چین است.

 

Θمایلیم با ایران بدون پیش شرط و در هر زمان و مکانی دیدار کنیم:

وزیر دفاع آمریکا گفت ما بدنبال تنش زدایی هستیم. به ایران خیلی روشن پیام می دهیم که مایلیم بدون پیش شرط، در هر زمان و هر مکانی با آنها ملاقات کرده و درباره بازگشت به مذاکره با انها گفت و گو کنیم.

 

Θ تورم ماه تیر به 2.8 درصد رسید:

بعد از افت تورم خرداد ماه به زیر یک درصد، تورم ماه تیر به 2.8 درصد رسید. تورم نقطه به نقطه سالانه نیز به 48 درصد رسید. بیشترین رشد قیمت با ضریب اهمیت بالا مربوط به بخش مسکن، آب، برق و گاز بوده که از افزایش سطح عمومی قیمت اجاره بها ناشی شده است.

Θ مایلیم هرچه سریع تر با بوریس جانسون بر سر مسئله ایران همکاری کنم:

رئیس جمهور فرانسه ضمن تبریک نخست وزیر شدن بوریس جانسون اعلام کرد که مایل است هرچه سریعتر بر سر مسائل بین المللی از جمله ایران همکاری داشته باشد.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

در این قسمت به بررسی بیشترین و کمترین بازدهی های 4 ماهه ابتدایی سال 1398 نیز پرداخته ایم. در نمودار زیر 15 نماد برتر از هر طرف به تصویر کشیده شده است. ومشان بیشترین و ساذری کمترین بازدهی را داشته اند:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. بعد از اصلاح تمامی شاخص ها در هفته گذشته، در این هفته شاهد صعود مجدد اکثریت شاخص بوده ایم. بنظر میرسد با انتشار گزارشات سه ماهه و عملکرد مطلوب شرکت های با بنیاد مناسب و همچنین با توجه به نمودار P.E ttm در محدوده 6.2 (با توجه به سود هر سهم در 4 فصل اخیر)، نگرانی آنچنانی شاخص را مورد توجه قرار ندهد و روند صعودی را همچنان  میتوان انتظار داشت:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی سه نماد بازار سرمایه خواهیم پرداخت:

  1. کرمان: کوتاه مدتی در یک کانال نوسانی میباشد. الگو های تکرار شونده را تکمیل کرده و انتظار میرود دوباره تا سقف این کانال رشد داشته باشد:

2. زاگرس: موفق به شکست سقف کانال نوسانی خود شده است. در صورتی که در همین محدوده تثبیت قیمت داشته باشیم میتوان هدف 7500 تومان را برای سهم در نظر گرفت.

3. خساپا: انتظار اصلاح قیمتی تا محدوده 130 و 125 تومانی میرود. کف کانال صعودی و تکمیل الگوی هارمونیک شارک صعودی آماده شود برای صعود به سقف کانال

 

  • صنعت متانولی:

در این هفته به بررسی صنعت متانول و سود برآوردی شرکت های تولید کننده متانول خواهیم پرداخت و با توجه به p.e فوروارد میتوان این شرکت ها را از لحاظ ارزش و پتانسیل سرمایه گذاری مورد تجزیه و تحلیل قرار داد همپنین نمودار متانول چهانی (CFR چین) نیز به تصویر کشیده شده است:

  • بورس کالا

در این هفته به بررسی معاملات هفتگی شمش فولاد خوزستان و pvc پتروشیمی غدیر از ابتدای سال جاری خواهیم پرداخت:
شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان(فخوز) از ابتدای سال جاری با عرضه 30 هزار تنی و تقاضای بالایی نسبت به عرضه همراه بوده است. همانطور که از نمودار زیر پیداست در این اواخر شاهد کاهش قیمت این محصول  بوده ایم و در آخرین معامله با افزایش تقاضا مجددا به بالای 35 میلیون ریال قیمت  به ازای هر تن رسیده است:

Pvc پتروشیمی غدیر(شغدیر) از ابتدای سال جاری با افزایش قیمت همراه بوده است. این شرکت در این اواخر با کاهش عرضه و تقاضا همراه بوده است که نوسانات نرخ دلار بی تاثیر نمی باشد. بطور میانگین از ابتذای سال جاری یکهزار تن معامله گردیده است که آخرین معامله در محدوده 87 میلیون ریال بوده است.

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست در نیمه ابتدایی هفته شاهد افزایش قیمت دلار و بتبع آن سکه و طلا بوده ایم ولی با نزدیک شده به اواخر هفته نرخ دلار کاهش یافت و در محدوده 11950 تومان در معامله بوده است. انس طلا نیز در طی هفته گذشته روندی نداشته و در محدوده 1420 تا 1440 در حال نوسان بوده است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه